TEMAT: Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - 2012-2016

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 05 Sie 2015 21:44 #393945

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Pierwszy w małej szklarence - w tym roku długo na niego czekałam:

5.08.15p004.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, zielonaplaneta, rozalia


Zielone okna z estimeble.pl

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 05 Sie 2015 22:43 #393969

  • yolex
  • yolex's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 20
Otojolka - i bardzo się cieszę :dance:
Pomodoro - czytam, czytam i mózg mi paruje :jeez: :jeez: :happy3: Na razie dzięki Twoim "kosmetykom" (nie wiem, skąd to kretyńskie określenie, ale pewnie nie muszę) nic mi nie padło. Zahamowałam brunatną plamistość w bardzo wczesnej fazie, poznałam się na niedoborze magnezu i na niedoborze wapnia (SZW) i wiedziałam, jak je wyeliminować :happy4: :happy4: Moje pomidorki żyją i mają się całkiem nieźle, choć owoce słabo rosną. Gromadzę doświadczenia. Na razie pogoda mi sprzyja. Sąsiedzi patrzą z pobłażaniem na moje opryski HT i KSM, bo według nich bez ciężkiej chemii ani rusz (Miedzian rządzi). Wszyscy zgodnie wieszczą koniec mojej uprawy wraz z nadejściem pierwszej mgły (podobno ona roznosi wszystko, co złe :teach: ). Zobaczymy. Na razie się uczę. Dzięki Wam. :thanks:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, zielonaplaneta, otojolka, ela151

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 05 Sie 2015 23:08 #393977

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Niby mgła to takie morowe powietrze? Ja KSM zatrzymałam zarazę ziemniaczaną. Problem w tym dlaczego pomidory nie rosną. Czy ziemia była czymś nawożona? Może mają jałowo? :think:
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 06 Sie 2015 00:10 #393983

  • yolex
  • yolex's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 20
"Zgodnie z rozkazem" w dołek pod pomidora przy sadzeniu świeża pokrzywa. Potem warstewka ziemi i kompost. Potem znowu ziemia. I w to krzaczek. Potem długo nic. Na początku lipca stwierdziłam, że chyba są zagłodzone, więc systematycznie magiczna siła - do ziemi, przy podlewaniu, ok. pół litra roztworu pod roślinę dwa razy w tygodniu (podlewałam obficiej linią kroplującą, na koniec nawóz). W międzyczasie siarczan magnezu dolistnie (bo wylazły plamy). Krzaki wyglądają normalnie (na moje oko), owoce nie. Jutro będę na działce, to trachnę fotkę.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 06 Sie 2015 01:55 #393990

  • besia
  • besia's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 118
  • Otrzymane dziękuję: 333
Yolex a kto dał taki "rozkaz"? Dziwny trochę .
Pozdrawiam , Beata .
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 06 Sie 2015 08:24 #394003

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1790
  • Otrzymane dziękuję: 7654
Ja z każdego gatunku wysadzę po 5 sztuk, które mi będą odpowiadać zbiorę nasionka. Moja działka przeznaczona na warzywa to około 100m2 ,ale uprawiam wszystko, łącznie z borówką , porzeczkami, truskawkami. Szklarenka to tylko 10m2 i 38 szt. pomidorów . Trochę ciasno ale dają radę,pomidory już mam od 2 tyg. i to sporo. Jest komu dać i suszę, przez te upały cudownie na słońcu się suszyły. Potem zioła , gorąca oliwa z olejem i do słoiczków. Są przepyszne.
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 06 Sie 2015 08:32 #394004

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15418
  • Otrzymane dziękuję: 51135
Czy to będą pokrzywy, skórki z banana czy moczony chleb wszystko to stanowi materię organiczną. Aby roślina cokolwiek wykorzystała z tych dodatków muszą one w glebie najpierw zgnić tj. ulec mineralizacji. Dzieje się to przy udziale różnych drobnoustrojów a te, jak wszystko co żywe, zbudowane jest z białek/ aminokwasów/ . Niezbędnym pierwiastkiem do budowy komórek tych drobnoustrojów jest azot. Taki gnijący wsad zabiera więc z gleby sporo azotu konkurując z rośliną. Jak wiadomo pomidor w początkowej fazie wzrostu potrzebuje sporo azotu, by stworzyć odpowiednią masę zieloną, która potem musi wykarmić poprzez fotosyntezę owoce. A tu w glebie zonk :hammer: .

Niestety, by móc z powodzeniem prowadzić uprawę czegokolwiek wypada mieć minimum wiedzy na temat fizjologii uprawianej rośliny. Narzeka wielu na pomidory z marketu. Idę w zakład, że niejeden pomidor z uprawy amatorskiej jest zdecydowanie bardziej naszpikowany nawozami, środkami ochrony i skażony mikrobiologicznie wskutek braku podstawowej wiedzy - niestety.
Yolex Nasiona rzecz ważna, jednak im bardziej fotogeniczny pomidor, tym z reguły trudniejszy w uprawie. Ja proponuję zacząć od analizy gleby. Będziesz mieć wiedzę na lata jak podchodzić do nawożenia roślin w tym i pomidorów na swojej działce. Będziesz wiedzieć, czy Twoja gleba wymaga odkwaszania czy nie, a jeśli tak, to będzie można stricte przeliczyć ile wapna dać. Będzie wiedzieć czego w glebie brakuje a czego jest dosyć. Zaoszczędzisz na nawozach, unikniesz zasolenia albo braków słowem unikniesz wielu niespodzianek i kłopotów w uprawie.
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2015 08:39 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, leszek0921, emilka79, otojolka, ela151, rozalia, yolex

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 06 Sie 2015 14:17 #394060

  • yolex
  • yolex's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 20
Besia - rozkaz mojej mamy, która do tej pory rządziła niepodzielnie na działce. Tak myślałam, ze trochę bez sensu, ale co się będę kłócić z Rodzicielką, skoro ja o temacie wiem dokładnie nic.
Pomodoro gleba jak sądzę jest kwaśna, bo pełno w niej skrzypu. Spróbuję się dowiedzieć, gdzie w mojej okolicy robią analizy gleby i w jaki sposób to zrobić (i kiedy - jesienią, wiosną, teraz?).

Moje pomidorki w tunelu - te, które nie chcą rosnąc. Na starszych liściach widać pozostałość po niedoborze magnezu i brunatnej, ale młode już są ok (chyba). Mają średnicę ok. 4cm. Jakby bawoły miały takie serca, to żaden by nie przeżył :rotfl1: (są odmiany "w typie bawole serce!")

DSC_00151.jpg


DSC_00161.jpg


DSC_00171.jpg
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2015 14:24 przez yolex.
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 06 Sie 2015 19:57 #394107

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6914
  • Otrzymane dziękuję: 42008
Moja samosiejka ma piękne duże owoce.Przypuszczam,że jest to Malinowy Gigant,bo w ub.roku miałem je w gruncie.

CAM01215.jpg
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2015 19:57 przez Krecik stary.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, otojolka, ela151, rozalia, yolex

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 06 Sie 2015 20:07 #394110

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
yolex. Pomidory masz ładne i zdrowe. One nawet nie są "w typie" :rotfl1: to zwykła ściema. W przyszłym roku będziesz miała ładniejsze. :flower2:
Pozdrawiam. Jolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): yolex

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 06 Sie 2015 21:27 #394124

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15418
  • Otrzymane dziękuję: 51135
Józiu, jeśli owoce będą malinowe to na 100 % Malinowy Gigant
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 09 Sie 2015 10:07 #394571

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6914
  • Otrzymane dziękuję: 42008
Dziś zerwałem 8 pomidorów Brutus w tym 2 spod dawnej folii i 6 z gruntu.W sumie mam równiutko 4kg.pomidora.Jak dotąd owoce są wyrównane i oscylują w granicach 0,5 kg.Niestety zdjęć nie mogę przesłać,bo mam uszkodzony laptop :jeez: (od jutra w serwisie na gwarancji).Pomidor pozostaje w kolekcji. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): zielonaplaneta, rozalia

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 09 Sie 2015 11:40 #394593

  • zielonaplaneta
  • zielonaplaneta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 208
  • Otrzymane dziękuję: 163
Część wczorajszych zbiorów. Zaczynają mi się zbiory z krzaków Święty Piotr,Malinowy Retro, Black Cherry. Bawole Serca smaczne ale nie nadają się do leżakowania za długo,szybko dojrzewają i nie nadają się do przechowania. Żółta gruszka słaba w smaku,na następny rok rezygnuje z niej. Black Cherry smaczny :)




Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Emalia112, Ilona58, ela151, rozalia

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 09 Sie 2015 16:47 #394679

  • Dozer
  • Dozer's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Howdy partner
  • Posty: 98
  • Otrzymane dziękuję: 51
Z wymienionych przez Was odmian mam na następny rok - Brutus, Malinowy Retro. Możecie coś napisać o ich smaku?
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 09 Sie 2015 20:19 #394718

  • zielonaplaneta
  • zielonaplaneta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 208
  • Otrzymane dziękuję: 163
Malinowego.R jeszcze nie jadłem. Pierwszy zbiór rozdałem bo nie miałem mocy przerobowych,teraz miałem kilka sztuk to poszły na ketchup razem z innymi. Jak będę zbierał następne to dam fotki i opis :)
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 09 Sie 2015 20:27 #394719

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15418
  • Otrzymane dziękuję: 51135
Na wszystko jest rada. Nawet na moce przerobowe. . Rozparowuję pomidory, przecieram i zamrażam. Uzbieram 2 kg takiego mrozonego przecieru, wstawiam go do gara, dodaję ocet, przyprawy i cukier oraz 1 opakowanie Żelfiksu 1:3 , zagotowuję i wlewam do słoików po dżemie. Mam gotowy keczup prima sort.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): emilka79, otojolka, rozalia, yolex

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 10 Sie 2015 17:22 #394859

  • Ilona58
  • Ilona58's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 71
  • Otrzymane dziękuję: 84
Pomodoro a mógłbyś tak dokładniej podać ten przepis na ketchup -please :thanks: Ilona
Temat został zablokowany.

<D> Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie 10 Sie 2015 18:25 #394865

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15418
  • Otrzymane dziękuję: 51135
Stary jestem , ale jeszcze mógłbym :rotfl1:

Przepis jest oparty o instrukcję wykonania dżemu owocowego umieszczoną na opakowaniu Żelfix'u 3:1 z tą różnicą, że w miejsce owoców przychodzi przecier pomidorowy z przyprawami.
Przecier wykonujemy z 3 kg pomidorów i 20 dkg cebuli. Pomidory krajemy w kawałki a cebulę w plasterki i dusimy z dodatkiem łyżeczki od herbaty soli. Jeśli cebula i pomidory zmiękną przecieramy przez sito i następnie odparowujemy do masy 2 kg. Dodajemy 1/2 szklanki octu i przyprawy : mieloną gałkę muszkatołową , mielone goździki i cynamon wg upodobania. Po wymieszaniu dodajemy opakowanie Żelfixu 1;3 i ponownie dobrze mieszamy. Zagotowujemy. Jeśli keczup zacznie wrzeć dodajemy 35 dkg cukru i po ponownym zagotowaniu gotujemy jeszcze przez 2 min i gorący dajemy do słoiczków po dżemie i natychmiast zakręcamy.

Aha. jeszcze ważna uwaga. Kolor keczupu możemy w dość szerokich granicach korygować koncentratem buraczanym.
Ostatnio zmieniany: 10 Sie 2015 18:28 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.538 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum