TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Sty 2023 08:14 #821336

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52997
Sloks wrote:
Pytanie jakie kroki teraz poczynić, żeby przygotować ziemię w tunelu (próbka numer 1), oraz co ewentualnie zrobić na warzywniaku, żeby trochę podnieść jakość plonów w tym roku.

Co do gleby otwartej.
Jeśli gleba nie będzie zmarznięta trzeba podnieść zawartość azotu. Pozostałych składników wystarczy na start . Ponieważ pH jest wysokie trzeba użyć nawozów zakwaszających tj siarczanu amonu i saletry amonowej. Ponieważ limitowana jest zawartość siarczanów w glebie do 40 mg/l, to ograniczona też musi być dawka siarczanu amonu. Ten nawóz ma 70 % siarczanów w sobie , to aby uzyskać owe 40 mg/l trzeba dać tego nawozu na 1 m2 12 gram. Po tej dawce zawartość azotu w glebie podniesie się o 12 mg/l. Chcąc podnieść azot do 80 mg/l trzeba jeszcze dodać na każdy m2 30 g saletry amonowej. Proponuję te nawozy rozprowadzić konewką z sitkiem zaraz, jak tylko gleba odmarznie. Na 10 litrów wody dać 30 g saletry amonowej + 12 g siarczanu amonu i rozprowadzić na powierzchni 1 m2. Jeśli gleba była jesienią przekopana nie trzeba jej ponownie przekopywać. Tylko przed siewem czy sadzeniem zagrabić. W sezonie rośliny dokarmiać samą saletrą potasową . Stężenie zależne od sposobu nawożenia. Do nawożenia okresowego co 7-14 dni dawka 5 gram na litr; do fertygacji - 1 gram na litr.

Tunel.

Tu, jest kilka wariantów. Powiedz mi, jakie masz nawozy ?.
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2023 08:20 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Sloks


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Sty 2023 11:46 #821366

  • Sloks
  • Sloks's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 22
Na wolnym polu na jesień użyłem glebogryzarki, więc ziemia wzruszona na około 12 cm, wysiany został poplon z żyta ozimego, który na wiosnę chcę przeorać i przejechać jeszcze raz glebogryzarką. Pytanie, czy taka kolejność działań jest w porządku, czy zabieg nawożenia zostanie wtedy bez zmian?

Tunel (ziemia jeszcze nie przekopana)
Jeśli chodzi o nawozy, które posiadam :
-saletra amonowa (około 2kg)
-compo n-max (około 100 kg)
-mocznik (10 kg)
-polifoska 6 (15 kg)
-Kristalon czerwony (2kg)
-Yara mila complex (5kg)
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Sty 2023 15:49 #821389

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 584
  • Otrzymane dziękuję: 1149
Nie na każdej ziemi do warzyw pomidory czy papryka nam rosły i w tym upatrywał bym przyczynę teorii do praktyki ale też nikt nie robił analizy kupnej ziemi tylko wymieniał na innego producenta . Jeśli ziemia będzie dobra to uprawa powinna być ok innej opcji nie ma .
Staszek
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Sty 2023 16:44 #821392

  • duploboss
  • duploboss's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 16
  • Otrzymane dziękuję: 16
Pomodoro
Zgadza się, w uprawach towarowych wszystko jest badane bardzo regularnie i na bazie badań automatycznie są aplikowane odpowiednie dawki nawozów, które są na bieżąco modyfikowane w zależności od wyników badań. Gdzieś kiedyś trafiłem na zdjęcia takich automatyczny injectorów do uraw przemysłowych. Przy okazji przyjrzałem się ogólnie takiej produkcji i jest to wysokiej klasy specjalizacja gdzie w zasadzie plon jest z góry przewidziany i do tego się dąży przez różne zabiegi.
Ostatnio zmieniany: 20 Sty 2023 16:45 przez duploboss.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 20 Sty 2023 19:43 #821400

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52997
Sloks wrote:
czy zabieg nawożenia zostanie wtedy bez zmian?

To zmienimy tą otwartą glebę. Po zaoraniu rozsyp 0,6 kg na 10 m2 nawóz Compo N-max i przeleć glebogryzarką. Nad tunelem muszę się jeszcze zastanowić.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, Sloks

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2023 12:07 #821456

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52997
Sloks

Proszę mi podać powierzchnię tunelu.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2023 13:04 #821467

  • Sloks
  • Sloks's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 22
3x6 =18m2 powierzchni całkowitej
w środku ścieżka 0,5m x 6m = 3m2
powierzchnia uprawna 15m2
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 21 Sty 2023 17:08 #821496

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52997
Sloks

Po długich ,a ciężkich :rotfl1:

W tych dniach należy zaaplikować dwa nawozy : saletrę potasową 0,4 kg/10 m2 + saletrę wapniową 1 kg/10 m2. Na 10 litrów wody odważ 40 g saletry potasowej + 100 g saletry wapniowej, rozpuść w wodzie i rozprowadź konewką na 1 m2. Nawet gdyby gleba była zmrożona, to nie przeszkadza, ponieważ efekt będzie taki, jak jest po posypaniu solą drogi oblodzonej.

Jakieś 3-4 tygodnie przed planowanym wysadzeniem rozsady rozsyp 1 kg/10m2 Yara Mila Complex + 0,4 kg/10 m2 żółtego kristalonu i przekop.

Po takim nawożeniu zawartość składników podniesie się o :
azot- 188 mg/l
fosfor- 59 mg/l
potas- 186 mg/l
magnez- 13 mg/l
wapń - 95 mg/l


W sezonie fertygacja albo czerwonym kristalonem, albo żółtym kristalonem + saletra potasowa. Jeżeli do podlewania będzie używana deszczówka, to do nawozu uzywanego do fertygacji trzeba wkomponować siarczan magnezu.
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2023 17:18 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Babcia Ala, Pysiu, Gaja, Sloks

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 22 Sty 2023 23:10 #821621

  • Sloks
  • Sloks's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 22
Serdecznie dziękuję za pochylenie się nad moimi wynikami :thanks: ,jutro postaram się podziałać i ogarnąć temat z saletrami.
Niestety na moim ogrodzie nie mam możliwości pozyskania deszczówki. Mam 2 źródła wody, jest to woda miejska, lub woda ze studni kręgowej. W zeszłym sezonie używałem wody miejskiej odkwaszonej wcześniej kwasem ortofosforowym do pH w granicach 5,5-6. Odradziłeś mi stosowanie tego kwasu w przyszłym sezonie, ale tyczyło się to dużych ilości fosforu w tunelu u teściowej. Czy logiczne będzie dalsze zakwaszanie wody od podlewania mojego tunelu? Może zastosować inny kwas?

Mam jeszcze jedną zagwozdkę. Chodzi o wysoką zawartość chlorków i fosforu w glebie w tunelu u teściowej. Mam jedynie 2 podejrzenia. Albo zdecydowanie przesadzone nawożenie obornikiem, albo coś jest nie tak z wodą ze studni kręgowej.

Jeszcze raz dziękuję.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Sty 2023 00:37 #821627

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52997
Jeśli masz zamiar zakwaszać wodę kwasem fosforowym, to trzeba zrezygnować z aplikacji żółtego kristalonu , a zwiększyć dawkę saletry potasowej z 0,4 kg do 0,5 kg/10m2 . Należy też do fertygacji zastosować w miejsce kristalonu samą saletrę potasową w dawce 1 g/l.

Co do analizy tunelu Teściowej. Jeżeli podejrzewasz obornik, to musiałby on być "wzbogacony " ludzkimi odchodami, jeśli woda, to musiałaby to być woda mineralna . A może Teściowa podsypuje swoje rośliny Polifoską , albo solą potasową ?. Pozbyć się tego chloru z gleby, to trudna sprawa, ponieważ pod osłoną nie ma wymywania z gleby. W każdym razie u Teściowej zero nawożenia poza fertygacją od momentu wysadzenia rozsady roztworem saletry amonowej o stężeniu 0,3 g/l. Dawka mała ponieważ nie może być we wodzie do podlewania więcej azotu niż 100 mg w litrze. Można by wypłukać część tego chloru wwożąc do tunelu tak z 1 taczkę na m2 śniegu.

PS. Dobrze by było spróbować oddać wodę do analizy na zawartość chloru. Jeśli wokoło jest dużo gruntów uprawnych nawożonych Polifoską lub solą potasową, to woda w studniach może zawierać sporo chloru.
Ostatnio zmieniany: 23 Sty 2023 05:22 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, bietkae, Babcia Ala, Sloks

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Sty 2023 10:46 #821643

  • Sloks
  • Sloks's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 22
Absolutnie nie upieram się nad koniecznością zakwaszania wody, bardziej liczyłbym tutaj na jakaś podpowiedź bardziej doświadczonych, czy istnieje konieczność takiego zabiegu, bo jeśli pomidor będzie zdrowo się rozwijał i nie będzie mu przeszkadzało pH wody czy gleby, to nie będę się bawił i wymyślał koła na nowo.


Rozmawiałem z teściową i wypiera się jakiegokolwiek nawożenia poza obornikiem końskim na jesień 2020 i podlewania gnojówką z pokrzyw w sezonie. W tej kwestii wierzę tej kobiecie, bo jakikolwiek nawóz inny niż organiczny i to w dawce łebka od szpilki na m2, to "walicie tą chemie i później jecie te chemie, to Ja te chemie mogę kupić w sklepie" użycie słowa chemia trzy razu z rzędu nie jest przypadkowe. No, ale co zrobisz, kobiecie nie przemówisz, a pomidory u niej w folii to nie rosną i łapią "chorubska i zarazy", bo "to k**estwo lata w powietrzu wszędzie"
No łatwo nie jest...

Badania wody będę robił w tym tygodniu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, bietkae, Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Sty 2023 13:37 #821649

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52997
Teściowa się zagoniła w kozi róg. Poza azotem pozostałych składników ma po uszy. Ciekawe co da pod pomidory, by uzupełnić ten azot ?.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Sty 2023 15:32 #821655

  • Sloks
  • Sloks's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 22
Standardowo pół wiaderka ziemi Bio od Wokasa i gnojówka z pokrzyw.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Sty 2023 16:56 #821666

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52997
Już sam fakt braku informacji o składzie mineralnym dyskwalifikuje go jako podłoże do uprawy. To tak, jak gdyby na lekach napisano tylko " łykaj pacjencie, a będziesz zdrowy ". :hammer:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Sty 2023 17:07 #821670

  • Sloks
  • Sloks's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 22
Zgadza się. Dla mnie to jest zrozumiałe, niestety nie przegadasz... :hammer:
Opisał bym tutaj więcej teorii mojej teściowej, dotyczących uprawy warzyw, ale nie będę zaśmiecał wątku.

Odezwę się, jak tylko będę miał informacje co z wodą w studni kręgowej. Będę też robił badania wody z drugiej studni, którą wykopali mi w zeszłym tygodniu, wtedy będę jeszcze prosił o ewentualne porady którą wodą podlewać i czy w ogóle jest sens ją zakwaszać i ewentualnie czym.

Pozdrawiam.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Sty 2023 17:33 #821675

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52997
Jest takie stare powiedzenie: " odkąd moja teśćiowa wsadziła lewą pierś w wyżymaczkę, nic już mnie nie jest w stanie zdziwić ". :rotfl1:

Będziesz też robił analizę wody Teściowej ?.
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Sty 2023 19:25 #821687

  • Sloks
  • Sloks's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 30
  • Otrzymane dziękuję: 22
Chciałem sprawdzić te chlorki, to jest koszt 14,76 za badanie, trochę mi szkoda pieniędzy na pełną analizę fizykochemiczną, no chyba, że coś jeszcze warto sprawdzić za jednym razem.
Z mojej studni mam zamiar wykonać komplet badań, bo chcę tą wodę użytkować w ogrodzie i domu.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Babcia Ala

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 23 Sty 2023 19:56 #821694

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15747
  • Otrzymane dziękuję: 52997
Te chlorki trzeba oznaczyć. Inaczej nie ma sensu prowadzić uprawy w tunelu. Jedyne co jest pewne to to, że nie pochodzą z pokrzyw. 500 mg chlorków w litrze gleby w przeliczeniu na chlorek sodu/ sól kuchenna / oznacza, że warstwa uprawna gleby na powierzchni 1 m2 zawiera tej soli 170 gram !. To naprawdę wygląda, jakby ktoś podsypywał pomidory chlorkiem potasu/ sól potasowa-nawóz/.
Ostatnio zmieniany: 23 Sty 2023 20:03 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.921 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum