TEMAT: Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 08 Paź 2019 13:55 #677839

  • UllaM
  • UllaM's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 461
  • Otrzymane dziękuję: 1590
Alu, ale efekt wart wysiłków :drink1: :comp: :supr3: pięknie nakrapiany talerzyk :bravo:.
Okazuje się, że najtrudniejsze w bakłażanach może być pozyskiwanie nasion, ze względu na bardzo długi czas dojrzewania i brak doświadczenia w określaniu idealnego momentu zbioru :je :paper: :jeez: :flower:. Też zostawiłam jednego na krzaku, ciekawe czy już dojrzał? :think:
Ile waży matka? Po odliczeniu stalowych nerwów, żelaznych zasad i serca ze złota, tyle co modelka z cosmopolitan:-)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, Zielona


Zielone okna z estimeble.pl

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 08 Paź 2019 20:10 #677883

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Zielona wrote:
O rany. Nie wiedziałam, że wyjmowanie nasion z bakłażana jest tak okropne. :(

Warto kilka godzin po wyłożeniu nasion na talerzyk poruszyć je, bo potrafią mocno przykleić się do talerzyka.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, pouder, Zielona

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 08 Paź 2019 20:50 #677893

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Przy wyjmowaniu wydawało mi się, że nasion pełnych będzie dużo. Ale teraz widzę, że będzie niewiele
:(
15705605961791277846191.jpg

Wszystkie bakłażany już w domu, bo mróz już zniszczył krzaki.
Pozdrawiam Alicja.
Ostatnio zmieniany: 08 Paź 2019 20:54 przez Zielona.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, pouder, minohiki, Betula, anaka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 08 Paź 2019 21:09 #677898

  • magnes
  • magnes's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 158
  • Otrzymane dziękuję: 885
Czy byłoby zapotrzebowanie na nasiona bakłażana White Egg?

Może moje okazy na zdjęciach nie są zbyt dorodne, ale to pierwsze bakłażany, przeżyły różne plagi (w tym gradobicie zaraz po wysadzeniu) i z nawożeniem bywało różnie.

Smak bardzo dobry, bez goryczki.

2019_white_egg_02-2.jpg


2019_white_egg_03-2.jpg

Agnieszka

Hiszpania, Andaluzja, strefa 10a
Ostatnio zmieniany: 08 Paź 2019 21:10 przez magnes.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, rozalia, pouder, minohiki, Miragoral, Betula, Zielona, Jaedda, Bala, Zygowa, anaka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 08 Paź 2019 21:18 #677900

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64587
Agnieszko, myślę, że jeśli dałabyś radę przygotować parę dilerek z nasionami, to z pewnością znajdą się chętni na uprawę White Egg, tym bardziej, że na Straganiku nie mamy zbyt wiele białych odmian ( miniatur zresztą też ).
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): magnes

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 10 Paź 2019 21:44 #678127

  • magnes
  • magnes's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 158
  • Otrzymane dziękuję: 885
Dobrze, wyślę kilka dilerek, nie ma problemu.
Trochę nasion już się suszy, mam jeszcze jeden owoc z którego w weekend będę pobierała nasiona. Sądzę że mogłabym je wysłać w na początku listopada, tak żeby dobrze przeschły i nie było "niespodzianek".

W tym roku poza White Egg miałam też Tsakoniki, które fajnie rosły, ale okazały się gorzkie :angry:

Udało mi się też wyhodować jeden krzaczek Rosa Bianca z którego byłam zadowolona, ale nie pobrałam dotychczas nasion (owoce znikały w kuchni, aż nagle skończył się sezon...).

Siałam kilka innych odmian ale dość słabo mi wschodziły i z niektórymi po kilku próbach się poddałam. Może w przyszłym roku będzie lepiej.

Agnieszka

Hiszpania, Andaluzja, strefa 10a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, Betula, Bala, anaka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 10 Paź 2019 23:06 #678141

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Sezon się skończył. Bakłażany przerobione. Wczoraj na obiad były ostatnie kotleciki. Pora na podsumowania.
U mnie prym wiódł Król Rynku. Zaczął owocować jako pierwszy, ostatnie owoce zrywałam przed przymrozkami. Następnie bogato sypnęły owocami bakłażany Dzień i Noc (i białe i czarne). Zdecydowanie późniejszy był Marmurowy (мраморный)- ale jak już zaczął, to nadrobił zaległości. Wszystkie bez goryczki. Nasiona (i nie tylko tych) suszą się na straganik. Odmian miałam kilka :oops: ;) i tylko jeden miał goryczkę. Najgorsze, ze nie wiem który. Też podejrzewałam Tsakoniki- ale pewności nie mam.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Ostatnio zmieniany: 10 Paź 2019 23:09 przez Armasza.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, Betula, magnes, Bala, Zygowa, anaka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 11 Paź 2019 08:02 #678156

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
U mnie jeszcze daleko do końca przerobu. W piwnicy stoją dwa kosze , tak pewnie z 6 kg. Najwięcej bakłażanów zużyłam na sosu z pieczonej papryki, cebuli , pomidorów i własnie bakłażanów. Sos jest gęsty bez zagęszczania i nie jest tak ostry (chodzi o smak pomidorów). Co do goryczki to na początku sezonu miałam w pierwszym zbiorze jakis egzemplarz , moze dwa gorzkie. Tez nie wiem w jakich. Na pewno nie były to Tsakoniki, bo one były najpóźniejsze, a wtedy już goryczki nie spotkałam. Podejrzewam, ze to były pierwsze owoce Krasawca.
Zdecydowanie lepszy zbiór miałam w tym roku na gruncie. Tunelowe chorowały, opanowały je przędziorki. Mospilan trochę je przyhamował , ale nawroty były.
Nasion z bakłażanów to nawet nie próbuje jeszcze pozyskiwać, wszystkie owoce które leżą od sierpnia są jeszcze twarde. Z ubiegłorocznego doświadczenia wiem, że komfort pozyskiwania nasion z owoców miękkich , takich rozłażących się, jest dużo większy, Z tych twardych musiałam nasiona wydłubywać igłą. Po za tym wygląd tych z przejrzałych owocow jet lepszy, są takie "nabite", piękny jasnobrązowy kolor, błyszczące. Z tych owoców mniej dojrzałych kolor był zróżnicowany. Co do zdolności kiełkowania nie widzialam różnicy. Wszystkie moje nasiona wschodziły do tygodnia.
Co do plenności, to u mnie zależała tylko i wyłącznie, ad kondycji roślin. Te zdrowe odżywione obsypane były owocami od lipca do zbiorów sprzed tygodnia, tektórym coś nie pasowało tzn atak przędziorka, mocne podsuszenie spowodowane przez nornice, te miały jeden, dwa owoce.
IMG_20190913_105254.jpg
IMG_20190823_094427.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, rozalia, pouder, minohiki, Miragoral, Betula, Jaedda, Bala, Zygowa, anaka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 11 Paź 2019 14:57 #678196

  • Bala
  • Bala's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 244
  • Otrzymane dziękuję: 1194
Ja przerobiłem już wszystko a miałem sporo krzaków. U mnie zdecydowanie lepiej owocowały oberżyny w tunelu ,choć sam je zapylałem :sick: ale nie wiem tylko czy to moje. :huh: Na drugim miejscu są bakłażany w gruncie ale pod ścianą budynku z wystawą południową. Pewnie bardzo ważne jest gdzie mieszkamy ( w skali Polski). TO co Tobie się uda w gruncie może być niepowatarzalne w innym rejonie.
Reasumując bakłażany to jest to i będę je uprawiał stale. Słoiki które mają w sobie te owoce wynagradzają trud ich hodowania.
:bye:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pouder, Zygowa

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 14 Paź 2019 18:13 #678520

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
Kilka zdań posumowania uprawy bakłażanów.
Uprawiałam je pierwszy raz i od razu "rzuciłam się na głęboką wodę", miałam wysadzone 12 szt.pod folią i 6 szt.w donicach.
Jeszcze przed pierwszym zbiorem pojawiła się szara pleśń na dwu krzakach odm. Mrimornyj i Zamorskij Połosatnik. Zaraz potem przędziorek. Byłam niemal pewna, że zwalczyłam chorobę i niechcianego owada. Jednak przędziorek powrócił, małych plamek było coraz więcej, oglądałam liście i gołym okiem nie widziałam go. Zwątpiłam, zaczęłam szukać przyczyny w niedoborach, nie znalazłam.
Pojawiały się też kolejne choroby. Zółkły liście jedną połową, więdły i opadały. Potem liście brązowiały na obrzeżach i również zasychały. Zastosowałam fungicydy, rośliny jednak zatrzymały się we wzroście, słabo wiązały bo dużo kwiatów opadało, no i po pierwszych zbiorach "poszybowałam pod wodę". Tak było ok. 1,5 miesiąca.
Kiedy białych kropek było tyle, że liście srebrzyły się, w akcie desperacji obejrzałam je pod lupą. Zobaczyłam chyba miliardy zbitych gęsto roztoczy. Znowu zastosowałam Mospilan ale nie pomógł. Skutecznym środkiem okazał się Karate.
Bakłażany uwolnione od pasożytów ruszyły, rosły, kwitły i wiązały, jednak nie wszystkie, część usunęłam. To był już sam koniec sierpnia.
CDN...
Ostatnio zmieniany: 14 Paź 2019 18:15 przez Ada.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, Betula, Jaedda, Zygowa, anaka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 14 Paź 2019 19:37 #678528

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
Bakłażany, które zostawiłam na nasiona jeszcze leżakują i dojrzewają.
Na poniższym zdjęciu są dwa bakłażany odm. Do szaszłyków i Solomon. Na krzaku zostawiłam je na początku lipca, dłuuugo wisiały nie zmieniając koloru, kiedy zmieniły wygląd zerwałam je. Zaraz potem były u nas przymrozki.
Dla porównania położyłam jeden świeży owoc bakłażana Szaszłykowego.

IMG_20191014_1851101.jpg


Na tym zdjęciu pośrodku jest odm. Mileda



Baskłażan Bibo dojrzał dużo wcześniej, nasiona wydłubane już czekają.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, minohiki, Betula, Jaedda, anaka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 14 Paź 2019 19:38 #678529

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
Na tym zdjęciu pośrodku jest odm. Mileda

IMG_20191014_190853-2.jpg





Baskłażan Bibo dojrzał dużo wcześniej, nasiona wydłubane już czekają.
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 14 Paź 2019 19:40 przez Ada.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, minohiki, Betula, anaka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 14 Paź 2019 19:59 #678531

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
W realu owoce Szaszłykowego i Miledy są bardziej brązowe i jaśniejsze.

I PROSTUJĘ... Bakłażan Mileda jest obok żółtych, nie pośrodku. Drobiazg ale ważny.

No i mam problem bo LIstada jest bakłażanem kolorowym w prążki, przynajmniej taki pokazywała Anjuszka, a nasiona z których wyrosły bakłażany o białych owocach mam właśnie od Anjuszki. A nie pomyliłam bo odm. o białych owocach tj. Bibo i Iceberg miały zupełnie inny pokrój krzaka i inny kształt owoców.
Może ktoś jeszcze miał nasiona Listady di Gandi od Anjuszki?
Ostatnio zmieniany: 14 Paź 2019 20:13 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, anaka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 18 Paź 2019 08:12 #678925

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
1571379267705850736642.jpg

Udało mi się pozyskać nasiona z bakłażana Dzień i Noc. I oczywiście jeden jest biały, a drugi ciemny. Rosły na oddzielnych krzakach. Jak pakować nasiona, razem, czy oddzielnie. :)

IMG_20191014_222553.jpg
Pozdrawiam Alicja.
Ostatnio zmieniany: 18 Paź 2019 08:14 przez Zielona.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, minohiki, Miragoral, Betula, bastis, anaka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 18 Paź 2019 08:42 #678927

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64587
Alicjo, dziękuję :)

Nasiona tego bakłażana w oryginalnym opakowaniu stanowiły mieszankę obu odmian, więc myślę, że zapakowanie ( pozyskanych przez Ciebie ) nasionek w ten sam sposób ( mix do jednej dilerki ) może być jedną z opcji.
Jeśli będziesz miała czas i wystarczającą ilość torebek, to również możesz posegregować je wg odmiany.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zielona

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 18 Paź 2019 17:09 #678951

  • bastis
  • bastis's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 717
  • Otrzymane dziękuję: 4332
Zielona z tego co wyczytałam na opakowaniu bakłażana "Dzień i noc" to biała odmiana to Śnieżka (снежок) a ciemna to Mowgli (маугли). Może jednak osobno zapakujesz nasionka, będą dwie kolejne odmiany?
Pozdrawiam Ula

Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli (Albert Schweitzer)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Betula, Zielona, anaka

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 18 Paź 2019 20:51 #678967

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
15714248938311668344654.jpg

Ponieważ nasionka miałam z oryginalnego opakowania, po uzgodnieniu z Anią będą w jednej dilerce z podziałem na dzień i noc. Na razie przyszykowałam 10 dilerek. Jeśli za mało, piszcie, koperta jeszcze do Ani nie wysłana.
Aha i jeszcze coś, ilość nasion dzień i noc po 15 szt, czyli w sumie 30. :)
Pozdrawiam Alicja.
Ostatnio zmieniany: 18 Paź 2019 20:56 przez Zielona.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, pouder, minohiki, Betula, magnes

Oberżyna, bakłażan. Uprawa w gruncie i w donicach 18 Paź 2019 21:32 #678972

  • najemnik
  • najemnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1253
  • Otrzymane dziękuję: 8132
Nigdy nie uprawiałem bakłażana, ale mam zamiar w przyszłym roku spróbować. Z tego co przeczytałem odmianę Dzień i Noc można z powodzeniem uprawiać w donicy,

tu zdjęcie:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ch?start=1728#668147

wydaje się to dość plenna odmiana :think:

Ilość odmian na straganiku powoduje zawrót głowy :crazy: :happy:
Ogrodnictwo to moje hobby, które daje satysfakcję i uczy pokory.

Zapraszam do wymiany kłączy dalii.
Ostatnio zmieniany: 18 Paź 2019 21:44 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, pouder, Betula, Zielona, anaka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.574 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum