TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Wrz 2020 13:10 #729242

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Józiu, dziękuję Ci, że zwróciłeś uwagę na przyczynę zniekształconych strączków; jak już wcześniej pisałam, na grządce nadal mam kilka krzaków wysadzonych jako rozsada końcem maja i na tych roślinkach są jeszcze ładne strączki, aczkolwiek zauważyłam, że kilkanaście innych jest krótkich i wygiętych, a jeszcze inne puste. Podejrzewałam, że sprawcą tych deformacji jest po prostu chłód i zmęczenie krzaczków całosezonową wegetacją, ale nie wzięłam pod uwagę notorycznej suszy.
Ciekawa ta Tytania - czy dobrze widzę, że strączki są raczej płaskie, jak u mamutów ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Wrz 2020 14:05 #729247

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41837
Aniu tak strąki są płaskie,to taki niski mamut. :rotfl1: :rotfl1: A wracając do fasolki jest b.smaczna właśnie skończyłem obiad.Z powodu suszy strączki nie wykształciły się do końca.Niektóre są długie nawet do 18 -20 cm,ale większość jest krótsza.Po za tym ta odmiana dziwnie rosła od początku.Najpierw wypuściła takie długie wąsy jakby pragnęła tyczek,a później kwiatki pokazały się od dołu krzaczków.Jako że rosną przy cukinii nie miałem jak za bardzo podlewać.Myślę że jak nie będzie przymrozków to jeszcze 2-3 razy będzie jadalna.W każdym razie taki poplon popłaca,choćby nawet tylko na ten smak. :bravo: :bravo: :bye: :bye: :) :)
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Miragoral, bietkae, anaka, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 23 Wrz 2020 14:29 #729248

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Zjawisko "masowego" pojawienia się kwiatków w dolnej partii łodygi zauważyłam także u moich niedobitków. Skojarzyłam to z faktem, że regularnie skubałam dojrzałe strączki, co prawdopodobnie było sygnałem dla rośliny, aby kwitnąć na nowo, ale właśnie przy nasadzie krzaczków. Pojedyncze kwiaty znalazłam też na wydłużających się pędach, ale gros kwiatów pojawiło się niżej.
Podobne obserwacje "poczyniłam" u papryk i pomidorków - po zerwaniu większości owoców, rośliny na nowo podjęły wegetację i niektóre nawet teraz owocują - mam na myśli psiankowate uprawiane w donicach na parapecie :).

p.s. oczywista, że poplon opłaca się - nie tylko względem smaku - ale i ceny. Na targu za kilogram szparagówki trzeba zapłacić 10-12 zł.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Miragoral, bietkae, anaka, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 29 Wrz 2020 11:19 #729823

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41837
Dziś udało mi się zebrać następną porcję fasolki szparagowej w przerwach pomiędzy opadami.Jest b.mokro iidzie wielka chmura deszczowa.Pewnie zaraz lunie jak z wodospadu.

006-90.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, Jan4, Adasiowa, Armasza, Miragoral, bietkae, Zygowa, ewakatarzyna, pawel_botanik

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 30 Wrz 2020 15:36 #729933

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Wczoraj zebraliśmy dość dużo fasolki szparagowej - wysiana 21 lipca. Następny (5) i ostatni zbiór w sobotę - nie kwitnie już. :dance:
Ostatnio zmieniany: 30 Wrz 2020 15:42 przez Jan4.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Adasiowa, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 03 Paź 2020 21:40 #730193

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5154
Dzisiejszy zbiór fasolki.

20201003_192926.jpg

pozdrawiam
Mirka
Pozdrawiam
Mirka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, bietkae

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 03 Paź 2020 21:57 #730204

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7833
  • Otrzymane dziękuję: 51915
Też dzisiaj likwidowałam uprawę fasolki. Miałam takie fasolki, że na zielone już za brzydkie, a na ziarno jeszcze za wcześnie. Nie lubię wyrzucać, więc je ugotowałam i przetarłam. Jako zagęszczenie do zupy idealne.

IMG_3035.jpg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, bietkae, pszczolka, ewakatarzyna, renmanka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Paź 2020 10:23 #730227

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41837
Nastepna fasolka poplonowa,smaczna niesamowicie. Sporo zostało zielonej a i kwitnie i rośnie nowa.Jeśli pogoda dopisze to jeszcze będzie kilka zbiorów.Zerwałem ją pomiędzy opadami deszczu,dlatego jest mokra i zabrudzona. :coffe: :bye: :bye: :bravo: :bravo:

004-186.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, bietkae, pszczolka, bastis, rybur58, ewakatarzyna, JaKasiula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Paź 2020 16:55 #730268

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
U mnie też jeszcze sporo fasolki na krzaczkach ale obecnie ciężko z czasem na zbiory. Tyczna już zostawiana jest na nasiona.

Swoją drogą jak ktoś może zidentyfikowac odmiane, to byłbym wdzięczny. Fasolki ma kuliste takie zielonkawe.

Dostałem fasole z wymiany ale nie pamiętam od kogo.

IMG_20201004_161404.jpg
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 07 Paź 2020 08:00 #730469

  • renmanka
  • renmanka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 733
  • Otrzymane dziękuję: 4683
IMG_20201006_180601.jpg

Fasolka lipcowa, kiełkowana w rulonikach metodą Mammy, jest najładniejsza jaką miałam w tym sezonie. Do teraz mnie zaskakuje pozytywnie, nie choruje i daje dobry plon.
IMG_20201005_144231.jpg
Pozdrawiam Celina
Ostatnio zmieniany: 07 Paź 2020 08:01 przez renmanka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Bobej, Adasiowa, bietkae, bastis, rybur58, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 07 Paź 2020 09:39 #730475

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Celinko, rzeczywiście, strączki wyglądają imponująco , zresztą krzaczki także :bravo: Pamiętasz może, jakie to odmiany ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, ewakatarzyna, renmanka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 07 Paź 2020 12:31 #730488

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41837
Dziś następny zbiór fasolki szparagowej.Ogólnie jest b.smaczna ale ma bardzo wiotkie łodygi i chyba z niej zrezygnuję.Być może,że nadawałaby się do wysadzenia wiosennego.Po tych deszczach,dziś znalazłem kilka fasolek nadgniłych.To te które leżały na ziemi.Po nocnym deszczu są bardziej przybrudzone. :bye: :bye: :) :) :)

005-126.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Bobej, Jan4, Adasiowa, Armasza, bietkae, pszczolka, bastis, ewakatarzyna, renmanka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Paź 2020 18:15 #730786

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Postanowiłam, że nie będę dłużej czekać i dodatkowo męczyć fasolowych krzaczków pozostawionych w warzywniku. Zerwałam wszystkie nadające się do zbioru strączki ( a pora była najwyższa, ponieważ kilka zdążyło już spleśnieć ) z odmiany Oxinel i Złota Saxa.
Po powrocie z działki największe i najgrubsze umieściłam w wiklinowym koszyku, w przewiewnym miejscu w mieszkaniu - niech schną. Jeśli udałoby mi się doczekać własnych nasion, to będę naprawdę szczęśliwa :) Najmniejsze strączki przeznaczyłam na jarzynkę.

Zielona Oxinel i żółta Złota Saxa

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, Krecik stary, Armasza, bietkae, pszczolka, rybur58, JaNina, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Paź 2020 16:45 #731985

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6901
  • Otrzymane dziękuję: 41837
Dobrze,że przestało padać i dziś zebrałem na obiad następną porcję fasolki.Chyba jest to przedostatni zbiór w tym sezonie.Była pyszna. :bye: :bye: :bravo: :bravo: :) :)

004-192.jpg

005-130.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, jurek49, pszczolka, rybur58, JaNina, ewakatarzyna, renmanka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 21 Paź 2020 19:00 #732006

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7833
  • Otrzymane dziękuję: 51915
U mnie została tylko Scarlet, ale nie do jedzenia, tylko w celu pozyskania nasion. Mam nadzieję, że ten strąk da radę, bo jeszcze ma być ciepło :oops: Wysiewałam dosyć późno.

AB347B29-E8D4-4380-8861-5D1E575CD534.jpeg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Adasiowa, bietkae, ewakatarzyna

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Paź 2020 14:44 #732067

  • gregon
  • gregon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 377
  • Otrzymane dziękuję: 3886
Moja tegoroczna proba z fasolka szparagowa zakonczyla sie zupelnym fiaskiem. Popelnilem kilka bledow, slimaki dokonaly reszty. Efektem byly 20cm krzaczki, kwitnace, ale bez jednego zawiazanego straka. Glowne grzechy to slaba ziemia (naiwnie wierzylem, ze jak bob dobrze rosnie to i fasolka sobie poradzi) i przypadkowy dobor odmian.
Grzadke pod przyszly rok zasililem grubo kompostem. Rozwazam tez przykrycie wloknina, badz folia przez wiekszosc sezonu. Pozostalo mi tylko znalezc wczesne i dobrze tolerujace chlod odmiany.
Macie cos godnego polecenia?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, ewakatarzyna, czarna2066

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 22 Paź 2020 15:18 #732068

  • pawel_botanik
  • pawel_botanik's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 107
  • Otrzymane dziękuję: 466
Myślę, że tradycyjnie sprawdzi się złota saxa i koniecznie uprawiana z rosady (gniazdowo po 3 rośliny w małej doniczce)!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, ewakatarzyna, gregon, czarna2066

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 24 Paź 2020 16:00 #732238

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Suszymy się; może jakimś cudem uda się pozyskać choć trochę nasion na majowe rozsady ?

Żółte Złote Saxy i zielone Oxinel.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, bietkae, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.724 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum