TEMAT: <D> Cebula dymka i sianka

<D> Cebula dymka i sianka 07 Gru 2019 09:19 #683058

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7839
  • Otrzymane dziękuję: 51938
O,to,to Józku. Użyłeś kluczowego słowa, kręgosłup . Z tego też powodu cebula Ailsa Craig lub Exhibition będzie z dymki, a z rozsady będzie cebula do długiego przechowywania. Rozsada będzie w wielodoniczkach, tylko jeszcze nie wiem w których. Fakt, to zajmuje dużo miejsca, ale w okresie gdy rośnie rozsada cebuli, to w inspektach jeszcze jest trochę miejsca. Do jednego gniazda chcę wysiać po 5 nasionek.
Co to się człowiek musi nakombinować, żeby się nie narobić :happy:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Pestka, Zygowa, anaka


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Cebula dymka i sianka 07 Gru 2019 10:05 #683067

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
U mnie sianka nie sprawdziła się tak bardzo, że w ogóle nie wzeszła :happy3: Tym razem będzie dymka, i w niewielkiej ilości, bo u nas cebuli schodzi bardzo mało. Jeśli wyjdą malutkie, to tym lepiej.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Pestka, anaka

<D> Cebula dymka i sianka 07 Gru 2019 11:10 #683072

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Czyli co do gniazda 5 nasion i potem w całości takie gniazdo do gruntu? Ma ktoś foty koncowe z takiej swojej uprawy, jak to wygląda przed zbiorem? Wiem że chyba Mietek tak robił w tym sezonie i pokazywał. I którą polecacie bardziej Exhibition czy Ailsa craig? U mnie cebula dobrze rośnie ale te przeklęte miniarki i śmietki :mad2:
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2019 11:15 przez Adrian89.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Pestka, Agusiak

<D> Cebula dymka i sianka 07 Gru 2019 11:26 #683076

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7839
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Chyba też Przemek uprawiał gniazdowo, ale nie jestem pewna. Mam takie zdjęcie, ale jest z internetu

015A2072.jpg

Właśnie o to mi chodzi, żeby zamiast 25 cebul osobno, wsadzić po 5 szt. z doniczek. Ile to schyleń będzie mniej :happy:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Marzenka, Krecik stary, halgla, Betula, Pestka, najemnik, Mandorla, Zygowa, anaka, Barborka

<D> Cebula dymka i sianka 07 Gru 2019 12:23 #683086

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
O właśnie Janeczko tak ona rosła.Ja miałam tak posianą cebulę Yellow Sweet Spanish .Exhibition i Ailsa Craig wysadzałam pojedyńczo w rządku.Lepiej udała się Ailsa- urosła znacznie większa od Exhibition
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2019 12:26 przez Pestka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Agusiak, JaNina, Zygowa, anaka, Barborka

<D> Cebula dymka i sianka 08 Gru 2019 13:21 #683222

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7839
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Z cebulkami zimującymi w końcu zrobiłam tak: 10 szt wsadziłam do ziemi w doniczkach i włożę je do inspektu. Jak porządnie się ukorzenią i będzie jakaś większa odwilż, to wsadzę do ziemi

2-2.jpg


Pozostałe 7 szt. włożyłam do lodówki do szuflady 0*. Pod koniec stycznia 4 szt. włożę do doniczek które przeniosę do inspektu i znowu po ukorzenieniu się, przesadzę do gruntu. Pozostałe 3 szt. wsadzę bezpośrednio do gruntu, jak tylko ziemia w warzywniku po zimie rozmarznie. Może po tym doświadczeniu, na przyszłość będę miała jasność, co zrobić, jeżeli nie zdołam z różnych przyczyn wysadzić cebulek w odpowiednim czasie.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 08 Gru 2019 13:26 przez JaNina.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Jan4, rychu44, Adasiowa, Armasza, Betula, Pestka, pszczolka, anaka, Barborka

<D> Cebula dymka i sianka 08 Gru 2019 22:52 #683280

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Witam,
nie zaglądałem tu kilka dni. A dla hasła kręgosłup odpowiadam hasłem: podwyższone grządki. Mam też duuży problem kregosłupowy stad ten pomysł ... Grządki podwyższyłem o 25 cm a jeszcze aby "nastarczyć ziemi" obkopałem je tak z 15 cm. mam w sumie tych bardzo podwyższonych 6 sztuk a zwykłych bez obkopywania 4 sztuki /były zrobione na trawie dla ziemniaczków i ogórków/. Tylko trzeba uważac aby ich szerokość nie przekraczała 1-1,1 metra bo się wygodnie nie sięgnie przy pracach pielęgnacyjnych..
Jak będzie wiosna to podeślę fotki............
Cześć Ryszard
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka, JaNina, anaka

<D> Cebula dymka i sianka 08 Gru 2019 23:45 #683288

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Jeszcze mój koment co do uprawy gniazdowej:
Robiłem w tym sezonie na próbę 2 warianty - w multipaletkach 96x i z rozsady rwanej. Nie zauważyłem finalnie różnicy poza uciążliwością tej pierwszej.
Trochę się przestraszyłem 5w1 więc co do Exhibition było 3w1 a Sochaczewska 4w1. Nie ma problemu. Oceniam, że plon jest tak z 2x większy. Więc trzeba 2x mniej powierzchni uprawy, i robo\ty///. Bonus jest taki, że jak zrywamy szczypior to ja wyrywam całe najmniejsze cebule i w ten sposób przerzedzam uprawę. Na ten rok będę siał 4-5w1 konsekwentnie. I większość z rwanej rozsady. Wymaga to troszkę uwagi, bo nie można po prostu wsadzić 5 sztuk rozsady w jedno miejsce tylko minimalnie je rozstawić. Spróbuję sadzić siewkę co 2 cm. W każdym razie polecam ten sposób uprawy cebuli czy z multi czy z rwanej. /Sąsiadom rozdałem kilka doniczek rwanej byli zachwyceni.../
Dla cebul do przechowywania lekkie opóźnienie zbioru nie ma znaczenia. A dla cebul wczesnych /tu Exhibition/ tegoroczna wiosenna aura z opóźnionymi przymrozkami a potem susza /dolnyśląsk/ to nie zauważyłem różnicy. Bo z multipalet /sianie koniec stycznia z doświetlaniem/ wysadziłem cebule do szklarenki nie ogrzewanej. Na wczesny szczypiorek jako przedplon przed ogórkami gruntowymi. Tylko z powodu zimna był klops - szczypioreczki...
A wszystko to było spowodowane moją chęcią " mienia szczypioru" po poprzednio rocznych próbach z cebulą kupowaną w sklepach /teraz wiem - substancje chemiczne anty kiełki/. Aleteraz mam już swoją cebulę / nie dymkę/ i ją wsadzę na początku marca do szklarenki na szczypior. Aktualnie już to robię w doniczkach na parapecie - jest OK jest szczypoior na bieżąco.
Ale po prawdzie gdy potrzeba mieć wczesny szczypiorek w gruncie to jednak niezastąpiona jest odrobina dymki. Z rozsady w gruncie będzie znacznie później.
tyle na ten temat, czekamy na wiosnę...
Aha, wiem, ze Exhibition i pochodna nie jest wczesna tylko bardzo późna ale wcześnie ma użytkowy szczypiorek...
Ryszard
Ostatnio zmieniany: 08 Gru 2019 23:49 przez rys20. Powód: uzupełnienie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Betula, Pestka, Agusiak, JaNina, anaka

<D> Cebula dymka i sianka 09 Gru 2019 00:00 #683290

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Moje pytanie? jak zrobić dymkę dla cebuli Exhibition?
Temat został zablokowany.

<D> Cebula dymka i sianka 09 Gru 2019 06:59 #683303

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7839
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Ryśku, ja nigdy nie zostawiam nasion cebuli na następny rok uprawy, tylko w czerwcu, wszystkie nasiona które mi zostały wysiewam wprost go gruntu.
Do końca lata wyrastają ładne cebulki. To zdjęcie jest z zeszłego roku

75C13C6C-36C3-4871-A5D8-50B9D248526E.jpeg

Gatunki różne, bo to zależy od tego, jakie nasiona mi zostaną. A to tegoroczne dymki na parapecie.

C9FDE0E4-C8C0-4384-9145-5F0A14FF69B7.jpeg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Jan4, Adasiowa, Armasza, Betula, Pestka, anaka, Barborka

<D> Cebula dymka i sianka 09 Gru 2019 22:56 #683453

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Super, zrobię tak w tym sezonie. Tylko ciekawe czy z tych cebul typu Exhibition tak to wyjdzie? Pewnie musi bo skąd mają nasiona? Na to nie wpadłem. Chociaż mam jakieś podejrzenia bo teraz mam nadmiar szczypioru, ponieważ niektóre cebule Exhibition puszczają w skrzynce już właśnie szczypior. Wkładam jak Ty do doniczek z ziemią. A inne zaczynają się psuć od środka po prostu. /wiem z doświadczenia, że te cebule trzeba zużyć max do końca grudnia/.
Temat został zablokowany.

<D> Cebula dymka i sianka 15 Gru 2019 09:48 #683978

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7839
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Parapetowa dymka sobie rośnie. Poprzednie zdjęcie zrobione było w poniedziałek, a dzisiaj już wygląda tak

BE658D63-5F0E-460F-9186-6E3904B7C8E8.jpeg

Natomiast na grządce rośnie sobie spóźnialska cebulka Karmen,

3D59C667-F94B-418C-88AE-FB684DCF06C5.jpeg

Zostawię ją do wiosny, ot taki eksperyment.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Armasza, Betula, bietkae, Pestka, anaka

<D> Cebula dymka i sianka 15 Gru 2019 09:57 #683979

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64586
A wiesz Janeczko, że poczułam się namówiona Twoim przedsięwzięciem sadzenia cebulek ... znalazłam właśnie parę szalotek i wolną doniczkę - niech i na moich parapetach zagości wiosna :)
Co prawda mam w zamrażalniku porcje działkowego szczypiorku, ale jednak świeża "nowalijka" z własnego grudniowego chowu to zupełnie inna bajka ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 15 Gru 2019 10:01 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, bietkae, Pestka, JaNina, anaka, Barborka

<D> Cebula dymka i sianka 15 Gru 2019 14:53 #684009

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1993
  • Otrzymane dziękuję: 11363
Ja w 2018 r. porastającą cebulę Bila wsadziłam wiosną do ziemi, puściła pędy, zakwitła a nasiona dojrzały. Wysiałam je gęsto na dymkę wiosną 2019r. tak, że jeżeli się przechowa to będę sadziła w przyszłym roku.
Niedawno dostałam od znajomej torebkę cebuli jak to określiła ,,rodzinna '' i zamiast dopytać kiedy wysadzać to oczywiście poleciałam na grządki i posadziłam 1 rządek obok cebuli zimowej. Później dopiero dowiedziałam się, że sadzi się na wiosnę. Trochę mi zostało więc nie wszystko stracone. Najwyżej ta wysadzona jesienią po jaryzacji wypuści kwiatki i będą nasiona :rotfl1:
A w marcu obowiązkowo od 4 lat wysiewam do skrzynki cebulę typu typu Exhibition lub inną cukrową i w maju rwaną rozsadę pikuję na grządce. Najgorsza dla mnie robota to rozkładanie nasionek : pojedynczo, rzadko, równiutko bo od tego zależy jakość rozsady :jeez:. Pierwszy raz kiedy siałam to sypnęłam nasiona w skrzynkę i jak wyrosły niteczki to trzeba było przerywać a nawet pikować do innych pojemników. Pracy przy tym jest trochę ale za to cebula jest super do jedzenia, do przetworów z pomidorami i papryką.
Pozdrawiam Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Armasza, Betula, anaka, Barborka, Szczypiorek

<D> Cebula dymka i sianka 20 Gru 2019 17:05 #684552

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7839
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Cebulkę zimującą, którą wsadziłam do doniczek 8.12 i dzisiaj wyglądała tak

20191220_121950.jpg


przeniosłam na grządkę z truskawkami. Nie oglądałam jakie są korzonki, bo nie chciałam, żeby cebula coś zauważyła :happy: Przykryłam je warstwą kompostu, a w razie większego mrozu, przykryję jeszcze agrowłókniną.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, bietkae, Pestka, anaka, Barborka

<D> Cebula dymka i sianka 12 Sty 2020 14:44 #686875

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
cebula 2019, ta to nie miała szczęścia w roku ubiegłym. Najpierw zaczęła mi wypadać dymka, później zdychała jeszcze w palecie cukrówka a dzieła dokonał grad
20190610_192848.jpg


20190610_192906.jpg


20190621_172435.jpg
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, Armasza, pszczelarz5, patrycja, JaNina, Barborka

<D> Cebula dymka i sianka 21 Sty 2020 11:27 #688325

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7839
  • Otrzymane dziękuję: 51938
Nie za bardzo lubię zamawiać nasiona cebuli w necie, ale upatrzyłam sobie takie odmiany, a u nas w sklepie ich nie widziałam

20200121_111351.jpg

Nie jest podana data paczkowania, ale termin do wysiewu ma do końca 2024, więc mam nadzieję, że stare nie są :dry:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bela, Armasza, bietkae, Sylwiaaa, Zygowa

<D> Cebula dymka i sianka 23 Sty 2020 10:30 #688723

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41861
Dymka Wolska zakupiona i podsusza się przy grzejniku.Będzie sadzona w 2 dekadzie marca grupowo po 5-6 cebulek.Szukałem w necie jakichś informacji ale są tylko dot.sadzenia rozsady.Wywnioskowałem,że będę sadził cebulki po 5-6 szt. co 20 cm. w rządku,a rządki będą w odległości 25cm.od siebie.W sumie mam 1 kg.dymki i 5 rządków 3,5m.Jeśli ktoś ma jakieś uwagi,inne propozycję będę wdzięczny. :drink1: :drink1: :coffe: :bye:

004-126.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 23 Sty 2020 10:39 przez Krecik stary.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Armasza, edek86, Marlenka, Agusiak, aga, JaNina, Zygowa, Barborka, Szczypiorek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.555 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum