TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Sie 2019 11:39 #673650

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6899
  • Otrzymane dziękuję: 41817
Ewa robiłem we Wrocławiu 2 lata wstecz i płaciłem lekko ponad 50zł. Analiza była robiona metodą ogrodniczą i na pewno warto ją zrobić. :bye: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, EWA1, podjadek, Termaj, anaka


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Sie 2019 13:27 #673689

  • EWA1
  • EWA1's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 129
  • Otrzymane dziękuję: 73
pomodoro wrote:
Bez badania, to jedynie wiosną należy corocznie uzupełnić azot w otwartej glebie, bo niestety prawie wszystek ulega wymyciu.

Niektórzy więcej stracą przez sezon na grillowanie niż wynosi koszt analizy.


no to mnie powinno stać być na analizę , bo nie griluję :woohoo:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, anaka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Sie 2019 13:31 #673690

  • EWA1
  • EWA1's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 129
  • Otrzymane dziękuję: 73
Krecik stary wrote:
Ewa robiłem we Wrocławiu 2 lata wstecz i płaciłem lekko ponad 50zł. Analiza była robiona metodą ogrodniczą i na pewno warto ją zrobić. :bye: :bye:

A z jakiej głębokości zrobić próbki i ile tych próbek?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, anaka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Sie 2019 13:35 #673692

  • Termaj
  • Termaj's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Termajteytt
  • Posty: 223
  • Otrzymane dziękuję: 1134
Ja tak jak Józiu ,radzę zrobić Ewo analizę gleby.Gdybym nie zrobiła analizy gleby,to jeszcze bym podkarmiał tak glebę ,ze chyba nic by mi nie urosło .A tak Mieciu powiedział co dać do gleby i jestem bardzo zadowolona z plonów .Moje pomidorki są zdrowe(odpukać ) i jeszcze mam ogóreczki.Fakt ze roślinki co tydzień dostają opryski opracowanie przez Miecia.

Spokojnego dnia
Termaj
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, podjadek, anaka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Sie 2019 13:40 #673693

  • Termaj
  • Termaj's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Termajteytt
  • Posty: 223
  • Otrzymane dziękuję: 1134
W internecie jest bardzo dobrze opisane,wpisz pobranie gleby do analizy metoda ogrodnicza.Jest bardzo wyraźnie napisane.
Termaj
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): EWA1, Krecik stary, podjadek

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Sie 2019 21:30 #673750

  • czesio
  • czesio's Avatar
pomodoro wrote:
Metoda rolnicza jest nieprzydatna w ogrodnictwie. Wyniki muszą być w mg/litr gleby a nie na kilogram gleby, jak w metodzie polowej. Analiza powinna być wykonana metodą ogrodniczą, a ta kosztuje 50 zł.
Liczby graniczne dla warzyw są właśnie w mg/litr gleby.
Masz rację, że metoda rolnicza jest nieprzydatna w ogrodnictwie.

Ale EWA1 ma działkę warzywną w polu i na początek w zupełności wystarczy zrobienie pierwszych badań metodą rolniczą. Zalecenia pozwolą poprawnie zrobić nawożenie korekcyjne. Należy tylko zaznaczyć w zleceniu badań, że będzie nawożenie obornikiem i poprosić o podanie dawki obornika oraz ewentualnie w razie potrzeby dawek nawozów mineralnych. Należy też podać jakie warzywa będą uprawiane i na jakiej powierzchni.

Od kilkudziesięciu lat co jakiś czas robię badanie rolnicze i wykonuję nawożenie korekcyjne zgodnie z zaleceniami Stacji Chemiczno-Rolniczej. Na kilkudziesięciu zagonkach 5 m x 1,2 m uprawiam kilkadziesiąt różnych warzyw.
Na moim piasku gliniastym nie wszystkie się równie dobrze udają, ale z plonów jestem zadowolony. Zachęceni moimi zbiorami bliżsi i dalsi sąsiedzi też robią tylko badania rolnicze z opłaconymi zaleceniami.
Niektóre warzywa wymagają dużych dawek kompostu - nie udawały się przy małych dawkach. Stwierdziłem też, że niektóre warzywa nie udają się u mnie. Być może dlatego że nie stosuję chemicznej ochrony roślin.
Ostatnio zmieniany: 25 Sie 2019 21:31 przez czesio.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 26 Sie 2019 05:58 #673763

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50929
czesio wrote:

Ale EWA1 ma działkę warzywną w polu i na początek w zupełności wystarczy zrobienie pierwszych badań metodą rolniczą.

Chodzi o to, że nie wystarczy. Cytat :
W typowej analizie gleby pod uprawy rolnicze bada się zawartość fosforu fosforanowego, potasu, magnezu oraz pH (w 1 M KCl), zawartość składników podaje się w mg/100 g gleby. Niestety, na podstawie tego rodzaju analizy nie można ustalić dokładnych zaleceń nawozowych dla warzyw.

Nie można porównać wyników obu analiz, ponieważ są w nich używane inne odczynniki do wymycia z gleby składników odżywczych i wyniki podawane są w innych jednostkach.

www.ho.haslo.pl/article.php?id=1066&rok=2002&numer=09
Ostatnio zmieniany: 26 Sie 2019 06:19 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 26 Sie 2019 07:01 #673765

  • czesio
  • czesio's Avatar
pomodoro wrote:
W typowej analizie gleby pod uprawy rolnicze bada się zawartość fosforu fosforanowego, potasu, magnezu oraz pH (w 1 M KCl), zawartość składników podaje się w mg/100 g gleby. Niestety, na podstawie tego rodzaju analizy nie można ustalić dokładnych zaleceń nawozowych dla warzyw.
Zgadza się.
Na podstawie badania rolniczego nie można ustalić dokładnych zaleceń nawozowych dla warzyw.
Ale można ustalić czy niezbędne jest wapnowanie i czy są w glebie niezbędne ilości fosforu, potasu, magnezu oraz czy są zachowane między nimi poprawne proporcje.
Zalecenia nawożenia korekcyjnego jakie podaje mi Stacja Chemiczno-Rolnicza są uśrednione dla moich kikudziesięciu uprawianych warzyw.

Zawsze mogę zrobić w razie kłopotów badanie ogrodnicze.
W ciągu kilkudziesięciu lat robiłem ze dwa razy badanie ogrodnicze z ciekawości bo nie było potrzeby. Badania rolnicze były w moim przypadku wystarczające bo nie mam foliaka ani szklarni. Do przyśpieszania upraw używałem niskich tuneli i cienkiej włókniny.
Ostatnio zmieniany: 26 Sie 2019 09:21 przez czesio.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 26 Sie 2019 08:30 #673770

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50929
Równie dobrze można nawozić na przysłowiową " pałę " i udowadniać, że analiza to niepotrzebny wydatek. Nie będziemy tu inicjować następnej idiotycznej wymiany poglądów. W każdym razie beze mnie.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 26 Sie 2019 09:40 #673775

  • czesio
  • czesio's Avatar
pomodoro wrote:
Równie dobrze można nawozić na przysłowiową " pałę " i udowadniać, że analiza to niepotrzebny wydatek.
Zgadza się.
Parę lat temu działkę na mojej alejce przejął po poprzednim użytkowniku nowy.
Działkę nawoził na przysłowiową "pałę" i przekonywał mnie, że w jego przypadku analiza to niepotrzebny wydatek, gdy go namawiałem na rolniczą analizę gleby w związku z rozpoczęciem użytkowania działki.
Gdy się bliżej poznaliśmy przy okazji wymiany uwag na temat kompostu, sadzonek i własnych nasion okazało się, że ukończył "łąkarstwo" na Akademii Rolniczej we Wrocławiu.
W związku z tym przetestowałem go gdy otrzymałem jesienne wyniki badań i zalecenia do nich. Jego zalecenia były zbieżne z tymi za które zapłaciłem 20 czy 30 zł. W następnych latach kontynuowałem testy. Można było na nim polegać. Miało to tę zaletę, że oceniał potrzeby nawozowe z dokładnością do zagonka czy kwatery na działce, a zalecenia ze Stacji Chemiczno-Rolniczej dotyczyły całej działki.
Teraz już go nie ma i brak mi jego wskazówek.
Ostatnio zmieniany: 26 Sie 2019 10:11 przez czesio.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 26 Sie 2019 12:52 #673796

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
pomodoro
Możesz mi powiedzieć bo przymierzam się do analizy gleby jeszcze jesienią. Czy oprócz analizy metodą ogrodniczą nie pokusić się na zrobienie innych badań? Np: zawartość mikroelementów (Cu, Zn, Mn, Fe, B ) .
Jest to działka na której przez ostatnie 5 lat nic nie było uprawiane. W ubiegłym roku została tylko przeorana i tak zostawiona. Teren z lekkim spadkiem. Na 50-60 cm żółty piasek. Jak mówi mój sąsiad V klasa :)
A co będzie uprawiane? Na pewno część wykorzystam pod warzywniak. Posadzę maliny, jeżyny, drzewka owocowe itp.
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 26 Sie 2019 12:53 przez podjadek.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 26 Sie 2019 13:32 #673799

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50929
Lekka gleba , teren ze spadem i V kasa, to tak, jakbym był u siebie. :) Na takim terenie sytuacja jest płynna, występuje wzmożone wymywanie składników. U mnie, po 30 latach uprawy i corocznym stosowaniu obornika wynik analizy był taki [ próbka B ]


spr.PZD1-3.jpg


Jak widać , po analizie sądząc, wygląda jak nowizna :rotfl1:

Na pewno będziesz musiał regularnie stosować nawozy naturalne tj obornik i kompost. Przy regularnym stosowaniu obornika i prawidłowym odczynie raczej nie ma problemów z niedoborem mikroelementów. Oznaczysz teraz mikroelementy, to już wiosną rzeczywistość będzie inna. Moim zdaniem- nie ma sensu. Teraz , na pierwszy strzał ważniejsze są kwasowość i makroelementy, by określić strategię nawożenia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 26 Sie 2019 14:28 #673806

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Mietku, a czy warto zrobić analizę na zawartość próchnicy? Zawsze mnie ciekawiło ile na mojej górce jej jest ale czy to coś zmieni i faktycznie potrzebne?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 26 Sie 2019 16:08 #673814

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
pomodoro wrote:

....Jak widać , po analizie sądząc, wygląda jak nowizna :rotfl1: ...

Masz jakieś żarłoczne warzywa :rotfl1:
Piotr :)
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 27 Sie 2019 07:43 #673859

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50929
Piotrek

Jak takie okazy rosną, to ma się rozumieć :rotfl1: :rotfl1:


IMG_1720-2.jpg
1a2.jpg



IMG_1814-2.jpg



11-3.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, bela, podjadek, rychu44, Armasza, pouder, Sylwiaaa, Nimfa, JaNina, anaka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 03 Wrz 2019 16:52 #674542

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
Mam pytanie czy ktoś z Was robił analizę gleby w Szczecinie? Jeśli tak to ile czekał na wyniki?
Spotkałem się z terenowym przedstawicielem OSCHR w Szczecinie, Na pytanie ile czasu będę czekał na wyniki powiedział że około miesiąca :supr3: Mówię że długo i że zazwyczaj tydzień góra dwa miałem wyniki (poniedziałek wysyłam w środę robią i najpóźniej w poniedziałek na mailu mam wyniki) w innej stacji. Mówi że to trochę dziwne bo próbka musi być wysuszona (to poco ten woreczek foliowy?) potem zmielona i dopiero badana. A kolejki długie.
Ok pomijam kolejki ale te suszenie i mielenie?
Macie wiedzę na ten temat?
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 03 Wrz 2019 16:54 przez podjadek.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 03 Wrz 2019 17:46 #674544

  • Nimfa
  • Nimfa's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1405
  • Otrzymane dziękuję: 11148
Należymy do tego samego regionu i podlegamy (urzędowo) pod stację w Szczecinie. Robiłam tam próbki i rzeczywiście miałam powiedziane, że trzeba czekać 3 tygodnie. Jednak (sprawdziłam) - moje próbki dotarły do nich 3 października, a odpowiedź miałam 11 października. Nie jest więc tak źle. Możesz jednak zlecić w innej stacji. Do mnie przyjechał ich przedstawiciel i osobiście pobrał próbki, za darmo :) I jeszcze fajnie się z nim rozmawiało, oczywiście na temat :)
Ogród - mój optymizm.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 03 Wrz 2019 18:10 #674547

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15389
  • Otrzymane dziękuję: 50929
Istotnie teraz może być kolejka. Zadzwoń do innej najbliższej stacji [ np w Koszalinie ] i zapytaj, ile czasu u nich się czeka na wynik ?.

nawozy.eu/grunt-to-wiedza/baza-wiedzy-gt...ebe-w-warszawie.html
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.511 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum