TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Kwi 2016 06:49 #459904

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15737
  • Otrzymane dziękuję: 52937
Fasolę szparagową tyczną sieję do kubków po jogurcie 0,5 l po ok 6 sztuk nasion w jednym kubku . Siew odbywa się tak, że najpierw wsypuję 1/2 kubka podłoża, daję na to nasiona i następnie nadsypuję podłoża do pełna. Nie wciskać nasion w podłoże, bo potem kiełkujące nasiona dźwigają nad sobą całą czapę podłoża.

Szparagówkę karłową sieję do palety z 28 doniczkami po 4 nasiona w jednej doniczce. Takiej rozsady starcza na 7 - mio metrowy rządek.
Ostatnio zmieniany: 23 Kwi 2016 06:53 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Krecik stary, sierika, podjadek, grzesiek59, Adasiowa, Zbyszko46, rozalia, BlueAnna, iwcia55


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Kwi 2016 20:16 #460082

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64796
No to mam :) Tyczna żółta mamut Goldmarie, tyczna fioletowa Blauhilde , karłowa żółta szeroka Supernano giallo i karłowa zielona ( :happy: ) Contender. Oprócz fioletowej wszystkie nadają się do konserwowania i mrożenia.

Podłoże, pojemniki i PW przygotowane. Czekam na przypływ energii ;-)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Zbyszko46, rozalia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Kwi 2016 08:52 #460304

  • BlueAnna
  • BlueAnna's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 142
  • Otrzymane dziękuję: 126
Czy taką rozsadę robicie raz, czy potem, żeby wydłużyć zbiory, np. za 2 tygodnie kolejną?

Czy już jutro mogę ją zrobić, to dobry czas?
Zawsze siałam do gruntu, ale musiałam dosiewać bo coś zżerało, albo to była rdza.
Ostatnio zmieniany: 24 Kwi 2016 08:53 przez BlueAnna.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Kwi 2016 09:21 #460314

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15737
  • Otrzymane dziękuję: 52937
Za wcześnie. Fasola nawet wysiana w św. Stanisława jako rozsada będzie wcześniej do zbioru, niż wysiana w tym samym terminie do gruntu.

Jeśli ktoś ma miejsce można wysiewać na rozsadę fasolę karłową co dwa tygodnie, aż do połowy lipca.

Ja, ponieważ nie mam za dużo miejsca, to robię równocześnie rozsadę fasoli karłowej i tycznej szparagówki. Tyczna jest późniejsza i bardziej plenna. Jej zbiór zaczyna się właśnie wtedy, gdy kończy plonowanie fasola karłowa. A bez wątpienia fasola tyczna zajmuje mniej miejsca.
Ostatnio zmieniany: 24 Kwi 2016 09:28 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, rozalia, BlueAnna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Kwi 2016 09:42 #460325

  • BlueAnna
  • BlueAnna's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 142
  • Otrzymane dziękuję: 126
Przyznam, że tycznej szparagowej nie znam, polecasz szczególnie jakąś odmianę?
Skoro tyczna to rozumiem że ma mieć tyczkę do wspinania? Czy wtedy taki jeden pojemnik (z 6 sztukami) wysadzasz przy jednej podporze, w jakiej odległości?

Dziękuję :)
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Kwi 2016 11:32 #460391

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15737
  • Otrzymane dziękuję: 52937
Nie wiem jaką kto fasole preferuje. Ja lubię każdą, moje wnuczęta tylko żółtą, więc sieję żółtą. W ub. roku posiałem żółtą szparagówkę tyczną Goldelfe. Była b. smaczna i plenna.

Tak, jeden kubek przy jednej tyczce. Tyczki należy wbić przed wysadzeniem fasoli by nie uszkadzać korzeni, a sadzimy rozsadę tuż przy tyczce. Tyczki ok. 3 m wysokości/ 2,5 m ponad ziemią/
Ostatnio zmieniany: 24 Kwi 2016 11:35 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, grzesiek59, Adasiowa, Zbyszko46, rozalia, BlueAnna, Szczypiorek

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Kwi 2016 18:14 #460556

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7043
  • Otrzymane dziękuję: 43130
Wczoraj wysadziłem fasolkę szparagową NN niską w kubki od piwa.W każdym pojemniku po 3 nasionka,moczone(odkażane) w IF ok.30 minut.Zaznaczam,że u mnie ten termin sprawdza się,ale w innych (zimniejszych) regionach RP,może być za wcześnie.Kubki w skrzyneczce trzymam w worku foliowym,obok grzejnika,który właściwie jest ciepły tylko w godzinach popołudniowych.

WP_20160424_17_40_11_Pro.jpg


WP_20160424_17_45_33_Pro.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Emalia112, rozalia, iwcia55

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Kwi 2016 19:38 #460601

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1823
  • Otrzymane dziękuję: 7800
Ja też zaryzykowałam i fasolki są już w doniczkach. Robię pierwszy raz taką rozsadę. Jak pójdą do gruntu to dam osłonę z folii na pałąkach- kupiłam ją w tamtym roku w lyroyu 2 komplety do osłony pomidorów gruntowych na początku .Jeśli to się sprawdzi to będę hapy.
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Kwi 2016 18:56 #461038

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7043
  • Otrzymane dziękuję: 43130
Właśnie wietrzyłem swoją fasolkę.W dwóch doniczkach pokazują się kiełki,czym jestem mocno zdziwiony.Fasolkę sadziłem głęboko.Jutro zrobię zdjęcia.Tak szybkich wschodów nie spodziewałem się,a pod folią już brakuje miejsca. :jeez: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Adasiowa, rozalia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 26 Kwi 2016 19:05 #461585

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7043
  • Otrzymane dziękuję: 43130
Na dwadzieścia doniczek,w sześciu ukazały się kiełkujące fasolki.Dziś ta partia zostanie przeniesiona na okno i chyba jutro pod folię.

001-6.jpg

:drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, kuhara, Adasiowa, Emalia112, rozalia, iwcia55

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 26 Kwi 2016 19:44 #461619

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15737
  • Otrzymane dziękuję: 52937
Koniecznie trzeba obniżyć temperaturę, bo fasola rośnie szybko, więc w krótkim czasie by Ci się wyciągnęła.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, rozalia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 26 Kwi 2016 19:53 #461627

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9768
  • Otrzymane dziękuję: 14472
Ja też wsadziłam do doniczek fasolkę, taka wymyślną włoską w kształcie obarzanków,. 4 dni czekam i kiełków nie ma, obawiam się, że nasiona były za mocno przesuszone, no poczekam jeszcze.
Ostatnio zmieniany: 26 Kwi 2016 19:53 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, rozalia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 28 Kwi 2016 18:47 #462584

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64796
Właśnie Józiu! Chciałam dopytać o temperaturę, jaką zapewniasz swoim fasolkom; u mnie na parapecie utrzymuje się 19 stopni. Planuję wysiew do doniczek w majowy weekend i tak sobie myślę, jak długo w tych warunkach przyjdzie mi czekać na skiełkowanie. Kiełkowałeś na wacikach czy od razu po namoczeniu nasionka wędrowały do kubków ?
Bardzo podoba mi się pomysł robienia fasolowej rozsady :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 28 Kwi 2016 19:01 #462595

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 7043
  • Otrzymane dziękuję: 43130
Aniu szczerze to nie wiem jaka była temperatura.Kufle stały na podłodze w worku foliowym.Wydaje mi się,że w dzień ok.20-22,a w nocy ok.18.Fasolkę moczyłem w IF ok.30 minut i dalej od razu poszły do kubków.Aktualnie na 20 doniczek jeszcze nie widać w dwóch.Teraz stoją na parapecie,z tym,że lada chwila zrobię miejsce pod folią i tam je przeniosę.Jeśli będzie ciepło,pójdą na balkon. :garden1: :drink1:
Następna fasolka tyczna będzie sadzona 1.05. :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2016 19:02 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 28 Kwi 2016 19:21 #462609

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64796
Józiu, o ten przedział ciepła mi chodzi; jestem w stanie to zapewnić fasolowym maluchom :) , choć Bóg mi świadkiem, nie mam pojęcia, gdzie to wszystko pomieszczę :happy: ? Kiedy można rozpocząć hartowanie rozsady - mam na myśli temp. na zewnątrz ? Najbliższe kilkanaście dni będzie mało przyjemne .....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 29 Kwi 2016 09:06 #462920

  • abcd_2007
  • abcd_2007's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 188
  • Otrzymane dziękuję: 148
U mnie w foliaku już wschodzi fasolka :) Posiałam nie pamiętam kiedy :P Bałam się że zmarzła bo nad ranem było 2 stopnie przez ostatnie dni ale jednak wygląda na to że w foliaku temperatua utrzymuje się na dobrym poziomie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Maj 2016 16:46 #465750

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64796
Nareszcie mogę dzisiaj posadzić skiełkowane nasiona moich fasolek :) - wszystkie 4 odmiany mają silne, ładne korzonki, więc najwyższa pora zmienić kwaterę z wacików na doniczki. Jak już wspominałam w wątku ŚOR, część nasion kiełkowała na wacikach doświadczalnych zwilżonych PW - tutaj proces ten zaszedł szybciej.
Najbliższe dni zapowiadają się ciepło, a to dobrze wróży wschodom :)
W sumie będzie 12 gniazd: 6 z karłową i 6 z tyczną.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 08 Maj 2016 20:58 #466545

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Fasolkę szparagową zasiałam 3 maja, trzy różne odmiany. Czy mogę ją zostawiać na noc na balkonie?


DSC_9898.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.895 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum