TEMAT: Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 04 Maj 2019 15:11 #655744

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
Musiałam wyrzucić siewkę cukinii Nefertiti. Miała tylko jeden liścień i do tego jakiś dziwny. :ohmy: Nowe nasionko już dałam do kiełkowania

12383BA1-E5AA-4022-9577-841A903D045A.jpeg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, Pi Ef


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 04 Maj 2019 21:45 #655791

  • Pi Ef
  • Pi Ef's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 60
  • Otrzymane dziękuję: 231
A ja takim "sirotkom" zawsze daję szansę. Ale może nie powinnam, może czegos nie wiem a to zaraźliwe albo co? Uświadomcie mnie proszę.

A propos zaraźliwe: poczytalam, pooglądalam wątki dyniowe na forumi co? I już mam chyba 19 odmian ... I jeszcze melony, i arbuzy i cukinia ( po co mi cukinia ? Nie lubię cukini, kozy też nie lubią ) I patisony (tez nie lubię ), że o tykwach nie wspomnę....
Wczoraj siostra dala mi dynię co leżała u niej na parapecie od jesieni, upiekłam ciasto I myślę czy może też wysadzic, tak ładnie się przechowała...
Wszystkie odmiany jakieś takie arystokratyczne a gdzie ja posadzę takie zwykłe dla kozuch moich? Bo chyba nie wypada karmic kóz dyniową arystokracją?
Rodzina patrzy na mnie z politowaniem, ale na razie nie protestują.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, janinka-n, Betula, Agusiak, Jasia, Pizza, JaNina

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 04 Maj 2019 22:12 #655794

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Jak spróbują zupy dyniowej z odpowiedniej odmiany (Australian Butter lub Hokkaido) lub ciasta "Dyniowe 3-bit), to zapewniam Cię, że uśmiech politowania zmieni się w zachwytu :)
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Agusiak, magnes, Pi Ef

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 04 Maj 2019 22:18 #655796

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
Ja też sadzę i sieję mnóstwo rzeczy, których nie zjem.
W tym m.in. cukinie i dynie (no, dobra, sos dyniowy w wersji koniecznie pikantnej zjem ze smakiem, ale żebym jakoś szalała za dynią to nie), ogórki te typowo do kwaszenia są dla mnie niejadalne w żadnej postaci i powodują odruchy wymiotne, kapusta... a pomidorów to mi nawet nie wolno jeść na surowo przez wzgląd na alergię, więc tyle przejem, ile w przetworach - a będzie ich cały tunel :whistle:
Kwestia taka, że niektóre rośliny po prostu fajnie obserwować przy wzroście - i według mnie taką roślinką jest zdecydowanie np. cukinia. No bajerancka! Chyba jedna z moich ulubionych roślin w zeszłym roku, kiedy zaczęłam przygodę warzywniczą, nawet robiłam jej sesję zdjęciową z moimi okularami na liściu, bo wyglądał jak słonik :rotfl1:
Wielgachne liście, do których mam ogromną słabość u roślin, do tego w różne wzorki, ładne, wielkie kwiaty, jeszcze ładniejsze owoce na każdym etapie rozwoju, w różnych kolorach i wzorach. A co do zjedzenia... mam rodzinę, żeby jej wciskać. :devil1: Dlatego cukinia musi być.
Nie po to jesteśmy ogrodnikami-amatorami, żeby się ograniczać do uprawy tego, co "opłacalne", prawda?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, janinka-n, Betula, Agusiak, Jasia, Jaedda, Pi Ef

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 04 Maj 2019 22:41 #655801

  • Pi Ef
  • Pi Ef's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 60
  • Otrzymane dziękuję: 231
O Australian buttera nie mam chyba, ja już sama nie wiem co mam :hammer:
Zupę dyniową lubi tylko córka, muszę wykombinować taką żeby nam wszystkim podeszła. Na trzybita nie mają co liczyć, chyba ze sami sobie upieką. Ja piekę tylko ciasta, co to wymieszac wszystko w jednej misce i przełożyć do foremki.

W naszej okolicy nie ma komu rozdawać cukini, wszyscy sadzą jej potworne ilości ( bo to panie taaak rośnie...) a ja potem biegam z taczkami ( przyjdź se po cukinie bo narosło a nikt tego jeść nie chce, to niech se chociaż kozy pojedzą), a kozy rozpieszczone jak dziadowskie bicze zjadają cukinie dopiero kiedy nie ma dyń.
Też lubię patrzeć jak rosną, mają takie drapieżne liście :)
Rodzina nie zawsze dojedzie na czas żeby zabrać nadwyżki a ja nie znoszę kiedy się dobro marnuje więc mrożę, suszę, pakuję w słoiki i psioczę pod nosem że w przyszłym roku to koperek i pietrucha zielona i nic więcej....
Ostatnio zmieniany: 04 Maj 2019 22:44 przez Pi Ef.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, janinka-n, Agusiak, Pizza, JaNina

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 04 Maj 2019 22:58 #655807

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
Dynie i cukinie też sadzę głównie dla walorów zdobniczych. Z cukinii lubią u mnie placuszki. Obieram, ścieram na tarce jarzynowej, solę zostawiam na trochę odciskam porządnie, wręcz wyżymam jak pranie. Do tego jajko, odrobina mąki, w zdrowszej wersji płatki owsiane lub zmielone siemie lniane- można wszystko tylko niewiele. Wrzucić jeszcze posiekany tymianek i szczyptę cukru, wlać trochę oleju i smażyć. Konsystencja ma przypominać śmietanę. Pierwsze placuszki smażę na oleju, póżniej już niekoniecznie. Spróbuj może rodzinie podejdzie ten smak.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Agusiak, Pizza, Pi Ef

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 04 Maj 2019 23:06 #655808

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
U mnie też lubią placuchy :) Ja czasem ścieram do masy cukiniowej jeszcze np. ziemniaka, marchewkę, cebulkę i takie wielowarzywne placuszki smakują nawet jeszcze lepiej. ;)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Agusiak, Jasia, JaNina, Pi Ef

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 05 Maj 2019 06:00 #655815

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
U mnie cukinie schodzą w każdej postaci, na surowo, pieczone, smażone, zapiekane, gotowane i w przetworach. Muszą być jednak nie za duże.
Pi Ef, ja też lubię zostawiać różne cudaki, ale na początku sezonu. Teraz jak trzeba latać z roszadami tam i z powrotem to już mi się nie chce :happy:
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Agusiak, Pi Ef

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 05 Maj 2019 06:04 #655816

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Z dyń i wyrośniętych cukinii wychodzi bardzo dobry ketchup. Moja rodzina woli go od kupnego.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Agusiak, Ada, JaNina, Pi Ef

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 05 Maj 2019 08:10 #655826

  • justabe
  • justabe's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 31
  • Otrzymane dziękuję: 50
Ja nie dopuszcza aby cukinie urosły bo lubimy młodziutkie, bez obierania skórki, ale jak zapodzieje się gdzieś na krzaczku taka maczuga to właśnie keczup robię.
A z dyni też pyszny keczup z przyprawą curry, lekko pikantny :hearts:
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2019 08:12 przez justabe.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Agusiak, Pi Ef

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 05 Maj 2019 09:10 #655831

  • Pi Ef
  • Pi Ef's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 60
  • Otrzymane dziękuję: 231
Jadalne z cukini jest leczo i bigosik :)
Traktuję cukinię jako zagęszczacz spożywczy, i to ostrożnie bo nie dość że sama smaku nie ma to jeszcze jakoś kradnie smak z innych składników.
No ale, jeden nie lubi cebuli drugi szpinaku a ja cukini. Ale obiecuję że postaram sie poszukac jeszcze innych jadalnych (dla mnie) potraw z cukini.

JaNina bo mnie sie wydawało że te liścienie dziwaczne to dlatego że za długo wychodziły z łupinki i mialy za dużą wilgotność albo co i podgniły. I kiedy przeczytałam że musiałaś wyrzucić to się przestraszyłam że to jakieś choróbsko I ze zaraz wszystkie moje sadzonki pòjdą do rozsadowego nieba.
Więc nieco mi ulżyło :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak, JaNina

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 05 Maj 2019 09:17 #655832

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
Jak zacznie się sezon to na bieżąco będę wrzucała przepisy z cukinii. Akurat dzisiaj też na obiad rolada z suszoną cukinią i suszonymi pomidorami.

20190502_142843.jpg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Marlenka, janinka-n, Betula, Agusiak, Ada, Kaskawel, marta64, Szafirek, Maggie, aga, Pi Ef

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 05 Maj 2019 09:38 #655835

  • Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2123
  • Otrzymane dziękuję: 10053
Janina :hug: , oj tak, wrzucaj przepisy na cukinie, wrzucaj, ja ją uwielbiam.

Najczęściej robię z grilla - kroję w plastry , solę , polewam odrobinę oliwą i to jest dla mnie najlepsze grillowe danie :drink1: . Dodaję do szaszłyków. Robię leczo, wspomniane placuszki i nadziewam mięsem, warzywami, ryżem, kaszą. Dodaję do sosu do makaronu. Uwielbiam cukinię, jedno z moich ulubionych warzyw :screem: . Chętnie wypróbuję nowe przepisy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Agusiak, Ada, JaNina

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 05 Maj 2019 10:54 #655854

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Janina, a ja poproszę przepis na tę roladę, jeśli to nie tajemnica.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 05 Maj 2019 13:05 #655872

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7846
  • Otrzymane dziękuję: 51992
Przepis na roladę zamieściłam w moim wątku. :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Ostatnio zmieniany: 05 Maj 2019 13:27 przez JaNina.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): magnes

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 05 Maj 2019 13:42 #655880

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2632
  • Otrzymane dziękuję: 7740
Miałam w tym roku nie siać dyń. Miejsca mnóstwo zajmują, a tyle jest fajnych odmian w sprzedaży jesienią, no po co sobie głowę zawracać. Prawda? Niestety, zaczęłam grzebać w pudełku z nasionami (szukałam fasoli Lady Di) i wpadła mi w ręce tajska Rai Kaw Tok. Zupełnie zapomniałam, że ją mam... To już jest na waciku, jakby ktoś wątpił :happy3: :hammer:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Betula, Jaedda

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 05 Maj 2019 14:09 #655883

  • marta64
  • marta64's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 31
JaNina wrote:
Jak zacznie się sezon to na bieżąco będę wrzucała przepisy z cukinii. Akurat dzisiaj też na obiad rolada z suszoną cukinią i suszonymi pomidorami.

20190502_142843.jpg

Sama suszysz ?
Temat został zablokowany.

Uprawa dyń, cukinii,kabaczków i patisonów, cz. 2 05 Maj 2019 14:12 #655884

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Janinko,a jak suszysz cukinię /bo to dla mnie nowość!/. :huh: A ja dzisiaj sfrustrowana dyniowatymi...Z cukiń nie wzeszła żadna okrągła i pryszczata z Włoch /więc nie spróbuję/.Z dyń też nie wykiełkowała Blue kuri,a miałam tylko 2 nasionka.Ogórek też jeden b, rzadki okaz nie wykiełkował...W akcie desperacji wypróbowałam metodę kiełkowania bez ziemi, o której w wątku fasolowym pisała Mirasol.Ja to już widziałam na You tube,ale inaczej jak ktoś "swój" to stosuje.Dzięki Mirasol za inspirację. :hug: Do jej opisu mogę dodać moje zdjęcia...


20190505_111324.jpg



20190505_111412.jpg




20190505_112800.jpg


A melony chwilowo przeniesione ze szklarni do domu /tak na wszelki wypadek/... :bye:

20190505_100943.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Marlenka, Betula, Agusiak, Szafirek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.742 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum