TEMAT: <ID> Elki foliak, warzywa i zioła

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 18 Maj 2014 14:13 #260944

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Staram się kupować zioła kilkuletnie ale jest też sporo sezonowych z których trudno zrezygnować :think:

Dzisiaj nietypowa sesja zdjęciowa :P

Koktajl dla pomidorków , piękny kolorek a jaki zapaszek :devil1:
koktajl.jpg


Kolejne to mikstura w czasie fermentacji
gnojwkazpokrzywmniszekpodagrycznik.jpg


Teraz coś przyjemniejszego ;)
Bazylia
bazylia.jpg


Rukola
rukola.jpg


Podrośnięta rozsada ogórka jutro wyląduje w warzywniku
rozsadaogrkaprzedwysadzeniem.jpg


Na koniec coś domowego
Abutilon Kastanie
Kastanie.jpg
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2014 18:44 przez TeBe.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727, bela


Zielone okna z estimeble.pl

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 19 Maj 2014 20:32 #261640

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Od dzisiaj sezon oprysków pomidorów uważam za otwarty :happy4: i tu wielkie ukłony dla Pomodoro za udostępnienie przepisów :thanks: ubiegło tygodniowy był spowodowany ratowaniem pomidorów więc się nie liczy . Doszło więcej pracy , rano oprysk pod folią , wieczorem drzewa i krzewy , właśnie niedawno skończyłam i padłam :jeez: Ogórki posadzone , zostały jeszcze dynie i tu śmieszna sprawa , bo dzisiaj porządkując kompostownik odkryłam kilka siewek dyni ale której :think: wszystkie zniosę tylko nie red warty thing , ode mnie dostała ocenę zerową , totalny niewypał :jeez: .
Dzisiaj mój warzywnik wzbogacił się o kolejną roślinkę , to japońska pietruszka Mitsuba . Uprawiał ktoś z Was ? smakowo odpowiadała i czy u nas zimuje ?
pieetruszkajaposkamitsuba.jpg
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 19 Maj 2014 23:39 #261812

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Elu ten koktajl to pokrzywowy? ja zalewam obornik bydlęcy na gnojówkę i narwałam bzu czarnego też na gnojówkę dla nornic :drink1: czy pomidorki już zdrowe po reanimacji :garden1: powinnaś opisać to w wątku "Ekologiczne środki ochrony roślin" który to Pomodoro prowadzi.
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2014 23:41 przez bela.
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, pomodoro

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 20 Maj 2014 08:54 #261870

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Bożenko tak to koktajl pokrzywowy :happy4: obok beczki w wiaderkach stoją kolejne młodsze , z beczki biorę na opryski i podlewania a młodą z wiader uzupełniam i na nowo świeże zalewam i tak wkoło :jeez: Dzięki Bożenko ,przypomniałaś mi o oborniku do którego zalania przybieram się już od kilku dni :oops: :thanks: nornice u mnie łapie starowinka kotka ja walczę tylko z kretami , nie ze wszystkimi oczywista , bo kto będzie dbał o bezpieczeństwo moich roślinek jak wszystkie wyłapię :think: Na pomidorkach ani śladu po przejściach , większość kwitnie , zawiązują kolejne grona , teraz już nie dopuszczę do takich sytuacji , nawet kaloryfer ma ustawioną stałą temperaturę w razie zmian pogodowych się załączy sam a ja mogę spać spokojnie . eM widział ile mnie kosztowała reanimacja i obiecał mi na przyszły rok zamontować piecyk :happy4: jestem mega szczęśliwa bo odejdzie mi też problem z rozsadą .
Po raz kolejny nie będę opisywać , może po prostu przekopiuję tekst :think:

Tak wygląda moja zielenina , upchane na maksa :jeez: pomidory , papryki , sałata ,rzodkiewka , rukola , rodzynki a jeszcze muszę zmieścić 2 arbuzy które ponoć mam dostać :supr3: no nie wiem jak ja to zrobię :ouch:
pomidorkiEli10dnipowysadzeniu.jpg


Po długiej przerwie dyniowego szaleństwa na przeróbkę czeka dynia Sibley soczysta słodka smak dyniowy :rotfl1:
dyniasibley.jpg
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 20 Maj 2014 13:49 #261946

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Czy ta dynia jest tegorocznym plonem :eek3:

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 20 Maj 2014 15:42 #261965

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
No niestety nie ,aż tak dobra nie jestem :P to ubiegłoroczny zbiór :flower:
Na początek zgniłek , tak też bywa
dyniazdodatkiem.jpg


Gromadka która czeka na przeróbkę ale kiedy to nie mam pojęcia :jeez:
dyniezbirubiegorocznyjesienny.jpg


I ogórek Hermes Skierniewicki na rabacie , jedna noc i jaka zmiana :supr3:
ogrekhermesskierniewickinarabacie.jpg
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia, bela

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 20 Maj 2014 23:23 #262217

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
I tak pięknie się przechowały, w jakiej temperaturze najlepiej się trzymają?
Za tę wiadomość podziękował(a): tija

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 21 Maj 2014 08:53 #262286

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Alinko, po zerwaniu dość długo trzymane były w mieszkaniu w temp w granicach 20 stopni , jak już zaczęły zbierac kurz i ja miałam już dość ich widoku zniosłam do piwnicy .Przyznam bez bicia , że nie mam pojęcia jaka tam jest temperatura :oops: W zimie lodowato , jabłka dobrze się przechowują , pomidory zerwane we wrześniu bo tak wcześnie dopadł nas przymrozek i od razu spory :jeez: ostatnie jedliśmy w grudniu a dynie leżały do wczoraj kiedy poszłam sprawdzić ich stan i odkryłam , że jedna z nich gnije . Wyniosłam wszystkie bo bałam się, że przegapię kolejną :( Smakowo odbiegają od świeżych , są bardziej kartoflane znaczy suche , chcę je popiec i zapakować do zamrażarki , będą świetnym dodatkiem do chlebka i wszelakich kolorowych sosów a nawet fasoli po bretońsku ;) Troszkę przeraża mnie ich przeróbka bo mam masę innej roboty a i zdrowie nie teges , noce zostawiam na sen bo kiedyś muszę odpocząć :jeez:
Dzisiaj już rozniosłam dużą kupę trawy na rabatki z warzywami , wypieliłam czosnek i oberwałam wąsy truskawkom a i powalczyłam z szerszeniem który trafił pod folię . Przede mną najgorsza rzecz i nawet nie wiem jak się do niej zabrać :( muszę wyrandapować setki odrostów sumaka :supr3: Stare drzewo wycięte jeszcze pozbyć się przedszkola i nigdy więcej tej zarazy .

Zdjęcie zrobione wczoraj wieczorkiem , widok na warzywnik
pocztkiwarzywnika2014.jpg
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Ela

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 23 Maj 2014 08:47 #263065

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
To ,że na maskotce są pomidorki to nie dziw , wcześnie zaczęła kwitnąć , dużym i jak miłym zaskoczeniem jest pomidorek na Black sea man na którym kwiaty pokazały się duuużo później :supr3:

Attachment pomidorekblackseaman.jpg not found

Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 27 Maj 2014 09:04 #264665

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Dobrze jest sobie usiąść chodź na chwilkę oj jak dobrze .
Popadało z czego się ogromnie ucieszyłam bo już planowałam rozciągać węża i podlewać cały ogród co mi się bardzo nie uśmiechało , męczarnia była by okrutna :jeez: Wszystko rośnie jak na drożdżach i mam tu na myśli warzywka a nie chwasty , te już dawno opanowane :happy4: Dzisiaj , dopiero dzisiaj zabrałam się za podwiązywanie pomidorów :ouch:
urosły więc troszkę sprawiają problem ale co zrobić , no nie miałam czasu :oops: jedna strona skończona teraz zmiana pracy , kolejna kupa trawy do rozłożenia po rządkach a dopiero wieczorem dokończę podwiązywanie , w między czasie muszę powysadzać z doniczek ostatnie cebule , palczychy , dziwidła i kalie . Czekam na wyjątkowe wczesne w tym roku zakwitnięcie datury variegaty , obsypana już otwierającymi się pączkami , ale będzie zapach :happy4: .
Dzieje się oj dzieje , kwiatuchy szaleją , zapach niesie się po całym ogrodzie , wieczorami nie chce się wracać do mieszkania , gdyby nie ten ziąb i komary :think: bo dzionki do tej pory były upalne powyżej 30 stopni za to noce chłodne a dzisiejszy dzień póki co zimny , na razie 18 stopni , wietrznie ale słonecznie z nadzieją na burze . Zapowiedź na noce w tym tygodniu nie za ciekawa , temperatury od 2 - 7 stopni :supr3: no oby się nie spełniło :jeez: jakby co pod fol iakiem zamontowany policjant :devil1:
temperaturapodfoli.jpg

... On dba o bezpieczeństwo moich podopiecznych a jest o co sami zobaczcie :dance:
Pomidorasków już sporo i różnego kalibru , mały przegląd
pomidorki.jpg


pomidorkidwanarazie.jpg


kiepskiezdjecie.jpg

..I tak można bez końca :happy4:

Megagroniasty szaleje , mam 3 krzaki będzie czym co smakować :devil1:
megagroniasty.jpg


Wszystkie pomidory kwitną , mimo sporych krzaków mają sporo pąków znaczy nie tylko w zielone poszły , tu np. Sarah Schwarze obsypany do granic możliwości , bardziej się wysilił niż w ubiegłym roku :supr3:
pomidorSarahSchwarz.jpg


Na koniec ogólny widok
oglnywidoknafoliak.jpg


Zapomniałam o ważnej rzeczy toż nie samymi pomidorami człowiek żyje ,a papryczki :flower:
pierwszepapryczki.jpg
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 27 Maj 2014 15:32 #264813

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Plan na dzisiaj wykonany , pomidorki podwiązane , trawa wylądowała w warzywniku a cebulki na rabacie, popadał deszczyk i to całkiem ładnie to też powód do radości .
Przypomniałam sobie o jednej sprawie dlatego tu zabłądziłam po raz wtóry w dniu dzisiejszym :P
W sobotę upał ,lada moment mają wpaść goście pomyślałam sobie , skoszę te kilka kikutów mleczy bo mi grają na nerwach :mad2: chwila nieuwagi i kosiarka wyprowadziła mnie nie na manowce :rotfl1: a w chmiel :jeez:
Zdjęcie pokazuje rękę zaraz po kontakcie z nim , później już było tylko gorzej :mad2: /ręka zakurzona , nie podlega dyskusji a to co na niej :rotfl1: / Od tylu lat mam chmiel , pewnie nie raz go dotykałam , jakim cudem akuratnie teraz doszło do uczulenia :think: Piekło straszelnie , wściekła czerwień , dopiero maść po jakimś czasie zminimalizowała ból , pamiątkę na ręku mam do dzisiaj .
Piszę to dla przestrogi a nóż komuś się przyda .
poparzeniapokontaciezchmielem.jpg


I winowajca , nie ma szansy bym się go pozbyła , za ładny jest
chmiel.jpg
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 29 Maj 2014 09:23 #265669

  • aptenia
  • aptenia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 184
  • Otrzymane dziękuję: 44
Elu co to za hosta ta z dużymi listkami ,środek żółty, a brzegi zielone na tym foto forumogrodniczeoaza.pl/media/kunena/atta...40/zaktekkoodomu.JPG
Pozdrawiam gorąco bożena

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 29 Maj 2014 22:35 #266059

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Bożenko, przyznaję się bez bicia , nie mam pojęcia :oops: jutro zrobię zdjęcie , wstawię do rozpoznania , może ktoś się zlituje i ją nazwie :think:
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): aptenia

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 30 Maj 2014 09:36 #266193

  • Semper
  • Semper's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 148
  • Otrzymane dziękuję: 85
Witam :bye:
Podoba Mi się u Ciebie. Wszystko zadbane , pięknie rośnie.
Jednocześnie wiem ile to kosztuje wysiłku i pracy.
Będe zaglądał i uczył się.
Pozdrawiam,
Jurek z Górek :)
Za tę wiadomość podziękował(a): tija

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 30 Maj 2014 11:59 #266245

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
U mnie kolejna bardzo zimna noc :jeez: wczoraj oberwała fasola na szczęście kilka listków ,delikatnie , dzisiaj była okryta wraz z ogórkami za to całkowicie ścięło listki glicynii i tak co jakiś czas coś mi wypada :jeez: Ręce opadają , odechciewa się wszystkiego :mad2:
Bożenko znalazłam znacznik , to hosta Julie Mors .
Witam Jurka :bye:
Dzięki za miłe słowa :thanks: pracy moc ale i satysfakcja ogromna , że własnymi rękoma coś się wyhodowało bo przecież bez trudu można iść i kupić ;) Zapraszam , wpadaj kiedy dusza zapragnie

Moje dziecię upiekło przepyszną drożdżówkę maślaną z rabarbarem , zapraszam i smacznego
drodzwkamalanazrabarbarem.jpg


Po raz pierwszy zakwitła mi datura variegata , piękna a jaki zapach :hearts:
daturavariegata.jpg


Muszę się spiąć i pobiegać z komórką po warzywniaku bo zdjęć odpowiednich do tego działu brak :ouch: ale i czasu brak :think: dzisiaj pogoda w miarę znaczy temperatura przekroczyła magiczne 10 stopni , prawie upał więc ja od rana znaczy godziny 6 do 11 harowałam jak osioł, nadrabiałam zaległości . Najpierw oprysk doliścienny Fructusem małą dawką pomidory później większą dawką papryki , później oprysk wszystkich drzewek gnojówką z pokrzyw , na koniec podlewanie foliaka i .... wymiękłam ;) aktualnie odpoczywam , nie wiem ile mi to zejdzie , póki co nie tęsknię za ogrodem :rotfl1: Wcinam ciacho a łapy śmierdzą mi gnojówą , no super :devil1:
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 30 Maj 2014 22:56 #266542

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Ale ciacho,mniam :tongue1: Piękne wszystko u Ciebie Elu- rośnie jak na drożdzach,a ile pracy i serca wkładasz w swój warzywnik,to mogę się domyślać,bo mam tak samo :happy4:
Mnie w tym roku strasznie kręcą pomidory i ostre papryczki. Pomidorów mam duuuużo odmian,będę szukać najlepszych smaków i najładniejszego wyglądu. Najbardziej wyczekiwany przeze mnie jest Indigo Rose :teach:,ale też ciekawa jestem smaku zielonego Green Sausage i białego befsztykowego ( mam 4 odmiany) i wielu innych :drink1:
Elu,a Świński Ogonek jest bardzo ostra?
Za tę wiadomość podziękował(a): tija

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 31 Maj 2014 17:10 #266700

  • tija
  • tija's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 685
  • Otrzymane dziękuję: 3017
Elu , wyobraź sobie ,że choroba pomidorowo/paprykowa nie mija ale coraz bardziej wciąga :rotfl1:
W ubiegłym roku miałam 54 odmiany pomidorów, obiecałam sobie , że w tym posadzę mniej a wyszło 56 z czego 2 nie wzeszły więc mam tyle samo :devil1: Miałam P-20 inaczej Osu Blue i zachwytu nie było , ładny zdrowy krzak , sporo pomidorów o cudownym kolorze a smak jak dla mnie nijaki ;) w tym go nie siałam . Ja najbardziej czekam na pomidorka który był zapisany na zdobyczną listę już na przyszły rok ;) to Oranżewoje Serdce ale tez czekam na kilka innych , Czernoje serdce , Brandywine Sudduths Strain , Mortage Lifter Bicolor ...i tak można bez końca :devil1: Paprykowa to moja córa , ona decyduje co sadzić .
Elu , świński ogonek jak dla mnie ostry , im bardziej zbliżamy się nasienników jego ostrość wzrasta , córa z mężem pożerali bez oporów , dla nich takie sobie . Słodkie papryczki też siałaś ?
Elki foliak, warzywa i zioła
Pozdrawiam cieplutko
Za tę wiadomość podziękował(a): Ela

<ID> Elki foliak, warzywa i zioła 31 Maj 2014 22:49 #266868

  • Ela
  • Ela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 449
  • Otrzymane dziękuję: 244
Elu,nie strasz mnie tą chorobą,bo ja już obiecałam sobie,że na przyszły rok posadzę dużo mniej odmian i pomidorów i papryk :evil: Mam wszystkie odmiany wymienione przez Ciebie ,oprócz Czernogo Serdca ( jak to się odmienia parusski? ;) )A odmian w sumie mam dużo więcej,ale nie powiem ile,zeby nie zapeszyć i żeby żadna plaga egipska na nie nie przyszła :woohoo:
P-20 i Indigo Rose to prawie to samo. Niektórzy twierdzą,że jest pyszny, i tego będę sie trzymać :happy: Jeśli nie ze względu na smak,to mogłaś go posiać z powodu największej zawartości antycyjaninów czyli bardzo silnych antyoksydantów :happy-old:
Słodkie papryki też siałam - kilka odmian,jesli nie kilkanaście :evil: Ze słodkich najbardziej czekam na Sweet Orange Baby,wydają sie takie słodziutkie :)Ale jeszcze nic nie zawiązały :(
Z ostrych papryczek najładniej mi rośnie Black Hungarian- pięknie wiąże i ma już śliczne ,czarne, błyszczące papryczki wielkosci 6 cm. :dance: Mam też już owoce na Penis Pepper Red- już widać,że nie będą mieć spektakularnego wyglądu,ale za to już się pięknie marszczą :happy3: Świńskiemu Ogonkowi zaglądam pod listki,ale jeszcze nic nie widzę ;)
Fajnie tak co dzień znajdować jakieś niespodzianki warzywne :search: Przez te pomidory i papryczki moje ulubione hosty poszły nieco w odstawkę :( Ale obiecałam sobie,że w czerwcu się nimi zaopiekuję i coś dokupię do kolekcji :hearts:
Za tę wiadomość podziękował(a): tija


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.437 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum