TEMAT: FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Sie 2018 13:18 #621622

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
A powiedzcie jak sadzicie karłową szparagową i zbierzecie owoce to wyrywacie krzaki czy zostawiacie i rośnie nadal ?? Ja przeważnie po zbiorze wyrywam i sadzę ponownie i nie wiem czy prawidłowo :whistle: Wczoraj zebrałem strąki z drugiego siewu karłowej ferrari. Kolejna partia z lipcowego siewu ma po 3-4 liście i będzie za ok miesiąc :dance:
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Sie 2018 14:33 #621636

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Czy zostawić krzaczki fasolki szparagowej, czy tez usunąć zależy od odmiany i pogody. W tym roku panuje u mnie susza i po zbiorach fasolka Purle Teepi jest taka zasuszona, prawie już nie kwitnie i na liściach objawił się jakiś niedobór, więc ją usunę. w niektórych latach fasolkę wysianą w połowie maja przetrzymuję aż do pierwszych mrozów, szczególnie dotyczy to odmian zielonych, pod warunkiem że cały czas plonuje. Z reguły wysiewy robię w trzech turach- każda w innym kolorze.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 10 Sie 2018 14:54 #621639

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Ja zawsze wyrywam i sieje poplon lub w tym roku pierwszy raz mam zamiar siać gorczyce dla użyźnienia ziemi
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Sie 2018 02:08 #621695

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Adrian89 wrote:
A powiedzcie jak sadzicie karłową szparagową i zbierzecie owoce to wyrywacie krzaki czy zostawiacie i rośnie nadal ??

Sieję odmiany, które zazwyczaj plonują do końca września (zależy od pogody). Wrześniowe zbory są mniejsze, ale są.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Sie 2018 06:34 #621698

  • Almera
  • Almera's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 144
  • Otrzymane dziękuję: 153
A ktoś uprawiał Mascotte w donicy ? U mnie w ubiegłym roku nie udała się,w tym nie wiem dlaczego wzeszła dopiero po trzecim wysianiu, ale za to plonuje obficie ! Przez to opóżnienie dopiero teraz długo wyczekiwana konsumpcja :dance:

Fasolka11-08-2018.jpg
Witam ! Krysia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Emalia112, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 11 Sie 2018 22:52 #621793

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5155
Fasolka z sadzonek bez ziemi.

IMG_20180523_083054-2.jpg


IMG_20180810_155819.jpg


IMG_20180810_155828.jpg
Pozdrawiam
Mirka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): hanka, grzesiek59, Ika2008, Adasiowa, Armasza, Betula, Almera

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Sie 2018 12:18 #622032

  • emi247
  • emi247's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 180
Adrian89 wrote:
A powiedzcie jak sadzicie karłową szparagową i zbierzecie owoce to wyrywacie krzaki czy zostawiacie i rośnie nadal ?? Ja przeważnie po zbiorze wyrywam i sadzę ponownie i nie wiem czy prawidłowo :whistle: Wczoraj zebrałem strąki z drugiego siewu karłowej ferrari. Kolejna partia z lipcowego siewu ma po 3-4 liście i będzie za ok miesiąc :dance:

Ja miałam karłową zieloną Saxę, kilka razy z niej zebrałam strączki, przestała mi owocować i cieszyłam się, że bez wyrzutów sumienia będę mogła ją wyrwać i na jej miejsce posadzić coś innego. Miałam jeszcze trochę czasu do wysiewu więc zostawiłam ją jeszcze na działce, przez jakieś 2 tygodnie nie miała nawet jednego kwiatuszka i jak na złość w momencie kiedy nadszedł czas jej wyrwania zaczęła kwitnąć i zawiązywać owoce.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Krecik stary, Adasiowa, Miragoral

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Sie 2018 12:30 #622035

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Sylwiaaa wrote:
Ja zawsze wyrywam i sieje poplon lub w tym roku pierwszy raz mam zamiar siać gorczyce dla użyźnienia ziemi

Uprzedzam, że nie wskazany jest poplon nawozowy gorczycy, jeśli uprawia się warzywa z rodziny krzyżowych, jak kapusty, kalafiory itp. Istnieje niebezpieczeństwo przywleczenia kiły kapuścianej. Jest to choroba objęta kwarantanną
Ostatnio zmieniany: 14 Sie 2018 12:33 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, emi247, Sylwiaaa, Stokrotka_jz

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Sie 2018 12:32 #622036

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Zapowiada się duża ilość na AWN nasion fasoli szparagowej tycznej Goldelfe
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, Miragoral

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 16 Sie 2018 00:01 #622253

  • Iwona M
  • Iwona M's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 609
  • Otrzymane dziękuję: 2337
Zebrana dzisiaj fasolka Ferrari:

20180815_161910.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): grzesiek59, Adasiowa, Miragoral, Betula, emi247, Sylwiaaa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 25 Sie 2018 20:46 #623214

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Niezjedzona szparagówka Goldelfe. Jutro zabawa w Kopciuszka :rotfl1: i łuskanie. Na szczęście ziarna są bardzo dobre na fasolkę po bretońsku. Wcześniej z dołu tyczek zebrałem fasolę na naszą Akcję Wymiany.




IMG_0909.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, Betula, jurek49, pszczolka, UllaM

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 26 Sie 2018 21:23 #623319

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Koniec bajki o Kopciuszku :rotfl1: . Fasola wyłuskana.Do tego przecier z własnych pomidorów i palce lizać.


IMG_0911.jpg
IMG_0912.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, Miragoral, pszczolka, UllaM

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Wrz 2018 13:18 #624259

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Pożegnanie z fasolką szparagową - co prawda na krzaczkach jeszcze są kwiaty i zawiązane strąki, ale przędziorki nie próżnują, a ja nie wiem, jak z nimi walczyć. Musiałam zlikwidować jedną z grządek, jednak szczęśliwie inna jeszcze owocuje.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Betula

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 06 Wrz 2018 13:51 #624263

  • olegowa
  • olegowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1840
Dzisiaj zerwałam trochę fasolki "szparagowa tyczna żółta" - pod taką nazwą otrzymałam ją z oazowego straganiku .
Darczyńcą była babcia 102 - bardzo, bardzo dziękuję :thanks: :thanks: :thanks: :hearts: :kiss3:
Mimo tego, że potraktowałam ją po macoszemu odwdzięczyła się wspaniałymi, płaskimi strąkami.
Wiosną najpierw kot przekopał mi doniczki z rozsadą, potem wysadzone bidy do gruntu ( 3 sztuki dało się uratować)
zmaltretowała moja sunia. Zostawiłam ją samą sobie - nawet jej tyczek nie dałam - a ona po wysokiej trawie wspięła się na drzewko i pokazała się z najlepszej strony.
Jedne strąki już mocno dojrzałe drugie malutkie i ciągle jeszcze kwitnie, ziarna duże, po ugotowaniu żadnego łyka (mimo tego że ugotowałam te starsze), a smak... w życiu nie jadłam tak pysznej fasolki.
Pozostałe strąki zostawię na nasiona. W przyszłym sezonie posadzę tylko tą szparagówkę - innej nie chcę. Mam nadzieję, że wystarczy nasionek, żeby można było wysłać choć kilka paczuszek na straganik.
Pozdrawiam Zosia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, Renia, Sylwiaaa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 14 Wrz 2018 12:25 #624865

  • gazela
  • gazela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 2628
IMG_0070.jpg


Fasola tyczna szparagowa Neckargold - dobra, bezłykowa i wciąż jeszcze owocuje.
Pozdrawiam, Małgorzata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 20 Wrz 2018 13:24 #625337

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41861
Fasolka szparagowa wysiana pod koniec lipca.Z 20 krzaków pozostało 11.Owocuje b.ładnie to dziś trzeci zbiór(zbieram co 4 dni).Fasolka kwitnie i ma dużo zawiązków.
IMG_20180920_121508-4.jpg

IMG_20180920_121548-3.jpg

IMG_20180920_122645-3.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, Betula, Sylwiaaa

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 20 Wrz 2018 14:34 #625341

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Tak zdrowej i ładnej fasolki dawno już nie widziałam :bravo: Józiu, powiedz, poproszę, czy zabezpieczasz w jakiś sposób ( śor eko lub chemiczne ) roślinki ?
Jak już wcześniej wspominałam w wątku ogórkowym, wszystkie krzaczki fasolowe zlikwidowałam ze względu na przędziorki - z wielkim żalem, bo pięknie kwitły i starały się zawiązywać strączki.

Z tego, co pamiętam, to odmiana NN ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

FASOLA SZPARAGOWA - wysiew, nawożenie i uprawa fasoli w gruncie i w pojemnikach, odmiany 20 Wrz 2018 14:52 #625344

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41861
Aniu tak jest to odmiana nn o czarnych ziarnach z białym oczkiem.Dziś śmiem twierdzić,że fasolka tzw.jesienna,jest o wiele smaczniejsza i przede wszystkim zdrowsza.W sumie zrobiłem dwa opryski co 10 dni PW w ilości 20ml./1l.wody i HT 5ml./1l.wody.Na liściach nie ma żadnych śladów przędziorka ,mszycy czy innej zarazy.Również nie występują żadne oznaki chorobowe.Dziś się zastanawiam co bym robił,gdyby urosły wszystkie krzaczki tj.24 szt.Część złamała się podczas silnego wiatru zaraz po posadzeniu do gruntu.Dziś też jeszcze jak zdążę zrobię oprysk PW z krochmalem.Teraz idę dalej malować balkony. :bye: :coffe: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, pszczolka, magnes


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.751 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum