TEMAT: Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 01 Lut 2018 17:05 #587170

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Hanusiu, chciałam tylko zasygnalizować, że warto zacząć się przygotowywać, bo czas szybko biegnie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza


Zielone okna z estimeble.pl

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 01 Lut 2018 18:32 #587196

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Armasza wrote:
Seler liściowy można wysiewać też pod koniec lutego? Nie mam z nim żadnego doświadczenia :oops: .

Haniu, z moich ubiegłorocznych notatek - siew selera listkowego 7 marca. I od razu ostrzeżenie: :) jako siewka wygląda nad wyraz rachitycznie. ;)
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 01 Lut 2018 18:33 #587197

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
No właśnie - lubczyk. Czy można go wysiewać na wiosnę? Mam oryginalne nasionka i na torebce napisano, żeby wysiewać w sierpniu do gruntu lub na rozsadnik. Na miejsca stałe rozsadzać w kwietniu.
Macie może jakieś sposoby na to, żeby lubczyk wyrósł jeszcze w tym roku?
Beata

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 01 Lut 2018 18:43 #587200

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja sieje zawsze na wiosnę, w kwietniu. Bo wcześniej szkoda mi parapetów.To roślina wieloletnia, ale dosyć podatna na choroby grzybowe. tak ze co dwa lata wymieniam.
Za tę wiadomość podziękował(a): BettyL

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 01 Lut 2018 19:13 #587211

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
Robisz rozsadę czy od razu do gruntu?
Beata

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 01 Lut 2018 19:32 #587215

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Wysiałem kilkanaście lat temu, rośnie pięknie i silnie do dzisiaj.Nie pamiętam czy siałem na wiosnę czy w lecie :oops:
Od wielu lat daje mi piękne odrosty korzeniowe do rozsadzania.
Ja wysiałbym na Twoim miejscu nasiona do doniczek - myślę że w marcu i sadzonki ok.10cm wysokości wysadzał po 15-tym maja. Boję się, że nieukorzenione mogą w gruncie przemarznąć przy przymrozkach.
Takiej wielkości rozsady doniczkowe sprzedają u nas na wiosnę na targu.

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 01 Lut 2018 19:46 #587219

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dzisiaj wysiałam w perlit parę nasion lubczyku - można siać albo jesienią, zaraz po zbiorze nasion, albo na wiosnę. Nasionka umieściłam w kiełkowniku. Osobiście zawsze uprawiam lubczyk z rozsady, a chciałam tylko nieśmiało przypomnieć, że ziółko lubi wapń i zasobną, lekką, próchniczą glebę oraz sporo wilgoci; nie udaje się na glebach piaszczystych i kwaśnych.
Zazwyczaj dopada go rdza, a jest na tyle wredna ;-), że atakuje młode liście. Stosowałam regularnie opryski PW i HT - w dużym stopniu pomogły, na tyle, że mogłam zerwać natkę do zamrożenia.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 01 Lut 2018 21:07 #587236

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ale młode rośliny nie atakuje. Ja nie pryskam niczym .ta roślina kiełkuje modelowo, za młodu rośnie pięknie. Ponieważ dla ojca robię kilkanaście sadzonek zwykle na wiosnę, nie jest dla mnie problemem wymieniać na młodsze.

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 01 Lut 2018 21:21 #587240

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Nie, nie - na szczęście rozsady są bezpieczne; pisząc o ataku rdzy miałam na myśli młode liście byliny wyrastające wiosną.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 01 Lut 2018 21:33 #587244

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
To teraz Wam się przyznam, że wysiałam 2 stycznia do doniczki kilka ziarenek lubczyku - tak tylko, żeby sprawdzić jego żywotność. A przede wszystkim dlatego, że łapki swędziały, żeby cokolwiek wysiać :rotfl1: Razem z lubczykiem wrzuciłam do doniczki 4 nasionka jakiegoś czarnego pomidora ze sklepu.
Wyrosło kilka siewek lubczyku, teraz wypuszczają drugi listek właściwy. Pomidorki też są w takim stadium.
W sobotę planuję przesadzić towarzystwo do pojedynczych doniczek. I zobaczymy, co będzie z nimi dalej. :happy:
Beata
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Armasza, Horti

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 01 Lut 2018 21:45 #587247

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Beatko, i tym wyznaniem dołączyłaś do grona Prawdziwych Ogrodników :happy: - nie wytrzymujemy długo bez wysiewów ....
Niech te siewki przyniosą Ci sporo radości, niezależnie od tego, co będzie z nimi dalej - w końcu mamy początek lutego.....
Będzie dobrze :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Armasza, BettyL

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 08 Lut 2018 19:42 #588376

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Z błyskiem radości w oku informuję, że nasionka lubczyku wysiane w perlit 1 lutego zaczęły wschodzić :) Na razie bardzo nieśmiało, ale wyraźnie widać pomiędzy perlitowymi ziarenkami delikatne, zielone "łodyżki".
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Betula

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 12 Lut 2018 17:23 #588954

  • Gawi
  • Gawi's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
  • Otrzymane dziękuję: 5
Dziś przeczytałam cały powyższy wątek i oczywiście nie wytrzymałam .... zgodnie z instrukcją wysiałam pietruszkę naciową Festival 68 i kędzierzawą Astra. Nasionka zostały z ubiegłego roku ale jeszcze mieszczą się w terminie ważności.

Zawsze siałam ją wprost do gruntu ale na natkę trzeba było troszkę poczekać. Teraz mam nadzieję, że będzie to znacznie szybciej. :)
Poprzednio zostawiałam ją w gruncie na zimę i na wiosnę zanim zaczęła wybijać w pędy kwiatowe można jeszcze było korzystać z natki. W tym sezonie nie zostawiłam. :(
Znalazłam też informację, że można wysiewać naciową w lipcu , przerwać, ściąć przed zimą i okryć.
Muszę to w tym roku wypróbować - obym tylko nie przeoczyła terminu siewu.
Na torebkach z nasionami podany jest oczywiście termin siewu do gruntu III-IV.
Pozdrawiam serdecznie
Teresa
Ostatnio zmieniany: 12 Lut 2018 17:42 przez Adasiowa. Powód: usunięcie linku
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Agusiak

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 12 Lut 2018 17:42 #588963

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Gawi :) Usunęłam link, bo przecież sama świetnie opisałaś informacje w nim zawarte :bravo: .
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 15 Lut 2018 08:27 #589475

  • kazko47
  • kazko47's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 6066
Interesuje mnie koper niski, jego uprawa. Słyszałem, że dobrze się krzewi, po zerwaniu liści wypuszcza nowe.
Chcemy posiać w tym roku więcej tylko na natkę do mrożenia na zimę.
Kazik
Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd wyszliście. "Jonasz Kofta"

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 19 Lut 2018 21:56 #590551

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Kochani, jeśli ktoś ma jakiekolwiek doświadczenie z wysiewem i uprawą majeranku, to będę bardzo wdzięczna za wszelkie sugestie i podpowiedzi - nasionka i dobre chęci mam, teorię opanowaną :)
Gdyby okazało się, że będę pionierem, to postaram się jak najdokładniej zdać relację.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 19 Lut 2018 22:22 #590564

  • tadeo68
  • tadeo68's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 383
  • Otrzymane dziękuję: 998
Osobiście doświadczenia nie mam ale z tego co pamiętam jak moja mama wysadzała majeranek to z rozsady w maju w rozstawie tak około 15-20/15-20 cm. Przy sprzyjającej pogodzie udawało się zebrać 3 razy ale zazwyczaj były 2 "pokosy"

Pietruszka naciowa, koperek, kolendra i inne przyprawy 19 Lut 2018 22:32 #590567

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Co roku sieję majeranek i klapa. W tym roku też posiałam ale nie umiem wyhodować roz
sady. :placze: . I ja też poproszę o wskazówki :jeez:
Pozdrawiam Alicja.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.661 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum