TEMAT: Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 03 Mar 2018 19:02 #593218

  • alfamixi
  • alfamixi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 102
  • Otrzymane dziękuję: 144
I ja też zaczynam sezon
IMG_20180303_185637.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Eus, Adasiowa, Marlenka, iwcia55, zeberka363, Betula, Pestka, Przylepa, MarzenaRybka


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 03 Mar 2018 19:11 #593227

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Adaś, to się nazywa hurt .... Zrobiłeś skok na ciastkarnię :happy: ? Kiedyś miałam mnóstwo takich "szklareneK" po ciachach i jako kiełkowniki sprawdziły się bardzo dobrze, jedynie z czasem, np. podczas wietrzenia, wyrabiały się zatrzaski.
Niech nasionka ładnie kiełkują :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 04 Mar 2018 01:06 #593313

  • alfamixi
  • alfamixi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 102
  • Otrzymane dziękuję: 144
Kiełkują bynajmniej obiecały mi nasionka to. Ale poważnie to zamknięte są tylko do pojawienia się części zielonych nad ziemią . Resztę ustala już natura na " przestrzeni wietrzonej " ( 4-6 dni )a później nożyczki w ruch i mamy podstawki pod doniczki .Oby coś z kiełkowało :dry:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Adasiowa, Marlenka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 04 Mar 2018 08:58 #593334

  • Przylepa
  • Przylepa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 1098
Witam w szystkich, w ten słoneczny, niedzielny poranek :bye: Jako, że wczoraj zostałam szczęśliwą posiadaczką szklarni z poliwęglanu 3x4 :dance: ,wybrałam pomidory, które w niej posadzę. Jako, że to mój szaklarniowy debiut, bardzo Was proszę o podpowiedź, czy mój wybór jest słuszny. Niektóre planuję posadzić 2/1. Nazwy piszę z pamięci, więc przepraszam za błędy.

Costoluto Fiorentino
Red Pear
K/122 2/1
K/75 2/1
K/152
K/37
K/141 2/1
Czekista 2/1
Bartek
Perła Małopolski
K/14

Czy już powinnam je wysiać, czy jeszcze poczekać? Gruntowe wysiewałam ok 20 marca. Do dyspozycji mam wschodni parapet, ale robiąc porządki, odkryłam w pokoju syna, zapomniane, zamontowane dwa halogeny po 6500k, które zostały po akwarium. Czy wystarczy do doświetlania? Rośliny akwariowe rosły. :flower:
Pozdrawiam Ewa
"Chcesz być szczęśliwym - załóż sobie ogród"
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2018 10:11 przez Przylepa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Adasiowa, Agusiak, alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 04 Mar 2018 13:56 #593422

  • kurzys12345
  • kurzys12345's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 19
Hej.

Tak informacyjnie, bo ja nie ma doświadczenia. Sadzonki pomidorów wrzucam do ziemi po ogrodnikach, co by przymrozek im nie zaszkodził.

Przy okazji ma dwa pytanka. Zauważyłem, że szczelnie przykrywacie wysianą ziemię. Ja, korzystając z "wielodoniczek" zawsze zostawiam małą szczelinę, co by się nasiona nie zapociły, a i tak odsłaniał by się pozbyć wilgoci. Może to błąd?! Jak sądzicie?

Drugie pytanie dotyczy pikowania do większych donic z rozsady. Pikuję rozdzielając rośliny, tj. krusząc bryłę ziemi z nitkami korzeni i wsadzam pojedyncze roślinki do większych doniczek. Czasem przesadzam roślinkę z całą ziemią, tj. bryłką uformowaną przez kształtki w wielodonicach. Niestety i tu i tu zaliczam straty. Bryłka korzeniowa potrafi się rozlecieć urywając większą część młodych korzeni i d... Rozdzielając rośliny z ziemi, tj. tradycyjnie pikując, też bywa różnie. Pewnie to kwestia praktyki, której mi brak, ale może któryś ze sposobów jest bezpieczniejszy?

O matko, z jakim opóźnieniem pracuje mi ten edytor tekstu!!

Pozdrawiam pomidorowiczów.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 04 Mar 2018 14:32 #593429

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Ewa! Read Pear według opinii forumków lepszy jest w gruncie. Pod osłonami zdecydowanie traci na smaku. Z pozostałych miałam K37 i K14. Obie odmiany znakomicie sprawowały się w tunelu.
Kurzys! Moim zdaniem bezpieczniejsze jest sianie nasion do wielodoniczek i przesadzanie z całą bryłką. Ja praktycznie nie mam strat przy przesadzaniu w ten sposób, nawet przy dyniowatych, które są wrażliwe na uszkodzenia korzeni.
Co do przykrywania rozsady, to folią przykrywam tylko te nasiona, których nie przysypuję ziemią, bo potrzebują światła do kiełkowania, np. sałatę. W folii robię wykałaczką dziurki do odprowadzania wilgoci.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Marlenka, Przylepa, alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 04 Mar 2018 16:13 #593470

  • alfamixi
  • alfamixi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 102
  • Otrzymane dziękuję: 144
kurzys12345 wrote:
Pikuję rozdzielając rośliny, tj. krusząc bryłę ziemi z nitkami korzeni i wsadzam pojedyncze roślinki do większych doniczek. Czasem przesadzam roślinkę z całą ziemią, tj. bryłką uformowaną przez kształtki w wielodonicach. Niestety i tu i tu zaliczam straty. Bryłka korzeniowa potrafi się rozlecieć urywając większą część młodych korzeni i d... Rozdzielając rośliny z ziemi, tj. tradycyjnie pikując, też bywa różnie. Pewnie to kwestia praktyki, której mi brak, ale może któryś ze sposobów jest bezpieczniejszy?

.
Podpowiem Ci jedną sztuczkę przy pikowaniu . Przed pikowanie nie polewaj roślin multiplatach tyle aby ziemia się obkurczyła i straciła część wody .wtedy łatwiej wyjmuję się roślinę z całą bryłą korzeniową, która się nie rozpada i do doniczki głębiej niż rosła w multiplacie ja sadzę pod liścienie a potem polej obficie doniczkę z rośliną i nie będzie wiedziała że była przesadzana .Co do szczelnego przykrywania, chodzi o obniżenie parowania podłoża.
Ostatnio zmieniany: 04 Mar 2018 16:17 przez alfamixi.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 04 Mar 2018 16:41 #593477

  • Eus
  • Eus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 572
  • Otrzymane dziękuję: 387
A ja podlewam solidnie, żeby po przesadzeniu miały "w sobie", że tak powiem zapas wody i nie więdły :woohoo:
Pozdrawiam
Eugenia
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 05 Mar 2018 13:17 #593679

  • Henryk
  • Henryk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 243
  • Otrzymane dziękuję: 223
W sklepie ogrodniczym dla profesjonalistów w Ożarowie Maz.kupiłem dzisiaj
nasiona pomidora VP-1 na sztuki,po jeden zeta sztuka.

Mają też bób Witkem Manita , najmniejsza paczka to po 5 kg ,więc dałem sobie spokój.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula, alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 05 Mar 2018 20:17 #593772

  • MarzenaRybka
  • MarzenaRybka's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 36
  • Otrzymane dziękuję: 88
Witam moi kochani pomidorowi przyjaciele :garden1:
Jestem Marzena kujawsko pomorskie- może ktoś z moich okolic?
Cieszę się,że trafiłam tu do Was :dance:
Widzę dużo bardzo ciekawych informacji dotyczących uprawy pomidorków,
wielka skarbnica wiedzy i wielki szacunek dla "kilkoro" z Was,
dzięki którym to forum jest "skarbem".
Pozdrawiam.
Pozdrawiam.Marzena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Ika2008, Marlenka, mk1a, annakaja, Betula, Agusiak, alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 05 Mar 2018 20:25 #593781

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Witam w imieniu NAS WSZYSTKICH Marzenko :) - tutaj wszyscy tworzymy tę skarbnicę.

Zapraszam do buszowania także w innych wątkach, bo chyba nie tylko pomidorki są Twoją pasją ? No i mam nadzieję, na owocną współpracę i wymianę doświadczeń i informacji.

Jakie pomidorki są Twoimi faworytami :)?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 05 Mar 2018 20:26 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 05 Mar 2018 21:48 #593827

  • MarzenaRybka
  • MarzenaRybka's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 36
  • Otrzymane dziękuję: 88
Jestem pod wrażeniem wiedzy waszej :bravo: :bravo:
To prawda,że nie tylko pomidorki(bardzo amatorsko) są moją pasją,
ponieważ mam także ogródek z kwiatkami i dość duży warzywniak i truskawki i winogrona :P
Ulubieńcami naszej rodziny są odmiany malinowe,choć w tym roku zakupiłam
kilkanaście odmian pomidorków rosyjskich B)
Ciekawi mnie jak pójdzie mi ta uprawa i czy owoce będą smaczne :flower1:
Moje cieplarnie,(posiadam dwie)mieszczą 70sztuk pomidorków więc jest co robić :devil1:
Jednakże jak się kocha co się robi,to sprawia to ogromną radość :flower2: :flower2:
Pozdrawiam.Marzena
Ostatnio zmieniany: 05 Mar 2018 21:49 przez MarzenaRybka. Powód: literówka
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Zbyszko46, Marlenka, zeberka363, Przylepa, alfamixi, Dino_saur

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 05 Mar 2018 22:03 #593832

  • MarzenaRybka
  • MarzenaRybka's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 36
  • Otrzymane dziękuję: 88
alfamixi wrote:
I ja też zaczynam sezon
IMG_20180303_185637.jpg

Też już nie mogę się doczekać wysiewu moich nasionek :)
ADAM Niech pięknie kiełkują i cieszą oczy :)
Ja pod koniec tego tygodnia też chciała bym siać moje :)
Pozdrawiam.
Pozdrawiam.Marzena
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 06 Mar 2018 08:42 #593882

  • alfamixi
  • alfamixi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 102
  • Otrzymane dziękuję: 144
Termin wysiewu powiela się u mnie już czwarty rok .Sadzonki wybiegały, ale przyczyną było za ciepło i za ciemno . W tym roku spróbuje obniżyć temperaturę o 2-3C i doświadczalnie doświetlę je lampą LED GROW . Nie robiłem tego nigdy, ale kiedyś trzeba zacząć wprowadzać coś innego . Dowiedziałem się że naświetlanie roślin (łącznie ze światłem dziennym) powinno trwać 16h/dobę, a temperatury nocne powinny być niższe od dziennych. Co z tego wyjdzie :teach: ? Nie wiem, ale wiadomościami będę się dzielił jak będzie kogoś chciał tego słuchać :flower:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Adasiowa, Marlenka, olegowa, MarzenaRybka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 06 Mar 2018 19:57 #594028

  • olegowa
  • olegowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1840
IMG_20180305_1750148921.jpg


Moje przygotowania do wysiewu rozpoczęłam od zrobienia etykietek. Wysiewy rozpoczynałam do tej pory 19- 20 marca,
ale w tym roku bardzo mi się spodobała uprawa perlitowa, termin przesuwam więc o tydzień czyli 26-28.
Pozdrawiam Zosia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Terri, Adasiowa, Armasza, Marlenka, Betula, alfamixi, Dino_saur, MarzenaRybka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 06 Mar 2018 20:20 #594038

  • alfamixi
  • alfamixi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 102
  • Otrzymane dziękuję: 144
A ja myślałem że 12 odmian to szczyt rozmaitości . Ale przy Twojej produkcji to ja jestem pikuś :devil1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, olegowa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 06 Mar 2018 20:52 #594047

  • olegowa
  • olegowa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 772
  • Otrzymane dziękuję: 1840
Ilość jest faktycznie pokaźna (to w znacznej mierze zasługa straganiku :thanks: ), ale mam do dyspozycji dwa foliaki 3x6m , więc mogę sobie pozwolić na prawie 100 krzaków. W jednej folii są nowe odmiany do testowania po 2 szt z odmiany.
Koktajlowe zaś "robią" u mnie za ozdobne - rosną w donicach i wszędzie na rabatach z kwiatami.
Mam nadzieję że wszystko ogarnę bez niespodzianek.
Pozdrawiam Zosia
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Armasza, Marlenka, Agusiak, alfamixi, MarzenaRybka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 07 Mar 2018 12:42 #594128

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Adam to jest tak, wysiewamy po 30 40 odmian wydaje się ze mamy wszystkie które chcieliśmy mieć, ale przyjdzie jesień, okazuje się że nie mieliśmy tych najlepszych, które inni opisują. A swoich połowę nie spróbowaliśmy z braku "mocy przerobowych".

Jestem fanem San Marzano i wszelkich odmian które sa "wariacjami na temat". Błazej podpowiedział mi jeszcze jeden sklep internetowy, a tam była odmiana Scatalone Nie miałam tego pomidora, a na obrazku wygląda obiecująco. Ponadto zrywa się go zapalonego i ma dojrzewać w koszyku. No i jak tu nie kupić takie cudo.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, rozalia, Marlenka, Betula, Przylepa, alfamixi, Dino_saur, olegowa, Ada, MarzenaRybka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.761 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum