TEMAT: Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków w gruncie

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków w gruncie 25 Sty 2014 12:34 #217762

  • kazik
  • kazik's Avatar
Pomodoro
Jak pisałem opryski mlekiem w tunelu stosuję od 5 lat. Wiedzę w tym zakresie zdobyłem czytając na ten temat na forach internetowych. Są osoby opisujące tą metodę, które stosują ją od 15 - 20 lat z pozytywnym efektem (tak piszą).
Podajesz „…Znam relacje osób, którym taki pomysł wpadł do głowy, że po oprysku mlekiem unosił się w powietrzu foliaka nieopisany smród co by świadczyło o rozwoju bakterii E.coli i i innych bakterii kałowych.”
Co do zapachu to stwierdziłem, że go nie ma gdy oprysk wykonuje się bardzo rano (godz. 4 – 5) lub wieczorem gdy nie ma słońca. Nie należy też opryskiwać liści mocno (zalewać) – wystarczy lekko zrosić dodając środek zwilżający- na przyczepność.
Co do skuteczności tej metody to spotkałem się w większości z pozytywnymi opiniami (oprysk w tunelu) – jako środka profilaktycznego a nie interwencyjnego. Na jednym z forum znalazłem zapis „…Rozmawiałem z jednym z naukowców z Instytutu. Badań pod kątem zapobiegania chorobom grzybowym pomidorów uprawianych w tunelu przez opryski mlekiem nie prowadzili. Miał zamiar dopiero po rozmowie ze mną takie badania ewentualnie rozpocząć. Przekazałem mu swoje doświadczenia….” Podawał też, że badania robiono tylko na mozaikę pomidora www.inwarz.skierniewice.pl/klucz/index.php?d=katalog&t=choroby „…Przed pikowaniem siewek lub obrywaniem liści wskazane jest opryskiwanie roślin mlekiem rozcieńczonym wodą, 1:5 w przypadku mleka chudego, a 1:10 tłustego. …”
piorin.gov.pl/cms/upload/ip_pomidora_20070.pdf „…Przed pikowaniem rozsadę pomidora podlać cieczą przyrządzoną z 2% mleka uzupełnionego 8 litrami wody. Zabieg taki utrudnia wnikanie wirusa do roślin. …”

Co jest przyczyną skuteczności ( profilaktycznych) oprysków nie wiem – nie znam się na tym. Jest faktem, że nie stosuję chemii w tunelu i mam zdrowe pomidory a tym samym nie truję siebie i członków rodziny. Sąsiedzi jak pisałem muszą stosować chemię.
Powtórzę Twoje słowa na tym forum „Po pierwsze nie ma rozkazu pryskania tym preparatem. Chcesz-pryskaj, nie chcesz- nie pryskaj. Znów przyszło mi udowadniać, że nie jestem wielbłądem ..."
AB pisze „…mamy do czynienia z głębokim koloryzowaniem rzeczywistości przez Kazika. …” – niech i tak będzie. Nie mam zamiaru nikogo przekonywać. Najlepiej niech osoby wątpiące w to co podaję sprawdzą to praktycznie na kilku krzakach. :bye:
To wszystko co mam do napisania w tej sprawie.
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2014 12:40 przez kazik.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków gruncie 25 Sty 2014 13:15 #217774

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41862
Kaziu oboje uprawiamy pomidory pod folią,no może ja trochę dłużej,choć z przerwami.Z mojej obserwacji wynika,że folia
w znacznym stopniu jednak chroni przed chorobami.Pisałem wcześniej co było u mnie.Jednak jeśli zachowa się prawidłowe warunki
agro,w tym odpowiednie nawożenie i podlewanie jestem w stanie ochronić rośliny tak przed SP jak iSZW.Innych chorób nie miałem.Jeśli nasadzenia jak i gleba nie mają patogenów w sobie,to cała uprawa tylko zależy od utrzymania właściwych warunków.Nigdy
u mnie pod folią nie wystąpiła zz.Dlatego też nie używałem żadnej chemii do oprysków.Co innego jest jednak w gruncie.W ub.stosowałem mleczan wapnia również zapobiegawczo,gdzie zrobiłem 2-3 opryski( w gruncie więcej).M.in. aby zapobiec właśnie suchej zgniliźnie.I MW dał takie wyniki jakie chciałem.Dodatkowo chronił przed inn.chorobami.
Zgadzam się z Tobą,że nikt nikogo nie zmusi do określonych działań,tym bardziej że, ma odczucie ,iż to co robi daje dobre wyniki.I za to też chyba nikt z nas nie ma do siebie pretensji.Ja do Ciebie nie mam żadnych.To forum jest właśnie do duskusji. :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków gruncie 25 Sty 2014 14:23 #217788

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ale pod folią często pomidory łapie szara pleśń, to nie jest tak, że tylko zaraza ziemniaczana im grozi.
Kaziu, bardzo ci dziękuję, ze zechciałeś się podzielić swoim doświadczeniem z nami. Mam nadzieję, że od wiosny rozpoczniesz wątek pokazujący, co w jakich terminach robisz, będziemy mieli szansę się przyłączyć i próbować :)
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2014 14:25 przez Hiacynta.
Temat został zablokowany.

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków w gruncie 25 Sty 2014 14:51 #217795

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41862
Jak najbardziej szara pleśń i sucha zgnilizna.Jednak jeśli zachowa się właściwe warunki wilgotnościowe tj.wietrzenie,podlewanie, to szara pleśń ma niewielkie szanse na rozwijanie się.Oczywiście są jakieś przypadki ekstremalne
zimno,ciągle pada,zalewa folię,brak słońca,niewłaściwie ustawiony namiot itp..Wtedy już będzie potrzebny Topsin ,czy inn.środki
chemiczne.Ale i nie pomoże ani mleko,ani inne środki niechemiczne..Stosuję MW,dlatego,że znam jego skład,nie wydala żadnych zapachów,nie jest groźny dla otoczenia,uzupełnia wapń.Natomiast trudno gdziekolwiek znależć takie info o mleku.Z tych też powodów nie zmienię swoich zasad i też nikogo nie namawiam do zmiany swoich.Również nie twierdzę,że to co ja robię jest najlepsze. :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2014 14:54 przez Krecik stary. Powód: zmiana
Temat został zablokowany.

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków w gruncie 25 Sty 2014 15:16 #217815

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41862
Nie możemy postów traktować jako namawianie do swego "jedynie słusznego" sposobu.Uważam,że tu wymieniamy się swoimi
poglądami i uwagami ,co do ich wartości i wyjaśniamy dlaczego to "nasze" jest dobre.Zresztą takie przesłanki,wskazywał twórca MW
i przecież nas nie namawiał,tylko zasugerował jakie wartości to nam daje. :happy-old:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bela, sierika

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków w gruncie 25 Sty 2014 22:01 #218030

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Jedyne naukowe odniesienie do oprysków mlekiem znalazłem w poniższym opracowaniu:

www.ho.haslo.pl/article.php?id=2944

Znalazł się w nim poniższy akapit:

Na plantacjach można było też znaleźć pojedyncze rośliny porażone przez wirusy. Wystąpił tam najgroźniejszy szczep mozaiki pomidora powodujący smugowatość. Na wszystkich nadziemnych częściach zainfekowanych nim roślin pojawiają się nekrotyczne plamy i smugi. Porażone części stają się kruche i łamliwe, porażeniu ulegają także tkanki przewodzące. Chore rośliny mają zahamowany wzrost. Należy je niezwłocznie usunąć z plantacji, gdyż wirus ten przenosi się mechanicznie (nie jest rozprzestrzeniany przez mszyce). W zapobieganiu tej chorobie profesor Nowicki radził opryskiwanie roztworem mleka rozsady przed wywiezieniem w pole. Na pozostającym na powierzchni liści mleku mogą się jednak rozwijać saprotroficzne grzyby, utrudniające asymilację, dlatego warto wykonać wówczas następny zabieg środkiem zawierającym mankozeb.
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2014 22:22 przez AB.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków w gruncie 25 Sty 2014 22:58 #218064

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Proponuję miłośnikom mleka nie zaśmiecać wątku . Proszę sobie założyć swój.
Temat został zablokowany.

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków w gruncie 26 Sty 2014 13:24 #218203

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
A ja proponuję zmienić tytuł wątku na choćby "Mleczan Wapnia- ochrona pomidorów i ogórków w gruncie" wtedy nie będzie wątpliwości czego konkretnie wątek dotyczy i nikt z informacjami o innych biologicznych metodach nie dołączy do dyskusji. Przy takim tytule i nie zastrzeżeniu, że jest to prywatny wątek Pomodoro i wstęp innym wzbroniony zawsze może się zdarzyć, że ktoś inny zechce dołączyć do dyskusji ze swoimi biologicznymi środkami.
Zakładanie kilku wątków o tym samym tytule mija się z celem i tworzy na forum bałagan, a sam tytuł jest bardzo szeroki i sugeruje innym, że mogą tu z dowolnymi biologicznymi metodami dołączać.
Uważam osobiście, że metoda opracowana przez Ciebie Mietku jest bardzo ciekawa i zasługuje na wyeksponowanie i rzeczywiście szkoda byłoby do tego wątku dołączać inne metody, ale nie możesz dając taki tytuł zarzucać innym zaśmiecanie wątku i nakazywanie zakładanie własnego. To uważam za niegrzeczne. Po prostu zmień tytuł, Ty nie będziesz miał niesmaku, inni wątpliwości czego wątek dotyczy i nikt na forum nie poczuje się niesympatycznie.
Pozdrawiam :flower2:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków w gruncie 26 Sty 2014 15:47 #218247

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Tylko że Pomodoro odniósł się konkretnie do oprysków mlekiem, jako metody mocno wątpliwej, której upowszechnianie może zrobić ludziom wodę z mózgu. Na inne, bardziej naukowe metody ochrony ekologicznej jest prawdopodobnie otwarty, choć jak widać, jest na razie tylko jedna taka metoda, czyli mleczan wapnia. Wyciągi z różnych roślin, z tego co wiadomo mają również bardzo ograniczone zastosowanie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków w gruncie 26 Sty 2014 15:51 #218249

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2490
Kochani, nigdy się nie wtrącałem, ale dlaczego co jakiś czas są nieporozumienia z pomidorami w tle :think:
Kiedyś uprawiałem, teraz zająłem się bardziej roślinami ozdobnymi, ale nie przypominam sobie , żeby
warzywa wywoływały we mnie takie emocje.
Co do wątku: pomodoro, nie za bardzo rozumiem.
Jest to wątek w dziale merytorycznym, temat ogólny, nie można narzucać komuś, jakie metody można tutaj opisywać, a jakie nie.

Już wiele razy było to pisane. Nie krytykujmy pomysłów innych i ich poglądów, tylko odnośmy się do tego, napiszmy, jak my to robimy u siebie.
Przecież to bardzo zniechęca do pisania, ktoś chce przekazać jakąś widzę, spotka się z takimi atakującymi postami i więcej już nic nie napisze.

Jeżeli pomodoro chce założyć swój wątek osobisty, to może to uczynić i wtedy będzie mógł narzucać tematy, jakie chce tam poruszać
i wypraszać innych. :dry:

Pozdrawiam niedzielnie, trochę wyrozumiałości i empatii.
Usunę tę dyskusję wieczorem, chyba, że nie dojdziecie do porozumienia.


edit: Ludzie mają rozum! Jeżeli ktoś pisze, że dla niego to jest dobra metoda, ktoś się nie zgadza, to czytelnik
wyciąga wnioski, sam przeanalizuje i zastanowi się.
Jeżeli mnie temat interesuje , to z chęcią przeczytałbym każde za i przeciw.
Dlatego wasze dyskusje są bardzo cenne, tylko do momentu, kiedy nie zamieniają się w wycieczki personalne i podważanie
umiejętności, wiedzy i autorytetu innych.
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2014 15:56 przez Igor.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków w gruncie 26 Sty 2014 16:44 #218279

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Od Moderatora można oczekiwać więcej obiektywizmu.

Zakładając wątek jestem niejako jego gospodarzem . Nie pierwszy to przypadek, że forumowicz o nicku Gosia wtrąca swoje trzy grosze próbując mnie pouczać i wywoływać zamęt samemu jednocześnie nie udzielając się merytorycznie w wątkach warzywnych.
Zatem proszę o zamknięcie tego wątku ponieważ ja już w nim powiedziałem wszystko.

W poście otwierającym wątek napisałem wyraźnie
Obiecałem w ubiegłym roku, iż zaproponuję alternatywny system ochrony pomidorów w gruncie, więc pora zacząć temat.
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2014 16:54 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków w gruncie 26 Sty 2014 17:02 #218286

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41862
Gosiu i Igorze!!Szanuję Was i często czytam Wasze posty.Ale nie zgadzam się z niektórymi Waszymi wnioskami.Żeby jednak nie doprowadzać do sytuacji z dnia wczorajszego w innym temacie,proszę Was o zapoznanie się z 1 postem jego założyciela.Jest tam bardzo jednoznacznie zaznaczony cel jaki przyświecał Pomodoro w jego założeniu i czego będzie dotyczył.
Naprawdę nie widzę potrzeby ingerencji ani admina,ani moderatorów,ani też zmiany tytułu.Rozumiem ewentualne takie działania,aby uchronić Forum,ale akurat tu jest to niepotrzebne.Nasze posty nie odbiegają,ani tematem,ani użytymi słowami od pozostałych.
Również nie zgadzam się z twierdzeniem jakoby na dziale dot.pomidorów występowały jakiekolwiek nieporozumienia.Tu jest po prostu wymiana poglądów,choć może i dot.innych zjawisk,niż założenia pierwotne.I jeśli interwencja moderatora wg.niego jest potrzebna,to dlaczego nie może ingerować założyciel???? A takie wrażenie odniosłem czytając Wasze uwagi .Wprawdzie nie ja tu o czymkolwiek decyduję,jednak wnoszę jako pełnoprawny członek tego Forum pozostawcie go takim jakim jest.Nie wylewajcie dziecka z kąpielą. :flower1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2014 17:04 przez Krecik stary.
Temat został zablokowany.

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków w gruncie 26 Sty 2014 17:13 #218291

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Kreciku, wybacz, ale stadnego ruszania z atakiem na nowego forumowicza, który jakoś chciał rozpocząć u nas aktywność trudno nazwać życzliwą dyskusja. To jest po prostu odstręczanie nowych użytkowników.
A tego nie pochwalam.

Zresztą ostatnio na forum jakaś zrobiła się maniera, że ktokolwiek nowy coś napisze, od razu spotyka się z najazdem i wyganianiem. Nie o to mi chodziło, gdy zakładałam forum, liczyłam, że osoby tutaj aktywne będą dla wszystkich życzliwe. Szkoda, że to były tylko mżonki.
Temat został zablokowany.

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków w gruncie 26 Sty 2014 17:33 #218308

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41862
Hiacynto może rzeczywiście niektóre i moje wpisy,mogły sugerować to co piszesz.Jednak nigdy nie miałem zamiaru,kogokolwiek
atakować.Może to pokazywanie kilkakrotne swoich racji,często popartych praktyką i nauką, powoduje iż jakaś ostatnia odpowiedź,jest b.ostra niż mogłaby być.Jednak w ostateczności nie chodziło mi o obrażanie czy atakowanie kogokolwiek.Nie jestem
alfą i omegą,więc również opieram się na pomocy innych. :thanks: :drink1:


P.s.Tak mi się fajnie,zaczął dzionek urodzinami wnuka :hug: ,a wieczór znów nerwowy???? :jeez: :jeez:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2014 17:43 przez Krecik stary.
Temat został zablokowany.

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków w gruncie 26 Sty 2014 17:38 #218312

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Zastanawiam się czy ja piszę po chińsku, że nie jestem rozumiana???
Drogi pomodoro jakbym Ci bardzo nie okazała serca Ty i tak podejdziesz do mnie wrogo nazywając mnie użytkownikiem o nicku Gosia, jakbym imienia od urodzenia nie posiadała a Gosia to była marka samochodu czy innego przedmiotu.

Z jakim to wnioskiem się Kreciku nie zgadzasz? Ja wiem, że niektórzy mają problem czytania ze zrozumieniem, ale ja do szkół uczęszczałam, kiedy to czytanie ze zrozumieniem było podstawą. Pytam więc, gdzie w pierwszym poście autora jest napisane, że nikt nie ma prawa wpisywać w tym wątku innych biologicznych metod uprawy pomidorów bo na to wskazuje tytuł wątku. Autor napisał tylko, że obiecał opisać swoją metodę i że rozpoczyna ten temat.

Pomodoro gdybyś tak za wszelką cenę nie szukał we mnie wroga tobyś zauważył, że moja rada była życzliwa, próbowałam tylko poddać Ci pomysł dzięki któremu nie było by nieporozumień, Ty byś się nie denerwował, że ktoś narusza Twoje terytorium a inni nie byli by narażeni na Twój b.... (odpuszczę sobie epitet jesteś inteligentny to sam się domyślisz) ton.

A co do merytorycznego udzielania się w wątkach warzywnych, to gdybyś odwiedził mój wątek to byś wiedział, że warzywnik mam większy niż ogród ozdobny to i doświadczenie jakieś posiadam a do pisania w tym dziale nie ukrywam skutecznie mnie zniechęcasz. I tylko z Twojego powodu tu się nie udzielam, dziś utwierdziłeś mnie, że słusznie omijam ten dział, bo dla nas dwojga tu miejsca nie ma.

Pozdrawia życzliwie użytkownik i nicku Gosia...
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, Krecik stary

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków w gruncie 26 Sty 2014 17:39 #218313

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Coś ostatnio na forum jeden forumowicz próbuje udowodnić drugiemu, że jest lepszy od niego i to w różnych miejscach forum. Nie wiem skąd się bierze ta postawa.
Od razu powiem, że nie brałem udziału w eksperymencie Pomodoro ale śledzę go od samego początku.
Pomodoro wrote:
Zakładając wątek jestem niejako jego gospodarzem.

W poście otwierającym wątek napisałem wyraźnie
Obiecałem w ubiegłym roku, iż zaproponuję alternatywny system ochrony pomidorów w gruncie, więc pora zacząć temat.

I zgadza się ale patrząc na temat wątku i na jego dalszą treść nie napisałeś, że będzie wątek dotyczył tylko jednej metody ochrony. Więc jak się temat pojawił sam myślałem, że będą tu opisane różne metody i sposoby ochrony a nie tylko MW.
Krecik stary wrote:
dlaczego nie może ingerować założyciel????

Ależ może ingerować ale nie może nikomu niczego kazać. Może poprosić o zmianę tematu, o rozdzielenie wątku ale nie może zabronić komuś wypowiadania swoich opinii.
Krecik stary wrote:
jako pełnoprawny członek tego Forum

Członkiem forum jest każdy, kto spełnia regulamin forum i ma w nim takie same prawa jak każdy inny użytkownik.

A zamiast się obrażać Pomodoro mógł poprosić moderatora, jeśli sam nie ma możliwości o zmianę tematu poprzez dodanie na końcu krótkiego "... przy pomocy MW" i było by jasno i klarownie czego temat dotyczy i nie było by problemu z mieszaniem tematów.

Pamiętajmy, że zakładając wątki jesteśmy ich gospodarzami ale jednocześnie zapraszamy do nich inny jako gości i nie zachowujmy się w nich jak przysłowiowa "Kwoka" z wiersza J. Brzechwy, bo wszyscy goście sobie pójdą.
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, dala, waldek727

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków w gruncie 26 Sty 2014 17:44 #218316

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Alino

Nikt forumowicza Kazik tu nie obrażał. Podjąłem z nim dyskusje o mleku ale niestety nie potrafił mi odpowiedzieć na pytanie co w tym mleku jest takiego, że grzybom odechciewa się atakować pomidora. Staramy się tu dyskutować na argumenty . To nie jest forum randkowe .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Biologiczna ochrona pomidorów i ogorków w gruncie 26 Sty 2014 17:53 #218325

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Działam aktywnie na dwóch forach ogrodniczych. Wśród setek, a prawdopodobnie tysięcy użytkownków tych forów znana była mi do niedawna jedna osoba aktywnie promująca mleko jako środek przeciwdziałający chorobom grzybowym na pomidorach. Osoba ta w zeszłym sezonie prosiła o szybką pomoc w wyborze środków chemicznych, bo ją to mleko jednak zawiodło.

Na dzień dzisiejszy jest prawdopodobnie również jedna taka osoba. Niestety musimy jej wierzyć na słowo honoru, gdyż nie przedstawia żadnych dowodów na poparcie swoich tez. Nie udało mi się też znaleźć żadnego poważnego opracowania, które by potwierdziło skuteczność mleka. Natomiast skuteczności mleka przeczą doświadczenia tysięcy użytkowników dwóch forów, w których uczestniczę.

I naprawdę nie można porównać tego, co napisano tu do Kazika (wg mnie jednak z dużą dozą życzliwości, aczkolwiek i krytycznie), z tym co doświadczył promotor mleka na forum konkurencyjnym. Bo jednak stosowanie mleka na choroby grzybowe to jest lekki zabobon. :)
Ostatnio zmieniany: 26 Sty 2014 18:36 przez AB.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, grzesiek59


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.449 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum