TEMAT: Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 18 Lut 2018 12:42 #590147

  • kurzys12345
  • kurzys12345's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 19
Witajcie.

Ja mam pytanie "przedsezonowe, a w zasadzie dwa.

Pierwsze jest związane z faktem, że w zeszłym roku moje pomidory dostały zarazy (zar. ziemniaczana, bądź szara zgnilizna - nie mam pojęcia). Czy teraz, przed sezonem, ziemię należny odkazić jakimiś preparatami, by zniszczyć to świństwo, czy nie i jedynie dbać o nowe pomidory? Dodam tylko, że zaraza weszła jak zrobiłem nowy ogródek. Zbudowałem z cegieł murek do wys. ok. 40 cm i wypełniłem czarną ziemią kupioną na składzie ziemi do ogrodów (czarna, z obornikiem - ponoć przetrawionym, choć mam wątpliwości czy się "przetrawił"). Latem zeszłego roku pisałem na jednym z forów i przesyłałem zdjęcia poskręcanych liści młodych krzaków (to było dużo przed nadejściem zarazy). Diagnoza - zbyt dużo składników pokarmowych w glebie. To takie info. celem naświetlenia tła zarazy, może mieć znaczenie.

Drugie pytanie dotyczy sadzonek pomidorów. Póki co, nie mam jeszcze budki ogrodniczej i w zeszłym roku przygotowywałem sadzonki w domu (w tym roku będzie podobnie). W zeszłym roku rośliny wyrosły ładnie, ale szybko poszły w górę, długie że hej. Zaczęły się przewracać i musiałem je podpierać. Sadzonki stały nie bezpośrednio na słońcu, ale przy zachodnio - południowym oknie, więc miały widno. Wilgotność względna, nie przelewałem. Co tu zrobić by wypośrodkować wzrost? Dać słabszą ziemię (użyłem czarnej, kupnej, do sadzonek), jeszcze mniej podlewać, przenieść w zacienione miejsce czy też w domu po prostu mają za ciepło (ok. 21 st C)?

Dzięki za jakiekolwiek podpowiedzi.
Możliwe, że gdzieś w całym tym wachlarzu forumowych tematów były informacje w w/w zakresie (choć patrzyłem tu i ówdzie), jednak to trochę jak szukanie igły w stogu siana, bo lektura bardzo rozległa.
Nie ukrywam (co widać po moich pytaniach), że jestem amatorem i nie mam w tej dziedzinie dużej wiedzy.

Pozdrawiam Wszystkich
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 18 Lut 2018 12:56 #590152

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Tutaj znajdziesz podstawowe informacje odnośnie chorób grzybowych i zarazy na pomidorkach:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...zybowe-na-pomidorach

Powodów poskręcanych liści jest kilka, więc przydałoby się trochę więcej informacji i zdjęcia.
Zaopatrz się w kilka sprawdzonych preparatów do ochrony roślin - już teraz - zarówno ekologicznych, jak i chemicznych, a spokojnie doczekasz się dobrych plonów. Nie sądzę, aby gleba była przyczyną ZZ - zarodniki przenoszą się z innych upraw wraz z deszczem i wiatrem. To tak w wielkim skrócie.
Tak samo z podłożem do wysiewów - jeśli zainwestujesz w dobrą ziemię lub perlit, nie powinieneś mieć kłopotów.
Na wybieganie sadzonek jest kilka sposobów: wysiew w odpowiednim terminie, techniki "ujarzmiania" rozsad ;-), nachylenie rozsad pod kątem względem okna.
W zacienionym miejscu wybiegną Ci jeszcze bardziej.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 18 Lut 2018 13:15 #590158

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Kurzys! Pomidory były w gruncie jak mniemam?
Twoje pomidory najprawdopodobniej zniszczyła zaraza ziemniaczana. Nie ma choroby szara zgnilizna. Są szara pleśń i sucha zgnilizna wierzchołkowa. Ale i tak najbardziej prawdopodobna jest zz. Odkażanie gleby nic nie da, bo zz nie jest chorobą odglebową. Zarodniki są w powietrzu, a na rozwój choroby duży wpływ ma wilgotność powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest uprawa pomidorów pod daszkiem (folia, plexi), rośliny pozostają suche i rzadko chorują. W profilaktyce przed zz w tym sezonie polecam ekologiczne środki naszego nieocenionego Pomodoro. Wątek z opisem jak je przygotować tutaj:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...rodki-ochrony-roslin

Co do wybiegniętej rozsady. Prawdopodobnie za wcześnie wysiałeś pomidory. Najlepszy termin to druga połowa marca. Kiedy wysiewałeś swoje?
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2018 13:17 przez Betula.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 18 Lut 2018 17:34 #590224

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Kochani, na pierwszej stronie tego wątku zamieściłam link do pomocnej strony z omówionymi chorobami pomidorków.
Tutaj też go wklejam.

CHOROBY POMIDORÓW
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Edyta-ka, rozalia, lucysia, alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Lut 2018 09:45 #590345

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 950
  • Otrzymane dziękuję: 4443
Nasiona pomidorów zamknięte . :placze: Klucz schowany , kazałem oddać pod koniec marca . :rotfl1: :drink1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, halgla, Marlenka, alfamixi, Dino_saur

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Lut 2018 10:56 #590362

  • alfamixi
  • alfamixi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 102
  • Otrzymane dziękuję: 144
Nasionka do końca marca będą smutne :unsure: Ja sieje na początku marca w tym roku dokładam lampę LED grow i doświetlać będą się. na fioletowo . :search:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Lucas

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Lut 2018 11:09 #590365

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Ja też zaczynam wysiewy pomidorów końcem marca :) . Na razie jeszcze miesiąc relaksu :wink2:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Lut 2018 11:12 #590366

  • Lucas
  • Lucas's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 164
  • Otrzymane dziękuję: 171
Ja koktajlówki balkonowe chyba za tydzień wysieje. A działkowe standardowo ok. 24-27 marca.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, alfamixi

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Lut 2018 14:47 #590398

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Ja wysiałam eksperymentalnie 3 odmiany pomidorka.Reszta czeka do końca marca.I tak z paprykami miałam poczekać do końca lutego i ten,tego nie wytrzymałam.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Lut 2018 15:43 #590406

  • otojolka
  • otojolka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2649
  • Otrzymane dziękuję: 3765
Na balkon do donic wysieję pomidory na początku marca. Cztery sztuki - Raf, Kellog's Breakfast, Malachitowa Szkatułka i Aussie.
Do gruntu sieję pomidory początkiem kwietnia. Siedmiotygodniowe w perlicie, to będą olbrzymy.
Pozdrawiam. Jolka.
Ostatnio zmieniany: 19 Lut 2018 15:43 przez otojolka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Lucas

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Lut 2018 15:51 #590408

  • kurzys12345
  • kurzys12345's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 19
Dzięki za cenne informacje.

Podejrzewałem zarazę ziemniaczaną, bo i z opisu i ze zdjęć najbardziej przypominało właśnie to diabelstwo (niestety brak zdjęć). Rośliny nie miały "czapki".

W tym roku zadaszę pomidory, nie będę już ryzykował. Preparaty też się przydadzą zawczasu, bo w razie czego trzeba szybko działać i pozostają tylko kupne, a z dostępnością w sezonie różnie bywa.

Wysiew w zeszłym roku miał miejsce z początkiem marca.

Pamiętam, że moja babka (świeć Panie nad jej duszą), miała zwyczaj wypiekania ziemi w piekarniku. Tak przygotowane "ciasto" służyło jej do przesadzania kwiatów doniczkowych, ale w domu. Może to i przesada, wszakże po latach, kiedy nowa marketowa aracea pokazała, że w promocji razem z nią odziedziczyłem wełnowca, wspomniałem metody babci. Ale do brzegu ... Dobra ziemia do sadzonek (i ewentualnie perlit), to jaka? Ta droższa, jakiejś konkretnej marki czy nie kupowana w marketach ogrodniczych? A może właśnie pieczona metodą "na babcię"?

Pozdrawiam Wszystkich.

PS. Przysyłam zdjęcia zeszłorocznych poskręcanych liści na krzakach pomidorów. Co im dolegało?! Wg mnie. w ziemi było za dużo składników, może ten obornik - wbrew zapewnieniom sprzedawcy - nie przekompostował.
IMG_3417-2.jpg
IMG_3418-2.jpg



IMG_3420-2.jpg
Ostatnio zmieniany: 19 Lut 2018 16:12 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Lut 2018 17:21 #590423

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15391
  • Otrzymane dziękuję: 50954
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Adasiowa, Emalia112

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 19 Lut 2018 17:44 #590425

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
kurzys12345 wrote:
Wysiew w zeszłym roku miał miejsce z początkiem marca.

Jak na pomidory do gruntu to za wcześnie. Najlepszy termin to po 20-tym marca.
Pamiętam, że moja babka (świeć Panie nad jej duszą), miała zwyczaj wypiekania ziemi w piekarniku. Ale do brzegu ... Dobra ziemia do sadzonek (i ewentualnie perlit), to jaka? Ta droższa, jakiejś konkretnej marki czy nie kupowana w marketach ogrodniczych? A może właśnie pieczona metodą "na babcię"?

Przy wypiekaniu ziemi w piekarniku ludzie narzekają, że zabija się dużo pożytecznych organizmów (np. dżdżownice) i że przy tym potwornie śmierdzi. No i jeśli nie robiłeś analizy gleby to nie wiesz jaki ta gleba ma skład. Lepiej powinno być z gotowymi mieszankami, przynajmniej w teorii. W praktyce zdarza się, że ziemia ta jest z poprzedniego sezonu i źle przechowywana, co powoduje wytrącanie się amoniaku i w efekcie można sobie zniszczyć rozsadę. Dlatego wiele osób na forum jest zwolennikami perlitu. Polecam prześledzenie wątku perlitowego.
Ja osobiście używam ziemi z Bie...nki. Jako ziemia do kwiatów ma ona trochę za dużo nawozów, ale moim rozsadom, nigdy nie zaszkodziła.
PS. Przysyłam zdjęcia zeszłorocznych poskręcanych liści na krzakach pomidorów. Co im dolegało?!

Wyglądają na przekarmione. Faktycznie obornik mógł być nie przekompostowany, lub było go za dużo.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 20 Lut 2018 17:24 #590688

  • kurzys12345
  • kurzys12345's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 15
  • Otrzymane dziękuję: 19
Dzięki za info.

Przerobię temat perlitu, bo coś nie mam już zaufania do marketowych paczek.

Fakt. Wypalanie ziemi zabija wszystko co w niej było (poza gnomami ;). Nie pamiętałem, że wypalanie śmierdzi, ale skoro tak, to kiepsko. Przy okazji. Jest taki preparat "Humus - koncentrat". Nie pamiętam firmy (jak co mogę sprawdzić, choć pewnie znacie). Przywraca i wzbogaca bio-różnorodność w glebie. Stosuję to do kwiatów domowych i krzewów ozdobnych, iglaków itp. (tu mam trochę doświadczenia). Radzi sobie nieźle, co widać po roślinach. Może to antidotum dla gleby po piekarnikowej eksterminacji.

Czołem.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 20 Lut 2018 21:56 #590802

  • Henryk
  • Henryk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 243
  • Otrzymane dziękuję: 223
Co do dezynfekcji ziemi do wysiewu przez prażenie/parowanie,to czytałem w latach 70-tych
w "Haśle Ogrodniczym"że po takim zabiegu w ziemi powstają trujące dla siewek związki.
Trzeba odczekać jakiś czas aby odparowały.A jak długo,to pokaże nastepujący test:
Co kilka dni wysiewamy nasiona sałaty(jako jednej z najszybciej kiełkujących roślin)
Na początku nie będzie wschodów,bo w ziemi są jeszcze trujące związki.
Gdy po którymś kolejnym wysiewie pokażą się siewki sałaty,oznacza to,że ziemia jest bezpieczna i można siać nasze docelowe rośliny.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Horti, Betula, Przylepa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 22 Lut 2018 18:26 #591177

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
U mnie pomidorki już wszystkie wysiane.
29 stycznia wysiałam 2 koktajlowe miniaturki,
a w niedzielę 18 lutego cała reszta.
28 gatunków z naszego bazarku i 4 gatunki moich, które wysiewam od 3 sezonów.

Mimo, że pomidorki powinno się wysiewać minimum w połowie marca,
to u mnie już teraz.
W zeszłym roku za waszą radą posiałam pod koniec marca i pomidorki bardzo wolno rosły,
co przekładało się na późniejsze zbiory.
Wszyscy już zbierali, a ja czekałam :-(


IMG_20180218_193037.jpg


IMG_20180218_193027.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): eldo, Krecik stary, Adasiowa, Emalia112, Marlenka, annakaja, alfamixi, Sylwiaaa

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lut 2018 07:53 #591259

  • Sylwiaaa
  • Sylwiaaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 650
  • Otrzymane dziękuję: 3089
No i super :) ja też wysiałam już wszystkie moje gatunki na ten rok (Koralik, Ola Polka, Rumba Ożarowska i Kmicic).

Na pewno jeszcze dosieje na początku marca.
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 23 Lut 2018 08:05 #591262

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Sylwia przydały by Ci się takie bardziej kontrowersyjne smaki pomidorów, Chocolate strips, Ausie, Malachitowa Szkatułka, jakaś Kozulka.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.500 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum