TEMAT: Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum)

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 23 Mar 2022 20:28 #797890

  • gregon
  • gregon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 377
  • Otrzymane dziękuję: 3886
Moje zeszloroczne proby z czosnkiem zakonczyly sie polowicznym sukcesem. Ze 100 wysadzonych cebulek prawie polowa padla. Najlepiej poradzily sobie czosnki na "podgrzewanej" i dobrze zdrenowanej rabatce przydomowej. We wrzesniu dokupilem 200 cebulek. 50 dosadzilem kolo domu, reszte porozsadzalem po okolicy na starannie wybranych stanowiskach. Czosnek jest w Norwegii gatunkiem rodzimym, choc jego najblizsze naturalne stanowiska znajduja sie ponad 1000km na poludnie. Jeszcze sporo sniegu lezy i gleba gleboko zmrozona, wiec na efekty moich staran jeszcze poczekam. Tymczasem przydomowa zaspa zaczela sie podtapiac i pod nia ukazal sie lasek zielonych szpickow :)

P3203003.jpg


P3203000.jpg


ps.
2 tygodnie temu kolo Opola czosnek wygladal tak:

IMG_20220309_133002.jpg
Ostatnio zmieniany: 23 Mar 2022 20:29 przez gregon.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, mymysteryy, JaNina, Zygowa, ewakatarzyna, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 07 Kwi 2022 18:15 #799542

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
Ja już regularnie podjadam listeczki :)

IMG_5061.jpg

To jest stanowisko z którego jesienią podbieram cebulki do nowych nasadzeń :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Zygowa, ewakatarzyna, Babcia Ala, gregon, JaKasiula

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 07 Kwi 2022 18:32 #799547

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3680
  • Otrzymane dziękuję: 19568
Zazdroszczę takiej gęstwiny :oops:
U mnie jakoś nie chce rosnąć :sad2:
Siałam, sadziłam po kilka razy i być może jakieś mizerne ze dwie roślinki znajdę (sprawdzę dopiero w weekend).
Widocznie warunki u mnie mu nie pasują :sad2:
Ostatnio zmieniany: 07 Kwi 2022 18:34 przez JaKasiula.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 07 Kwi 2022 18:56 #799548

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3460
  • Otrzymane dziękuję: 7392
Widzę, że trzeba iść do lasu :yummi:
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 07 Kwi 2022 22:06 #799566

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1994
  • Otrzymane dziękuję: 11368
JaKasiula Kasiu miałam to samo jak u Ciebie. Kupowałam wiosną w doniczkach, siałam i nic z tego nie było. Dopiero chyba dwa lata temu udało się, kupiłam kolejny raz w doniczce w warzywniaku, posadziłam w miejscu zacienionym z kwaśnym podłożem ( wymieszałam kwaśny torf i przefermentowaną korę z rodzimą ziemią ) i wreszcie kupiona kępka się utrzymała a wokół niej nasiało się mnóstwo maluchów. Siewek nie będę przesadzać, niech sobie rosną skoro im dobrze w tym miejscu :)
Teraz wiem, że poprzednie niepowodzenia w uprawie czosnku niedźwiedziego wynikały z tego, że sadziłam go w miejscu słonecznym, w ziemi tak jak do wszystkich warzyw więc ginął bo miał za sucho, pewnie też za wysokie ph gleby.
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 07 Kwi 2022 22:34 #799567

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 863
  • Otrzymane dziękuję: 1652
Bo ten czosnek lubi cień i wilgotne podłoże.
Wiedźmowata
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, del, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 08 Kwi 2022 00:09 #799573

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Ale woli ph neutralne, raczej wymaga też dostępu do wapnia. Też się naczytałem że kwasolub i tak pierwsze sadziłem, dopiero jak trafiły w miejsce normalnie wapnowane co jakiś czas to ruszyło.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 08 Kwi 2022 05:30 #799576

  • Tajga dzika
  • Tajga dzika's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Zielarz z dziczy
  • Posty: 437
  • Otrzymane dziękuję: 1980
W rozmnażaniu tego gatunku czosnku z nasion potrzebne są mrówki to one materiał siewny roznoszą. Sam 3lata próby wysadzenia go na działce kończyły się małym sukcesem tylko. Dziś ledwo z ziemi wychodzi ale udało się go dochować, mrówek mam w opór może dzięki nim (gleba w większości jest kwaśna, 5 klasa)
Pozdrawiam Sylwester
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 08 Kwi 2022 11:06 #799603

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 346
  • Otrzymane dziękuję: 1206
Kilka lat temu posadziłem kilkanaście kupionych cebulek.
Mam glebę z natury zasadową (>7pH) i czosnek nie protestuje.
Rozrasta się ładnie, też z nasion.

W tym ostatnim przypadku według wielu źródeł nasiona wymagają stratyfikacji i to długotrwałej, szokowa nie wystarczy.
To może być przyczyną problemów przy próbie rozmnażania z kupnych nasion.
pozdrawiam,
Tomek
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2022 11:07 przez TomekD.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 08 Kwi 2022 19:16 #799639

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Nie sądzę. Te nasiona mają bardzo krótki żywot. Zwłaszcza gdy wyschną. Najlepiej siać bezpośrednio po zbiorach. Właściwie to sprawdzę w tym roku jak to jest z tą stratyfikacją bo mam pewne wątpliwości.
Stratyfikowałem je bodaj +- 90 dni w niskiej temperaturze i nic z kupnych nasion nie wychodziło, dobrze że kupiłem cebulki na wagę i wysadziłem :)
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala, TomekD

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 08 Kwi 2022 19:47 #799643

  • TomekD
  • TomekD's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 346
  • Otrzymane dziękuję: 1206
Ostatnio interesowałem się trochę stratyfikacją, możliwe że jest tak jak piszesz.
Nie mam pewności ale z tego co czytałem niewykluczone że stratyfikacja suchych nasion jest mało lub zupełnie nieskuteczna, stratyfikować trzeba nasiona wilgotne.
W kontrolowanych warunkach taki sposób stratyfikacji, szczególnie długotrwałej - to wyzwanie.

Pewnie byłoby pomocne gdyby we wpisach o porażkach z nasionkami było więcej szczegółów, choćby kiedy kupowane i kiedy wysiewane ?
pozdrawiam,
Tomek
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2022 19:47 przez TomekD.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 08 Kwi 2022 21:17 #799656

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Ja kupowałem nasiona w sklepach zimą lub wiosną - wtedy gdy w sklepach wstawiają nasiona, różnych "producentów", na 100% był villmorin - zapamiętałem bo z tej firmy generalnie miałem strasznie marne wschody i postanowiłem że ich już nie będę kupować.
Później stratyfikacja albo poprzez wysiew i wystawienie doniczek na chłód, albo w lodówce z piaskiem/perlitem. Detali już nie pamiętam, bo minęło kilka lat, tyle że raz zostawiłem je w lodówce na bite 3 miesiące :)

Też trochę kombinuję ze stratyfikacją, tej zimy pierwszy raz robiłem ciepło-zimną przy czym w fazie ciepłej zmiana temperatury była co 24h na 24h przemiennie 20° i 30°. Podobno to ma obudzić nasiona derenia.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, TomekD, Aurora Borealis

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 08 Kwi 2022 22:36 #799672

  • Aurora Borealis
  • Aurora Borealis's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 141
  • Otrzymane dziękuję: 604
czosnek niedźwiedzi nigdy dotąd nie skiełkował mi z kupnych nasion - moje poletko o powierzchni ok 2 m2 mam z posadzonych parę lat temu cebulek - kupionych na portalu aukcyjnym. Rozrasta się i rozsiewa sam poza obszar wytyczonej przeze mnie grządki, więc w tym roku musiałam ją powiększyć o kolejny 1 m2 (przyznam się, że bez żalu). Roślinka to zacna, chociaż o bardzo krótkim okresie wegetacji. Więc jeśli kogoś nie boli mieć zagonek przez większość roku łysy, ale przez 2 miesiące jeść pyszne czosnkowe liście, to polecam. U mnie rośnie w półcieniu, na jesień ściółkuję go liśćmi z brzozy, i nic więcej w zasadzie. No i odchwaszczę, oraz podleję od czasu do czasu - mimo, iż w lecie już nie ma liści.
Anula

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem jest moje miejsce na ziemi.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, JaKasiula

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 08 Kwi 2022 22:44 #799673

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26895
Nie udało mi się z nasion, więc nie mam. W bardzo bliskiej odległości obok mnie:

czosnekniedwiedzi055.jpg


czosnekniedwiedzi030.jpg



Zdjęcia pochodzą z portalu swiatoslav.blogspot.com/2015/04/tam-gdzi...dzwiedzi-rosnie.html i jest tam reportaż o rezerwacie Skarpa Wiślicka.

Edit: w tym lesie raczej nie ma kwaśnej gleby, bo nie ma tam drzew iglastych.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 08 Kwi 2022 22:45 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, JaNina, ewakatarzyna, JaKasiula, renons, Aurora Borealis

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 08 Kwi 2022 22:56 #799675

  • Aurora Borealis
  • Aurora Borealis's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 141
  • Otrzymane dziękuję: 604
Pomocnym w uprawie może być filmik Łukasza Łuczaja:
Jest w nim mowa o stanowisku i wymaganiach. I to jest chyba kluczowe.
Anula

Pomiędzy Wisłą i Kampinosem jest moje miejsce na ziemi.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, JaKasiula, renons

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 08 Kwi 2022 23:00 #799678

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1994
  • Otrzymane dziękuję: 11368
Może u mnie ziemia była bardzo zasadowa i dodatek kwaśnego torfu i kory po prostu spowodował właściwe ph. Tak czy siak, po kilku próbach udało się, czosnek rośnie i ładnie się sam rozmnaża :)
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, ewakatarzyna, JaKasiula, renons

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 08 Kwi 2022 23:01 #799679

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26895
Może nie o pH chodzi, tylko o pulchność, w takim liściastym lesie wiesz jaka jest wierzchnia warstwa gleby, to ściółka leśna.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, JaKasiula, renons

Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) 09 Kwi 2022 07:40 #799698

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
Jak się teraz zastanawiam, to mi wyszło, że najlepiej rośnie, jak się sam wysieję. Pierwsze cebulki dostałam od koleżanki Z 8 lat temu. Na początku było licho, ale jak po paru latach zakwitł, to się wszystko zmieniło. Z roku na rok było więcej. I pojawiał się nawet tam, gdzie warunki sprzyjające na pewno nie były

56A22906-0710-4921-B6E2-114651621423.jpeg

Posadziłam też dwie cebulki pod tujami. Pierwszego roku zakwitły, ale jeden kwiatostan został zeżarty przez ślimaka :mad2: . Na szczęście drugi kwiatostan ocalał i zawiązał nasiona. Teraz jest już dużo nowych roślinek.

A90EF760-CCD7-43D0-8752-871D2C30D4F9.jpeg

Warunki odnośnie gleby całkiem odmienne. To są zdjęcia z poprzednich lat.
W zeszłym roku, jesienią wsadziłam cebulki wokół świeżo posądzonej karłowej gruszy. Bardzo się cieszę, że pojawiły się wiosną listeczki. W tym roku pewnie nie zakwitnie, ale mam nadzieję, że prędzej czy później się rozsieje.
Najważniejsze jest, żeby rośliny teraz miały dostęp do słońca, a później, po kwitnieniu mają mieć cień. Dlatego chyba tak dobrze im pod drzewami, które przecież wiosną liści nie mają, więc czosnki niedźwiedzie mają słońce, a później ulistnione drzewa dają tak potrzebny im cień.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): del, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, renons, Aurora Borealis


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.358 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum