TEMAT: Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 25 Lip 2018 17:34 #619669

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Jeszcze podobno półtora tygodnia upałów przed nami, więc powinny bez problemu zawiązać nowe.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia


Zielone okna z estimeble.pl

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 25 Lip 2018 18:42 #619673

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5535
  • Otrzymane dziękuję: 12683
Co ile dni i jaką ilością wody podlewacie bakłażany zwłaszcza w tunelu.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 25 Lip 2018 18:50 #619675

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64592
Andrzej, odpowiedź na Twoje pytanie miałaby uzasadniony sens, gdybyśmy wszyscy uprawiali bakłażany ( pomidory, papryki, dynie, etc ) w ten sam sposób stwarzając im IDENTYCZNE warunki wegetacji.
Każdy z nas ma inną glebę, stosuje inne nawożenie, tunele też nie są jednakowe, wreszcie pogoda w różnych częściach kraju jest inna, więc naprawdę będzie ciężko Ci pomóc - możemy podać orientacyjne dawki i terminy podlewania ( fertygacji ), ale nie możesz przekładać tych danych na swoją uprawę....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 25 Lip 2018 18:53 #619676

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5535
  • Otrzymane dziękuję: 12683
Chodzi mi o orientacyjne dawki i terminy podlewania.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 25 Lip 2018 19:01 #619677

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64592
Wiem ....chciałam tylko Cię wyczulić na podawane przez nas informacje - to tak, jak z dietą dla ludzi: jednym pomaga, a innym wręcz przeciwnie.

A jak sprawują się Twoi podopieczni ?
Moje donicowe na parapecie w mieście podjęły na nowo kwitnienie i zawiązują owoce: Ivory jest obwieszony małymi, białymi "jajeczkami", a Bibo ma jeden owoc i trzy pąki kwiatowe. To ich drugi plon.
Podlewam je dwa razy dziennie, w tym raz z nawozem, aczkolwiek niesamowity upał i palące słońce nie sprzyjają dobrej kondycji krzaczków.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, UllaM

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 25 Lip 2018 19:04 #619679

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5535
  • Otrzymane dziękuję: 12683
Moje nie kwitną - zawiązane owoce raczej nie rosną. Przy tym "chorym" jeden liść od dołu trochę żółknie ale nie więdnie. Jutro dam zdjecia.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 25 Lip 2018 19:14 #619683

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Ja podlewam raz w tygodniu, chyba że deszcz robi to za mnie to rzadziej. Bakłażany mam na podwyższonej grządce wysypanej zrębkami dębowymi.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 25 Lip 2018 19:15 #619684

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64592
Czy nie ma w ogóle pąków kwiatowych? Czy raczej roślina wykształca je, a one zasychają lub opadają ?

To, co mogę podpowiedzieć doraźnie, to zerwanie tych owoców - aby bakłażan nie wydatkował energii na ich dalszy rozwój i ostrożne rozpoczęcie nawożenia saletrą potasową; u mnie czas pomiędzy zbiorem owoców a ponownym kwitnieniem wyniósł około miesiąca, ale obie rośliny cały czas dostają Magiczną Siłę i saletrę amonową plus ocet.

Doczytałam, że jedną z przyczyn słabego kwitnienia czy zamierania kwiatów ( u pomidora co prawda ) może być zbyt wysokie pH gleby lub niedobór żelaza.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 25 Lip 2018 19:22 #619685

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5535
  • Otrzymane dziękuję: 12683
Wcale nie ma pąków kwiatowych. Może za dużo i zbyt często podlewam - codziennie od 0,5 do 1 litra w zależności od temperatury. Saletrą potasową oczywiście opryskiwać.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 25 Lip 2018 19:23 #619686

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ja cały czas podlewam sporo tak do 6 litrów na krzak codziennie, jak pochmurnie to co drugi dzień . Cały czas podaje nawóz. Nie mam przerwy w kwitnieniu, ale tez na bieżaco zrywam owoce nie czekam by dorosły. Po pierwsze są lepsze, po drugie, muszę umniejszać im ilość potomstwa, bo maja za dużo. to w tunelu. Te na gruncie sa małe i maja po dwa trzy owoce, kwitną, ale wiążą rzadko.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 25 Lip 2018 19:28 #619688

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64592
To samo zjawisko zauważyłam u swoich roślin: te w donicach owocują bez zarzutu, natomiast gruntowe - wiadomo, doglądane raz w tygodniu - nie mają takich warunków do wiązania owoców; wyjątkiem jest Król Rynku - ma kilka bakłażanów na pędach, pozostałe po 2-3 sztuki lub .... wcale.

Tak czy inaczej - podobnie jak u papryk ostrych ( z mojej obserwacji tak wynika ) - zerwanie owoców stymuluje roślinę do podjęcia ponownego kwitnienia.

Bakłażan lubi wilgotne podłoże, ale w tym podłożu musi być odpowiednia ilość pokarmu - z czegoś musi skorzystać przy wiązaniu kwiatów .... a jest bardzo łakomą rośliną.
Saletrą potasową możesz też podlewać, ale nie wiem, czym i jak nawozisz i co tam siedzi w Twojej glebie. Oprysk byłby chyba korzystniejszy plus oprysk przyszłych kwiatów Borasolem. Tak to widzę....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 25 Lip 2018 19:34 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 25 Lip 2018 19:36 #619690

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5535
  • Otrzymane dziękuję: 12683
Owoce są za małe do zerwania. Nawożę je doglebowo nawozem do pomidorów i papryki lub florovit wieloskładnikowy nawóz uniwersalny. W czasie oprysku PW też saletrą potasową.
Temat został zablokowany.

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 25 Lip 2018 19:54 #619692

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Moje bakłażany w tych upałach rosną w oczach. Muszę je znowu nawieźć. Nawożę tylko granulowanym obornikiem.
Globus zostawiony na nasiona robi się coraz większy. Na tym samym krzaku zawiązał się kolejny owoc:
globus2.jpg


Odmiana która miała być Burżujem, a wygląda jak te najczęściej spotykane w sklepach:
nn4.jpg


Na krzakach są po 1-2 owoce:
nn5.jpg


Ten egzemplarz zostawiłam sobie na nasiona. Wprawdzie nn, ale dobrze rośnie więc w przyszłym roku pewnie też wysieję:
nn3.jpg
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Emalia112, pouder, Pestka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 26 Lip 2018 10:17 #619774

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ten pan siedział na krzaku pt. Rozbójnik. zaraz pójdzie na zapiekankę.
IMG_20180726_082327.jpg
IMG_20180726_084209.jpg


Andrzej z bakłażanami jest tak jak z ogórkami, nie ma dolnej granicy wieku przy zbiorze, ale jest górna kiedy to owoce staja się twarde skórzaste dużo mniej smaczne. Im młodsze tym smaczniejsze.
IMG_20180726_091341.jpg


Dzis oberwałam Almazy z części owoców. Kazdy krzak miał po kilkanaście owoców, ale małe 12-15 cm. Krzaki maja wyraźne objawy zagłodzenia, niedoborów, azotu i potasu, a mimo to kwitną. Ja wiem powinna byłam oberwać zawiązki zostawić parę, ale krzaki były po chorobie i nie liczyłam ze utrzymają wszystkie zawiązki.
IMG_20180726_085740.jpg
Ostatnio zmieniany: 26 Lip 2018 10:19 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, Betula, UllaM

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 26 Lip 2018 18:58 #619824

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64592
Najbardziej podoba mi się pan Rozbójnik - z oczywistych względów :happy:

Dzisiaj też przytaszczyłam z działki kilka bakłażanków, a przy okazji zrobiłam przegląd techniczny krzaków. Po ostatnim oprysku Topsinem nie znalazłam żadnego zaatakowanego liścia, nie było też zwiędniętych. Pomyślałam: bomba, oprysk działa.
Podlałam całe towarzystwo wodą bez nawozu; mniej więcej po godzinie, dwóch od podlania liście jednego z krzaków zaczęły więdnąć w oczach i takimi pozostały do końca mojego pobytu.

Zbiorowo ...- "kiełbaski" to Król Rynku, a podłużny to Almaz



Walencja



NN - być może Globus

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Betula, Pestka, UllaM

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 26 Lip 2018 19:27 #619830

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Bardzo prawdopodobne, że to Globus. To chyba jedyna jasna kulista odmiana, która krąży wśród forumowiczów.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 27 Lip 2018 06:13 #619877

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5535
  • Otrzymane dziękuję: 12683
Ten "chory" wygląda tak:
DSCN2152.jpg

A to te dwa podejrzane listki od dołu
DSCN2150.jpg
DSCN2151.jpg

Drugi jest zdrowy - wczoraj pokazał się kwitnący kwiat na nim
DSCN2153.jpg

Zerwałem z nich dwa owoce - ten mniejszy z "chorego".
DSCN2154.jpg
Ostatnio zmieniany: 27 Lip 2018 06:16 przez Jan4.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 27 Lip 2018 07:39 #619881

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Wcale te Twoje bakłażany nie są male. Ja jeszcze wyczytałam że te najstarsze liście starzeją się i trzeba je usuwać. w ich warunkach gdzie klimat jest cieplejszy bakłażany "gubią_" liście tak jeden na tydzień. u nas tak szybko nie rosną. Więc chyba rzadziej usuwa się stare liście. ja po ich chorobie bardzo dużo liści usunęłam. Nie wpłynęło to na owocowanie, a przynajmniej na ilość owoców,ale teraz moje rośliny mają duże niedobory, mimo ze od czasu tworzenia się owoców zwiększyłam dawkę nawozu z 7.mml/l do 1oml/l do codziennej ferdygacji + cotygodniowy oprysk pw i saletrą potasową. Teraz nie bardzo wiem co zrobić, bo rośliny kwitną mają nowe zawiązki, a wygląd ich liści świadczy że są głodne.Wyrosły duże niektóre mojej wysokości, ale w oczach liście jaśnieją.
Natomiast mam spokój z tymi w gruncie, maja tak po pół metra, po trzy, cztery owoce, zdrowe, liście ładny odcień zieleni. całość baz fajerwerków, ale tez i bez bólu głowy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Adasiowa, pouder


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.690 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum