TEMAT: <D> Uprawa pomidorów w pojemnikach

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 23 Cze 2016 21:28 #483996

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51327
Słuchajcie, te stożkowe doniczki moim zdaniem nie nadają się do uprawy pomidorów. Dla producenta liczy się może design ale nie funkcjonalność. Otóż w każdym podłożu azot, jako, że jest słabo zatrzymywany przez glebę jest wymywany przy kolejnych podlaniach w głąb doniczki. Jego stężenie tam rośnie i właśnie ten stożkowy kształt potęguje to zjawisko bo im bliżej dna tym mniej jest podłoża. Ten kształt może być powodem niedoboru magnezu, nie wiązania jak i właśnie SZW w przypadku zasolenia dołu doniczki.
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2016 21:28 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marysia80


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 23 Cze 2016 21:34 #484001

  • groszek1
  • groszek1's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 8
Pomodoro pewnie przelałam, jak już ostaliśmy kilka stron wcześniej, niestety nie mam żadnych specyfików o których piszesz, dlatego wolałam zapytać, który powinnam sporządzić i zaraz się biorę za zakup składników potrzebnych do oprysku i jeśli mi się uda to jutro je zacznę ...

co do doniczek, to są śmietniki z ikea, bardzo polecane na innym znajomym wam forum, kopiłam je, bo tam wszyscy balkonowcy je brali z racji ładnego wyglądu i dobrej ceny niestety dopiero później trafiłam tutaj :(
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 23 Cze 2016 21:43 #484004

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1566
Groszek, pośpiesz się z opryskiem, bo SZW bardzo szybko postępuje. Chory owoc można oberwać po opryskach (2-3 opryski w odstępach co 2-3 dni). Jak zmiany na owocu są małe, to możesz takiemu pomidorowi pozwolić dojrzeć, zmiany wyciąć a resztę zjeść. Podobno takie owoce są wyjątkowo słodkie. :bye:
Pozdrawiam, Ania.
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2016 21:45 przez Marysia80.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 23 Cze 2016 21:43 #484005

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51327
Kupisz saletrę wapniową powiedzmy 2 kg. Do oprysku zużyjesz niewiele, a saletra jest higroskopijna i w wilgotnym miejscu potrafi się rozpłynąć z czasem. Przy OW będą znów siupy z kredą. Najzręczniej byłoby kupić PW.

Każdy pomidorowy maniak powinien być na takie okoliczności przygotowany. Co by to było, gdyby strażacy wezwani do pożaru najpierw szukali wody i tankowali do swoich beczkowozów ?.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 23 Cze 2016 21:48 #484009

  • Marysia80
  • Marysia80's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 719
  • Otrzymane dziękuję: 1566
Mietku, najszybciej można kupić saletrę wapniową, a tu jednak chodzi o czas. PW chyba wszyscy kupowaliśmy przez internet, a to trochę potrwa :(
Pozdrawiam, Ania.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 23 Cze 2016 21:59 #484012

  • groszek1
  • groszek1's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 8
szukam w lodzi saletry wapniowej stacjonarnie i nigdzie nie widzę, wiec tak czy siak będę musiała zamówić przez internet ... także bardziej polecacie pw, może zamówię i to i to ... już nic nie zrobię ... jak pisałam to mój 1 rok z pomidorami wiec człowiek uczy się na błędach :(
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marysia80

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 23 Cze 2016 22:15 #484021

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Nie szukaj po marketach, tylko w zwykłym ogrodniczym. 2 kg. Ogród start. U nas jest od ręki.
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 23 Cze 2016 22:15 #484022

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2167
  • Otrzymane dziękuję: 9099
pomodoro wrote:
Słuchajcie, te stożkowe doniczki moim zdaniem nie nadają się do uprawy pomidorów.

Mam w tym roku dosyć sporo pomidorów w donicach. Część w takich stożkowych, część w wiadrach. Zwrócę uwagę, czy pomidory posadzone w tych koszach na śmieci :happy: jakoś gorzej się będą zachowywać od posadzonych w wiadrach po zaprawie. ;) Faktem jest, że te białe kosze na śmieci są mniejsze (10l) od 25l wiader i muszę częściej te pomidory podlewać co jest momentami męczące. :jeez: O kumulacji azotu bym nawet nie pomyślała, ale skoro takiego coś przyszło Ci do głowy, to będę je bacznie obserwować. :search:
Pozdrawiam,
Kasia
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 23 Cze 2016 22:20 #484026

  • Pabblo_pl
  • Pabblo_pl's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 359
  • Otrzymane dziękuję: 494
groszek1 wrote:
szukam w lodzi saletry wapniowej stacjonarnie i nigdzie nie widzę, wiec tak czy siak będę musiała zamówić przez internet ... także bardziej polecacie pw, może zamówię i to i to ... już nic nie zrobię ... jak pisałam to mój 1 rok z pomidorami wiec człowiek uczy się na błędach :(

Łódź ul. pryncypalna Biowin, kupisz mleczan wapna i masz OW już jutro.
W każdym markecie Biowin ma stoisko i tam również Mleczan Wapna kupisz.

Czego tu więcej kombinować.
Edit:
węglan wapnia a nie mleczan.
www.biowin.pl/biowin/wino-piwo-destylaty...asowosci-odkwaszanie

nawet w ekologicznych środkach pomodoro przeliczał mi ile dać octu na jedną taką saszetkę i ile potem do oprysku. Dwudziesta któraś strona.
Ostatnio zmieniany: 23 Cze 2016 22:28 przez Pabblo_pl.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): groszek1

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 23 Cze 2016 23:24 #484059

  • groszek1
  • groszek1's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 8
Dziękuję jak nie wiem co :*

Jutro w takim razie kupuje i robię oprysk, pryskać mam każde grono tak ?? czy pryskać wszystkie pomidory jakie mam w donicach, czy tylko na tej roślinie na kt zauważyłam zmianę ??
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 23 Cze 2016 23:26 #484061

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51327
Wszystkie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): groszek1

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 23 Cze 2016 23:36 #484062

  • groszek1
  • groszek1's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 8
ale tylko same grona ??
czy mocno je opryskać, przepraszam za głupie pytanie, ale będzie to mój 1 oprysk w życiu ... czy do oprysku kopic opryskiwacz ciśnieniowy czy wystarczy taki ręczny spryskiwacz ... co do octu to zaraz doczytam na wątku o naturalnych środkach jaki Pomodoro polecasz ;)
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 24 Cze 2016 01:05 #484069

  • groszek1
  • groszek1's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 8
Przekopalam wątek i znalazłam wyliczenia musze mieć saszetkę węglanu i 300ml octu do tego uzupełnia wodę żeby miało objętość 1 litra. Z tego roztworu biorę 170 ml na litr wody do oprysk. Proszę o poprawę jeśli coś źle doczytałam.

Mam jeszcze prośbę czy możecie mi wkleić jakiś link do octu który stosuje cie bo link który wrzucał Pomodoro w 2015 roku już nie chodzi. Wiem ze ma to być najtańszy ocet jabłkowy 6% za 2 zl z tego co pisal Krecik .. ale wolałabym się upewnić ;)

Ślicznie dziękuję za pomoc
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 24 Cze 2016 08:46 #484080

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51327
groszek1 wrote:
ale tylko same grona ??

Tak, same grona.

groszek1 wrote:
czy do oprysku kopic opryskiwacz ciśnieniowy czy wystarczy taki ręczny spryskiwacz

Wystarczy zwykłyręczny opryskiwacz o pojemności 0,5 l

groszek1 wrote:
co do octu to zaraz doczytam na wątku o naturalnych środkach jaki Pomodoro polecasz ;)

Ja używałem taki www.jarex-plus.pl/userdata/gfx/a2395c9b2...6ee2fb285125fad9.jpg

lub taki ssl.leclerc.com.pl/ssl/p.php?id=51949

Używam go nadal do konserwowania ogórków , generalnie warzyw. Zdecydowanie lepszy smak przetworów niż na occie spirytusowym.
Ostatnio zmieniany: 24 Cze 2016 08:56 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 24 Cze 2016 09:06 #484083

  • groszek1
  • groszek1's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 8
Pomodoro ślicznie dziękuję. Jeszcze ostatnie pytanie kiedy zrobić oprysk wieczorem?? Mogę zrobić po południu kiedy już nie będę miała tyle słońca na balkonie. Bo pewnie w pełnym słońcu nie można ...
Zaraz jadę po węglan ;)
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 24 Cze 2016 09:49 #484089

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15446
  • Otrzymane dziękuję: 51327
Jak zwykle w życiu nie ma rzeczy prostych. Sądzisz, że jeśli zaczniesz pryskać, to już weźmiesz rozwód z SZW , że nie musisz pilnować podlewania i nie przelewać pomidorów. Tak dobrze nie ma.
Warunkiem wchłaniania składników mineralnych z powierzchni rośliny jest to aby ta powierzchnia była wilgotna. Po wyschnięciu preparatu na powierzchni wchłanianie ustaje, a owoce rosną dalej, i dalej potrzebują wapnia, który - o ironio !- jest na ich powierzchni a nie mogą po niego sięgnąć. W dodatku wapń wchłania się stosunkowo wolno, bo potrzeba aż 4 dni by połowa wapnia się wchłonęła . Na balkonie pomidory są suche.. Przeważnie na nie ani deszcz nie pada ani nie ma rosy a temperatura powietrza jest wysoka, więc oprysk wysycha szybko.
ERGO : neizależnie od oprysków radzę przypilnować podlewania i nawożenia. To jest klucz do uniknięcia SZW, bo oprysk to jest tylko interwencja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, mk1a

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 24 Cze 2016 10:09 #484094

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
no właśnie a teraz oprysk wysycha bardzo szybko
czy nie lepiej dać słabszy a załóżmy co 2 no 3 dni
no bo zraszać samą woda po zaschnięciu to raczej odpada
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów w pojemnikach 24 Cze 2016 11:06 #484105

  • groszek1
  • groszek1's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 8
O kurcze to widzę łatwo nie będzie, zaraz jadę do Obi bo maja ten węglan,
kurcze to może wtachać te pomidory do domu, bo u mnie na balkonie teraz jest 37 st w cieniu taka paleta ... co do podlewania i nawożenia fertyguje już przy każdym podlewaniu i zanim poleje wsadzam palucha i sprawdzam czy napewo jest sucho.

a mam jeszcze pytanie jak macie pomidory w donicach ile jedonorazowo wlewacie wody . ??
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.499 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum