TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 30 Kwi 2018 21:12 #603634

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Ja jutro wsadzam fasolkę na rozsadę do tutek po papierze toaletowym. Przy sianiu do gruntu ze wschodami bywa u mnie różnie, a przy rozsadzie ponad 90% wschodów.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dino_saur


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 30 Kwi 2018 21:28 #603640

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Uprawa z rozsady ma swoje plusy. Jest możliwość utrzymania wyższej temperatury w okresie wschodów niezależnie od warunków atmosferycznych, jest możliwość przytrzymania rozsady w domu w razie pojawienia się groźby przymrozków, unikamy strat przy wschodach wywołanych żerowaniem śmietki kiełkówki a i zagrożenie pojawienia się rdzy na siewkach jest znacznie mniejsze. Ja już się z siewu do gruntu wyleczyłem na amen. I fasoli i ogórków, czy w ogóle dyniowatych.
Ostatnio zmieniany: 30 Kwi 2018 21:29 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Betula, Dino_saur

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 30 Kwi 2018 22:37 #603661

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64593
Zielona wrote:
I mam też fasolę wyglądem przypominającą groszek (ale to nie szparagowa) :) W mojej rodzinie jest bardzo długo. Prawie wiek. :supr3:


DSCN0638.jpg

Aluś, znalazłam nasionka tej fasolki od Ciebie - rzeczywiście, przypomina groszek. Czy mogłabyś napisać o niej coś więcej? Karłowa, tyczna, żółta, zielona ? Rozumiem, że uprawiamy ją na suche ziarno ?


I miałabym przy okazji prośbę do Hani ( Armaszy ) - Haneczko, mamy nasionka czarnej fasolki japońskiej od Ciebie - czy to odmiana tyczna czy karłowa ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 01 Maj 2018 20:24 #603780

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
U mnie czarna fasola była karłowa.

Co do tej białej, to przejrze jutro swoje zasoby fasoli, czy mam taką, by zidentyfikować odmiane. :)

Narazie nie wiem jakie fasole w tym roku będe siał. Pewny jestem tylko fasolki anielicy. :) W sumie, to myślałem w tym roku głównie o tyczniej.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 01 Maj 2018 20:27 #603784

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Dziś rano fasola Galdolfe poszła na ręcznik papierowy, już widać pierwsze kiełki. Prawdopodobnie już jutro będę musiał skiełkowane nasiona posadzić do doniczek.
20180501_202040.jpg
Pozdrawiam Jurek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, iwcia55, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 01 Maj 2018 20:30 #603787

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64593
Błażej, dzięki za chęć pomocy :) może dowiemy się czegoś więcej, kiedy pobuszujesz w ... nasionach.

Jurku, czy aby nie przypadkiem Goldelfe ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 01 Maj 2018 20:52 #603800

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Fasolka czarna jest karłowa.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Szczypiorek

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 01 Maj 2018 20:58 #603802

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64593
Dziękuję Hanusiu :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 01 Maj 2018 22:16 #603831

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Tak, jest to fasola tyczna Goldelfe, zresztą też tak napisałem w pierwszym poście. Otrzymałem taką fasolę od darczyńców i gdzieś się zapodziała, ale na szczęście bez problemów kupiłem tę odmianę.
Pozdrawiam Jurek
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2018 11:22 #603908

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Adasiowa wrote:
Zielona wrote:
I mam też fasolę wyglądem przypominającą groszek (ale to nie szparagowa) :) W mojej rodzinie jest bardzo długo. Prawie wiek. :supr3:


DSCN0638.jpg

Aluś, znalazłam nasionka tej fasolki od Ciebie - rzeczywiście, przypomina groszek. Czy mogłabyś napisać o niej coś więcej? Karłowa, tyczna, żółta, zielona ? Rozumiem, że uprawiamy ją na suche ziarno ?

Mam podobne fasolki i są opisane jako Staakboon mechelse tros.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2018 14:29 #603928

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64593
Błażej :) dziękuję bardzo za podpowiedź - sprawdziłam w internecie, co to za odmiana i okazuje się, że jest to fasolka tyczna, zielona, na suche ziarno.
U mnie w tym roku będzie tylko karłowa, ale lepsze to, niż nic - warzywnik bez fasolki nie jest prawdziwym warzywnikiem :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2018 15:43 #603931

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
A ja zapytam o "wzrost" fasolki "NN zielona od Lucysia".
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 02 Maj 2018 18:16 #603936

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64593
Haneczko, tę, którą ja miałam jako "zieloną NN od Lucysi" pięła się po tyczkach wysokości 1,8m i je przerosła, zwieszając pędy.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 03 Maj 2018 08:01 #604041

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64593
Tytułem próby zdolności kiełkowania wyłożyłam wczoraj wieczorem nasionka fasolek szparagowych karłowych - siedzą na routerku, już bardzo napęczniałe. Jeśli okażą się chętne do współpracy, jutro wyłożę na waciki docelową ilość.
Ku chwale fasolki :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 03 Maj 2018 11:29 #604093

  • Henryk
  • Henryk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 243
  • Otrzymane dziękuję: 223
Posiadam pytanie:
Jako że już kiełkuje mi w kubkach fasolnik ,to jak należy go sadzić;
czy w jednym miejscu po kilka nasion,czy też pojedynczo i w jakich odstępach?
pierwszy raz będę go uprawiać i mam tu zerowa wiedzę.
Jest to co prawda dział o fasoli szparagowej więc trochę pokrewny,
to tak się tu przytuliłem z tym pytaniem.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 03 Maj 2018 12:40 #604105

  • Ika2008
  • Ika2008's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 399
  • Otrzymane dziękuję: 979
Ja mam w kubeczkach po 2 siewki i zamierzam sadzić 3 kubeczki wokół jednej tyczki.
20180503_123625.jpg
Pozdrawiam, Marta.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, Pestka, Henryk

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 03 Maj 2018 18:39 #604136

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64593
Fasolnik, co prawda egipski, a zatem ozdobny, sadziłam po dwa skiełkowane nasionka do pojemniczka.

Natomiast nasionka fasolki Electra ( karłowa szparagowa ) skiełkowały w ciągu 24 godzin ( położone wczoraj na wacikach i na routerku ). Czarna japońska jeszcze się ociąga - na kilka nasion u jednego dostrzegłam koniuszek kiełka.

Ale !!! Zrobiłam sama sobie niespodziankę i wygospodarowałam miejscówkę na ... fasolę tyczną szparagową - dzisiaj na routerek trafi Goldelfe :dance: Co prawda będą tylko dwa gniazda po 3 nasiona, ale lepsze to niż nic ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Bobej, Pestka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 03 Maj 2018 19:01 #604141

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50966
Bardzo szybko sobie poczyna ta Goldelfe. Kiełkowanie 24 godziny , po przeniesieniu do podłoża widoczne kolanka wschodzących roślin po następnych 24 godzinach. W takim tempie to za tydzień rozsada będzie w ziemi na grządce :happy-old:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zbyszko46


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.614 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum