TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 05 Maj 2020 15:10 #707694

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Mieciu,
jaka musi być minimalna temp, żeby rozsadę fasolki wystawić na balkon?
Ogórek 8*?
Pozdrawiam, Michał
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2020 15:10 przez edek86.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 05 Maj 2020 18:51 #707744

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2842
  • Otrzymane dziękuję: 11724
Fasolka w tunelu rośnie chociaż pojawili się już pierwsi na nią amatorzy (ślimaki). :oops: Na razie dostały upomnienie :screem: ale jutro je podkarmię.
023-36.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Nimfa, aga, anaka, ewakatarzyna, Szczypiorek

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 05 Maj 2020 19:31 #707755

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Emalko,rozkładam woreczek foliowy,na to ręcznik papierowy ( 3 - 4 warstwy),nasionka po 3 - 4 na całą szerokość ręcznika i zwijam jeden raz,znowu nasionka i zwijam ...i tak do końca.Spinam gumkami,żeby się nie rozjechało i wkładam do szklanki.Wlewam pół szklanki wody na początek - ręcznik wszystko wpije.Potem co kilka dni trzeba troszkę wody wlać do szklanki,żeby ręcznik nie wysechł.W zeszłym roku miałam 100 % wschodów. :bye:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, marzusia, Betula, jurek49, pszczolka, Kaskawel, Nimfa, Termaj, anaka, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 09 Maj 2020 15:13 #708355

  • marzusia
  • marzusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 102
Czy to jest bakterioza? Od spodu liście czyste, chociaż teraz nie mam lupy i do końca nie jestem pewna. Czym ewentualnie spryskać, ponieważ widzę, ze mam to nawet na zielonej lucysi :cry2:
Jestem załamana, mąż zrobił konstrukcję na 6mb fasolki A tu jakieś świństwo się przewinęło.

20200509_145843.jpg


20200509_145824.jpg


20200509_145749.jpg
Pozdrawiam, Marzena :)
Ostatnio zmieniany: 09 Maj 2020 21:20 przez Betula.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 09 Maj 2020 15:40 #708362

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): marzusia, magnes

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 09 Maj 2020 16:14 #708364

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
edek86 wrote:
jaka musi być minimalna temp, żeby rozsadę fasolki wystawić na balkon?
Ogórek 8*?

8* C dla fasoli i ogórka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Armasza, edek86, magnes, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 09 Maj 2020 16:42 #708365

  • marzusia
  • marzusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 102
pomodoro wrote:
Ups, dobrze nie jest.Dziękuję serdecznie za info, w poniedziałek będę pryskac.
Czy jeśli zwalczę grzyba mogę zbierać nasiona?
Pozdrawiam, Marzena :)
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 09 Maj 2020 17:06 #708369

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Do jedzenia czy do siewu ?.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): marzusia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 09 Maj 2020 17:14 #708373

  • marzusia
  • marzusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 102
Do jedzenia i siewu też. Wszystkie mogę kupić, prócz zielonej Lucysi. A nie da zaprawieniem przed siewem tego zabić?

A jeszcze chciałam dopytać: najpierw środek kontaktowy, potem za 10 dni ewentualnie powtórzyć tym samym, potem systemiczny w razie czego jak będzie zła pogoda w trakcie wegetacji?
Pozdrawiam, Marzena :)
Ostatnio zmieniany: 09 Maj 2020 17:19 przez marzusia.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 09 Maj 2020 17:26 #708375

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Do siewu powinno się przeznaczać nasiona ze zdrowych roślin.

Możesz przed siewem moczyć nasiona przez 20 minut w 2 % roztworze nadmanganianu potasu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): marzusia

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 09 Maj 2020 17:31 #708376

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
marzusia wrote:

A jeszcze chciałam dopytać: najpierw środek kontaktowy, potem za 10 dni ewentualnie powtórzyć tym samym, potem systemiczny w razie czego jak będzie zła pogoda w trakcie wegetacji?

Proponuję oprysk od razu preparatem systemicznym ochronaroslin.agro.pl/index.php?page=preparat&id=305

Preparaty kontaktowe, to raczej się stosuje profilaktycznie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): marzusia, rybur58

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 09 Maj 2020 18:33 #708381

  • marzusia
  • marzusia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 157
  • Otrzymane dziękuję: 102
Dziękuję bardzo :thanks:
Pozdrawiam, Marzena :)
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Maj 2020 10:12 #708455

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Moje fasolki nadają się już do posadzenia do gruntu,ale muszę przeczekać jeszcze ten nadchodzący zimny tydzień.



20200510_095604.jpg


W szklance z lewej są fasolki dzisiaj włożone do ruloników.Prawdziwe skarby!Amish Gnuddle,Soldier Long i Good Mother Stallar od Lucysi (ale to chyba nie ten wątek,bo to są fasolki na suche ziarno), oraz Oxinel od Podjadka.Te od Lucysi chyba pójdą do pojemników,bo miałam po 5 nasionek i chyba nie chciałabym, żeby zjadły mi je ślimaki. :wink4:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, podjadek, Armasza, Marlenka, marzusia, Betula, Kaskawel, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Maj 2020 08:48 #708622

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50948
Minie zimna Zośka i fasolki pójdą do gruntu. :) . Szparagowa Złota Saxa. Po wysadzeniu karłowej przyjdzie pora na przygotowanie rozsady tycznej.


IMG_2255.jpg
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Maj 2020 16:23 #708684

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Moja fasolka też gotowa do wysadzenia, a tu jeszcze min 4, a lepiej 6 dni powinna pozostać w domu.

IMG_2739.jpg
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Marlenka, Kaskawel, Barborka, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Maj 2020 16:28 #708685

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Aga ja stwierdziłam że Soldier ma tak długie, wąskie strąki że będzie super na szparagówkę.
Bo nasionka to malusieńkie ma. Wolę jednak większe.
Cieszę się, że wzeszły. Pierwszy raz miałam, pierwszy raz nasionka z nich zbierałam. I dobrze, że dały radę :kiss3:
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, aga, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Maj 2020 11:23 #708861

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
marzusia wrote:
Czy to jest bakterioza?

Marzusiu! Tu masz dobre zdjęcia i opis antraknozy (strona 15): www.inhort.pl/files/sor/poradniki_sygnal...alizatora_fasola.pdf

Możesz sobie porównać ze swoimi objawami, żeby się upewnić. Mi wydaje się, że trochę się różnią. Ale co innego zdjęcia liści, a co innego widzieć na żywo. W poradniku z tego linku jest taka informacja: "Po spodniej stronie liści, w okolicach nerwów widoczne są nekrotyczne, wydłużone plamy", a u Ciebie liście od spodniej strony czyste.
Nie jest to bakterioza obwódkowa, która wygląda tak: www.warzywa.pl/fasola-bakterioza-obwodkowa/

P.S. Poradnik z pierwszego linku wrzucę do pierwszego posta w tym wątku, żeby nie zaginął w czasie. To dobra, kompleksowa publikacja dotycząca ochrony fasoli.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 12 Maj 2020 11:30 przez Betula.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Maj 2020 11:46 #708864

  • ewakatarzyna
  • ewakatarzyna's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1737
  • Otrzymane dziękuję: 12748
Przeniosłam sobie link tego poradnika na pulpit.
Przejrzałam na razie pobieżnie. Mnóstwo chorób może zaatakować te pyszne warzywa.

Bea jak głęboko mam posadzić fasolkę Maskotkę w skrzynkach balkonowych.
Musiałam skiełkować następne, bo uprzednio wsadzone za bardzo mi wybiegły :(
Pozdrawiam Ewa
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.484 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum