TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 10 Paź 2020 18:30 #730790

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Od ostatniej wizyty na działce dwa tygodnie temu żyto na grządce po pomidorkach urosło ...



... i zostało przekopane:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marzenka, sierika, Jan4, Miragoral, bietkae, najemnik, Nimfa, ewakatarzyna, Bobka, JaKasiula


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 10 Paź 2020 18:49 #730794

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Mam nadzieję, że poprószyłaś nieco saletrą amonową przed przykopaniem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, JaKasiula

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 10 Paź 2020 18:57 #730795

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Wedle Twoich wskazówek w jednym z postów w tym wątku :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 11 Paź 2020 17:52 #730930

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Nieubłaganie nadszedł moment posprzątania warzywnika po całorocznych "szaleństwach" uprawy. Fasolki szparagowe i cukinia przedstawiały smętny widok, tęskniąc do zamieszkania w kompostowniku, ale tylko krzaczki szparagówki zostały zutylizowane, natomiast liście cukinii porażone przez mączniaka podzieliły los pomidorowych i znalazły się poza ogrodem.
Powierzchnię gleby uprzątnęłam z resztek roślinności i chwastów, lekko zagrabiłam, a w części przeznaczonej pod czosnek ( po uprawie ogórków, nawożonych rzędowo obornikiem ) posadziłam cebulki powietrzne czosnku. Smutny widok pustych grządek ... ale i ziemia musi odpocząć. Zostały tylko późne pory i selery, wysadzone w tym roku bardzo późno:





A tutaj mój kolejny pomysł na uprawę w sezonie 2021 ( mam nadzieję, że nie okaże się niewypałem, ale i taką ewentualność zakładam ) ... skrzynia wypełniona warstwami wg zasad permakultury - na jej potrzeby usunęłam poprzednią zawartość skrzyni i rozpoczęłam "budowę" grządki od podstaw. Tak wygląda już zapełniona "po brzegi" wszelakim dobrem; pozostało mi jeszcze okrycie powierzchni suchymi liśćmi i czekanie na wiosnę :)

Niebawem w wątku permakulturowym ( forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5.../128633-permakultura ) postaram się w skrócie opisać zmagania z nową materią :happy:

Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 11 Paź 2020 17:54 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 11 Paź 2020 18:47 #730933

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
U mnie też dzisiaj były porządki ;)
20201011_110433.jpg

Ziemię w skrzyniach uzupełniam uniwersalną, w tamtym roku był dodawany obornik granulowany.
Jeszcze jeden sezon skrzynek i chyba będę się szykować do jakiejś przebudowy, ponieważ deski nie mają się dobrze.

20201011_143230.jpg

Ostatnie selery korzeniowe i pory ..bidolki :P
Ostatnio zmieniany: 11 Paź 2020 18:53 przez Sylwiaaa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Jan4, Adasiowa, Armasza, bietkae, brodus, JaKasiula

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 11 Paź 2020 19:03 #730935

  • gałązka
  • gałązka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1009
  • Otrzymane dziękuję: 3699
Przepiękny ten warzywnik. Czy w tych kamyczkach rosną truskawki? Między skrzyniami a tym pasem ziemi?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Sylwiaaa

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 12 Paź 2020 19:41 #731038

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Dziękuje, zawsze mi miło...:) Tak, truskawki, pod spodem jeszcze agrotkanina. Radzą sobie dobrze. W tym roku po owocowaniu krzaczki były odmładzane.
Ostatnio zmieniany: 12 Paź 2020 19:42 przez Sylwiaaa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Paź 2020 23:23 #731467

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
pomodoro wrote:
Licząc w stosunku do norm zawartości składników mineralnych pod osłonami nadwyżka potasu wynosi 50 g/m2, a fosforu 46 g/m2. Aby przejeść tą nadwyżkę potasu pomidory muszą " wyprodukować " ok 7 kg owoców z każdego m2 . W przeliczeniu na fosfor jeszcze więcej , bo ok 50 kg z m2. To jest kilka sezonów, ale na szczęście nadwyżka fosforu nie stanowi takiego problemu, jak nadwyżka potasu.

doradztwowarzywnicze.pl/nawozenie-pomidora/

Warto z ciekawości ważyć i zapisywać zebrany plon. Można będzie wtedy wyliczyć orientacyjnie ile składników NPK ubyło z gleby. Podasz mi po zakończeniu sezonu ile zebrałaś pomidorów i wtedy przeliczymy wszystkie składniki. Przenosić foliaka nie ma sensu, ponieważ dla otwartej gleby normy zawartości składników mineralnych są dużo niższe niż pod osłoną i gleba w miejscu tunelu będzie zasolona jeszcze bardziej dla roślin niż po osłoną. Można przed zimą rozrzucić torf odkwaszony jałowy i przekopać. Obniżyłoby to zawartość minerałów i poprawiło strukturę i sorpcję gleby. Można też wysiać po zbiorze albo tuż przed zakończeniem zbioru poplon nawozowy posiadający płytki system korzeniowy np gorczycę i po wyrośnięciu skosić i usunąć z foliaka rozsypując na glebie otwartej i tam ją przykopać jako nawóz. Pozostałe w glebie pod folią korzenie gorczycy działałyby w pewnym stopniu odkażająco na glebę.

W każdym razie masz bojowe zadanie ważyć zebrane pomidory i zapisywać .

Mietku, ważyłam pomidorki. 16 krzaków - waga 9,8 kg. Dla porównania: w gruncie taka sama ilość - 20 kg.
Dla przypomnienia w następnym poście analiza :)
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Ostatnio zmieniany: 16 Paź 2020 23:25 przez Zygowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 16 Paź 2020 23:24 #731468

  • Zygowa
  • Zygowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1693
  • Otrzymane dziękuję: 10203
Zygowa wrote:
Zygowa wrote:
Otrzymałam dziś wyniki. Mietku, ślę gorącą prośbę o pomoc.
Foliak 2m/4m. Wiosną 2019 zostało przekopane żyto, a pod pomidory zastosowałam nawożenie rzędowe obornikiem bydlęcym. Jesienią 2019 po likwidacji pomidorów i ściągnięciu folii nic nie robiłam z tym miejscem. W tym roku tylko odchwaściłam. Dysponuję obornikiem bydlęcym, saletrą amonową, saletrą potasową, saletrzakiem i azofoską. Folia już naciągnięta. Będą rosły pomidory.

Z góry dziękuję :kiss3:

20200416_161231.jpg


Nie znam się na tym, ale fosforu, potasu, magnezu to wygląda na sporo za dużo...?

Mietku, jak długo może potrwać pozbycie się tych "nadborów"? Dumam teraz, czy nie przenieść foliaka w inne miejsce, które oczywiście zanalizuję. Tylko nie wiem co siać lub sadzić w miejscu tak przenawożonym. Jakieś dyniowate?


Oczywiście stosuję się do do Twoich zaleceń jeśli chodzi o pomidory pod folią (tak przenawożoną).
Ciepełka :)

Edyta

strefa 7a
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Paź 2020 20:59 #732188

  • janus_z
  • janus_z's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 29
  • Otrzymane dziękuję: 36
Jako poplon miałem wysianą gorczyce z facelią, wczoraj skosiłem, opryskałem to HUMUS ACTIVE i pojeździłem glebogryzarką, czy w przypadku takiego poplonu tez powinienem podsypać nawozem azotowym ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Paź 2020 22:25 #732198

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Edyta

Mam przeliczone. Jutro porozmawiamy.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zygowa

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 24 Paź 2020 20:39 #732263

  • miroslawiec
  • miroslawiec's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 33
Witam
Mam prośbę do Pomodoro, jak przygotować foliak pod pomidory na następny sezon.
Zrobiłem analizę:

pH w H2O - 6,7
zasolenie 1,1
azot N-NO3 13
fosfor 198
potas 72
wapń Ca 1223
sód Na 58
magnez Mg 212
chlorki 15

Bardzo proszę o pomoc - jeżeli czegoś nie bedę miał to dokupię.

pozdrawiam Kazik
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Paź 2020 01:19 #732290

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Edyta

Twój plon pomidorów w wysokości 9,8 kg zabrał z gleby następujące ilości makroskładników :

fosfor- 8,3 g ... 5 mg/l
potas- 73,5 g... 46 mg/l
wapń- 46,6 g... 29 mg/l
magnez- 10,8 g... 7 mg/l

W Twoim foliaku o powierzchni 8 m2 jest 1600 litrów warstwy ornej. Po podzieleniu tych ilości makroskładników przez objętość warstwy ornej wyjdzie nam, ile ich ubyło w mg/l czyli w tych samych jednostkach, w jakich masz podane wyniki analizy. Ilości te są podane w zestawieniu powyżej tłustym drukiem.
Nawożenie musi się ograniczyć tylko do azotu. Niewykluczone też nawożenie dolistne mikroelementami w sezonie, o ile wystąpią jakieś braki lub problemy z wiązaniem.Jeśli folia nie jest ściągana, to przed przekopaniem należy rozsiać 0,6 kg/10 m2 saletry amonowej. Jeśli ściągana, to na wiosnę. W sezonie trzeba będzie zasilać krzaki doglebowo roztworem saletry amonowej co 2 tygodnie.Nawożenie dolistne mikroelementami nawozem Mikrokomplex wg zaleceń producenta.
Ostatnio zmieniany: 25 Paź 2020 01:22 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Paź 2020 01:38 #732291

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
janus_z wrote:
Jako poplon miałem wysianą gorczyce z facelią, wczoraj skosiłem, opryskałem to HUMUS ACTIVE i pojeździłem glebogryzarką, czy w przypadku takiego poplonu tez powinienem podsypać nawozem azotowym ?

Czort wie, ile w tym Humusie jest azotu ?. Bakterie, które mają mineralizować tą zieloną masę , potrzebują do namnażania się- azotu. Nawóz azotowy rozsypuje się przed przykopaniem poplonu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Paź 2020 01:40 #732292

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
miroslawiec wrote:
jak przygotować foliak pod pomidory na następny sezon.

Folia ściągana na zimę, czy nie ?
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Paź 2020 08:06 #732300

  • miroslawiec
  • miroslawiec's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 33
Witam to jest 3x6 poliwęglan - nie ściągany nz zimę uprawa dwa sezony
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Paź 2020 09:01 #732314

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
Sprawa jest więc prosta. Jest duży niedobór potasu i azotu. Aby uzupełnić potas do dolnej granicy normy potrzeba dać na każdy m2 26 gram czystego potasu. Przy tak dużym niedoborze nie może być to siarczan potasu, ponieważ zostałaby przekroczona norma siarczanów. Należy więc użyć saletry potasowej w ilości 26 x 100/39= 70 g/m2 czyli 0,7 kg/10 m2. Równocześnie z potasem powiększy się zawartość azotu o 50 mg na litr gleby do 60 mg/l Jest to poniżej normy, ale tą różnicę wyrównasz na początku wegetacji pomidorów, zasilając rośliny co 7-10 dni już od fazy rozsady tuż po wysadzeniu roztworem saletry wapniowej w stężeniu 0,5 % tj 5 g/l. Kiedy pomidory zaczną dojrzewać na I gronie zamienisz saletrę wapniową na saletrę potasową w takim samym stężeniu.

Oczywiście saletrę potasową należy rozsypać i przykopać nawet teraz jesienią. Nie zagrabiać gleby.
Ostatnio zmieniany: 25 Paź 2020 09:05 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): miroslawiec, bietkae

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 25 Paź 2020 09:47 #732321

  • miroslawiec
  • miroslawiec's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 33
Witam
Serdeczne dzięki za poradę ale żeby nie sknocić to zapytam - ile wody na 1m2 z góry dziękuje za odpowiedź.

pozdrawiam Kazik
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.635 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum