TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 08 Maj 2016 20:59 #466547

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Mrozu przecież nie będzie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Lana


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Maj 2016 18:28 #467186

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Po wysianiu 6 maja skiełkowanych nasionek 4 odmian fasolki, na dzień dzisiejszy wszystkie powschodziły - najszybciej tyczne: Goldmarie i Blauhilde, najwolniej Supernano Giallo. Trochę za późno doczytałam o obniżeniu temperatury po wschodach i część siewek wyciągnęła. Się sama ;-) Obecnie zaczynają produkować drugą parę liści właściwych, no i przebywają cały czas na powietrzu. Udało mi się znaleźć miejsce w warzywniku, gdzie będą mogły swobodnie się wspinać po tyczkach :dance:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Lana

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Maj 2016 18:57 #467195

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6921
  • Otrzymane dziękuję: 42072
Dziś fasolka szparagowa karłowa została wyekspediowana na stałe miejsce.Tyczna jeszcze czeka pod folią.

WP_20160510_18_38_07_Pro.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, kuhara, Adasiowa, Zbyszko46, rozalia, Slavo67, elkap, iwcia55, ogrodnikowa, Lana, Agus, patrycja

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Maj 2016 23:39 #467419

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Ja chyba jutro będę wysadzać fasolkę :) Mam w podobnej fazie wzrostu jak Ty, Kreciku. Może ciut mniejszą, minimalnie. Tylko jeszcze zastanawiam się gdzie ją wysadzić. Mam taką jedną grządkę, która jest w słońcu mniej więcej do godziny 15, potem zacieniają ją drzewa. Czy fasolka karłowa poradzi sobie w takim miejscu? Odmiana Złota Saxa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Maj 2016 17:48 #467583

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Nasze najmłodsze :)





Reszta, czyli w głównej mierze tyczne, siedzą ze mną w pracy; na parapecie w otwartym oknie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, rozalia, ogrodnikowa, Lana

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Maj 2016 08:44 #467873

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
Fasolka dzisiaj :)


DSC_9906.jpg



DSC_9907.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, kuhara, Krecik stary, Adasiowa, rozalia, ogrodnikowa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Maj 2016 08:51 #467875

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15444
  • Otrzymane dziękuję: 51299
Ta ciemna to chyba Blauhilde ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Maj 2016 09:47 #467892

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 7661
Mam pytanie: w jakiej fazie rozwoju wysadza się fasolkę karłową z doniczek do gruntu. Moja ma wysokość łodyg 12 cm. Wysadzać już czy jeszcze wytrzyma 5 dni. Doniczki 300ml.
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Maj 2016 09:59 #467900

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15444
  • Otrzymane dziękuję: 51299
Wysokość łodyg nie ma tu nic do rzeczy, bo po prostu mogą być one wybiegnięte. Rozsada powinna mieć dobrze wykształconą pierwszą parę liści.


DSC_0426-2.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): grzesiek59, Adasiowa, rozalia, ogrodnikowa, Lana, Kornabelka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Maj 2016 10:15 #467905

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 7661
Ma dobrze wykształconą, nie jest wybiegnięta, 0d 4 dni non stop na zewnatrz. Podobna jak na Twojej fotce. Zpowodu lisci zaczyna im być ciasno.
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Maj 2016 11:41 #467916

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
pomodoro wrote:
Ta ciemna to chyba Blauhilde ?

Pomodoro, to jest inna odmiana, ale można powiedzieć, że zgadłeś, bo jest podobna, też stronki fioletowego koloru. Ty chyba masz rentgen w oczach ;) Tylko, że Blauhilde jest chyba fasolą tyczną, a moja jest krzaczasta o wysokości 35-40 cm.
Nasiona kupione na Ukrainie, poniżej zdjęcia paczuszek po fasolce z nazwami, którą zasiałam. Wszystkie trzy to fasole krzaczaste.
Jak smakują nie wiem, tak jak nigdy nie siałam fasoli i takiej nie jadłam :) U nas w sprzedaży również są nasionka fasoli Borlotto i Bis, a ta fioletowa pewnie też jest, tylko nie wiem pod jaką nazwą występuje.


DSC_9919.jpg
Ostatnio zmieniany: 12 Maj 2016 12:32 przez Lana.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Maj 2016 15:11 #467962

  • ogrodnikowa
  • ogrodnikowa's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 34
W ubiegłym roku miałam fioletową karłową fasolę szparagową. Niestety, nazwy nie pamiętam. Po wrzuceniu do wrzącej wody robiła się zielona :happy4: I była bardzo smaczna. Szkoda, że wtedy nie zwracałam uwagi na odmiany, a torebkę beztrosko wyrzuciłam... Nie jestem pewna, czy wszystkie fioletowe tak zmieniają barwę, czy tylko tamta odmiana... Kupując, zakładałam, że koloru nie zmieni. Planowałam kolorystyczny akcent do sałatek :silly:
Tego roku kupiłam fioletową Purple Teepee ST. Na opakowaniu pisze, że po ugotowaniu zmienia kolor. Posieję do gruntu, bo już parapetów zabrakło :)
Ania
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 13 Maj 2016 18:48 #468480

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Blauhilda, jako jedyna z moich fasolek, ma inaczej zabarwione ( jasno rude ) łodyżki, pozostałe odmiany są zielone.
Kiedyś skusiłam się na kupno takiej fioletowej fasolki na bazarku i jakież było moje zdziwienie, kiedy po ugotowaniu strączki zrobiły się zielone - mamy więc, kochana Krajanko z Sejn :kiss3: - identyczne doświadczenia.
Blauhilda właśnie ma wąskie, fioletowe strąki, ale należy do tycznych. Jestem bardzo ciekawa tej Twojej Purple T. :)

Oczywiście lustrując swoją rozsadę muszę się do czegoś doczepić :(
Taką oto zmianę zauważyłam na jednym liściu Blauhildy właśnie ... być może nie mam powodów do niepokoju, ale może ktoś z Was trafił na coś podobnego? W dotyku zmiana jest cieniutka, pergaminowa i nie rozszerza się ani nie rozprzestrzenia na inne liście. Nie spostrzegłam żadnych śladów intruzów ....

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Maj 2016 16:52 #468844

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
fasolka rośnie strasznie szybko. Jeszcze kilka dni temu dopiero pokazała główki , a dzisiaj już ładne zielony liście :)

DSC_9932.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, rozalia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Maj 2016 16:59 #468847

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15444
  • Otrzymane dziękuję: 51299
Mam nadzieję, że nie trzymasz jej w domu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Lana

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Maj 2016 20:27 #468921

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
pomodoro wrote:
Mam nadzieję, że nie trzymasz jej w domu.

nie, Pomodoro, tym razem przeczytałam wątek o fasoli. Jak tylko pokazały się łebki to od razu poszła na balkon. W zasadzie tylko jedną noc spędziła w domu. Od 8 maja przez cały czas jest na dworze. Chyba już czas żeby wysadzić fasolkę do gruntu.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Maj 2016 20:35 #468927

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15444
  • Otrzymane dziękuję: 51299
Jeśli mieszkasz w ciepłych krajach, to sadź. :rotfl1:

Na zewnątrz nic jej nie będzie. Zawsze możesz ją na noc wstawić do mieszkania. Poczekaj do czwartku tj. 19 maja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Maj 2016 21:31 #468965

  • Lana
  • Lana's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 415
  • Otrzymane dziękuję: 877
pomodoro wrote:
Jeśli mieszkasz w ciepłych krajach, to sadź. :rotfl1:

Na zewnątrz nic jej nie będzie. Zawsze możesz ją na noc wstawić do mieszkania. Poczekaj do czwartku tj. 19 maja.


jak pojadę wreszcie w weekend ten co przyjdzie na działkę , to wszystko wsadzam niezależnie od pogody.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.765 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum