TEMAT: Uprawa pasternaku

Uprawa pasternaku 14 Lis 2020 18:02 #734426

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64593
Marzenko, może należy winić moją niecierpliwość - mogłam przecież czekać dłużej, a poza tym nie mam pewności, czy wybrałam odpowiednią temperaturę do kiełkowania. Pożyjemy, zobaczymy.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pasternaku 14 Lis 2020 18:06 #734429

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9655
Ania jeszcze dziś wyłożę 10 nasionek celem sprawdzenia siły kiełkowania. Jestem ciekawa czy i jak długo będą kiełkować. :crazy:
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona, ewakatarzyna

Uprawa pasternaku 14 Lis 2020 20:25 #734463

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26878
On jest z tej samej rodziny co pietruszka i marchewka, to zapewne do kiełkowania nieskory ;). Mnie na wacikach dawno temu nie wykiełkował, robiłam próbę. A może on do kiełkowania potrzebuje ciemności, zupełnie teoretyzuję, nie mam żadnych danych na ten temat. Podkiełkowywałam go w tym roku w piasku, bo miałam spóźnione zasiewy, wiadomo z powodu pogody, ale dosłownie 2 lub 3 dni, bo potem znów miało padać i bałam się, że znowu nie wysieję. Kończyłam siew z latarką czołową i w deszczu. Ania jak Ci się chce włóż kilka nasion w gazie do wilgotnego piasku. Ja nie mam jeszcze nasion.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, ewakatarzyna

Uprawa pasternaku 14 Lis 2020 20:35 #734465

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64593
U mnie nasionka kiełkowały w ciemności ( jedynie seler i sałaty pozostawiam na świetle ) ... jestem skłonna wierzyć, że czekałam zbyt krótko ( a pamiętam przecież, jak długo budziły się np. nasiona skorzonery czy bakłażanów ) i straciłam cierpliwość.

Aluszka, jeśli chodzi o wysiew jakichkolwiek nasion, to zawsze mi się chce, a tym bardziej w połowie listopada :) Wcisnę je delikatnie w perlit, bo piasku nie mam - pozostaje jedynie kwestia temperatury: ale skoro w naturze wysiewa się pasternak wczesną wiosną, to raczej nie będę ich trzymać w wielkim cieple.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Zielona, ewakatarzyna, Babcia Ala

Uprawa pasternaku 15 Lis 2020 19:50 #734565

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Coś takiego znalazłam.

IMG_20201115_194707.jpg


To książkowo, tylko praktyka mówi co innego.
Pozdrawiam Alicja.
Ostatnio zmieniany: 15 Lis 2020 19:53 przez Zielona.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, ewakatarzyna

Uprawa pasternaku 15 Lis 2020 20:06 #734568

  • gregon
  • gregon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 377
  • Otrzymane dziękuję: 3886
Ja podkielkowywalem nasiona w pelnym swietle, w temp okolo 20st. Dodam, ze nie byly to swieze nasiona, bo korzystalem nich poprzedniej wiosny, potem otwarta paczka przelezala rok w szufladzie. Mialy wiec conajmniej 1,5roku od zbioru. Skielkowalo ok 70%, wsrod tych 90% miedzy 5-10 dni od wylozenia na mokry papier toaletowy. Kielki sadzilem do gruntu pojedynczo, robiac dziurki grubosci olowka. Wzeszly w 100% w ciagu okolo tygodnia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Zielona, ewakatarzyna

Uprawa pasternaku 17 Lis 2020 22:01 #734826

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26878
3 cm to moim zdaniem stanowczo za głęboko, sieję go identycznie jak marchew, uprawiam go od 10 lat. Głębokość siewu nasion uzależniona jest od ich wielkości, a nasiona pasternaku nie odbiegają wielkością od marchwi, są tylko bardziej płaskie, jak przewalcowane nasiono marchwi. Alu co to za źródło, bo temperatura tu też jest podejrzanie wysoka, pomału jak dla pomidorów. Taka temperatura wyklucza wczesny siew w marcu, coś tu jest nie tak. W książce, z której porady tu wrzuciłam, głębokość 0,5 do 1,5 cm i to mi się zgadza. Ja kupuję nasiona co roku, nie chcę ryzykować, bo jak wzejdą kolejowo, to potem nie ma jak tych pustych miejsc zagospodarować. Dosiewać spróbowałam raz i więcej tego nie zrobię. Zanim nowo dosiane wzejdą, te co wystartowały prędzej zagłuszają mniejsze, daremna robota.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 17 Lis 2020 22:10 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona, ewakatarzyna

Uprawa pasternaku 17 Lis 2020 23:20 #734838

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Nie pamiętam dokładnie, ale jak przypomnę, to podam ci podam. Ty kupujesz i wschodzą, a mi nie. Dlatego czekam na straganik. U ciebie jest ciężka ziemia i wschody po wykiełkowaniu nie wysychają. Może to jest sukcesem twojej uprawy. U mnie piach. Ale trochę dziwne, że tylko 0,5 cm przykrywać ziemi. No to zobaczymy. Miejsce na pasternak już przyszykowane. :)
Pozdrawiam Alicja.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Uprawa pasternaku 18 Lis 2020 00:02 #734840

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26878
Jak piach, to zasiałabym na 1,5 cm, ale upieram się, że 3 cm to za głęboko. Może przemek1136 tu zajrzy i się wypowie, bo po linii wykształcony, albo zapytamy u niego w wątku. Ja znów nie mogę tak głęboko, bo u mnie się nie mogą nasiona marchwi i pasternaku przebić przez ciężką glinę, gdy się zaskorupi. Dlatego ja rowki zasypuję "zużytą" ziemią ogrodniczą z doniczek po zeszłorocznych roślinach i uklepuję. A masz może agrowłókninę, skoro problem z wilgotnością, to agrowłóknina bardzo pomoże. Jak nie masz, mam jakieś nadwyżki włókniny i mogę Ci przesłać, bo od czasu jak zeszły się bezdomne kocurki, to nic nie mogę przykryć, bo one od razu się kulają po tej włókninie, a skutku tych harców możesz się domyślać.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Ostatnio zmieniany: 18 Lis 2020 00:10 przez Babcia Ala.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Uprawa pasternaku 18 Lis 2020 23:04 #734936

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2843
  • Otrzymane dziękuję: 11727
Nie przepadam za pasternakiem ale parę rzeczy mogę podpowiedzieć. Dobrze dziewczyny kombinujecie-na glebach cięższych wysiewa się nasiona pasternaku na głębokość 1-1,5 cm a na lżejszych 2-3 cm. Warto po wysiewie lekko ubić ziemię np. grabkami. Celem wyznaczenia rzędów warto co np. 5 cm wysiać nasionko rzodkiewki bo pasternak jest wrażliwy na zaskorupienie się gleby. Wschody powinny być o kilka dni szybsze niż w przypadku pietruszki. Zwykle powinny nastąpić po 10-21 dniach. Nasiona dwuletnie kiełkują przeważnie w 60%. Siewki znoszą temperaturę do -9*C a za minimalną temperaturę kiełkowania przyjmuje się 5-6*C (niektórzy fachowcy twierdzą, że nawet 2-3*C).Optymalna temperatura wzrostu to 16-18*C ale pasternak rośnie również dobrze i w niższych temperaturach. To jedna z najbardziej wytrzymałych na mrozy roślin warzywnych i korzenie mogą zimować w gruncie bez przykrycia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, rzepka2

Uprawa pasternaku 15 Paź 2021 17:51 #778984

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3680
  • Otrzymane dziękuję: 19567
W tym roku pasternak wysiałam dopiero na początku maja. Późno, ale wcześniej w warzywniku miałam bagno
:jeez:
Po raz pierwszy wysiewałam z nasion zebranych przeze mnie. Wschody nie najgorsze, chociaż na początku wydawało mi się, że zbyt rzadko. Kiedy rośliny podrosły, nie było to widoczne, a przynajmniej problem z przerywaniem odpadł :devil1:
IMG_20210808_154715-2.jpg

Część korzeni wykopałam, będą używane na bieżąco, trochę zakopcowałam. Trochę roślin zostawiłam na grządce. Pasternak nie jest zbyt wrażliwy na niskie temperatury, więc jeżeli tylko ziemia nie zamarznie będę go w razie potrzeby wykopywac na bieżąco.
IMG_20211010_140207-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 15 Paź 2021 17:53 przez JaKasiula.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala

Uprawa pasternaku 16 Paź 2021 01:47 #779017

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26878
Ja obcinam niżej,nie zostawiam takich długich badyli, bo często zaczynają gnić.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, JaKasiula

Uprawa pasternaku 26 Cze 2022 08:07 #807005

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3680
  • Otrzymane dziękuję: 19567
Pasternak u mnie w tym roku to jedna, wielka porażka :cry2:
Wysiewałam na początku maja (wcześniej miałam zbyt mokro w warzywniku).
Wysiałam go dosyć sporo, bo bardzo lubimy pieczony z mięskiem, więc używam go dosyć dużo.
Roślin wzeszło aż dwie :jeez:
Nasiona miałam własne, ale zastanawiam się, czy czegoś nie pomieszałam i nie użyłam nasion dwuletnich.
Trochę szkoda, ale już chyba zbyt późno, żeby go wysiać ponownie?
A na przyszły sezon będą świeżutkie nasiona
IMG_20220623_162549-2.jpg

Pasternak pięknie kwitnie na kompostowniku

Uprawa pasternaku 03 Lut 2023 13:05 #822581

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7842
  • Otrzymane dziękuję: 51961
Jak już pisałam, zamierzam w tym roku wysiać pasternak. Tak rozmyślałam, gdzie mu dać miejscówkę. Myślałam, że wysieję go na grządce razem z marchewką i pietruszką. Wczoraj wpadłam na pomysł, że wysieję go między porami. Pory wsadzam około 20.05. na grządkę. Jakbym wysiała pasternak około 10.04., to przecież nie będzie pod koniec maja taki wielgachny, żeby mi pory przykrył. Później natomiast, jak por pójdzie w górę, a pasternak rozłoży liście, to zasłaniając łodygę pora może spowoduje, że por będzie miał dłuższą wybieloną łodygę :think:
Jakby ktoś miał zdjęcie jak wygląda pasternak w maju, czerwcu lub w lipcu, to byłabym wdzięczna za pokaz :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem

Uprawa pasternaku 03 Lut 2023 14:50 #822593

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26878
Janeczko, pasternak jak najwcześniej siejemy, bo potrzebuje do wschodów wilgoci i długo rośnie. Przeszukałam wszystkie zdjęcia, ale on obiektem zainteresowań nie był, muszę się poprawić. Obok niego miałam wczesną marchew, wyrywałam ją od lipca wnukom, to chyba końcem lipca rozkładał już te swoje wielkie liściory, bo mnie denerwował zasłaniając wczesną marchew. W jakiej odległości od pasternaku zamierzasz te pory zasadzić?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna

Uprawa pasternaku 03 Lut 2023 15:05 #822594

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7842
  • Otrzymane dziękuję: 51961
O odległościach jeszcze nie myślałam :unsure: Ale nie ukrywam, że wolałabym ciaśniej niż luźniej :whistle:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem

Uprawa pasternaku 03 Lut 2023 15:44 #822597

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5675
  • Otrzymane dziękuję: 26878
Ja bym pory zasadziła w odl. 40 cm do 50 cm od pasternaku. Trudno też przewidzieć jak co będzie szybko rosło, bo to od pogody będzie zależeć. Najwyżej będziesz mu obrywać liściory od strony porów.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna

Uprawa pasternaku 03 Lut 2023 17:43 #822611

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7842
  • Otrzymane dziękuję: 51961
O kurczaki, aż tyle :jeez: A tu warzywnik nie z gumy :supr:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.402 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum