TEMAT: Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lut 2018 09:24 #591270

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
Emalia112 wrote:
Sylwia przydały by Ci się takie bardziej kontrowersyjne smaki pomidorów, Chocolate strips, Ausie, Malachitowa Szkatułka, jakaś Kozulka.

To z tych tylko Ausie chodź widzę wysokawy - nie lubię ciemnych czy plamistych... ;) W przyszłym roku coś nowego spróbuje
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2018 09:27 przez Sylwiaaa.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lut 2018 12:27 #591305

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1646
  • Otrzymane dziękuję: 3543
Mam nasiona kilku odmian pomidorów samokończących. Nie bardzo wiem jak się takimi pomidorami opiekować. W sieci przy nasionach jednej z odmian znalazłam wpis: "Zalecane jest usuwanie odrostów tylko do wysokości pierwszego kwiatostanu." Przy opisach spotyka się też informacje, że nie wymagają cięcia i formowania, ani palikowania. Jak w praktyce zajmujecie się takimi odmianami?
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lut 2018 19:14 #591383

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3725
Haniu, przy pierwszym podejściu do samokończących, nie usuwałam, nie czyściłam, poszły na żywioł.
Nie wiem czy trafiłam na wyjątkowo żywotne odmiany, czy wszystkie tak mają. :) W pewnym momencie dalej się tak nie dało. bo zrobił się zielony splątany krzaczor z malutkimi owockami. Miałam szczęście, że lato było upalne i bez zz, więc owoce małe, bo małe , ale dojrzały. W donicy takiego cudaka możesz przesuwać, na grządce jest trudniej.
W następnym roku prowadziłam takie krzaki na 3-5 pędów każdy pęd miał swój patyk, do którego był podwiązywany. Lato było chłodne i deszczowe, owoce większe, choć mniej. Czyściłam krzaki nieustannie z wilków, wystarczyło głowe odwrócić i juz był kolejny.

Natomiast samokończące zwisające, np. Maskotkę prowadzę bez ingerencji, poza czyszczeniem sanitarnym i ewidentnymi koniecznymi cięciami. np. pęd zasłania grono.
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2018 19:16 przez Horti.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lut 2018 19:59 #591388

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
Ja zawsze palikuję i obcinam wilki, chociaż może to jakaś super nowoczesna odmiana i nie wymaga takich zabiegów. Podejrzewam że firma chce nas skusić na te nasionka że wystarczy je zasadzić i czekać tylko na pomidory. W ramach eksperymentu możesz część popalikować część nie i zobaczymy co wyjdzie. A czy możesz podać co to za nasiona?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lut 2018 20:09 #591389

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Miałam do tej pory tylko jedną samokończącą odmianę: Serdce Aszchabada; wymagała palikowania ( wiotkie łodygi ), wilki usuwałam do końca wegetacji, prowadzona na 3 pędy - każdy z nich miał własną taśmę podtrzymującą - powinnam jeszcze zadbać o stabilizację poszczególnych łodyg, ale w tamtym roku musiałam skupić się przede wszystkim na walce z zz i innymi przyjemnościami ....
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lut 2018 20:11 #591390

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15358
  • Otrzymane dziękuję: 50633
To jest plantacja bez palikowa.. Już widzę takie pomidory zdrowe, walające się po ziemi na swojej działce.


100_odmian_pomidorow_1.jpg
Ostatnio zmieniany: 23 Lut 2018 20:12 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): badzia, Betula, Agusiak, alfamixi, Zielona

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lut 2018 20:22 #591393

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
przykry widok
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lut 2018 20:45 #591397

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6880
  • Otrzymane dziękuję: 41580
A jakie ładne w słoiczkach i puszkach.Podobnie jak zupy i sosy grzybowe.Wiemy co jemy. :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, Agusiak, alfamixi, Jasia

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lut 2018 20:46 #591398

  • alfamixi
  • alfamixi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 102
  • Otrzymane dziękuję: 144
To nie przykry widok ;) to pewnie LIMA, tylko prawidłowo powinna leżeć na słomie ściółkowej . To typowy pomidor przemysłowy . :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak, Jasia

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lut 2018 21:12 #591405

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1646
  • Otrzymane dziękuję: 3543
Jasia wrote:
Ja zawsze palikuję i obcinam wilki, chociaż może to jakaś super nowoczesna odmiana i nie wymaga takich zabiegów. Podejrzewam że firma chce nas skusić na te nasionka że wystarczy je zasadzić i czekać tylko na pomidory. W ramach eksperymentu możesz część popalikować część nie i zobaczymy co wyjdzie. A czy możesz podać co to za nasiona?
W ubiegłym roku miałam Sybirski Kozyr i Altajskij Urozajnij. Naprawdę pyszne pomidorki, ale to było moje pierwsze doświadczenie z samokończącymi. Wysadziłam z innymi na grzędę i traktowałam tak samo jak te o ciągłym wzroście. Kozyr poszedł na objętość, miał jeden palik. On się męczył, ja z nim też. Altajskij trochę węższy, albo ja mu za dużo wszystkiego naobrywałam. W tym roku mam też nasiona z Forum: Alaska i Siberian. Mam ochotę wcześniej je wysiać, ale ja jeszcze muszę duuużo uczyć się o pomidorach :oops: .
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak, alfamixi, Jasia

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lut 2018 22:19 #591422

  • Ika2008
  • Ika2008's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 399
  • Otrzymane dziękuję: 979
Hania, miałam Siberiana w ubiegłym sezonie. Przyznaję, że nie umiałam sobie z nim poradzić.
Początkowo nic nie obrywałam, miał iść na żywioł. Przywiązałam go do niewysokiego palika, jednak jego żywotność mnie przerosła! Wypuszczał wilki na prawo i lewo, że w końcu nie miałam do czego ich wiązać.Później zaczęłam trochę redukować wyrastające pędy, bo uznałam, źe w takim buszu nigdy nie dojrzeją mi zawiązane już owoce.
No cóż, zostanę jednak przy odmianach wysokich, prowadzenie ich na 1, 2 czy nawet 3 pędy wydaje mi się prostsze.
Wspomnienie lata:

Siberian-1.jpg
Pozdrawiam, Marta.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Betula, Agusiak, alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lut 2018 23:10 #591436

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
alfamixi wrote:
To nie przykry widok ;) to pewnie LIMA, tylko prawidłowo powinna leżeć na słomie ściółkowej . To typowy pomidor przemysłowy . :)

Myślę stereotypami pomidor na ziemi to gnijący pomidor jeszcze wiele muszę się nauczyć
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 24 Lut 2018 08:49 #591451

  • alfamixi
  • alfamixi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 102
  • Otrzymane dziękuję: 144
Niedaleko mnie 3 lata temu była plantacje prawie 70ha takiego pomidorka . Produkował go właściciel 20 ha szklarni
wszystko zostało przerobione na soki . I nie były pogniłe . :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, badzia, Jasia

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 24 Lut 2018 09:02 #591454

  • Kajtkowa
  • Kajtkowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 708
  • Otrzymane dziękuję: 2911
Wiem, że już jestem nudna polecając samokończącego Sheyenne,ale dla mnie to pomidor zupełnie bezobsługowy.Bez żadnej ingerencji wytworzył 4-5 solidnych pędów i rósł jak drzewo :). Bardzo plenny, wczesny,mała piętka,cienka skórka, owoce wyrównane i smaczne, nadające się do wszystkiego.Jedyny problem to solidny palik do każdego pędu i podwiązywanie ciężkich gron.No, ale coś za coś :-)
Ela
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, alfamixi, Jasia

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 24 Lut 2018 09:07 #591456

  • rozalia
  • rozalia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1782
  • Otrzymane dziękuję: 7579
Potwierdzam-miałam Sheyenne w ubiegłym sezonie w donicach- nie było z nim problemów. Trzeba go palikować, bo solidne owoce a jest ich sporo potrafią złamać pęd. W tym roku dla porównania do donic pójdzie Alaska. Będę mieć porównanie który lepiej się sprawdzi-smak, zdrowotność, plenność.
Pozdrawiam.Rozalia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Armasza, Agusiak, alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 26 Lut 2018 08:52 #591884

  • alfamixi
  • alfamixi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 102
  • Otrzymane dziękuję: 144
Kiedyś miałem pomidory o nazwie Sibirak, mała roślina samo kończąca się za 4 gronem , chyba że poprowadziło się boczny pęd to można było dużo więcej z niego "wyciągnąć " ale do czego zmierzam , w tunelu po wsadzeniu zjadłem pierwsze pomidory już po 55 dniach( były naprawdę dojrzałe :devil1: ) i smak dobry słodki ,ale posiadał tendencję do odbarwień przy szypułce . (wypalanie pigmentu ) . Jako samo kończący jest bardzo fajny .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 26 Lut 2018 17:49 #591992

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Adaś, no właśnie, te przebarwienia mogą być albo oznaką niedoboru potasu, albo cechą odmianową - jednak skoro piszesz, że był dojrzały i słodki, to stawiałabym raczej na tę drugą "przyczynę". U mnie identyczne odbarwienia miała Fatima jako jedyna odmiana wśród mnóstwa innych, a warunki do wegetacji miały identyczne.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 26 Lut 2018 20:56 #592049

  • alfamixi
  • alfamixi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 102
  • Otrzymane dziękuję: 144
Też bym na to postawił bo akurat, Sybirak był narażony na bezpośrednie nasłonecznienie. Podobne objawy występują w produkcji towarowej w szklarniach na odmianie Tomimaru Muchoo wypalany jest pigment przez słońce gdzie później pomidory takie sprzedaje się na bazarach za bezcen, a obok takie same bez plamek kosztują dziesięciokrotnie więcej,a smak w żaden sposób nie rożni się miedzy nimi. W ostatnim sezonie Sybiraki były posadzony w trzecim rządku tak samo jak i Tomimaru Muchoo i Plam prawie nie było .
Ostatnio zmieniany: 26 Lut 2018 20:57 przez alfamixi.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.418 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum