TEMAT: Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 05 Sie 2018 17:25 #621056

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Cukinie Lungo Bianco niespiesznie zawiązują kolejne smukłe, kremowe owoce. Mam już skompletowaną ilość przeznaczoną do słoiczków, a nadwyżki wykorzystuję na bieżąco. Oprócz tradycyjnego dla tej odmiany kształtu, znalazłam ( o czym pisałam wcześniej ) taką uroczą "trąbkę" - właściwie już w bardzo wczesnym stadium wegetacji wykazywała niecodzienną tendencję wzrostową, więc zdecydowałam, że poczekam ze zbiorem do uzyskania przez cukinię nieco większego rozmiaru.

Nie bez przyczyny ułożyłam cukinie obok ogóreczków - oba warzywa dostają opryski łączone ( PW i HT, ogórki dodatkowo saletrę potasową ) i jak do tej pory jest to jedyne zabezpieczenie przed chorobami.

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 05 Sie 2018 21:28 #621115

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Dyńka Lunga di Napoli, chyba jedyna, którą można jeść na surowo, przynajmniej tak piszą Włosi.


5.8LungadiNapoli.jpg


Uchiki Kuri :


5.8UhikiKuri3i4.jpg


5.8UhikiKuri.jpg
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Jan4, Betula, Sylwiaaa

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 06 Sie 2018 12:53 #621185

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Piotrze, jakiej wielkości jest krzak Twojej Lunga di napoli? Mam dwa krzaki ale jakoś nie kwapią się do zawiązywania żeńskich i zrzucają zawiązki. Chyba że jakieś owoce pominąłem. :think:
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 06 Sie 2018 13:13 #621190

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Ja nie wprawdzie nie Piotrek, ale co tam :) Piena Lunga di Napoli to był u mnie największy krzaczor w ubiegłym sezonie. Pędy miała do 7m mniej więcej . Zaowocowała późno (najpóźniej ze wszystkich dyń). Owoc ponad 10 kilo zjedzony w całości na surowo, lub dodany do soków. Smak fantastyczny, praktycznie jak melon. Szkoda mi ją było przerabiać na zupę. Kawałek dałam sąsiadce i ona z niej zupę zrobiła. Powiedziała, że jeszcze chyba nigdy żadne danie tak szybko nie znikało z talerzy.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, rozalia, Biotit

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 06 Sie 2018 13:55 #621194

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Betula wrote:
Dziś ścięłam Burgess Buttercup (tę z pierwszego zdjęcia na tej stronie). Zrobiłam z niej pieczone frytki, jako jarzynkę do obiadu. Bardzo dobra, ma lubiany przez nas kasztanowy smak. Niestety na pieczone frytki trochę za sucha. Za to idealna będzie na zupę. Jutro przetestuję.

I przetestowałam. Zupa wyszła świetna, o aksamitnej konsystencji, słodkawa z kasztanowym posmakiem. Tę słodycz wato zrównoważyć imbirem, chili i czymś kwaskowym (ja zawsze daję sok z pomarańczy).
Jest to więc idealna dynia na zupę. Dobrze powinna też sprawdzić się w plackach, do których daje się trochę tłuszczu (ja robię takie dyniowe na sodko z dodatkiem masła), w gulaszach i kopytkach (bądź gnocchi).
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Jan4, rozalia, Marlenka

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 06 Sie 2018 16:02 #621202

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Błażej, tak jak napisała Beata. Lunga di Napoli ma wg mnie największe liście. Posadziłem 2 szt w końcu działki, ma najlepsze warunki, bo nie ma tam non stop skwaru. Teraz dopiero się rozkręca. Powoli ładuje się na żywopłot z ligustru, ma sporo miejsca, ale wszystko jest pod kontrolą.Liczę, że na 1 szt nie zakończy wegetacji.

Ostatnia z moich posadzonych dyniek to Galeux d'Eysines, posadzona w oddaleniu od poprzedniczek,ma już 2 spore przychówki:


5.8GaleusdEysinespierwsza.jpg


5.8GaleuxdEysinesdruga.jpg


na więcej dyniek niestety nie mam miejsca, choć chęci są.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Ostatnio zmieniany: 06 Sie 2018 16:03 przez Biotit.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Emalia112, rozalia, pouder, Betula, Azbi

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 07 Sie 2018 10:34 #621250

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Dziękuje za odpowiedzi. :bye:

U mnie właśnie nie ma super miejsca, bo jest to dynia u mnie testowa i lepsze dostały pewniaki. Wczoraj trochę doświetliłem poletko ale dziwiło mnie że tak zrzuca zawiązki. Jednak co racja to racja, liście ma spore. :)
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 07 Sie 2018 21:19 #621314

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50942
Egzemplarz nasienny Bianca di Trieste



aaa146.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Jan4, Adasiowa, rozalia, Betula

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 07 Sie 2018 21:25 #621316

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Ooooo, super, bardzo się cieszę :) Może uda się zatem zasilić Dyniowy Straganik w choć kilka nasionek. U mnie wszystkie egzemplarze są "zużywane" na bieżąco, podobnie zresztą jak Lungo Bianco. Ale .... faktycznie, trzeba pomyśleć o źródle nasion na następny sezon....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 08 Sie 2018 22:20 #621450

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5154
Dynia długa, dynia lunga di Napoli to popularne we włoskiej Kampanii warzywo, obecnie coraz częściej uprawiane również w Polsce zawiera istotne, prozdrowotne składniki odżywcze w tym związki, które w sposób szczególny działają na komórki rakowe – odkryli naukowcy z włoskiego Instytutu Nauk o Żywności CNR w Avellino.
sekrety-zdrowia.org/dynia-dluga-zwalczy-raka/
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 08 Sie 2018 22:58 przez Miragoral.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Biotit

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 08 Sie 2018 22:27 #621452

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5154
Moja cukinia Lunga Bianca - posadziłam 3 sadzonki z 'ulitki" (nasiona wyłożone na folii ze zmoczonym papierem toaletowym, następnie zwinięte w rulonik). Jedną sadzonkę usunęłam, bo za bardzo się rozrosły. Ten sposób pozyskiwania sadzonek bez ziemi jest bardzo wygodny, gdyż zajmuje mało miejsca i nie ma problemu z podłożem. Sadzonki należy wysadzić w ciągu 7 - 14 dni od wysiania. Sadzonki świetnie się przyjmują i pięknie rosną.
- cukinia zielona i arbuzy w "ulitce"
IMG_20180519_065609.jpg


- lunga Biabca - 23 maja
IMG_20180523_083132.jpg

IMG_20180523_120742.jpg

A tu 9 czerwca
IMG_20180609_083013.jpg


I 13 czerwca
IMG_20180613_125720.jpg
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 10 Sie 2018 09:13 przez Miragoral.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 08 Sie 2018 22:45 #621455

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5154
Cukinia Lunga Bianca niesamowicie się rozrosła. Jest bardzo ekspansywna. Jeden krzak ma ok. 1,5 m średnicy. Ma kilka pędów (3 lub 4) i na każdym po kilka owoców.

IMG_20180808_092521.jpg

Na jednym pędzie jest 5 sporych cukini i 2 małe.
IMG_20180808_092614.jpg


IMG_20180808_092646.jpg


Posadziłam też cukinię zieloną, tydzień później, ale ta jest skromna i ma po kilka owoców. Nie ma takich warunków jak Lunga Bianca, gdyż ta rośnie po kompoście.
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 08 Sie 2018 22:45 przez Miragoral.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Jagoda254, Adasiowa, Betula

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 08 Sie 2018 22:51 #621458

  • Miragoral
  • Miragoral's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 872
  • Otrzymane dziękuję: 5154
Posadziłam też dynię bezłuskową, podobnie jak cukinie z własnych nasion. Nasiona cukinii zielonej kupiłam, ale nie wzeszły i siałam ponownie z własnych nasion.
Ponieważ dynia bezłuskowa rosła między cukiniami, to niestety się skrzyżowała i zamiast okrągłych owoców są owalne. Czekam do jesieni, ciekawe jakie będą pestki.

IMG_20180808_092821.jpg
Pozdrawiam
Mirka
Ostatnio zmieniany: 08 Sie 2018 22:52 przez Miragoral.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Adasiowa, Betula

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 09 Sie 2018 11:29 #621497

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
Pilnie potrzebuję waszej pomocy. Dynie można powiedzieć, że uprawiam pierwszy raz, nie mam więc doświadczenia. Patrząc na zdjęcia waszych dyń, mam wrażenie że na moje spadają różne 'Plagi Egipskie" Może ktoś będzie wiedział co się dzieje z moimi dyniami i coś poradzi. W niedzielę jeszcze tego nie widziałam, a dzisiaj podlewałam dynie i zauważyłam coś takiego na mojej Jumbo Pink Banana
9.08.2018012.jpg


9.08.2018016.jpg
, przy korzonku też ma zmiany
9.08.2018024.jpg

czy według was jest szansa na uratowanie mojej dyni, czy natychmiast ja zerwać i spróbować przetworzyć, pod warunkiem że się da coś z niej zrobić, bo może ma takie zmiany w środku. Dynie pryskane są systematycznie PW i HT ( co kilka dni jak pogoda pozwoli) 15 ml/5ml/l z 100 ml/l krochmalu oraz po jednym razie Rewusem na mączniaka rzekomego i Topsinem na mączniaka prawdziwego, z którym w dalszym ciągu nie mogę sobie poradzić.

podobne zmiany na ogonku występują przy dyni Galeus D'eysines
9.08.2018041.jpg


9.08.2018040.jpg


Może ktoś ma lub miał podobne doświadczenie z dyniami?
Temat został zablokowany.

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 09 Sie 2018 12:16 #621499

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 353
Jak gnije ogon to zerwij dzisiaj, wystaw na słońce,może się zasuszy, obserwuj czy nie zaatakuje samej dyni.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Azbi

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 09 Sie 2018 12:25 #621501

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Azbi, ale tą drugą dynią nie jest Galeaux :( Chyba doszło, niestety, do skrzyżowania z Jumbo Pink.

Takie objawy znalazłam w sieci, w linku poświęconym chorobom dyniowatych - wskazują na chorobę tłumaczoną jako gumowatą zarazę macierzystą ( gummy stem blight ) o podłożu grzybowym, a czynnikiem sprzyjającym tej infekcji jest woda, wilgotne podłoże.

aggie-horticulture.tamu.edu/vegetable/pr...bit-fruit-disorders/

Ten link już od dawna funkcjonował w Warzywnym, ale do tej pory korzystaliśmy z niego przy okazji diagnozy chorób ogóreczków.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 09 Sie 2018 12:36 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Azbi

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 09 Sie 2018 21:06 #621549

  • Azbi
  • Azbi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 480
Tak to mógłby być parch dyniowatych, jednak na liściach takich zmian wskazujących na parcha nie ma, a plamy na owocu są suche, łuskowate jakby, nie wydzielają gumy ani innej cieczy i są raczej wypiętrzeniem niż zagłębieniem. Na wszelki wypadek popryskam jutro Topsinem jeszcze raz, bo może on zatrzymał parcha. Martwi mnie tez to jak by zamieranie korzonków przy owocach, owoce jeszcze są młode i długo im pewnie do dojrzałości, nie wiem czy po ścięciu można je będzie wykorzystać

Masz rację Aniu, ze doszło do skrzyżowania tych dwóch dyń, rosną w odległości około 8 m i kwitły w okresie dużych ciągłych deszczy więc jak pokazało się na chwilę słońce to pszczoły szalał na tych dyniach i zapylały jak leci. mam tylko jeden owoc wyglądem przypominający dynię Galeaux

9.08.2018037.jpg

:) a reszta to mieszańce
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 10 Sie 2018 07:30 #621585

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Azbi wrote:
Masz rację Aniu, ze doszło do skrzyżowania tych dwóch dyń, rosną w odległości około 8 m

Efekty krzyżowania widać dopiero w następnym pokoleniu. Jeśli to krzyżówki, to do zapylenia krzyżowego musiało dojść w ubiegłym roku.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Azbi


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.641 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum