TEMAT: <ID>Ekologiczne środki ochrony roslin

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 15 Maj 2018 21:19 #606479

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
może zastąpić ale nie zwietrzała
Mietek wczoraj o tym pisał
Ostatnio zmieniany: 15 Maj 2018 21:19 przez mk1a.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 15 Maj 2018 21:22 #606480

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51042
Jeśli chodzi o PW to głównie chodzi o utrzymanie pH roztworu poniżej 7. Aktywność mikrobiologiczna zależy od obecności niezdysocjowanego kwasu propionowego a to zależy od kwasowości właśnie. Ile kosztuje taka woda destylowana ?. Na czas braku deszczówki proponuję kupno wody OAZA w Biedr.... takiej w butlach 5 l. Kosztuje bodaj 1 zł 49 gr. Wątpię by woda destylowana była tańsza chyba, że masz ją za frico. Jeśli kupisz taką wodę to podaj mi z etykiety zawartość wodorowęglanów HCO3- a ja obliczę Ci ile musisz dodać kwasku cytrynowego by tą wodę zobojętnić. I po problemie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): BettyL

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 15 Maj 2018 21:38 #606489

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
Super! Dzięki Panie Mieciu. Jutro odwiedzę ten sklep i zaopatrzę się w wodę Oaza, o ile będzie.....
Beata
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 15 Maj 2018 21:49 #606498

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51042
Tą wodę możemy też zobojętnić octem . Będzie nawet lepiej, ponieważ z wapnia zawartego w wodzie utworzy się octan wapnia, czyli nasze OW, co to go znana telewizja ocenzurowała :rotfl1:
Będziemy mieli preparat rozszerzony, dwuskładnikowy :dance:
Ostatnio zmieniany: 15 Maj 2018 22:07 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Zbyszko46, mk1a, Renia, BettyL

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 16 Maj 2018 12:29 #606555

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
lepszezdrowie.info/DMSO1.htm
Gdyby kogoś interesowało...
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, helia

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 16 Maj 2018 14:51 #606565

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
pomodoro wrote:
Jeśli chodzi o PW to głównie chodzi o utrzymanie pH roztworu poniżej 7. Aktywność mikrobiologiczna zależy od obecności niezdysocjowanego kwasu propionowego a to zależy od kwasowości właśnie. Ile kosztuje taka woda destylowana ?. Na czas braku deszczówki proponuję kupno wody OAZA w Biedr.... takiej w butlach 5 l. Kosztuje bodaj 1 zł 49 gr. Wątpię by woda destylowana była tańsza chyba, że masz ją za frico. Jeśli kupisz taką wodę to podaj mi z etykiety zawartość wodorowęglanów HCO3- a ja obliczę Ci ile musisz dodać kwasku cytrynowego by tą wodę zobojętnić. I po problemie.
Kupiłam wodę Oaza. HCO3 134,20. Bardzo proszę o przeliczenie :thanks:
Dla pewności, że nic nie pokręciłam, wrzucam zdjęcie etykiety.
20180516_144650.jpg
Beata
Ostatnio zmieniany: 16 Maj 2018 15:26 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 16 Maj 2018 17:51 #606593

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51042
Trzeba dodać 1,5 mililitra octu 10 % na litr tej wody.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, Adasiowa, Kaja, Miragoral, BettyL

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 16 Maj 2018 21:34 #606679

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
Bardzo dziękuję za przeliczenie. A pozostałe składniki pozostają bez zmian?
Cytuję: Odważamy 150 gram propionianu wapnia i wsypujemy do butelki o poj 1 l. Do tego dodajemy 2 ml octu 10 % lub 3 ml octu 6 % i całość dopełniamy wodą do objętości 1 litra. Wstrząsamy do całkowitego rozpuszczenia. Do oprysku bierzemy tego koncentratu 2 ml na każdy litr cieczy do oprysku. Do każdego litra cieczy do oprysku dodajemy 100 ml krochmalu przygotowanego identycznie jak w przepisie na IF.
Czy dobrze rozumiem, że tak przygotowany preparat będzie dwuskładnikowy OW + PW?
Beata
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 17 Maj 2018 11:00 #606760

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51042
W trakcie ub. sezonu zmieniła się ilość koncentratu z 2 ml/l do 10-20 ml. Ta ilość 2 ml/l wynikała z testu mikrobiologicznego i odpowiada stężeniu 300 mg/l jaki widać w tym teście. Można zauważyć, że jest to stężenie przy którym znacząco wzrasta skuteczność.


2-6.jpg


Zwiększenie dawki nie szkodzi roślinom , natomiast powoduje po wyschnięciu preparatu na liściach lepsze pokrycie powierzchni kryształami propionianu wapnia. Po prostu powłoka preparatu staje się bardziej szczelna .
Czy dobrze rozumiem, że tak przygotowany preparat będzie dwuskładnikowy OW + PW?

1,5 ml octu 10 % zawiera 150 mg kwasu octowego. Ta ilość tworzy z zawartym w wodzie wapniem właśnie octan wapnia OW w ilości 250 mg [ 0,25 g ] w każdym litrze.

Nadmienić trzeba, że podczas testów na fitotoksyczność OW rozsady opryskiwane tym preparatem wykazywały bujniejszy wzrost. Nie wykluczone , że takie zjawisko ma związek z faktem, że roślinne hormony wzrostu są organicznymi pochodnymi kwasu octowego.

pl.wikipedia.org/wiki/Auksyny

Być może więc, że dodatek kwasu octowego do wody stosowanej w opryskach i jako baza pożywki w uprawie perlitowej w miejsce kwasu cytynowego będzie korzystnie wpływać na rośliny.
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2018 11:31 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, rozalia

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 17 Maj 2018 11:22 #606768

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
pomodoro wrote:
W trakcie ub. sezonu zmieniła się ilość koncentratu z 2 ml/l do 10-20 ml. Ta ilość 2 ml/l wynikała z testu mikrobiologicznego

Dziękuję bardzo za odpowiedź. :thanks:
Mam taką propozycję: to może zmienić dawkę preparatu z 2 ml/l do 10-20 ml na pierwszej stronie tego wątku w opisie poszczególnych preparatów.
Przyznam się szczerze, że ja (a zapewne też wielu innych forumowiczów) korzystam głównie z pierwszej strony, jako swoistego vademecum. Trudno przebrnąć przez ponad 100 stron wątku i znaleźć informację, że coś w trakcie się zmieniło. :unsure: Ktoś, kto jest wiele lat na forum i śledzi na bieżąco wpisy być może wie o zmianach, jednak nowi użytkownicy mogą mieć problem.
Z góry bardzo dziękuję.
Beata
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 17 Maj 2018 17:54 #606862

  • marta64
  • marta64's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 31
pomodoro wrote:
Jeśli chodzi o PW to głównie chodzi o utrzymanie pH roztworu poniżej 7. Aktywność mikrobiologiczna zależy od obecności niezdysocjowanego kwasu propionowego a to zależy od kwasowości właśnie. Ile kosztuje taka woda destylowana ?. Na czas braku deszczówki proponuję kupno wody OAZA w Biedr.... takiej w butlach 5 l. Kosztuje bodaj 1 zł 49 gr. Wątpię by woda destylowana była tańsza chyba, że masz ją za frico. Jeśli kupisz taką wodę to podaj mi z etykiety zawartość wodorowęglanów HCO3- a ja obliczę Ci ile musisz dodać kwasku cytrynowego by tą wodę zobojętnić. I po problemie.
Pomodoro- a czy kranówę też da się tak zobojętnić? Moja ma pH 7,7 a wodociągi podają takie parametry:

wodaph.jpg


jak widać ma dużo wapnia- "zrobi się" z tego po neutralizacji octem namiastka OW?
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2018 18:04 przez marta64.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 17 Maj 2018 18:13 #606867

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51042
Każdą wodę o pH ponad 7. W Twoim przypadku należy do każdego litra wody dodać 3 ml octu 10 %
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 17 Maj 2018 18:20 #606868

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51042
marta64 wrote:
]

jak widać ma dużo wapnia- "zrobi się" z tego po neutralizacji octem namiastka OW?

Czy dużo ?. Mając tylko twardość ogólną można to obliczyć z pewnym przybliżeniem zakładając, że całe 238 mg stanowi węglan wapnia. Przy takim założeniu maksymalna ilość wapnia może wynosić 95 mg w litrze i konsekwentnie może z tego powstać 380 mg octanu wapnia OW czyli 0,38 g w litrze wody . A jak kształtuje się wrażliwość grzybów na octan wapnia w zależności od stężenia pokazuje ten test mikrobiologiczny :


23-2.jpg


Jak widać wrażliwość grzyba powodującego zarazę ziemniaczaną Phytophtora infestans zaczyna się już od stężenia 150 mg/l
Ostatnio zmieniany: 17 Maj 2018 18:26 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 17 Maj 2018 19:15 #606881

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
Przygotowałam HT na spirytusie. Jaką dawkęna 1 litr stosować do oprysków? Jest juz to ustalone?
Beata
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 17 Maj 2018 19:24 #606886

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51042
Było to wałkowane bodajże od dwóch lat.
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 17 Maj 2018 19:31 #606888

  • BettyL
  • BettyL's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 191
  • Otrzymane dziękuję: 219
Przepraszam, ale tak jak pisałam wcześniej, strasznie trudno na ponad 100 stronach wątku znaleźć odpowiednie informacje. Dlatego jeszcze raz proszę o zamieszczenie pełnych informacji na początku wątku. :thanks:
To naprawdę ułatwi sprawę i może skończą się głupie pytania, takie jak moje.
Vademecum uprawy w perlicie już jest, więc czemu nie może być też vademecum ekologicznych środków ochrony roślin?
Beata
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 17 Maj 2018 19:45 #606892

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64598
Tym razem ja przepraszam, ale podstawowe informacje dotyczące przygotowania i dawkowania poszczególnych preparatów są zamieszczone na I stronie tego wątku ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

<ID>Ekologiczne środki ochrony roslin 17 Maj 2018 19:46 #606893

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15402
  • Otrzymane dziękuję: 51042
Właśnie zerknąłem na 1 stronę i wszystko tam jest jeśli chodzi o stężenie HT. Jest tam napisane, że najniższe stężenie to 0,2 g/l tj 1 ml/l i jest ono warunkowane MIC czyli najniższym stężeniem aktywnym mikrobiologicznie. Najwyższe stężenie to 5 ml/l . Ono jest warunkowane rozpuszczalnością tymolu w wodzie, która wynosi właśnie 1 g/l Przy dużym zagrożeniu chorobowym i przy zastosowaniu owadobójczym należy się trzymać górnego stężenia czyli 5 ml/l
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka, Zbyszko46, rozalia, Azbi, BettyL


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.982 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum