TEMAT: Pomidory zielone i żółte

Pomidory zielone i żółte 26 Sie 2017 19:18 #562069

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dzięki Dorotce ( Horti ) mogę pokazać zielonego pomidorka Cherokee Green a przy okazji porównać go z dobrze nam znaną nam Malachitową Szkatułką.
Szczegóły uzupełni Dorotka, a tymczasem zobaczmy, jak prezentują się zieloni.

Oczywiście po lewej Cherokee Green - pomidorek średniej wielkości, w fazie zupełnie dojrzałej nadal zielony ( Szkatułka przybiera żółty odcień z pomarańczowym rumieńcem ), smak lekko owocowy, zupełnie niespodziewany w stosunku do tych, które znam ,słodki, trochę mączysty.

Anusia, pokazała,a ja postaram się opisać. Cherokee Green jest jednym z najlepszych zielonych jakie jadłam. Nie jestem obiektywna, bardzo lubię zielone odmiany. :)
I jak zwykle u zielonych ważny dla smaku jest moment zbioru. Tu każdy wybiera, czy woli owoc bardziej, wyraziście owocowo-kwaskowy, czy delikatnie-słodki. Te które jadłam nie zdążyły się wybarwić. Ania dostała lekko żółty.
Cherokee Green bardzo lubi ciepło. W donicy przy południowym murku dojrzewał od trzech tygodni, w tunelu, który ma mniej słońca zabiera za dojrzewanie. Ale moje tegoroczne wyliczenia dotyczące wczesności dojrzewania trzeba mocno skorygować, bo rozsada miała burzliwą młodość i trafiła do gruntu pod koniec maja. Tunel jest opóźniony o około miesiąc. W przyszłym roku powtórzę wysiew.
Cherokee Green dobrze wiąże owoce w kształcie śrwedniego befsztyka, ma po 5-7 owoców na gronie, jest solidnym, ale nie nadmiernie rozrastającym się krzewem, ogłowiłam go na 180 cm. Zimny i mokry lipiec pokazał, że jest wrażliwy na niekorzystne warunki - zrzucał żółknące kwiaty. Ciepły sierpień przyniósł poprawę.


UWAGA : na zdjęciu widnieje błędny podpis odmiany: zamiast Chocolate Cherry powinno być CHEROKEE GREEN



Na przekroju:



I porównanie: zwróćcie uwagę na rozłożenie komory nasiennej i jej stosunek do miąższu u obu odmian

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 28 Wrz 2017 20:53 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Iwona M, Armasza, Horti, rozalia, Miragoral, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Pomidory zielone i żółte 27 Sie 2017 11:56 #562161

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Dorotuś, bardzo dziękuję za wyczerpujący opis :) - wkleiłam go w post wyżej, a Twój usunęłam - w ten sposób mamy Lime w jednym miejscu .
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pomidory zielone i żółte 27 Sie 2017 12:19 #562167

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Anuś, to przyjemnność. :) Zaczęły zmieniac kolor w tunelu :dance:
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pomidory zielone i żółte 27 Sie 2017 20:04 #562287

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Tego jeszcze nie było, przedstawiam bo warto, mam go 2 rok, JR/7 f4, krzak średni, owoc średni za to smak wspaniały, trochę podobny do Malachitowej ale dłużej poleży. Mimo niskiej efki taki sam jak rok temu.


zielony1.jpg



I drugi to Humph równie pyszny i plenny.


zileony2.jpg
Załączniki:
pozdrawiam Karina
Ostatnio zmieniany: 27 Sie 2017 20:11 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Armasza, Horti, rozalia, Miragoral, Betula

Pomidory zielone i żółte 28 Sie 2017 00:03 #562347

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Moje pomidory w tym roku miały ciężko. Nie wiem, czy to co piszę jest miarodajne. Nie będę już siała Absinthe, Ananas Green, Darbo NN, Banana Orange. Najbardziej z żółtych udał mi się Kellog's Breakfast - wstawię jutro. Przez wirusa mozaiki, nie udało mi się spróbować Ałtajskij Oranżewyj, Carotina, Mizuba NN.
Pozdrawiam. Jolka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Pomidory zielone i żółte 28 Sie 2017 06:35 #562355

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
No to spróbujesz Mizuby w tym roku .... :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Pomidory zielone i żółte 28 Sie 2017 08:59 #562370

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Oj. Ania coś tu na mnie kombinuje. :rotfl1: :drink1:

Mój najbardziej udany żółty pomidor - Kellog's Breakfast

DSC087551.jpg


DSC087581.jpg


Soczysty, ale się nie leje. Idealna równowaga kwasku i słodyczy. Pyszny. Może dlatego, że amerykański, to ta susza mu nie przeszkodziła. Ma chrupiącą, pękającą skórkę i jest twardy. Nie tak twardy jak np. Roma, czy Kmicic. Nie potrafię określić, ale to taka twardość chrupiąca, jak w Rafie.
Aż mnie skręca, że nie mogę wysłać nasion. Nie ma go chyba na straganiku. Sobie zebrałam, odkaziłam i posadzę oddzielnie w donicach, Tak mi żal, go zaprzepaścić. Chociaż może dobrze dokarmiony, bez suszy i wiejskiej gliny, nie będzie taki doskonały.
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 28 Sie 2017 19:30 przez otojolka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, rozalia, Miragoral, Betula

Pomidory zielone i żółte 28 Sie 2017 20:16 #562411

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
:) Joliś :)

Kellog's Breakfast był onegdaj na straganiku, ale na dzień dzisiejszy faktycznie nasion brak. To nic, poczekamy, aż wzejdzie u Ciebie w przyszłym sezonie i wówczas zbierzesz. Rzeczywiście, na zdjęciu wygląda bardzo apetycznie ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): otojolka

Pomidory 2017 - jak sprawują się w naszej uprawie 02 Wrz 2017 07:34 #563042

  • whitedame
  • whitedame's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4654
  • Otrzymane dziękuję: 16959
Korean Long miałam w planach ale odpadł przez to, że długi.
Potem kiedy czytałam Wasze wpisy żałowałam trochę, że go nie wsadziłam a wsadziłam parę innych o mdłym smaku i chorowitych.
No nic za rok spróbuję.
Wracając do Polish Linquisy - u mnie nie jest odmiana przerobową i ani jeden nie skończył w garze. Po degustacji wszyscy wybieraja go do kanapek jak tylko go zobaczą w przechowalni. Ma wyjątkowo słodki smak i zupełnie nie jest kartoflaty.
Oprócz niego polecam Grub`s Mysteryy Green. Jedyną jego wadą jest liść ziemniaczany.
Samokończący, 1.50 wzrostu, zawiązał 4-5 gron. Wcześniejszy od Malachitowej, więc jak się wsadzi oba to ma się zaopatrzenie w zielone na całe lato.

DSC08221.jpg


DSC08313.jpg


DSC07526-2.jpg


DSC07527-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Armasza, rozalia, Miragoral

Pomidory zielone i żółte 02 Wrz 2017 22:31 #563142

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Jolciu, Ałtajskij Oranżewyj u mnie ładnie owocował, śliczny pomidor koloru pomarańczowego, nasion trochę zebrałam :)

Ale bardziej podobał mi się 'Berkeley Tie-Dye' :) Ta odmiana pomidora ma skórkę zieloną w różowe paski.

pomidor-berkeley-tie-dye.jpg


Wnętrze ma również bardzo ciekawe kolorystycznie, jest to mozaika kolorów zielonego, kremowego z różowymi żyłkami. Każda z tych barw ma nieco inny smak, więc podczas jedzenia tego pomidora mieszają się nuty słodkie i kwaskowate.

pomidor-berkeley-tie-dye-przekroj.jpg


U mnie krzak 'Berkeley Tie-Dye' wyrósł do wysokości 140, teoria mówi, że owocuje 75-90 dni po posadzeniu. Ja czekałam na pierwsze owoce odrobinę dłużej. Pomidory sadziłam do tunelu na początku maja, a pierwsze dojrzałe owoce 'Berkeley Tie-Dye' miał w ostatnim tygodniu sierpnia. Być może to jednak kwestia cienia, który jest w naszym tunelu przez kilka godzin po południu.
Doczytałam też niedawno, że dojrzewanie pomidorów przyspiesza nawożenie superfosfatem. Ja zastosowałam tylko jeden raz azotan potasu i siarczan potasu, żeby zmobilizować pomidory do wydawania owoców :) Bo jak głupie rosły w zielone :)

Z jednego krzaka 'Berkeley Tie-Dye' zerwałam na razie 4 ładne dość duże owoce, a jeszcze 3 małe i zielone wiszą. W przyszłym roku ten pomidor dostanie sporo kompostu pod korzenie, może plon będzie większy :)
Ostatnio zmieniany: 31 Gru 2017 19:52 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Horti, rozalia, Miragoral

Pomidory zielone i żółte 03 Wrz 2017 10:04 #563175

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Alinko, BTD to kolejny ciepłolubny z Kalifornii. Tegoroczne lato nie ułatwiało mu rośnięcia. Z tego co pamiętam, w ubiegłym roku miałam go w tunelu i dojrzał gdzieś koło połowy sierpnia. Klasyczny pomidor sałatkowy.
Pozdrawiam,
Dorota
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Pomidory zielone i żółte 03 Wrz 2017 10:07 #563176

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Bardzo dziękuję za informację :) W następnym roku pójdzie na najbardziej słoneczne miejsce w foliaku :) W tym roku rósł bardziej w przewiewie :)

Pomidory zielone i żółte 03 Wrz 2017 13:42 #563196

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1991
  • Otrzymane dziękuję: 11354
La Carotina miałam pod folią. Nie smakował mi zupełnie bo dla mnie bardzo mdły, kartoflany. Owszem słodki ale ani mi ani domownikom nie smakował. Dojrzałe owoce poszły do gara a krzak z zielonymi owocami wykopałam i wyrzuciłam aby lepsze koło niego miał miejsce ( Persimon, Ałtajski Oranżewyj).
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): otojolka, pouder

Pomidory zielone i żółte 04 Wrz 2017 17:38 #563384

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Pomidory wyhodowane w tym sezonie przez Milę.

Byczyje Serdce Oranżewyje

IMG_3849.jpg


Zebra Bolszaja Żełtaja

IMG_3855.jpg
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 04 Wrz 2017 17:39 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, rozalia, Betula

Pomidory zielone i żółte 06 Wrz 2017 17:56 #563708

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Pomidor żółty - Ałtajskij Oranżewyj - uprawiany przez Lucysię

1503218379960-1.jpg


I świetny opis odmiany - zamieszczam za zgodą autorki, Kasi Morango

Odmiana: Ałtajsky Oranżewyj
Pochodzenie: ROSJA
Wcześność: średniowczesny
Pokrój rośliny: silnie rosnący o niekończącym się wzroście, pęd bardzo gruby, masywny, średnio ulistniony.
Typ liści: pomidorowe
Owoce: duże w typie beafsteak, w gronie 3-5 owoców o wadze nawet do 600g, owoce charakterystyczne dla typy beafsteak, lekko spłaszczone, z widocznym rzebrowaniem, skórka bardzo cieńka, miąższ soczysty i bardzo mięsisty, bardzo smaczny pomidor w smaku słodkawo- owocowy.

Opis: Pomidor godny uprawy, przede wszystkim ze względu na jego walory smakowe oraz dużą plenność, owoce doskonale nadają się do sałatek jak i na przetwory, szczególnie żółte przeciery. Dość dobrze się przechowuje, jak na beafsteak. Bardzo plenny prowadzony na jeden pęd tworzy do 6gron. Roślina bardzo masywna i średnio ulistiona. Jest to odmiana która zostaje u mnie na zawsze, i uprawiam ją już nieustannie od 5 lat pyszny,aromatyczny pomidor, który co roku mnie zachwyca.
Moja ocena: 10/10
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 02 Sty 2018 13:01 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Armasza, rozalia, pouder, Miragoral, Betula

Pomidory zielone i żółte 06 Wrz 2017 20:35 #563759

  • pouder
  • pouder's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1042
  • Otrzymane dziękuję: 2609
Oto Czuchłoma, wąski, 160cm, owoce żółte, smaczne, soczyste z nutką kwasu, zdrowy bez żadnych zmian.

20170906_192402.jpg


20170906_192437.jpg
pozdrawiam Karina
Ostatnio zmieniany: 31 Gru 2017 19:53 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Armasza, Horti, rozalia, Miragoral, Betula, bietkae

Pomidory zielone i żółte 26 Wrz 2017 16:02 #566399

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
Ola Polka-owoce troszkę większe od piłeczki ping-pong,bardzo smaczne,soczyste.

100_7124.jpg


100_7200.jpg
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy
Ostatnio zmieniany: 26 Wrz 2017 16:08 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, rozalia, Miragoral, Betula

Pomidory zielone i żółte 26 Wrz 2017 16:41 #566410

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Emalia112 wrote:
W rankingu moich pomidorów, ich smaku jest w ścisłej absolutnie czołówce Persimmon To sredni lub duży befsztyk, bardzo mięsisty ,słodki, pyszny.
IMG_00032-2.jpg
IMG_00064.jpg



To zdrowy silny pomidor, bardzo dekoracyjny , owoce raczej nie pękają. nadaje się przede wszystkim do gruntu , choć w tunelu tez nieźle się sprawował. Do przerobu, raczej nie na przecier, ale w sałatkach warzywnych jest świetny. Żadnych niedoborów, ani na owocach ani na liściach. Ma u mnie najwyższą ilość punktów, za smak, za wygląd i za zdrowotność.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Miragoral


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.318 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum