TEMAT: <D> Cebula dymka i sianka

<D> Cebula dymka i sianka 07 Lis 2020 13:48 #733619

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
W tym roku po raz pierwszy zaryzykowałem i posadziłem 2 rzędy dymki cebuli Senshyu Yellow. Lepiej by było gdyby szczypior nie wyrósł przed zimą ale nie udało się. Zobaczymy wiosną co z tego wyjdzie.
029-33.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Cebula dymka i sianka 07 Lis 2020 19:50 #733666

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Na plantacjach wyrasta i nie ma problemu. Mój wyrastał mroziło mocno i też dał rade więc nie wiem czemu lepiej gdyby nie wyrósł jak w niczym mu to nie przeszkadza. Zresztą chyba 2razy był tu link do jej uprawy i pisało podobnie.
Temat został zablokowany.

<D> Cebula dymka i sianka 07 Lis 2020 20:06 #733669

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
Tak jak pisałem cebulę ozimą uprawiam po raz pierwszy. Z tego co czytałem w fachowej prasie to z tym przezimowaniem może być różnie i stąd moje wątpliwości. U mnie jak będą straty to niewielkie ale jak ktoś ma kilkanaście hektarów to straty może odczuć boleśnie. Dodam, że nie interesuje mnie szczypior tylko cebula. Z cebulą zimującą jest sporo problemów, zwłaszcza jeśli chodzi o choroby grzybowe a ja raczej nie przepadam za opryskami chemicznymi.
Temat został zablokowany.

<D> Cebula dymka i sianka 08 Lis 2020 06:44 #733705

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, że problemy z chorobami są większe skoro pierwszy raz je uprawiasz. Ja zaś w uprawach wiosennych miałem problem z chorobami ogromny. W fachowych pismach i na plantacjach cebule sadzą w; "Kolejnym ważnym elementem jest wybór terminu sadzenia dymki. Ze względu na suszę i przedłużającą się ciepłą pogodę specjaliści zalecają opóźnienie sadzenia do końca września, a nawet połowy października. Przy czym wcześniej zaleca się wysadzać cebule drobne, a później te o większym kalibrażu" www.warzywa.pl/warzywa-polowe/cebula-zimujaca-z-dymki/ więc nie wiem skąd na forum zawsze takie zwlekanie z sadzeniem. Na plantacjach czosnku w okolicach Kielc, sadzi się go już w okolicy 10.10 ja sadziłem 15 i już kolega pochodzący z tych okolic marudził co tak zwlekam jak jego sąsiedzi co go tam uprawiają hektarami już sadzili :dazed:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, Krecik stary, anaka

<D> Cebula dymka i sianka 08 Lis 2020 08:05 #733709

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51092
Okres wegetacji tej cebuli przypada na jesień i wczesną wiosnę [ zbiór już od maja ], a więc na okres najmniejszej aktywności patogenów i szkodników glebowych.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, anaka

<D> Cebula dymka i sianka 08 Lis 2020 08:10 #733710

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Mietku, Adrianie - w pełni zgadzam się z Wami. O ile dymka sadzona wiosną ma czasami problem z chorobą lub szkodnikiem, o tyle ta zimowa sprawuje się bez zarzutu. Nie bez znaczenia (dla mnie) jest fakt, że z tej zimowej jest więcej szczypioru.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, anaka

<D> Cebula dymka i sianka 08 Lis 2020 08:45 #733715

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51092
Też sobie cenię szczypior z cebuli dlatego zaprawiłem tą zimującą tylko sorbinianem.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, anaka

<D> Cebula dymka i sianka 08 Lis 2020 10:25 #733731

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Czy nadmanganian potasu będzie w takim razie odpowiedni do zaprawienia, jeśli tą odmianę uprawiam przede wszystkim z przeznaczeniem na szczypior?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<D> Cebula dymka i sianka 08 Lis 2020 17:41 #733781

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51092
Marzenko, proponuję odkazić jodyną.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, ewakatarzyna

<D> Cebula dymka i sianka 08 Lis 2020 18:56 #733802

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Mietku dziękuję. Kupię w aptece. W jakiej proporcji i jakiej wody do tego użyć - tzn. zimnej czy ciepłej?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna

<D> Cebula dymka i sianka 08 Lis 2020 19:27 #733809

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51092
10 ml/l . Woda o temperaturze 20-25 * C.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, anaka, ewakatarzyna

<D> Cebula dymka i sianka 09 Lis 2020 07:32 #733855

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2844
  • Otrzymane dziękuję: 11731
2 cytaty z polecanego przez Ciebie Adrianie artykułu:
1.Po posadzeniu dymki, przed zimowym ustaniem wegetacji, cebule powinny się ukorzenić i częściowo wypuścić szczypior, tak aby nie wyrastał on ponad poziom gruntu.
2.Uprawa cebuli zimującej z siewu lub z dymki nie jest jednak pozbawiona ryzyka związanego z wymarzaniem roślin w mroźne bezśnieżne zimy. Z prowadzonych obserwacji wynika, że cebula wymarza przy temperaturach poniżej –15°C, przy braku okrywy śnieżnej, ale kilkucentymetrowa warstwa śniegu pozwala jej przetrwać znacznie większe mrozy. Jednym ze sposobów ochrony uprawy cebuli jest jej przykrywanie bezpośrednio przed nadejściem mrozów włókniną polipropylenową, którą usuwa się wiosną, ok. połowy kwietnia.
Jak do tego dodasz kilka innych informacji
3. Decydując się na uprawę cebuli z dymki czy to sadzonej jesienią czy wiosną ważny jest wybór materiału nasadzeniowego z pewnego źródła, ponieważ dymka może być zainfekowana groźnymi patogenami.
4.Zaleca się, aby pod uprawę dymki zimującej wybrać pole, na którym przez ostatnie 4–5 lat nie uprawiano warzyw cebulowych.

U mnie dodatkowo odpada stanowisko po bobie Nie nadają się natomiast rośliny będące żywicielami jednego z najgroźniejszych szkodników cebuli – niszczyka zjadliwego,
Gdybym opierał się tylko na tym artykule albo tylko na swoich osobistych doświadczeniach to stałbym w miejscu. Jest szereg innych opracowań np. na temat okrywania cebuli włókniną. Z różnych powodów przestałem na tym forum przekonywać do stosowania metod, które ja stosuję na swojej działce.

O ile dymka sadzona wiosną ma czasami problem z chorobą lub szkodnikiem, o tyle ta zimowa sprawuje się bez zarzutu. :oops:
Życzę Wam wszystkim by Wasze cebule rosły zdrowo :flower1:
Ostatnio zmieniany: 09 Lis 2020 07:47 przez przemek1136.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kunegunda45, ewakatarzyna, ama

<D> Cebula dymka i sianka 14 Lis 2020 18:23 #734437

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Posadziłam dziś czosnek i dymkę zimowej odmiany. Zgodnie z sugestią Mietka zaprawione zostały w jodynie. W aptece kupiłam malutką buteleczkę 10gramową. W sumie cebulek w opakowaniu było 57 sztuk. Po zamarznięciu gleby grządkę okryję warstwą liści i obłożę gałęziami.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, anaka, ewakatarzyna

<D> Cebula dymka i sianka 28 Lis 2020 13:46 #736243

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64602
Dawno nie byłam na działce, więc nie wiem, jak sprawują się dymki wysadzone w październiku - mam nadzieję, że żadna nie wzeszła, a co za tym idzie - nie przemarzła ( zdarzyły się dwie noce z przymrozkami ).
Dla pocieszenia spoglądam na szczypiorek z domowej uprawy z cebulek - jakoś sobie radzi...

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, JaNina, anaka, ewakatarzyna

<D> Cebula dymka i sianka 28 Lis 2020 14:07 #736244

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7856
  • Otrzymane dziękuję: 52059
Aniu, z tego co czytałam o uprawie cebuli zimującej wynika, że powinna się ona ukorzenić i częściowo wypuścić szczypior, tak aby nie wyrastał on ponad poziom gruntu. Moja ma już z 10 cm zieloną czuprynkę. Były u nas przymrozki do -3*, ale cebulka niewzruszona stoi dalej. Mam jednak przygotowaną agrowłókninę, na wypadek silniejszych mrozów
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, anaka, ewakatarzyna

<D> Cebula dymka i sianka 28 Lis 2020 14:24 #736245

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51092
Cebula zimująca wytrzymuje do -15 * C bez okrycia. Przy większym mrozie i bez okrywy śnieżnej trzeba by było przykryć. U mnie na 50 sztuk dymki wypuściły szczypior ponad glebę zaledwie 3 sztuki. Czosnek żaden. Chyba dobrze trafiłem z terminem sadzenia .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, anaka, ewakatarzyna

<D> Cebula dymka i sianka 28 Lis 2020 15:05 #736249

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3564
  • Otrzymane dziękuję: 30086
Moja dymka sadzona w ostatnich dniach pażdziernika również ma szczypior.W ubiegłym roku była podobna sytuacja.Fakt,że w ubiegłym roku była bardzo łagodna zima,ale były i mrożne dni i noce.Wyrosła ładna,zdrowa cebula.
Przechowuje się też bez zastrzeżeń.


20201128_144054.jpg


Cebula zimowa i letnia


20201128_143352.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, Adasiowa, nutella, JaNina, anaka, ewakatarzyna

<D> Cebula dymka i sianka 28 Lis 2020 15:12 #736250

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15409
  • Otrzymane dziękuję: 51092
Sadząc cebulę zimującą jest szansa dochować się niezłego plonu, a do tego ekologicznego. Pierwszy oblot śmietki jest dopiero w maju, kiedy już cebula nadaje się do zbioru pęczkowego.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, koma, JaNina, anaka, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.844 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum