TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 07 Maj 2018 21:28 #605053

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Józiu u ciebie zawsze pięknie, i zadbane roślinki ,i tak równiutko i ładnie, że człowiek popada w kompleksy
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 08 Maj 2018 17:52 #605160

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Na czas sesji zdjęciowej zdjęłam rozsady fasolek z parapetu zewnętrznego: wczorajszą noc i cały dzień spędziły na powietrzu, zacienione rozsadami pomidorków i papryczek.

W kwadratowych doniczkach od lewej: karłowa czarna japońska, karłowa Electra; w białych kubkach tyczna Goldelfe



Electra ( kolor w rzeczywistości jest soczyście zielony )



Goldelfe

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, Armasza, Marlenka, iwcia55, patrycja, Betula, Pestka, jurek49

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 09 Maj 2018 19:32 #605391

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50960
Mam już za sobą wysadzenie fasoli szparagowej tycznej. To właśnie moja rozsada przed wysadzeniem. Jest w podwójnych kubkach, wewnętrzny bez dna.


IMG_0573.jpg


Korzenie tylko czekają ,dać nura do gleby :)



IMG_0575.jpg


Rozsada posadzona, podlana i zabezpieczona kloszem z butli PET. Rozsada podlana na start roztworem 10 g Magiczna Siła + 5 g saletra amonowa na 10 l wody.


IMG_0576.jpg
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Maj 2018 21:09 #605588

  • Zofix
  • Zofix's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 536
Czy ktoś już wysiewał fasolkę zieloną tyczkową Lucysi, pytam bo u mnie to kompletna porażka. Na 10 wyłożonych nasionek wykiełkowało tylko jedno, a tak mi na niej zależało. Może uda mi się zebrać trochę nasion, pod warunkiem, że wcześniej nie dobiorą się do niej ślimaki :blink: .
Pozdrawiam - Zosia
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Maj 2018 21:25 #605593

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50960
Nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie ślimaki w tym roku szlag trafił. Wcale mi się za nimi nie tęskni.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Maj 2018 21:35 #605597

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
U mnie ślimaki długo nie wychodziły, pokazywały się jakieś pojedyncze, ale po ostatnich deszczach postanowiły ruszyć na łowy. Dziś zebrałam ok 300 szt. i dostały drugą szansę, po przeciwnej stronie drogi:P Na szczęście póki co są niewielkie, w związku z tym mniej obrzydliwe;) Ale zdążyły mi już skosić pół grządki świeżo posadzonej sałaty.

Ale żeby nie było tak całkowicie nie w temacie, to dziś wysadziłam rozsadę fasolki szparagowej fioletowej. Dopiero rozłożyła pierwsze liście i rozumiem, że nie jest to optymalny moment wysadzenia, ale nie chciałam dłużej czekać. W kolejce do wysadzenia czeka Sonesta (o ile dobrze pamiętam), ale mimo siewu w tym samym terminie co fioletowa, jakoś niespieszno było jej do kiełkowania. Mało tego coś z tymi nasionami chyba było nie tak, bo spora część z ziemi wylazła już porażona przez jakąś chorobę. I przypominam sobie poprzedni rok, siałam z tej samej paczki i było to samo - ale wtedy na podłoże winę zrzuciłam. W tym roku i fioletowa i Sonesta miały identyczne warunki po siewie, fioletowa zdrowa, Sonesta z plamami.
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2018 21:37 przez patrycja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Maj 2018 21:35 #605598

  • Zofix
  • Zofix's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 536
U mnie na razie ślimaków za bardzo nie widać, bo było sucho, ale po tych opadach pewnie się pojawią.
Pozdrawiam - Zosia
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2018 21:38 przez Zofix.
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Maj 2018 21:53 #605605

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Zofix wrote:
Czy ktoś już wysiewał fasolkę zieloną tyczkową Lucysi, pytam bo u mnie to kompletna porażka.

Ja wysiałam do tutek po papierze toaletowym. 100% wschodów. Na razie stoi w tunelu, gdzie ma tropikalną temperaturę. W najbliższym czasie pójdzie do gruntu.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Maj 2018 22:07 #605612

  • Zofix
  • Zofix's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 536
Bea, a nasiona tej fasolki miałaś ze Straganiku, czy już zebrane swoje. Moja fasolka NN, którą sieję od dawna, też wykiełkowała w 100%, obydwie były siane w tym samym czasie.
Pozdrawiam - Zosia
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Maj 2018 06:14 #605639

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Ze straganiku. Pierwszy raz sieję tę fasolkę.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zofix

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Maj 2018 17:31 #605692

  • emi247
  • emi247's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 180
Ja też miałam nasionka fasolki od Lucysi ze straganiku i wszystkie wzeszły bardzo szybko.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zofix

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Maj 2018 17:58 #605701

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Porażająca ilością fasolowa plantacja ;-) - szparagowe karłowe Electra i czarna japońska oraz tyczna Goldelfe

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, podjadek, Marlenka, iwcia55, patrycja, Betula, Pestka, Zofix, Sylwiaaa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Maj 2018 22:19 #605772

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Moja karłowa siana z początkiem maja wprost do gruntu (Złota Saxa i zielona NN)

20180511_135013.jpg
Ostatnio zmieniany: 11 Maj 2018 22:22 przez Sylwiaaa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, iwcia55, patrycja, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 12 Maj 2018 21:39 #605891

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Z fasolką karłową mała wpadka ... o ile czarna japońska wzeszła bardzo ładnie i równie ładnie się rozwija, to Electra ma sporo zdeformowanych liści właściwych, u niektórych roślinek są tylko pojedyncze, u innych nie ma stożka wzrostu .... myślę, że nie ma sensu ich wysadzać, bo skoro na tym etapie są źle wykształcone i wykazują ewidentne braki, to w przyszłości lepiej nie będzie ?

Pozostaje mi powtórny wysiew nasion z innej odmiany, mam nadzieję, że w sklepach jeszcze coś złowię.

Tyczna szaleje i najchętniej zrobiłabym kolejną rozsadę, ale nie mam miejsca, chyba, że wykopię kolejny dół.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Maj 2018 08:39 #606123

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Wysiewałam w sobotę tyczną, przy okazji sprawdziłam miejsce po zeszłorocznej fasolce (w tym będą tam się pięły ogórki) i byłam zdumiona :eek3: Mąż przekopał jesienią teren, całe suche strąki, które nie zostały zebrane poszły w ziemię. Przetrwały, wystartowały gromadnie, dzięki temu mam rozsadę:

PICT0012-5.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, patrycja, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Maj 2018 21:07 #606290

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3562
  • Otrzymane dziękuję: 30056
Cyknęłam jedno zdjęcie fasoli szparagowej karłowej .Może jutro więcej informacji.Jest w gruncie od dwóch tygodni
039.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Ika2008, Adasiowa, iwcia55, patrycja, Betula, Agusiak, olegowa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 15 Maj 2018 07:21 #606342

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Sytuacja uratowana; ponieważ zaliczyłam małą wpadkę z tegoroczną karłową ( z jedną z odmian ), dzisiaj powtórnie wyłożę do kiełkowania inne fasolki: Galopkę i Polkę. Przynajmniej będzie ciągłość plonowania, oczywiście jeśli nasionka okażą się chętne do współpracy :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 15 Maj 2018 10:29 #606361

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
A ja jutro posieję do gruntu.Późno,ale jest mokro to szybko wzejdzie.
Czytałam powyżej,że u Zofix moja fasolka kiepsko wzeszła.Mogę dosłać to na pewno jeszcze wzejdzie i zaowocuje.Ona jest do samych przymrozków.Daj znać na pw ,adresik i wyślę kopertę.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 15 Maj 2018 14:30 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zofix


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.611 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum