TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Paź 2020 10:42 #732328

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50943
Teraz , saletrę potasową rozsypać i przykopać. Co do zasilania roztworem , to nie lać po całości lecz w okolicy krzaka 1-2 litrów pod krzak.
Ostatnio zmieniany: 25 Paź 2020 13:52 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): miroslawiec


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Paź 2020 14:07 #732351

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
pomodoro wrote:
Edyta

Twój plon pomidorów w wysokości 9,8 kg zabrał z gleby następujące ilości makroskładników :

fosfor- 8,3 g ... 5 mg/l
potas- 73,5 g... 46 mg/l
wapń- 46,6 g... 29 mg/l
magnez- 10,8 g... 7 mg/l

W Twoim foliaku o powierzchni 8 m2 jest 1600 litrów warstwy ornej. Po podzieleniu tych ilości makroskładników przez objętość warstwy ornej wyjdzie nam, ile ich ubyło w mg/l czyli w tych samych jednostkach, w jakich masz podane wyniki analizy. Ilości te są podane w zestawieniu powyżej tłustym drukiem.
Nawożenie musi się ograniczyć tylko do azotu. Niewykluczone też nawożenie dolistne mikroelementami w sezonie, o ile wystąpią jakieś braki lub problemy z wiązaniem.Jeśli folia nie jest ściągana, to przed przekopaniem należy rozsiać 0,6 kg/10 m2 saletry amonowej. Jeśli ściągana, to na wiosnę. W sezonie trzeba będzie zasilać krzaki doglebowo roztworem saletry amonowej co 2 tygodnie.Nawożenie dolistne mikroelementami nawozem Mikrokomplex wg zaleceń producenta.


Folia została ściągnięta we wrześniu, przed likwidacją pomidorów spod folii posiałam gorczycę, którą tylko skosiliśmy (po wygrabieniu została przekopana na miejscu po pomidorach gruntowych). W tym sezonie stosowałam tylko saletrę amonową do zasilanie krzaków. Niedoborów nie było, krzaki do końca zdrowe.

Dziękuję Mietku
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Paź 2020 16:00 #732357

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50943
Jeśli folia jest ściągnięta, to przekopanie z saletrą amonową wiosną. Na wiosnę 2022 roku wskazana analiza powtórna. Okaże się do jakich parametrów zeszła gleba.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zygowa

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Paź 2020 20:43 #732391

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
W TYM POŚCIE opisywałam stan przygotowania grządek w warzywniku do zimy.

Dzisiaj z kolejnej części uprzątnęłam zaschnięte krzaczki aksamitek, zostawiłam jedynie kępkę astrów ( do przesadzenia wiosną ) i przekopałam glebę z granulowanym kurzeńcem:



W kompostowniku - w jednej z komór - będzie produkowało się "złoto ogrodnika" :)



A w grubym, czarnym worze przerabia się resztka obornika od kucyków - do przyszłego sezonu powinien "dojrzeć":

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, Krecik stary, sierika, Jan4, pouder, bietkae, Zygowa, Barborka, Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 26 Paź 2020 19:26 #732457

  • janus_z
  • janus_z's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 36
pomodoro wrote:
janus_z wrote:
Jako poplon miałem wysianą gorczyce z facelią, wczoraj skosiłem, opryskałem to HUMUS ACTIVE i pojeździłem glebogryzarką, czy w przypadku takiego poplonu tez powinienem podsypać nawozem azotowym ?

Czort wie, ile w tym Humusie jest azotu ?. Bakterie, które mają mineralizować tą zieloną masę , potrzebują do namnażania się- azotu. Nawóz azotowy rozsypuje się przed przykopaniem poplonu.



Dziękuję za informację @Pomodoro, w takim razie wysieję te 200 gram na 10m2 i jeszcze raz przemieszam to glebogryzarką. Patrzyłem na skład tego HUMUS ACTIVE Link w temacie Azotu pisze azot(N) min. 0,02 % (m/m), ale nie wiem jak to przeliczać :huh:
Ostatnio zmieniany: 26 Paź 2020 19:32 przez janus_z.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 26 Paź 2020 19:40 #732461

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50943
To oznacza procenty wagowe czyli g/kg. 0,02 % , to jest 200 mg w kilogramie tego Humusu.
Zrób tak, jak piszesz.
Ostatnio zmieniany: 26 Paź 2020 19:41 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Lis 2020 11:34 #735062

  • Falka
  • Falka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
Czy i ja mogę prosić o zalecenia nawozowe? Gleba przywieziona w zeszłym roku niby pod trawnik ale wygospodarowałam mały ogródek. Coś tam nawet rosło ale mizernie. Przed wysadzeniem dałam trochę granulowanego kurzeńca a potem parę razy dolistnie Magiczną Siłą do pomidorów. Nie nawoziłam przy podlewaniu bo praktycznie nie podlewałam (co chwilę padało). Gleba bez odsłon, raczej ciężka. Warstwa ziemi około 40 cm, a potem sam piach czysty jak w piaskownicy. W przyszłym roku chciałam sadzić dynie, pomidory i ogórki. Być może będę miała dostęp do obornika końskiego ale wolałbym najpierw uregulować składniki nawozami mineralnymi. Na części ogródka posialam w październiku szpinak zimowy ale mogę go zlikwidować.
Załączniki:
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Lis 2020 17:16 #735099

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50943
Jest b. duży niedobór fosforu, wapnia i azotu. Koniecznie teraz, póki ziemia nie jest zmarznięta, trzeba uzupełnić fosfor rozsiewając 0,6 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego i przekopać glebę na głębokość 15-20 cm. Pozostawić na zimę niezagrabioną. Wiosną, tydzień przed każdym siewem lub sadzeniem rozsady należy rozsypać 0,4 kg/10 m2 saletrzaku i zagrabić . Dobrze by było zastosować nawożenie rzędowe obornikiem co najmniej 2 tygodnie przed sadzeniem lub siewem. W sezonie zasilanie roślin saletrą potasową poprzez podlewanie roztworem 5 g/l albo poprzez oprysk w tym samym stężeniu
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Falka

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Lis 2020 17:51 #735104

  • Falka
  • Falka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. Zaraz robię zamówienie... Mogę jeszcze dopytać co z tym wapniem? Czy mogę dodać np. Gipsu budowlanego żeby za bardzo nie ruszać pH? Chyba że te nawozy, o których wspomniałeś, już wszystko zawierają? Jeżeli zadaję głupie pytania to z góry przepraszam... Jestem totalnym lakiem jeżeli chodzi o nawozy, a z chemii byłam zawsze noga... Tyle co trochę poczytałem tu na forum.
W zaleceniach dostałam coś takiego:
"Jak najszybciej wymieszać z glebą 10 kg/100 m2 dolomitu. Na wiosnę zastosować 3 kg/100 m2 fosforanu amonu + 3kg/100 m2 azofoski"
Ale napisałam tu na forum bo zastanowił mnie ten dolomit... On chyba działa powoli i podnosi PH a wydaje mi się, że akurat w mojej ziemi to PH jest dobre.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Lis 2020 18:02 #735108

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50943
Lekka gleba o takim pH nie wymaga wapnowania. Nie ma sensu stosować dolomitu, bo magnezu jest dosyć.
Superfosfat wzbogacony zawiera oprócz fosforu również wapń. Saletrzak też zawiera wapń. Gipsu nie możesz teraz stosować, bo za dużo wprowadziłbyś do gleby siarczanów. Jeśli robisz na działce kompost, to staraj się go przesypywać gipsem budowlanym.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Lis 2020 18:07 #735110

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50943
Wzięte, że strony Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa


potrzeby_wapnowania.jpg
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Lis 2020 18:45 #735117

  • Falka
  • Falka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
Tak, robię kompost. To już dodaję do listy ten gips budowlany. Ile gipsu zastosować na kompostownik ok. 0.5 m3? Powiedziałbym że moja glebą jest raczej średnia (przynajmniej ta wierzchnia warstwa) ale z tego co widzę z tabeli to nic nie zmienia w kwestii wapniowania.
Czy przy okazji mogę zapytać jak mogę wyniki mają się np. do potrzeb pomidorów? W którymś (znając życie to pewnie w twoim) poście było:
"Optymalna dla pomidora zawartość składników pokarmowych w 1dm3 gleby
wynosi: 90-120 mg N, 60-80 mg P, 200-250 mg K, 60-90 mg Mg i 1200-1500 mg Ca."
W odniesieniu do moich wyników gleby, to czy braki składników wylicza się po prostu przez różnicę pomiędzy optymalnymi składnikami a tym co wykazała analiza gleby? Czyli jakby wziąć ten nieszczęsny wapń to bierzmy optimum dla pomidora czyli 1200 minus 535 czyli wychodzi że brakuje 665 mg/l?
Ostatnio zmieniany: 20 Lis 2020 18:46 przez Falka.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Lis 2020 19:11 #735129

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50943
Nie rozumiem, co tu jest jeszcze do wyjaśniania ? Masz w jednej ręce analizę gleby, a w drugiej liczby graniczne. Nie napiszę Ci jak SCHR o fosforanie amonu, bo jako amator nie kupisz go w sklepie. Nawozy należy dobrać sensownie, a ich ilości przeliczyć stosownie do różnic między wynikami, a liczbami granicznymi pamiętając o tym, że nawozy wylicza się dla warstwy ornej , która wynosi 20 cm. Takiej warstwy ornej na m2 jest 200 litrów. Druga ważna rzecz to to, że skład nawozów podawany jest w formie tlenkowej, a liczby graniczne są w czystych składnikach.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Lis 2020 19:54 #735133

  • Falka
  • Falka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
Ok, rozumiem że wprost się tego tak nie da policzyć... Dziękuję bardzo za pomoc. Zastosuje się oczywiście do wszystkich zaleceń. Oby rosło dobrze!
Fosforan amonu jest dostępny w opakowaniach 50 kg i po tych zaleceniach zostałby mi go ponad 48 kilo dlatego wolę wersję z superfosfatem. Jeszcze raz bardzo bardzo dziękuję :thanks:
Teraz żałuję że na chemii nie uważałam za młodu... Może kiedyś dane mi będzie posiąść trochę wiedzy o tych wszystkich nawozach.
Ostatnio zmieniany: 20 Lis 2020 19:55 przez Falka.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Lis 2020 20:41 #735140

  • Falka
  • Falka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
Może jeszcze jedno pytanko... Mam beczkę 200 l na wodę która mi wystarcza na jedno podlewanie jak jest sucho. Mogę tam dorzucić 1 kg saletry potasowej i tym podlać (5g na l)? Np raz na tydzień jak będzie sucho? Nie będzie za dużo?
Ogródek ma około 45 m2
Ostatnio zmieniany: 20 Lis 2020 20:44 przez Falka.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Lis 2020 03:26 #735150

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50943
Pomyśl trochę. Jeśli dajmy na to posadzisz rozsadę pomidora i po tygodniu zaaplikujesz mu taki nawóz, a potem co tydzień zrobisz mu powtórkę, to nie wiem czy taki pomidor zdąży nawet zakwitnąć, zanim szlag go trafi. Zasolisz podłoże. Zwłaszcza na lekkiej glebie, która ma duże wahania wilgotności.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Lis 2020 15:42 #735209

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14171
Witam.

Pierwszy sezon uprawy w szklarni z poliwęglanu zakończony i mam pytanie odnośnie odkażenia zarówno szklarni jak i ziemi.

Czytałam, że podchloryn sodu jest dobry i skuteczny, czy możecie poradzić mi kiedy zastosować?

Z góry dziękuję i mam nadzieję że w dobrym wątku zapytałam.
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Lis 2020 20:17 #735266

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50943
Chorowały Ci na coś rośliny w tej szklarni ?
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.634 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum