TEMAT: Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw

Pogoda - a nasz warzywnik cz II. 09 Cze 2017 12:01 #547181

  • garden
  • garden's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 98
Cześć. Nie chciałem zakładać nowego wątku, a ten wydaje się do tego najbardziej odpowiedni.
Poszukuję rzetelnego źródła danych co do optymalnych zawartości składników w glebie (w mg/dm3) dla poszczególnych warzyw.
Mam książeczkę gdzie:
cebula N 120-160; P 60-80; K 175-250
a w internecie doszukałem się takich np takiego
cebula N 90-100; P 60-70; K 160-190
Jak widać PK pokrywają się w jakimś stopniu, ale nie azot :woohoo:

Dla porównania pomidor w moim materiale pisanym ma N 90-120; P 60-80; K 200-250 i jest to mniej więcej zgodne z innymi źródłami.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Pogoda - a nasz warzywnik cz II. 09 Cze 2017 15:02 #547207

  • garden
  • garden's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 98
Kolejne źródło i kolejny wynik. W tym zestawieniu papryka ma dziwne, bardzo wygórowane wymagania.
ZNRO.jpg
z opracowania IN HORT skierniewice ZRÓWNOWAŻONE NAWOŻENIE ROŚLIN OGRODNICZYCH

następne: polifoska.pl/images/pliki/POLICE_Vademecum2016_wiz-WWW.pdf

a w opracowaniu dotyczącej samego azotu "grupa azoty" podaje tak:
50-80 dla dymki
80-150 siew/rozsada

Wychodzi na to że najbardziej wiarygodne jest to co podaje grupa zaoty, bo rozgranicza na rodzaj materiału siewnego, a mnie właśnie interesuje wyłącznie dymka.
Temat został zablokowany.

Pogoda - a nasz warzywnik cz II. 09 Cze 2017 17:00 #547242

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
garden wrote:
Cześć. Nie chciałem zakładać nowego wątku, a ten wydaje się do tego najbardziej odpowiedni.
Poszukuję rzetelnego źródła danych co do optymalnych zawartości składników w glebie (w mg/dm3) dla poszczególnych warzyw.
Mam książeczkę gdzie:
cebula N 120-160; P 60-80; K 175-250
a w internecie doszukałem się takich np takiego
cebula N 90-100; P 60-70; K 160-190
Jak widać PK pokrywają się w jakimś stopniu, ale nie azot :woohoo:

Dla porównania pomidor w moim materiale pisanym ma N 90-120; P 60-80; K 200-250 i jest to mniej więcej zgodne z innymi źródłami.

Ale zobacz Garden - potas też jest dość mocno "rozrzucony" zwłaszcza w górnej granicy - wg książeczki 175-250, a wg netu 160-190 ...
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Pogoda - a nasz warzywnik cz II. 09 Cze 2017 23:28 #547332

  • garden
  • garden's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 98
Ale jedno zawiera się w drugim, a mnie interesują dolne do średniej wartości więc jest to do zaakceptowania.
W przypadku azotu wartość maksymalna w jednym jest i tak mniejsza od minimalnej w drugim.
W podanej tabeli, w linku i w mojej książeczce wartość potasu jest taka sama.
Temat został zablokowany.

Pogoda - a nasz warzywnik cz II. 01 Lip 2017 09:36 #552197

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Aktualnie u mnie od ranka świeci słoneczko,dość mocno podwiewa chłodem.Na balkonie temperatura 25,6*C.

Wczoraj wieczorem robiłem oprysk HT z podwyższonym krochmalem ogórków,papryki i pomidorów w gruncie.Podczas oprysku najwięcej z ogórków zmykały zmieniki i mączliki.W poprzednią niedzielę dostały PW(10 ml),z saletrą wapniową(o,5%).Opryski mam rozpisane do końca lipca,oczywiście jeśli nic nagłego nie wystąpi.Następny w czwartek pójdzie IF.Po oprysku do chwili obecnej deszczu nie było.
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.

Pogoda - a nasz warzywnik cz II. 01 Lip 2017 10:08 #552207

  • Zarta
  • Zarta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 177
  • Otrzymane dziękuję: 450
Krecik stary wrote:
dostały PW(10 ml),z saletrą wapniową(o,5%).Opryski mam rozpisane do końca lipca,oczywiście jeśli nic nagłego nie wystąpi.Następny w czwartek pójdzie IF.Po oprysku do chwili obecnej deszczu nie było.

Nie wiem czy dobrze kombinuję, ale wydaje mi się że do PW możemy dodsć saletrę potasową, bo wapniowa podniesie ph, co spowoduje że PW będzie tylko nawozem i nie będzie miał właściwości ochronnych...
Ostatnio zmieniany: 01 Lip 2017 10:18 przez Zarta.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary

Pogoda - a nasz warzywnik cz II. 02 Lip 2017 19:47 #552568

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Na stare lata zwariowałam i żadne Tworki czy Gniezno nie pomogą. Nie widzę jednak białych muszek czy różowych myszek.
Mam na działce kawał zaniedbanego trawnika :oops: , w którym rośnie kilka owocowych, niewielkich, ale starych drzew. Nie chcę ich wycinać, a jedynie skorygować formę. Otóż wygospodarowałam poletko o powierzchni 15-16 m2 , na którym chciałbym wrzucić w przyszłym roku np. fasolkę tyczną i patisony plus cukinie. W ten sposób zwolnię miejsce we właściwym warzywniku.
Na początek - wiadomo - zrywam murawę i jaki powinien być mój następny krok ? Pomożecie :oops: ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Pogoda - a nasz warzywnik cz II. 03 Lip 2017 12:09 #552755

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Ja podobnie przygotowuję miejsce pod jesienne nasadzenia. Posiałem zielony nawóz, później dam worek torfu i ziemi sklepowej bo u mnie podłoże fatalne. Właśnie przez część naszego rod buduje się trasa łącząca A4 z tzw DTŚ(drogowa trasa średnicowa - 3 pasmówka łącząca większość miast konurbacji) to mogę zobaczyć przekrój mojego podłoża.

DSC00633.jpg


widać jak wysoko położone są nasze działki, woda zaraz spływa

DSC00640.jpg


DSC00639.jpg


jeszcze niedaleko kopalnia (po prawej na fotce) to poziom wód gruntowych całkiem niski



DSC00634.jpg




DSC00647.jpg


a gleba sam kamień

DSC00635.jpg
Ostatnio zmieniany: 03 Lip 2017 12:19 przez Adrian89.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, rozalia, Betula, Agusiak

Pogoda - a nasz warzywnik cz II. 27 Lip 2017 19:05 #557735

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
pomodoro
Moje truskawki na glebie tej co podajesz niżej mają rok. Zasiliłem wiosną w azot, tak jak zaleciłeś. Pięknie owocowały. Wiem że teraz też trzeba dać azot. Tylko ile i w jakiej postaci?

pomodoro wrote:
Jeśli na tej glebie

forumogrodniczeoaza.pl/media/kunena/atta...d.ic._YgcEHB6hU.webp

to :
a) nawożenie plantacji młodych
Plantacje młode, o ile jest taka potrzeba, nawozi się przede wszystkim azotem. Zależy to
jednak od terminu zakładania plantacji. Przy sadzeniu wiosennym, nawożenie azotem
stosuje się wkrótce po dobrym przyjęciu się roślin, czyli po około 2-3 tygodniach. Plantacje
zakładane latem mogą być zasilone po przyjęciu się roślin połową dawki azotu (20-30 kg
N/ha), jednak nie później niż na początku sierpnia. Jeśli natomiast truskawki posadzono
późnym latem lub jesienią, to nawożenie azotowe w dawce 40-80 kg N/ha wykonuje się
dopiero wiosną następnego roku. Niższe dawki należy stosować na glebach lżejszych,
wyższe − na ciężkich.

file:///D:/Users/Mietek/Downloads/ip_truskawek_ed_3%20(1).pdf


Powinieneś więc zasilić uprawę w azot/ tylko w azot/ w ilości 5 g/m2 czystego azotu . W przeliczeniu na saletrę amonową będzie to 15 g/ m2. I teraz w zależności co Ci jest wygodniejsze, albo podlejesz między rzędy roztworem saletry amonowej zwyczajowo 5 dkg/10 l, albo rozsypiesz między rzędy około 0,2 kg/10 m2 saletry amonowej i lekko wzruszysz glebę. Nie za głeboko, by nie uszkadzać korzeni , by tylko przykryć nawóz. I tyle
Piotr :)
Ostatnio zmieniany: 27 Lip 2017 19:06 przez podjadek.
Temat został zablokowany.

Pogoda - a nasz warzywnik cz II. 06 Sie 2017 17:10 #559207

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Na poplon nawozowy 0,2 kg/10 m2 saletry amonowej. Pod pomidory polecam żyto do przykopania na wiosnę jak najwcześniej się da.. W tym przypadku przed przekopaniem też 0,2 kg/10 m2 saletry amonowej, a drugą dawkę również 0,2 kg/ 10 m2 dwa tygodnie przed sadzeniem rozsypać i zagrabić.

Niezależnie od tego, tym bardziej, że gleba jest słaba, pożądana byłaby analiza gleby. Może być niska zawartość wapnia, magnezu i potasu. Wtedy wapń należałoby uzupełnić jesienią w formie zależnej od pH, a potas wiosną przed przykopaniem poplonu zielonego.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa9961

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 08 Wrz 2017 15:45 #563929

  • Ewelinaaa
  • Ewelinaaa's Avatar
Witam serdecznie.
Zakładam swój pierwszy - po 15 latach przerwy - ogródek warzywny. Muszę go założyć przed domem Wujka:) Na działce rosną chwasty po pachy. W tamtym roku miałam zacząć uprawę, ale przez kontuzje jakiej się nabawiłam, zdążyłam tylko zepchnąć wierzchnią warstwę ziemi, przesiać ją i tak czekała do wiosny. Wiosną Wujek posadził sobie tam ziemniaki i o dziwo wyrosły. Teraz jestem zdrowa i zaplanowałam urządzić tam grządki podwyższane:) Ziemia jest fatalna, to raczej sam piach, dlatego muszę zainwestować w coś lepszego. Czy możecie mi podpowiedzieć jak to sprytnie zrobić? Ewentualnie jak pomieszać kupną ziemię, może być ziemia z Castoramy. Jestem zielona w tym temacie. Co jest lepsze: ziemia ogrodnicza, torf odkwaszony???
Ostatnio zmieniany: 08 Wrz 2017 16:43 przez Forumowa Żabula. Powód: Poprawa literówek
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 08 Wrz 2017 21:46 #563976

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Podwyższane rabaty najlepiej sprawdzają się na ciężkich glebach. W wypadku gleby piaszczystej będą narażone na szybsze wysychanie.

Wg mnie najlepszą metodą na użyźnienie ziemi byłaby przyczepka wypełniona obornikiem :) Teraz jesienią jest najlepszy czas, aby przekopać ziemię z dodatkiem obornika :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Wrz 2017 11:54 #564036

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Popieram Alinę, u mnie taka ziemia też jest czyli sam piach ale nawożenie obornikiem co dwa lata daje pozytywne efekty.
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Wrz 2017 11:58 #564038

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Przypomniało mi się jeszcze, że na naszej działce od kilku lat pod krzewami i między bylinami stosuję mulczowanie zrębkami uzyskanymi z przycinania gałęzi. Naprawdę widać w tych miejscach efekty, pojawiła się juź solidna warstwa czarnej puszystej próchnicy :) Kolejna korzyść z mulczowania - ogranicza się wyrastanie chwastów i parowanie wody. Na piaszczystych glebach woda po deszczu szybko znika, gdyż wsiąka w głąb ziemi. Jeśli ograniczy się jej parowanie, rośliny mają lepsze warunki bytowania :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Wrz 2017 12:16 #564042

  • Agusiak
  • Agusiak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2827
  • Otrzymane dziękuję: 5499
Jakieś 300 metrów od mojej działki leży od 3 lat cała hałda zrębków i nikt ich nie bierze wiosną sobie troszeczkę nawiozłam na działkę ale co to za wożenie taczką mi trzeba by było tira. Ale jak na razie nie widzę jakichś super efektów na pewno zobaczę na drugi rok. I wtedy wypowiem się ostatecznie. Jedno jest pewne Monty Don brytyjski ogrodnik bardzo sobie chwalił kompost z dodatkiem zrębków i ziemie liściową.
Pozdrawiam
Aga
Temat został zablokowany.

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Wrz 2017 12:36 #564043

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Aga, masz pod ręką skarb :) Korzystaj :) Naprawdę warto.

Nasyp na zimę pod drzewka, krzewy grubą warstwę zrębków, ze 20-30 cm. Wiosną musiałabyś dać na to trochę nawozu azotowego (małą garstkę pod karzy krzak czy drzewo owocowe), bo rozkładające się drewno pobiera azot z gleby.
Cykl rozkładania się trwa 2 lata. Ale dobrze jest taką warstwę uzupełniać co roku. Efektu w jednym sezonie nie zauważysz, ale po 5-6 latach będzie duża zmiana jakościowa :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Miragoral, Agusiak

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Wrz 2017 17:45 #564052

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5527
  • Otrzymane dziękuję: 12659
Jaki jest najlepszy termin wysiewu żyta na działce do przekopania wiosną.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

Przygotowanie gleby pod uprawę warzyw 09 Wrz 2017 19:36 #564069

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Jan4 wrote:
Jaki jest najlepszy termin wysiewu żyta na działce do przekopania wiosną.

Niczym się nie różni od terminu siewu na ziarno. Żyto przed zimą ma wzejść i się rozkrzewić. Nic więcej.

www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/t...z-ozimych,52752.html
Ostatnio zmieniany: 09 Wrz 2017 19:36 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Miragoral, Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.875 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum