TEMAT: <D> Cebula dymka i sianka

<D> Cebula dymka i sianka 20 Wrz 2019 21:39 #676301

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Moja w tym roku cebula słabsza jak w ubiegłym, to nie rok dla cebuli ale coś tam jest bynajmniej zimę przeżyjemy. Zdjęcia wstawię jak już trochę się ogarnę :) z cukrowej to tak jak pisała Ania polecam Globo jednak lepiej rośnie. Do multiplantów conajmniej 4 nasionka do jednego otworu trzeba wrzucić bo lubi grymasić ale jak już ruszy to idzie jak burza. Z dymki to miałam Wolską, w sklepach marudzili że złej jakości a w marcu już nigdzie nie szło kupić ja swoją chyba w grudniu kupowałam.
Pozdrawiam
Aga
Ostatnio zmieniany: 20 Wrz 2019 21:40 przez Agusiak.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Miragoral, Ada, Barborka


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Cebula dymka i sianka 14 Paź 2019 10:21 #678488

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 864
  • Otrzymane dziękuję: 5092
W tym roku wyszła mi tylko cebula dymka. Natomiast olbrzymi problem miałam z cebula sianą z nasion. Wielka porażka. Na rozsadę wysiewałam Globo, Sochaczewską i mieszankę cebul, i mimo, że miały ważność do 2021 r. w ogóle nie wzeszły.
Dopiero wzeszła szalotka od Legutko. Na rozsadę w mieszkaniu wysiałam jej niewiele i ta była ładna. Wysiana w rozsadniku była jeszcze ładniejsza. Niestety po wysadzeniu do gruntu, ta z rozsady domowej była w porządku, natomiast z rozsadnika, po wysadzeniu na grządkę, niestety nie urosła. Myślę, że to wina suszy i nornic, które w tym roku były wyjątkowo dokuczliwe. W przyszłym roku zrezygnuję z rozsadnika i będę wysiewać bezpośrednio do gruntu, ale po sprawdzeniu kiełkowania nasion. Niewyrośniętą szalotkę wysadzę na wiosnę jako dymkę. Mam nadzieję, że się przechowa. Kilka spróbuję wysadzić jesienią, może przetrwają zimę.

20191008_085051.jpg


pozdrawiam
Mirka
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 14 Paź 2019 10:22 przez Miragoral.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Betula, Ada, anaka, Barborka

<D> Cebula dymka i sianka 03 Gru 2019 13:51 #682685

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1442
  • Otrzymane dziękuję: 9237
Przeczytałam niemal cały wątek i bardzo mnie ucieszył fakt,że nie dość,że można sadzić cebulkę ozimą(co uczyniłam 28 listopada)to można ją wysiać i zebrać w tym samym roku.Mam zamiar w kolejnym sezonie zwiększyć ilość cebuli ,bo szybko mi się skończyła.
Mam do Was pytanie.Zauważyłam,że na Waszych grządkach cebula prawie cała jest na wierzchu,to specjalnie,w czymś pomaga?
Czy długie korzenie przy rozsadzie przycinacie,czy zostawiacie?
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, Barborka

<D> Cebula dymka i sianka 03 Gru 2019 17:57 #682708

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3212
  • Otrzymane dziękuję: 7903
Cebule sadzi się właśnie tak płytko, dlatego wystaje :) ale ja zawsze sadzę dymkę więc o rozsadach się nie wypowiem.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, anaka

<D> Cebula dymka i sianka 04 Gru 2019 08:46 #682745

  • anaka
  • anaka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1442
  • Otrzymane dziękuję: 9237
Ja też do tej pory sadziłam dymkę,ale prawie cała była pod ziemią.Nigdy nie gniła,rosła normalnie.Ziemię mam gliniastą.
Naturalne ,niebanalne,własne.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Betula

<D> Cebula dymka i sianka 04 Gru 2019 08:58 #682747

  • czesio
  • czesio's Avatar
anaka wrote:
Czy długie korzenie przy rozsadzie przycinacie,czy zostawiacie?
Mam dołownik dłuższy od takich zwykłych. Gdy korzenie są dłuższe od dołownika przycinam je. Nie chcę dopuścić do tego, aby się zawinęły ku górze.
Temat został zablokowany.

<D> Cebula dymka i sianka 04 Gru 2019 19:01 #682798

  • Stasunia
  • Stasunia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 314
  • Otrzymane dziękuję: 575
Czy długie korzenie przy rozsadzie przycinacie,czy zostawiacie?


Ja zawsze długie korzenie jak rozsadzam to przycinam :wink2:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

<D> Cebula dymka i sianka 05 Gru 2019 21:19 #682920

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7741
  • Otrzymane dziękuję: 51108
Dostałam dzisiaj ze Straganiku cebulkę zimującą Senshyu Yellow, dziękuję :kiss3: , ale powiem szczerze, że mam "zagwozdkę". Na posadzenie do gruntu jest trochę za późno. Czy może teraz posadzić do doniczek, a doniczki wstawić do inspektu, by wczesną wiosną mieć "rozsadę". Czy potraktować jak dymkę. Nie dosuszyć i wsadzić do ziemi wiosną, żeby wypuściła pąk kwiatowy :think: A może parę sztuk, do doniczek, a parę przetrzymać do wiosny? Co Wy byście zrobili :dry:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Mandorla, anaka, Barborka

<D> Cebula dymka i sianka 05 Gru 2019 21:25 #682921

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Janinko myślę że śmiało możesz posadzić do doniczek, a te postawić do inspektu ,Powinna przetrwać do wiosny .W końcu to cebula zimująca.
Siałam ją pierwszy raz i nie mam z nią większego doświadczenia ,ale ten wariant wydaje mi się odpowiedni.
Sama posadziłam takie najmniejsze do skrzynki i wystawiłam na balkon,żeby skoro wiosny mieć pod ręką szczypiorek
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 05 Gru 2019 21:27 przez Pestka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Mandorla, JaNina, anaka, Barborka

<D> Cebula dymka i sianka 05 Gru 2019 21:39 #682923

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7741
  • Otrzymane dziękuję: 51108
Tylko co zrobić, żeby cebula zakwitła?
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Pestka, anaka

<D> Cebula dymka i sianka 05 Gru 2019 21:47 #682927

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Janinko cebula to roślina dwuletnia. Czyli kwitnie w 2 roku uprawy. Ja tą zimową cebulkę kupiłam w październiku w markecie Dino, posadziłam w listopadzie, mam nadzieję, że kilka zakwitnie i będę mogła zebrać nasionka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Pestka, JaNina, anaka

<D> Cebula dymka i sianka 05 Gru 2019 21:53 #682929

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Też myślę, że trzeba kilka zostawić w gruncie aby zakwitły.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, JaNina

<D> Cebula dymka i sianka 05 Gru 2019 21:59 #682931

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7741
  • Otrzymane dziękuję: 51108
Więc do doniczek i fru do inspektu. Dziękuję dziewczyny :kiss3:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Pestka, anaka

<D> Cebula dymka i sianka 05 Gru 2019 22:01 #682933

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7735
JaNinko, jak dobrze, że o to zapytałaś - lada moment będę mieć ten sam problem :) Z braku inspektu będę chyba zimować moje w skrzyneczce na balkonie, a może jedną czy dwie jednak wsadzę jeszcze do gruntu? W zasadzie wciąż nie ma mrozu... :think:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Pestka, JaNina, anaka

<D> Cebula dymka i sianka 05 Gru 2019 22:09 #682937

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7741
  • Otrzymane dziękuję: 51108
U nas niestety górna warstwa zmrożona, dlatego kombinuję z doniczkami, a jak się trafi dłuższa odwilż to wsadzę do gruntu. Cebule żeby mogły przezimować, muszą się ukorzenić :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Pestka, anaka

<D> Cebula dymka i sianka 07 Gru 2019 03:06 #683044

  • rys20
  • rys20's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 370
Witam,
Jestem fanem potraw z warzyw. Cebula jest u mnie na czołowym miejscu w ogrodzie. Dlatego tu się wypowiem na temat uprawy cebuli. Sianka, dymka czy może z rozsady? Od 2 sezonów ja wybrałem tą trzecia opcję /po wielu niepowodzeniach z sianką i dymką/.
O co chodzi?
1. termin ważności nasion: cebula jest warzywem, które ma słabą siłę kiełkowania dla starszych nasion. Wielokrotnie o tym się przekonałem empirycznie. Teraz kupuję nasiona z terminem co najmniej +3 lata. Nie wiem dlaczego firmy nasienne tak oznaczają termin ważności nasion bo jak z reguły gdy jest jeszcze rok ważności/siły kiełkowania to są słabe wschody. Myślę, że aby towar sprzedać.... Bo kto ma szansę zareklamować opakowanie za 2 złote? Zawsze można argumentować, że zła temperatura, zła ziemia, za małe lub za duża wilgotność... Ale ja mam kiełkownicę z regulowaną temperaturą... hi a kiełkowanie na gazikach ale co.
2. Sianka: jak wsiejemy to dopiero po długim czasie widzimy czy są wschody czy ich nie ma. To dosiewamy. Potem jeszcze warunki pogodowe, opady itp. W konsekwencji zbieramy 1-2 kg małych cebulek....... po kilku próbach dałem sobie spoko. Chyba, że chcemy mieć małe cebulko do przetworów. To trzeba podlewać i starannie dobierać nasiona.
3. Dymka: pierwsze to bardzo ograniczony asortyment dymki w sklepach. Z reguły 2-3 gatunki najpopularniejszych odmian. Ostre one są... Wolska, Rawska itp. Odmian łagodnych brak z reguły w handlu. I dochodzą te same problemy co wyżej: nie podlewasz, zbierasz tyle co sadzisz... poza wyrwanymi na szczypior. Pogoda w ostatnich latach nie rozpieszcza szczególnie na zachodzie kraju /u mnie/.
4. cebula z rozsady tu jest pewien kłopot. Problemem jest propagowanie w internecie uprawy w paletkach x100, x122 itp co zniechęca amatorów. Kto ma miejsce w domu na produkcję rozsady na takich paletkach? I tu jest błąd. Po co siać cebulę punktowo? Ja cebulę /tzw rwana rozsada/ sieję w małych kwadratowych doniczkach 8x8cm lub 10x10cm. Sieję kilka odmian z różnych torebek o różnych terminach przydatności. Cebule są to typu Exhibition, typu do przechowywania i na bieżące spożycie. Odmiany np. Exhibition, Ailsa, Sochaczewska, Majka, itd. Zawsze kilka odmian bo jak nie ma wschodów to jest zapasowa. A sianie rozsady w małych doniczkach zajmuje mało miejsca na parapecie... I działa. W takiej doniczce 8x8 cm jest ok 50-100 roślinek. Cebula bardzo dobrze się przyjmuje po rozsadzeniu, i można przetrzymać ją w doniczkach bez problemu kilka nawet tygodni... Wysiewam przełom luty/marzec do sadzenia w kwietniu. Bez względu na odmianę. Oczywiście można później czyli np w kwietniu wysiew sadzenie maj. Ponieważ mam szklarenkę to wysiewam kilkadziesiat nasion Exhibition w połowie stycznia na szczypior. Kupuję teraz bo sprawdzam siłę kiełkowania w kiełkownicy.
5. Wschody cebuli. Przy takim sposobie wysiewu łatwo można ocenić jak poszczególne odmiany mają siłę kiełkowania. Nie będę tego komentował. Dodam tylko, że jak co roku mam dylemat: Muszę kupić nasiona cebul Exhibition teraz /grudzień/ i nie wiem gdzie i jak. Sprzedawcy nie podają terminów przydatności nasion / a dla cebuli moja norma to + 2 lata minimum../
6. Sadzenie 3-4-5 w jednym Ostatnio dla upraw komercyjnych /tak to nazwijmy/ jest lansowane sadzenie 5w1 pięć w jednym. Czyli sadzenie /z rozsady/ 5 siewek cebuli w jednym oczku wielopaletki. Ma to w sumie zwiększyć plon ogólny zbioru handlowego. Dotyczyło to szczególnie cebul do bieżącego spożycia.
Sprawdziłem. Jest OK OK. Sprawdziłem to na: cebula Exhibition i Sochaczewska. Oba eksperymenty wypadły super. Cebula Sochaczewska jest umiarkowanie ostra, Exhibition wiadomo słodka. Wynik: Exhibition posadziłem z rozsady rwanej 3w1 rozstaw 10 cm. Cebule wynikowo mniejsze /o to mi chodziło, po co takie po 0,5 kg?/ Plon dobry. Sochaczewska 3w1 też ok. Proponuje celem zaoszczędzania miejsca na działce spróbować. Dodam, nie nawoziłem tych upraw dodatkowo. Od tego sezonu wszystkie cebule z rozsady będę tak uprawiał.

przydługo nieco
cześć Ryszard
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Pestka, najemnik, JaNina, anaka, Barborka

<D> Cebula dymka i sianka 07 Gru 2019 08:47 #683049

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Ja w tym roku uprawiałam po raz pierwszy cebulę wysianą gniazdowo odmiana YELLOW SWEET SPANISH.Siałam do wielopaletki po 5 nasionek do gniazda Wszystkie po wysadzeniu rosły ładnie. Cebula urosła taka w sam raz do jednorazowego wykorzystania w kuchni i o taką wielkość mi chodziło.
Z rozsady miałam też EXHIBITION i AILSA CRAIG te urosły znacznie większe i jako że nie przechowują się długo pierwsze w kolejności zostały już zjedzone.
W następnym roku też będą u mnie te wszystkie trzy odmiany i też będą z rozsady.
Dymkę też wysadzę .U mnie zawsze się udaje,dobrze się przechowuje - mam ją do późnej wiosny.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2019 08:52 przez Pestka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Zygowa, anaka, Barborka

<D> Cebula dymka i sianka 07 Gru 2019 09:04 #683055

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41579
U mnie cebula sianka nie sprawdziła się.Robienie i sadzenie rozsad to za dużo pracy i gimnastyki.Kęgosłup nie wytrzymuje.Pozostaje dymka i ta jest ok.Idąc tokiem sadzenia grupowego zastanawiam się nad b.drobną dymką gat.1(extra) i sadzenie grupowe po 3-4 szt.Pożyjemy zobaczymy. :coffe: :bye: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Marzenka, Pestka, Zygowa, anaka, Barborka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.807 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum