TEMAT: Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 20 Mar 2013 20:46 #136575

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Słuchajcie, cena w opcji Kup teraz była 819, a na licytacji kupiłam za 609 :silly:
Plus 35 za wysyłkę :rotfl1:

Tomku, prawie wszystkie foliaki maja 190 wysokości. Chyba jeden miał 2 m.
Czuję, że w połowie lipca i tak rozbiore konstrukcję, żeby poprawić urodę ogródka :happy3:

Kreciku, jeszcze wczoraj byłam prawie zdecydowana kupić taki jak Twój, ale dziś spróbowałam szczęścia w aukcji i jakby mi się poszczęściło... o ile to nie będzie bubel :happy: co się okaże dopiero w praniu, chyba ;-)

Moja buda: allegro.pl/tunel-foliowy-6x3m-szklarnia-...8m2-i3105579665.html

i budka: allegro.pl/mini-szklarnia-na-taras-balko...6cm-i3062418070.html :happy3:
Ostatnio zmieniany: 20 Mar 2013 21:01 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary


Zielone okna z estimeble.pl

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 20 Mar 2013 21:16 #136592

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41861
To dobrze bo nie dość że taniej to i lepsza konstrukcja nachylenia.Ja zawsze miałem pomidory i ewentualnie paprykę,ogórków nie prowadziłem w folii.Oczywiscie przedplony rzodkiewka sałata sprawdzają się.Dotychczas pomidory prowadziłem przy sznurku.W tym roku planuję jednak paliki i wg.instrukcji Pomodoro 2 w 1.Tak miałem średnio 40 szt. a przy palikach w tym roku będzie o wiele więcej.
W celu utrzymania foliaka podczas naszego" tornado"zastosowałem dodatkowe zabezpieczenia ram.Nigdy mi nie zerwało folii,ani nie przewróciło namiotu.
Życzę pozytywnego użytkowania i dużo radości.Dodam.żę plony są ok2-3 tygodni szybciejniżw gruncie. :P
I jeszcze jedno nie wiem jaką masz folię tj.szerokość,dobrze by było,żeby folia była wkopana wtedy dodatkowo zabezpiecza przed "fruwaniem" namiotu.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 20 Mar 2013 21:30 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie informacji
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 20 Mar 2013 22:31 #136640

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Szerokość folii do zakopania na jednym zdjęciu wygląda inaczej niż na drugim. Ewentualnie przytrzasnę ją kamieniami ;-)

Ogórków też raczej nie planuję w folii, chociaż... :lol: czas pokaże ;-)

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 20 Mar 2013 22:43 #136652

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
ilośc nie zawsze przechodzi w jakosc .. :) wieksze ,zageszczenie, słabsza cyrkulacja powietrza i co dalej to juz sam wiesz.
Dosyć długo sie bawiłem w te uprawy ,ale nigdy w tunelu nie zamieniłbym sznurków na paliki, przy sadzeniu IV - V przyjmuje sie max. zageszczenie roslin do 3xm2, a wielkowowocowe do 2,2 x m2
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 21 Mar 2013 07:43 #136701

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41861
Tomasz 23!!!
Zgadzam się z Tobą,jednak planuję inne rozłożenie sadzonek.Na planie wychodzi mi nieżle,jednak dopóki nie założę folii to tylko plany.Nie mam zamiaru zwiększyć podwójnie ale ok.58 szt.prowadząć na jeden pęd.W tym roku papryka pójdzie do gruntu,aw folii będą tylko pomidory. :P
Pozdrawiam Józek!!

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 21 Mar 2013 08:35 #136715

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
U mnie papryka na pewno trafi do folii, bo w gruncie (moim) dla niej za zimno. Wiatry od jeziora to nie dla niej klimaty.

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 21 Mar 2013 08:46 #136720

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41861
Mając paprykę w folii miałem zawsze kłopot z mączlikiem.W ub.roku dodatkowo wsadziłem kilka krzaków niskiej aksamitki i znacznie populację ograniczyłem.Trochę wyłapywałem ręcznie.Papryka spokojnie mieści się pomiędzy pomidorkami.Sadziłem tez od strony folii,ażeby nie była zacieniana przez większe pomidory.
Pozdrawiam Józek!!

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 21 Mar 2013 09:34 #136746

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Jesli chodzi o maczlika to musiałeś go chyba przywożic z rozsadą , bo w zasadzie przy naszych zimach nie powinien przezimować w nieogrzewanym tunelu. Nie mam doswiadczenia z paryka uprawiana w gruncie , zawsze wybierałem tunel .

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 21 Mar 2013 09:49 #136750

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41861
Rozsadę mam zawsze swoją,mączlik jest u nas powiedzmy od 2-3 lat nagminnie włąśnie w gruncie.Ja folię zdejmuję na zimę.Zawsze zaczyna się pokazywać w połowie czerwca.Wtedy też dostaje się pod folię.
Przypuszczam,że rozwija się po sąsiedzku na kwiatkach które sąsiadka przechowuje w piwnicy a wiosną wystawia na zewnątrz.Jest tam aż biało a fruwają jak stado szpaków.Jesienią ponownie atakują mi kalafiory.
A są to oleandry.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 21 Mar 2013 09:50 przez Krecik stary. Powód: uzupełnienie informacji

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 21 Mar 2013 11:40 #136798

  • Mikar
  • Mikar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 197
  • Otrzymane dziękuję: 114
Krecik stary wrote:
To dobrze bo nie dość że taniej to i lepsza konstrukcja nachylenia.Ja zawsze miałem pomidory i ewentualnie paprykę,ogórków nie prowadziłem w folii.Oczywiscie przedplony rzodkiewka sałata sprawdzają się.Dotychczas pomidory prowadziłem przy sznurku.W tym roku planuję jednak paliki i wg.instrukcji Pomodoro 2 w 1.Tak miałem średnio 40 szt. a przy palikach w tym roku będzie o wiele więcej.
W celu utrzymania foliaka podczas naszego" tornado"zastosowałem dodatkowe zabezpieczenia ram.Nigdy mi nie zerwało folii,ani nie przewróciło namiotu.
Życzę pozytywnego użytkowania i dużo radości.Dodam.żę plony są ok2-3 tygodni szybciejniżw gruncie. :P
I jeszcze jedno nie wiem jaką masz folię tj.szerokość,dobrze by było,żeby folia była wkopana wtedy dodatkowo zabezpiecza przed "fruwaniem" namiotu.
Mam foliak o takim samym wymiarze. dotychczas sadziłem pomidory prowadząc je na 2 pędy.W tym roku będę miał więcej sztuk sadzonek i też zamierzam część posadzić metodą 2 przy jednym paliku ( sznurku). Czy mógłbyś podać jaki rozstaw pomiędzy sadzonkami będziesz stosował?

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 21 Mar 2013 13:31 #136848

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41861
Mikar!!!
Mam podzielony namiot w ten sposób,że środkiem mam ścieżkę szer.0,8 m,więc pola mają po 1,1m.Ze względu na skos pomidor od ściany muszę mieć w odl.conajmiej 0,5-0,6m(przyjmując w jednym polu 2 rzędy),drugi rządek w odl.ok.0,1-o,2 m od środka .W rządku bocznym mam zamiar dać 5 palików x2 pomidorki ,a w rządku środkowym 10 palików .Przy słupkach zewnętrznych środkowego rządka po 1 krzaku w pozostałych po 2.Paliki rządka od ściany będą po środku między palikami środkowymi.W jednym polu ok.28 pomidorków x 2 pola.To jest narazie zamysł ,a jak założe folię wtedy już dokładnie wyliczę co i jak.Przyjmuję,że ilość palików może być inna,ale na jednym poletku conajmniej 15 szt.Amoże masz lepszy pomysł? :jeez:
Pozdrawiam Józek!!

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 21 Mar 2013 16:26 #136891

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Wszystko zalezy od odmiany pomidorów jaka bedziecie sadzili, sadzac w tunelu zalezy nam na przyspieszeniu zbiorów,prowadzac na dwa pedy opózniamy pierwszy zbiór .Przy sadzeniu pomidorów wysokorosnacych/o niekończacym wzroscie/ przy sznurkach mamy możliwosć po poderwaniu lisci do owocujacego grona ,opuszczenie krzaku pomidora .Zbytnie zageszczenie roslin nie musi wcale doprowadzić do wzrostu plonu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 21 Mar 2013 18:59 #136925

  • Mikar
  • Mikar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 197
  • Otrzymane dziękuję: 114
Witam
To Twoim zdaniem lepiej jest sadzić po 1 krzaku rzadziej i prowadzić na 2 pędy, czy gęściej i prowadzić na 1 pęd?
Pozdrawiam.

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 21 Mar 2013 19:44 #136944

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
jak napisałem wczesniej jezeli jest to wysokorosnacy pomidor prowadziłbym na jeden ped.
Tak tylko , jezeli bedzie to konstrukcja z rurek plastikowych , to raczej nie bedzie możliwosci technicznych prowadzenia przy szurkach, tylko pozostaja paliki ...
Ostatnio zmieniany: 21 Mar 2013 19:45 przez Tomasz23.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 21 Mar 2013 20:57 #136991

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6902
  • Otrzymane dziękuję: 41861
W tunelu prowadziłem pomidorki na jeden pęd i tylko wysokie.Zawsze na sznurkach nawet teraz od 3 lat, mając namiot plastikowy.Od środka namiotu sznurki przywiązywałem do poprzeczki,od ściany do sznurka przywiązanego do konstrukcji ściany gdzie są drzwi.Natomiast w gruncie puszczałem na 2 i 3 pędy.Tu jedna z naszych koleżanek prowadziła 2 w 1 ale na sznurkach.W tym roku będzie korzystała z palików.
Zastanawiam się czy jednak nie zmienię ilości w rzędzie środkowym na 9 a od ściany na 6.Wtedy też odległości pomiędzy krzakami zwiększą się i nie będzie zagęszczenia. :P
Pozdrawiam Józek!!

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 06 Cze 2013 00:21 #165653

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
A ja zrobiłem coś takiego i to tanim kosztem
201304271849_2013-06-05.jpg


201304261839_2013-06-05.jpg


201304261840_2013-06-05.jpg


201304271852_2013-06-05.jpg


201305292086_2013-06-05.jpg

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 07 Cze 2013 00:03 #166043

  • leonidas
  • leonidas's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 3
TOMEX
Przymrozki już nam nie zagrażają.
Teraz powinieneś tak rozszczelnić inspekt, aby sobie wiatr swobodnie po nim hulał.
Założę się o piwo, że masz mokrą folie od środka. A powinno się rozszczelnić tak, aby była sucha.

Pozdrawiam.

Wszystko o uprawie w foliaku - wady i zalety szklarni, tunelu foliowego 07 Cze 2013 01:41 #166068

  • TOMEX
  • TOMEX's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1239
  • Otrzymane dziękuję: 505
Witam ponownie folijka ma zamontowane trzy ustawienia drzwi ,moga byc otwarte na 2,5 cm , 7 cm i 12 cm tak że temperaturę noca reguluję otawarciem dzrzwi . jak jest ciepło w nocy to są otwarte na oscierz , pomidorki juz nie długo będą dojrzewać rosną jak się patrzy . zawsze miałem pomidory w gruncie a wtym roku wymysliłem sobie w foli . Troszkę doswiadczenia juz mam tylko że w szklarniach towarowych bo pracowałen za młodu popołudniami i rankami w pomidorach i ogórkach coś tam w głowie pozostało .Pozdrawiam Leonidas


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.341 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum