TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych

Uprawa roślin w podłożach inertnych 19 Kwi 2018 19:54 #601558

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16377
  • Otrzymane dziękuję: 56893
Nie ja podaje ciężary nasypowe lecz producenci w kartach charakterystyki produktów. Podaje ciężar nasypowy , kiedy sam go wyliczę. W tym konkretnym naszym przykładzie zważyłem 5 cm3 saletry potasowej, którą posiadam i te pięć centymetrów sześciennych waży 6 gram. Prosty rachunek, że ciężar nasypowy mojej saletry wynosi 1,2 g/cm3.W wypadku więc mojej saletry te 21 gram to będzie 17,5 ml
Ostatnio zmieniany: 19 Kwi 2018 19:58 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych 19 Kwi 2018 20:22 #601562

  • Tachikoma
  • Tachikoma's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Lepsze wrogiem dobrego
  • Posty: 14
  • Otrzymane dziękuję: 5
W takim razie cieszę się, że jeszcze nie zrobiłam roztworu. Bez ważenia jednak się nie obejdzie. Rozejrzę się za kimś, kto mi to zważy i będę pewna, co mam. Dzięki.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 19 Kwi 2018 20:35 #601570

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16377
  • Otrzymane dziękuję: 56893
Ja właśnie zakupiłem sobie wagę jubilerską za jedyne 12 zł i mam wygodę. Nie muszę szukać w necie ciężarów objętościowych. Odmierzam sobie konkretny proszek i na działce posługuję się realnym ciężarem nasypowym . Nawet już ostatnio nie robiłem koncentratu z MS, tylko za każdym razem odważałem sobie 0,33 g i rozpuszczałem w litrze pożywki Bardzo praktyczna jest taka waga. Jest wielkości telefonu komórkowego.

c.allegroimg.com/s512/01f6cb/dee91a374221a1b9d7ea5821665c
Ostatnio zmieniany: 19 Kwi 2018 20:37 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek, Tachikoma, Beaa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 19 Kwi 2018 21:05 #601590

  • Beaa
  • Beaa's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 36
Dla własnego bezpieczeństwa i wygody, zakupiłam identyczną wagę :P
Jakoś te nasypowe mi różnie wychodziły.

A teraz może głupie pytanie, te 0,33 g na litr to już do późniejszego podlewania jest ?
Koncentrat wywaliłam bo w nim gluty pływały i na chwilę obecną nic nie mam przygotowanego, więc by mi pasowała taka opcja do zrobienia na jedno podlewanie.
Pozdrawiam
Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Zarta

Uprawa roślin w podłożach inertnych 19 Kwi 2018 21:12 #601600

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16377
  • Otrzymane dziękuję: 56893
To jest ilość MS odpowiadająca naszej pożywce "1/3 ". Pełna dawka czyli 10 ml/l zawiera w sobie 1 gram MS. Stąd naważka 0,33 grama dla pożywki 1/3.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zbyszko46, Zarta, Beaa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 19 Kwi 2018 21:48 #601614

  • Beaa
  • Beaa's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 36
Dobrze wiedzieć, dzięki :)
Pozdrawiam
Beata
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 19 Kwi 2018 22:20 #601626

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16377
  • Otrzymane dziękuję: 56893
Dla tych co to się dziwili skąd pomidorki mają czerwone listki i nóżki


IMG_0519.jpg



Jedna chłodna noc na balkonie. . Zabrałem do mieszkania i jutro mam świeżą robotę. Redukcja wydłużonych łodyg.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Zarta

Uprawa roślin w podłożach inertnych 19 Kwi 2018 22:39 #601631

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
Co ciekawe, moje najmłodsze siewki pozostają całą dobę w mieszkaniu - temperatura 8-9 stopni nocą wydaje mi się za niska dla takich maluchów jak te moje - ale pomimo pobytu w domu roślinki stojące w rzędzie najbliżej szyby mają taki identyczny kolorek rączek i nóżek - a te rosnące w dalszych rzędach mają naturalne, zielone barwy.

p.s. moje też są lekutko wybiegnięte, ale najważniejsze, że jest na to sposób.
Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marlenka, Zarta

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Kwi 2018 07:24 #601655

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16377
  • Otrzymane dziękuję: 56893
I po robocie. Szybko, czysto i bezboleśnie :)


IMG_0520.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zarta, lech_g

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Kwi 2018 07:42 #601656

  • podjadek
  • podjadek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1644
  • Otrzymane dziękuję: 6950
Na czym polegała na praca? Pikowałeś głębiej w nowe kubki?
Przepraszam za pytanie, ale nadal nie jestem na bieżąco.
Piotr :)
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Kwi 2018 07:56 #601658

  • Zarta
  • Zarta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 177
  • Otrzymane dziękuję: 450
To tak co do kolorów, wczorajszą noc chłopaki nocowali w folii a temperatura spadła chyba do 7 st. i już dzisiaj nocowali w domu bo wyglądają tak:

20180420_074600.jpg


Natomiast starszym temperatura nie zaszkodziła:

20180420_074826.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, lech_g, olegowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Kwi 2018 07:59 #601659

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16377
  • Otrzymane dziękuję: 56893
Podjadek

Głębiej, ale w te same kubki. Wysypuję zawartość kubka wraz z sadzonką , łapię sadzonkę za liścień , wkładam ponownie do kubka utrzymując w palcach na odpowiedniej głębokości niżej niż rosła i ponownie zasypuję tym samym wilgotnym perlitem. Po zasypaniu stukam delikatnie kubkiem o blat stołu i wsadzam kubek do palety. Lekko przelewam czystą wodą jako, że po pikowaniu rośliny były przelane pożywką.
Ostatnio zmieniany: 20 Kwi 2018 08:00 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): podjadek

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Kwi 2018 08:05 #601660

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16377
  • Otrzymane dziękuję: 56893
Poranna kontrola wilgotności podłoża. Każdy kubek chwytam w palce lekko podnosząc. Po ciężarze oceniam potrzebę podlania. Wstępnie można ocenić potrzebę podlania po odcieniu perlitu na powierzchni. Te jaśniejsze mają mniej wilgoci.


IMG_0521.jpg



A to widok na moje balkonowe gospodarstwo. Małe kubki z perlitem powodują, że całość jest kompaktowa Puste miejsce to po palecie, która jest na pierwszym zdjęciu




IMG_0523.jpg


Dwie największe sadzonki na dole po prawej stronie idą dziś na działkę do wiader. Są to rośliny mateczne z których pobierałem sadzonki wierzchołkowe do ukorzeniania. Umieszczenie ich we wiadrach pozwoli na ewakuację w wypadku zagrożenia przymrozkiem. Sadzonki te lada chwila zakwitną.
Ostatnio zmieniany: 20 Kwi 2018 08:12 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Adasiowa, Zbyszko46, mk1a, Zarta, lech_g, najemnik, lucioperca, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Kwi 2018 11:15 #601686

  • lucioperca
  • lucioperca's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 212
  • Otrzymane dziękuję: 223
Pomodoro , jakiej objetosci pojemnikow uzywasz do uprawy balkonowej? Czy przesadzasz do ziemi czy ciagle w perlicie?

Czy mozna fertygowac pozywka do perlitu rosliny wysadzone w mieszanke 1/1 z ziemia?


Pozdrawiam
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Kwi 2018 11:21 #601687

  • Beaa
  • Beaa's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 36
No to wygląda na to że ja to chyba szalona jestem, sprawdzenie wilgotności u mnie pochłania trochę czasu :rotfl1:
I to jest właśnie to o czym pisałam, przy uprawie w ziemi zawsze po drodze mi ginęła połowa rozsady (zalewałam) teraz 99% żyje.

No przecież nie mogłam nic wyrzucić bo szkoda...tylko gdzie to upchnę i kto to obrobi potem. A co tam, rozdam trochę :happy:


20180420_105200.jpg


20180420_104009.jpg
Pozdrawiam
Beata
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, janinka-n, Zarta, olegowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Kwi 2018 17:59 #601736

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
Zarta, a starszaki też spędzają chłodne noce w folii czy bez zabezpieczenia ? Moje są już na tyle zahartowane, że noc z temperaturą 12-15 stopni nie robi na nich wrażenia ;-), ale cały czas muszą przyzwyczajać się do południowego, kwietniowego słońca - pomidorkom to pasuje, ale sałaty mają poprzypalane krawędzie liści.

Perlitowe podłoże szybko przesycha, więc pilnowanie wilgotności w kubkach jest na porządku dziennym i zajmuje trochę czasu, ale przynajmniej mam w mieście namiastkę ogrodu - bardzo mi to odpowiada.

Najmłodsze pokolenie pomidorowych siewek nareszcie odzyskało prawidłowe, zielone kolory - jednak te ostatnie ciepłe i słoneczne dni ( szyba spełniła swoją rolę ) bardzo pomogły rozsadzie.
Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Ostatnio zmieniany: 20 Kwi 2018 18:01 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Zarta, Beaa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Kwi 2018 19:03 #601743

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4952
Chyba powinnam się zameldować.
Moje prlitowe papryki praktycznie można już wysadzać w docelowe miejsce. Niestety temperatury u mnie nie są zadawalające. Na majówkę mają być przymrozki, więc o wyniesieniu do foliaka nie mam mowy. Ponieważ przez ponad dwa tygodnie nie było mnie w domu, moja rodzina hartowała sadzonki dając pić (zwykła kranówka). :oops: Lecz jakoś wytrwały. oczywiście część z nich ma zalążki owocków ale też i pokręcone liście. :( Na razie czekam, aż się wyprostują.

2004.jpg


2004-2.jpg


20042018.jpg
Pozdrawiam Alicja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zarta, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Kwi 2018 19:25 #601753

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
Alicjo :) - pomimo hartowania kranówką możesz być dumna zarówno z rodziny, jak i z roślin - wszyscy spisali się na "piątkę" :bravo:


Sadzonka wierzchołkowa i roślina mateczna pomidorka hybrydowego Portos - potomek i mama czują się bardzo dobrze, rosną jak na drożdżach, a ja jestem przeszczęśliwa :)




Pierwsze kwitnące perlitowe pomidorki karłowe





I wisienka na perlitowym torciku: begonie, fasolnik i ukorzeniona hoja

Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Ostatnio zmieniany: 20 Kwi 2018 19:27 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, mk1a, Zarta, Zielona, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.798 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum