TEMAT: <ID>Ekologiczne środki ochrony roslin

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 15 Kwi 2017 22:26 #535366

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
No widzisz mogłam dzisiaj oberwać miałam czas :jeez: zrobię to najszybciej jak będę mogła i od razu spalę
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 15 Kwi 2017 22:40 #535372

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Nie wiem w jakim stopniu masz rozwinięte pąki porzeczek. Musi być widoczna zasadnicza różnica , bo inaczej możesz ogołocić krzaki ze zdrowych pąków.

Mam przed sobą podręcznik ochrony roślin ogrodniczych . Otóż mimo, że pąki usuniesz lub opadną one same szpeciele pozostają na krzakach i żerują na liściach, kwiatach i wierzchołkach pędów aż do lipca. Jest też jeden ważny moment. Otóż w maju szpeciele wnikają do nowych pąków i tam, do nadejścia mrozów, rozwija się kilka pokoleń tego szkodnika. Wniosek z tego taki, że powinnaś regularnie opryskiwać krzewy aż do końca maja a pąki chore natychmiast usunąć choćby jutro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 16 Kwi 2017 07:06 #535385

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Agusiak

Wielkopąkowiec porzeczkowy może być też wektorem wirusa choroby porzeczek zwanej atawizmem porzeczki czarnej


www.rynek-rolny.pl/artykul/choroby-porze...wy-i-zwalczanie.html
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 16 Kwi 2017 20:16 #535421

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Mieciu u mnie od razu widać że to wielkopąkowiec tu nie ma co zgadywać rzuca się w oczy jak nic. Nie ma wyjścia trzeba obrywać i pryskać. Pierwszy raz mam to cholerstwo, szkoda mi porzeczki bo wiekowa i bardzo smaczna. Trzeba było ja rozczepić jak jeszcze była zdrowa :sad2: Jak myślisz zwiększyć dawkę HT ?
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 16 Kwi 2017 20:31 #535426

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Chyba się nie rozumiemy. Ja nie przeczę, że na Twojej porzeczce nie ma wielkopąkowca. Ja Ci tylko informowałem jak wygląda jego działalność na porzeczce. Nawet po oberwaniu chorych pąków szkodnik ten może dalej urzędować na różnych częściach rośliny. Nie wystarczy więc samo usunięcie pąków.

Co do oprysku większą dawką. Mija to się z sensem z dwóch względów. Po pierwsze , rozpuszczalność tymolu w wodzie wynosi tylko 1 g/l. Jeśli dasz więcej wykrystalizuje on w wodzie i będzie zatykał dyszę. Po drugie nie wiem czy za duże stężenie nie spowoduje oparzeń liści. Na papryce już to przerabiałem. Jeśli HT ma na tego skurwiela działać, to wystarczy maksymalne stężenie 5 ml/l

Jestem jednak dobrej myśli po tym, jak pozbyłem się z fasoli tycznej przędziorka jednym opryskiem HT . A oba te szkodniki są roztoczami i należą do jednej gromady
Ostatnio zmieniany: 16 Kwi 2017 20:37 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 16 Kwi 2017 20:34 #535427

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Rozwaliłeś mnie tym komentarzem :rotfl1:
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 20 Kwi 2017 21:17 #536240

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Dziś nareszcie udało mi się popryskać porzeczkę HT. I Jak się tak rozpędziłam to popryskałam prawie wszystko na pewno nie zaszkodzi zwłaszcza jak nadają przymrozki.
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 23 Kwi 2017 20:54 #537015

  • anianiekurzak
  • anianiekurzak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 639
  • Otrzymane dziękuję: 849
Szukam przepisu na KSM nie mogę znaleźć... :oops: pomożecie?
Pozdrawiam serdecznie Ania.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 23 Kwi 2017 20:56 #537017

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Jest na pierwszej stronie tego wątku. :teach:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): anianiekurzak

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 25 Kwi 2017 13:25 #537290

  • annakaja
  • annakaja's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 205
  • Otrzymane dziękuję: 234
Czy kwas octowy to ocet spożywczy ze sklepu :hammer: Jak nie ocet to w takim razie gdzie kupić kwas octowy?
Anna
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 25 Kwi 2017 13:29 #537292

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Tak, tylko o małym stężeniu 5, albo 6, albo 10 %.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): annakaja

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 27 Kwi 2017 19:03 #537794

  • Zofix
  • Zofix's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 536
Czy ktoś mógłby mnie oświecić, dlaczego po wlaniu do wody koncentratu HT zrobiła się biała zawiesina, która zatyka dyszę opryskiwacza :bad-idea: .
Pozdrawiam - Zosia
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 27 Kwi 2017 22:19 #537838

  • megi
  • megi's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 179
  • Otrzymane dziękuję: 300
Też tak miałam :happy3: jako że mało doświadczona :devil1: nie chcę się tu mądrzyć, w moim przypadku sprawdza się rozcieńczenie HT najpierw w ogrzanej wodzie, jeśli źle podpowiadam proszę o poprawkę :drink1:
Ostatnio zmieniany: 27 Kwi 2017 22:20 przez megi.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 27 Kwi 2017 23:37 #537857

  • Tomekiu
  • Tomekiu's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
Witam.
Żeby się upewnić... HT przepis: 50g tymolu rozpuszczamy w 200ml spirytusu. Potem ten koncentrat mieszamy z wodą w ilości 1ml koncentratu na 1l wody. Dobrze myślę? Wiem, że przepis jest na 1 stronie, ale ja już nie rozumuję..

Pytanie do pomodoro: Jakie robić odstępy między opryskami HT, PW, IF, jeśli pryskam zapobiegawczo? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Kwi 2017 06:23 #537867

  • bdan
  • bdan's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 104
  • Otrzymane dziękuję: 36
Z moich notatek podpowiedzi pomodoro:

"Tymol ma b. małą rozpuszczalność w wodzie, bo w temperaturze 20 * rozpuszcza się go zaledwie 1 gram w litrze. Ten 1 g w litrze to jest właśnie stężenie odpowiadające 5 ml/l naszego spirytusowego koncentratu. . Jeżeli w opryskiwaczu mamy zimną wodę i do niej ot, tak wlejemy owe 5 ml/l koncentratu to nie zdąży on się rozpuścić
Radzę więc przygotowywać ciecz do oprysku w następujący sposób :
- wziąć butelkę o pojemności od 0,5- 1 litra wlać do niej jakieś 3/4 objętości dobrze ciepłej wody o temperaturze 50-60 * ale tak aby nie zdeformowała się butelka, wkroplić parę kropel płynu do naczyń , lekko wstrząsnąć i wlać potrzebną ilość koncentratu. Zakręcić dobrze butelkę i porządnie wytrząsnąć zawartość. Zauważymy, że woda w butelce nabierze mlecznego zmętnienia co oznacza, że powstała emulsja tymolu z wodą. Dopiero tak przygotowany roztwór wlać do wody w opryskiwaczu. Ilość wody przygotowaną w opryskiwaczu należy oczywiście pomniejszyć o wodę użytą do przygotowania omawianego tu wstępnego roztworu tymolu. "
Danka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Emalia112, rozalia, emi247, Zofix, Pitrek

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Kwi 2017 08:22 #537882

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Tomekiu wrote:
Jakie robić odstępy między opryskami HT, PW, IF, jeśli pryskam zapobiegawczo?


Jeśli nie ma konkretnych objawów choroby czy ataku szkodnika ,to co 7-10 dni. Zależy to też od ilości opadów. W dni z opadami i intensywnym słońcem częściej.

W przypadku preparatu HT do zwalczania owadów nawet co drugi dzień . W przypadku użycia mleka do sporządzenia HT być może będzie można pryskać rzadziej ale to wymaga prób i obserwacji.


Osobiście mnie to drażni, że więcej jest pytań dotyczących tych preparatów niż relacji z efektów ich stosowania. Ja nie mogę wszystkiego przetestować u siebie, bo na szczęście nie nawiedzają mnie wszystkie plagi tego świata :rotfl1:
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2017 08:22 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Kwi 2017 08:28 #537884

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Mieciu mogę powiedzieć teraz odnośnie zastosowania HT na porzeczce po oprysku dwa tyg. temu wielkopączkowca brak, z tym że nie wiem jak szybko się odbudowuje. Czyli kiedy zauważę efekty. Odnośnie IF to widzę na chwile obecną (dwukrotny oprysk) brak zmian chorobowych na truskawkach, porzeczkach, brzoskwini, wiśniach. W ub. roku na truskawkach już były plamy i na porzeczce.
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 28 Kwi 2017 08:40 #537889

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50964
Porzeczkę musisz pryskać przynajmniej do końca maja a przy tej pogodzie i dłużej. Jak już pisałem to draństwo urzęduje na liściach wierzchołkowych a w maju wnika do zalążków pąków przyszłorocznych. O skuteczności zwalczania wielkopąkowca przekonasz się niestety dopiero przyszłej wiosny po ilości nabrzmiałych pąków. Według wszelkich znaków na niebie i ziemi HT powinien być skuteczny na tego roztocza. Spróbuj też wersję HT z mlekiem
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2017 08:43 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.960 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum