TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Kwi 2018 08:43 #601272

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64608
Mietku, w imieniu pelitowej braci bardzo dziękuję za udostępnienie składu nowej pożywki - tę wersję zamieściłam także w Vademecum.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Kwi 2018 08:51 #601273

  • JaroBot
  • JaroBot's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 46
  • Otrzymane dziękuję: 30
Ja w tym roku pojadę jeszcze na Plancie bo póki co u mnie ok. W przepisie ma być 0,3 czy 3 ml mikro kompleksu. Chyba brakuje przecinka :)
Może warto się zainteresować nawozami Inermagu mają sporą ofertę nawozów do fertygacji. Tylko że mają opakowania po 25 kg :(
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Kwi 2018 08:56 #601276

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Pół litra naszego koncentratu S-F starcza na 100 l pożywki perlitowej. O czym my tu mówimy ?!
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Kwi 2018 09:16 #601281

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
Ja zostanę na razie przy MS. Już tyle funduszy poszło na te nawozy, że tym razem poczekam na efekty u innych. Jak będzie dużo lepiej, to wtedy się zdecyduję.
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Kwi 2018 11:10 #601287

  • lucioperca
  • lucioperca's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 212
  • Otrzymane dziękuję: 223
pomodoro wrote:
Jeśli mamy brać udział w eksperymencie i porównywać wyniki musimy postępować zgodnie i jawnie . Oglądamy zdjęcia, zastanawiamy się nad ewentualnymi przyczynami niepowodzeń nie wiedząc, że to już nie to podłoże i nie ta pożywka.
Niezbyt to fair.

Panie Mietku , mieszkam w U.S.A i sila rzeczy nie mam dostepu do tych samych produktow (poza perlitem ) . Zwlaszcza teraz bede sie musial naglowic jak zdobyc nowe skladniki . W kwestii pozywki doradzalem sie pana jakiej uzyc najlepiej.
Ostatnio zmieniany: 18 Kwi 2018 11:11 przez lucioperca.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Kwi 2018 13:24 #601296

  • Maks-ogrodnik
  • Maks-ogrodnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 349
  • Otrzymane dziękuję: 475
A czym różni sie nowy nawóz od nawozów kiedyś ustalonych do fertygacji, opisanych na tym forum oraz na blogu magia ogrodu?
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Kwi 2018 15:40 #601309

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64608
Jaro, dobrze doczytałeś - mikronawóz dawkujemy w ilości 0,3 ml - dlatego mogę podpowiedzieć, że będę korzystać ze strzykawek insulinówek o poj. 1 ml. Z jej pomocą dozowanie będzie łatwiejsze, podobnie jak saletry MW.

WAŻNE : podane ilości składników dotyczą "1/3" pełnej dawki pożywki.

Przypominam nieśmiało, że pożywka Oaza została opracowana z myślą o wodzie DESZCZOWEJ lub DEMINERALIZOWANEJ.

Tomku, zazwyczaj tak jest, że rozpoczynając nowy etap uprawy, powinniśmy się liczyć z różnymi wydatkami i kosztami; dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest np. dzielenie się z innymi ogrodnikami porcją nawozu.

Nie każdy ma dostęp czy możliwość korzystania z w/w rodzajów wody do fertygacji; dlatego na własną rękę wyznaczę kilka rozsad do testu z wodą z kranu i zobaczę, jak rośliny zareagują na taką kombinację; oczywiście w miarę przebiegu doświadczenia będę informować o efektach. Robię to na własną odpowiedzialność i zdaję sobie sprawę z konsekwencji :)

Pozostałe sadzonki będą prowadzone na wodzie demineralizowanej.

Myślę, że do wody z kranu konieczny będzie dodatek kwasku cytrynowego.

Maksymilian, nasza Oaza zawiera KOMPLETNY skład mikro- i makroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju rośliny uprawianej w podłożu inertnym. Tamte nawozy przeznaczone były do ziemi.
Poza tym .... świat idzie naprzód i pojawienie się nowych rozwiązań jest naturalne.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 19 Kwi 2018 07:11 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Zbyszko46, Marlenka, mk1a, Renia, pszczolka

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Kwi 2018 17:05 #601314

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
lucioperca wrote:

Panie Mietku , mieszkam w U.S.A i sila rzeczy nie mam dostepu do tych samych produktow (poza perlitem ) . Zwlaszcza teraz bede sie musial naglowic jak zdobyc nowe skladniki . W kwestii pozywki doradzalem sie pana jakiej uzyc najlepiej.
.

Ja to rozumiem , ale mieszanie perlitu z ziemią zmienia w sposób zasadniczy warunki uprawy i wymaga zmian w sposobie nawożenia. Inaczej będzie to nawożenie wyglądać jeśli pomieszamy perlit z odkwaszonym torfem, a inaczej jeśli z odkwaszonym podłożem zawierającym nawóz startowy . Inaczej też jeśli do podlewania jest używana woda demineralizowana / mówię tu cały czas o mieszance perlit + podłoże organiczne/, a jeszcze inaczej jeśli twarda woda z kranu czy innego źródła. Domieszkę ziemi należało skonsultować- po prostu.
Co do nowego nawozu OAZA. Jest to tylko jedna z propozycji. Nie ma przymusu zmiany nawozu.
Ostatnio zmieniany: 18 Kwi 2018 17:06 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): mk1a, lucioperca

Uprawa roślin w podłożach inertnych 18 Kwi 2018 23:25 #601404

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1269
  • Otrzymane dziękuję: 4734
.... świat idzie naprzód, no tu to wyraźnie widać, od mojej ostatniej wizyty około 1000 postów do przeczytania :)
Witam wszystkich.
Piotr :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 19 Kwi 2018 07:05 #601422

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
IMG_0515-2.jpg

To nie jest dynia :rotfl1: . To siewki ogórka sałatkowego Suyo Long
Ostatnio zmieniany: 19 Kwi 2018 07:07 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia

Uprawa roślin w podłożach inertnych 19 Kwi 2018 07:41 #601426

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Maks-ogrodnik wrote:
A czym różni sie nowy nawóz od nawozów kiedyś ustalonych do fertygacji, opisanych na tym forum oraz na blogu magia ogrodu?

Dowcip z czasów studenckich :


PYTANIE :- czym różni się gwałt w samochodzie od samogwałtu w chodzie ?

ODPOWIEDŹ : - tym . czym picie w Szczawnicy od szczania w piwnicy :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jenny, janinka-n

Uprawa roślin w podłożach inertnych 19 Kwi 2018 10:57 #601441

  • JaroBot
  • JaroBot's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 46
  • Otrzymane dziękuję: 30
Dzisiaj odkryłem na pomidorkach fioletowe spody liści. Mówię dziwne bo nie na wszystkich, a były nasączane tą samą pożywką. Przyczyną tego było rozszczelnione okno na noc. Ciepło w domu to okna rozszczelnione i widać ten delikatny nawiew chłodnego powietrza w nocy spowodował trudności w przyswajaniu fosforu. Te co stały dalej są normalnego koloru. Powoli te fioletowe nabierają normalnego koloru. Może dlatego niektórym osobą pojawiają się braki fosforu.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 19 Kwi 2018 11:03 #601442

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Przyczyn niedoboru fosforu jest wiele. Nie do wszystkich Forumowicze chcą się przyznać, albo z nie wszystkich zdają sobie sprawę.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 19 Kwi 2018 12:28 #601453

  • Jenny
  • Jenny's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 119
  • Otrzymane dziękuję: 200
Moje pomidorki wyłożyłam do kiełkowania 27.03, zdjęcia po pikowaniu z 16.04. Perlit nasączony pożywką w stężeniu 1/3 dawki, zwilżany wodą demineralizowaną. Po pikowaniu przelałam pożywką w stężeniu także 1/3 dawki. Pożywkę robiłam z wykorzystaniem MS. Mam zamiar fertygować nawozem na wodzie demineralizowanej, wykupiłam już cały zapas na pobliskiej stacji benzynowej.
Małe siewki miały trochę fioletowe liścienie od spodu i łodyżki. Mieliśmy ostatnio dużo słońca i myślę, że to może z nasłonecznienia? Stoją na południowym oknie i nie zawsze w porę je przestawiałam.
Nie wiem jak ocenić ich kondycję bo niektóre mają liście uniesione do góry a ja nie wiem czy to objaw prawidłowy czy nie. To dopiero moja trzecia rozsada i moje doświadczenie jest niewielkie.

20180417_221310.jpg


20180417_221547.jpg


20180418_062749.jpg


20180418_062800.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 19 Kwi 2018 15:48 #601504

  • Tachikoma
  • Tachikoma's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Lepsze wrogiem dobrego
  • Posty: 14
  • Otrzymane dziękuję: 5
Pomodoro policzyłam ile mi wyjdzie objętościowo składników. Dla saletry potasowej wychodzi 26.3ml, a dla K2HPO4 8.6ml. Czy to dobre wyniki?
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 19 Kwi 2018 17:26 #601520

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64608
Jenny, :) - moje pomidorki wyłożyłam NA WACIKI do kiełkowania 25 marca, a zatem niemal w tym samym co Ty terminie. Do momentu pikowania były wyłącznie na wodzie.
Korzystam z wody z kranu do nasączania perlitu i fertygacji. Ale ! - pierwszą fertygację zrobiłam dopiero w ubiegłą sobotę.

Na razie zwilżaj perlit tylko wodą, nie dodawaj żadnych pożywek i poczekaj, aż maluchy ruszą ze wzrostem.

I jeszcze jedna sprawa, jeśli mogę wtrącić swoje trzy grosze ;-) - szybciutko podnieś paletę do poziomu szyby i pochyl ją w kierunku okna, aby siewki nie wybiegały.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 19 Kwi 2018 17:46 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jenny

Uprawa roślin w podłożach inertnych 19 Kwi 2018 19:41 #601552

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15410
  • Otrzymane dziękuję: 51098
Tachikoma wrote:
Pomodoro policzyłam ile mi wyjdzie objętościowo składników. Dla saletry potasowej wychodzi 26.3ml, a dla K2HPO4 8.6ml. Czy to dobre wyniki?

Skąd wzięłaś ciężary nasypowe ?
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 19 Kwi 2018 19:47 #601556

  • Tachikoma
  • Tachikoma's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Lepsze wrogiem dobrego
  • Posty: 14
  • Otrzymane dziękuję: 5
Jak pytałam wujka googla to kierował mnie na naszą oazę. Jak nikt inny ty Pomodoro podajesz ciężary nasypowe :) Dla saletry liczyłam 0.8g a dla K2HPO4 0.85g.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.863 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum