TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 03 Maj 2018 22:42 #604212

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
U mnie narazie mętlik i niewiadoma co do fasoli na ten sezon. Chciałbym pomnożyć sobie anielicy, a co do reszty to jeszcze nie wiem.

Co do fasolnika, to jeśli nasionka skiełkują, to również w tym sezonie wrócę do uprawy. Zawsze jednak sieje go w rządku koło płota wprost do gruntu. Zobaczymy czy w tym roku nasionka skielkują, bo kilka lat już mają. Sa to dwie odmiany, jedna o fasolkach brązowych i druga o czarnych. Jedna ma jasno zielone strąki a, druga ciemniejsze zielone.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Maj 2018 09:00 #604248

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
30 kwietnia wyłożone do kiełkowania


IMG_0564.jpg
Ostatnio zmieniany: 04 Maj 2018 09:01 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, Adasiowa, Zbyszko46, rozalia, iwcia55, Betula, Agusiak, Dino_saur

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Maj 2018 13:38 #604323

  • gazela
  • gazela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 2628
Kupiłam dzisiaj nasiona i od razu rozpoczęłam przygotowanie rozsady fasoli zwykłej szparagowej tycznej Neckargold. Czy ktoś z Was ją uprawiał? Czy ją polecacie ?
Pozdrawiam, Małgorzata
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Maj 2018 15:47 #604338

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
Czy ktoś z was wysiewa fasolę Scarlet (od lucysi)jako jadalną?
Zawsze ją siałam jako ozdobną, ale ponoć w Ameryce ją normalnie jedzą i się dziwią,
że my ją używamy tylko jako ozdobną.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Maj 2018 16:16 #604342

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Ja fasolę dużą, tyczną, kwitnącą na czerwono, o olbrzymich ziarnach koloru "plamiasto-filetowego" nazywam fasolą Scarlet. Niestety nie mam jej zdjęcia.
Jeśli opis jej wyglądu pasuje do Twojej Scarlet - to wg mojej opinii nie ma lepszej jadalnej fasoli na suche ziarno. Fasola jak miód z masełkiem, rozpływa się w ustach. Po ugotowaniu wielkość ziarna przewyższa wielkość łyżeczki do herbaty (większa i smaczniejsza od Jaśka Tycznego). Wbrew obawom gotuje się dość szybko - pamiętaj tylko o odlaniu wody w połowie gotowania i zalaniu fasoli wrzątkiem w celu dokończenia gotowania. Oczywiście , jak to wszystkie fasole - solimy dopiero na końcu gotowania :) .

Podmiana wody na świeżą pozwala usunąć rozpuszczone polisacharydy, które w dużej mierze odpowiadają za problemy trawienne :oops: .

Koniecznie uprawiaj Scarlet w celach kulinarnych - to prawdziwy the beściak :woohoo:.
Smacznej fasolki :yummi:
Ostatnio zmieniany: 04 Maj 2018 16:32 przez Dino_saur.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Edyta-ka, Betula, Renia, Henryk

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Maj 2018 18:31 #604353

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Wyłożone wczoraj wieczorem nasionka fasolek : tycznej Goldelfe oraz karłowych Electra i czarna japońska już skiełkowały :) Zajęło to większości ziaren niespełna 24 godziny - bardzo się cieszę, ponieważ już dzisiaj mogę zapakować je do doniczek i oczekiwać wschodów.
Miejscówki dla wszystkich już przygotowałam - a zatem mój "fasolowy sezon" uważam za otwarty.

p.s. żadne z podkiełkowywanych nasionek nie zepsuło się ( jeśli wiecie, co mam na myśli ;-) )


Fasolka o dużych fioletowo-czarnych nasionach ( Scarlet )u mnie wyglądała tak: zdjęcie z ubiegłego roku:



Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 04 Maj 2018 18:34 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Edyta-ka, Betula, Dino_saur

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Maj 2018 18:45 #604358

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Dzięki Aniu, za zdjęcie Scarlet. Moja jest identyczna :) .
maska2, jeśli Twoja też tak wygląda - to smacznego :yummi: . I wysiewaj jej jak najwięcej :flower2:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta-ka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Maj 2018 19:36 #604377

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
Fasol o których piszecie jest wiele odmian ale ogólnie określa się je rodziną wielokwiatowych. Z tego co jest mi wiadome, to Scarlet ma bardziej brązowe fasolki w ciapki, są też podobne ale z większą plamą oraz bardziej fioletowe fasole z, ciapkami.

Zaraz poszukam i pstrykne fotke. :)
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta-ka, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Maj 2018 19:46 #604384

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
Trochę doświetliłem, by było lepiej widać różnice w kolorze. ;)

IMG_20180504_194335.jpg
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Edyta-ka, Betula, Pestka, Agusiak, Dino_saur

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Maj 2018 20:02 #604389

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.
Moja Scarlet właśnie tak wygląda jak kwitnie i ziarna są fioletowo czarne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Dino_saur

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 04 Maj 2018 20:20 #604395

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
Dzisiejsza moja praca.
Porobiłam tyczki pod fasolę, mam 4 rodzaje pnącej, część z forum, każda ma swoją piramidkę :happy4:
Część też puszczę na siatce, jak co roku.
Przed tyczkami posiałam żółtą szparagową.
To są moje nowe podwyższone grządki.
Ta druga dziś wykonana częściowo przez męża, częściowo przeze mnie.
Na dno wyłożyłam lekko przekompostowane patyki,na to przekompostowane 3-letnie trociny,
potem skoszona lekko przekompostowana już trawa, jutro pójdzie jeszcze ziemia kompostowa i ziemia torfowa.

IMG_20180504_201020_1.jpg
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 05 Maj 2018 15:49 #604558

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Wszystkie skiełkowane nasiona fasolek karłowych i tycznej umieściłam w kubeczkach z ziemią. Karłowe po 4 sztuki, a tyczne po 5 w pojemniku - mają zapewnioną temperaturę 21 stopni. Zobaczymy, w jakim tempie i które najpierw wyjrzą na powierzchnię :)

Okazało się przy okazji, że zaplanowałam więcej gniazd fasolki karłowej, a tymczasem zabrakło nasion - muszę koniecznie zatuszować wpadkę i rozejrzeć się za dokładką - i to biegusiem!
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta-ka, Pestka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Maj 2018 17:05 #604758

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Pokazała się dzisiaj na wierzchu

20180506_163414.jpg

30.04 wsadziłam wprost do doniczek z ziemią moczone przez noc napęczniałe fasoli GOLDMARIE.
Cały czas stoją w ogrodowej altance .
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 06 Maj 2018 17:36 przez Pestka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Edyta-ka, patrycja, Betula, Dino_saur

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Maj 2018 21:10 #604895

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Przy jakiej temperaturze w nocy zabieramy maluchy do pomieszczenia ? Przepraszam za to pytanie, ale po prostu nie pamiętam, co robiłam w ubiegłym roku ..... starość jest czasami straszna :(
Nasiona rozpoczęły wschody, pojawiają się kolanka ponad powierzchnią - na tym etapie trzymam fasolki jeszcze w mieszkaniu.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 06 Maj 2018 21:11 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Maj 2018 21:16 #604899

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41579
Moje fasolki zaraz po częściowym wyprostowaniu się łodygi przebywają przez 24 godziny na balkonie.U mnie jak dotychczas temperatura nocna najniżej oscylowała w granicach 6-8*C.Fasolce balkon bardzo dobrze służy. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, patrycja, Pestka, Agusiak

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Maj 2018 21:24 #604901

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Józiu - bardzo, bardzo dziękuję :) Czyli poczekam chwilę na wyprostowanie łodyżek i "sio" na parapety... teraz noce mają być cieplejsze.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Maj 2018 21:33 #604903

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3536
  • Otrzymane dziękuję: 29753
Część moich już w gruncie
20180506_082146.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Edyta-ka, patrycja, Betula, Pestka

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 07 Maj 2018 19:22 #605016

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41579
Moja fasolka szparagowa NN już też rośnie w gruncie.Dziś podlałem czystą wodą bo jest b.sucho.Jutro dostanie 0,5% saletrę amonową.Posadziłem 24 doniczki,w których rośnie po 2-3 fasolki.
001-93.jpg

002-82.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Ika2008, Adasiowa, Zbyszko46, iwcia55, Betula, Renia, Pestka, jurek49, Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.588 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum