TEMAT: Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 08 Maj 2018 22:03 #605250

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Aniu pszczółki nie nadarzają za naturą większość pożytków nałożyła się na siebie.
O miodzie odmianowym w tym roku to mogę sobie pomarzyć :cry2:
A...bo mi uleci dziękuję za dobre miłe słowa ,ale wiesz ja tak naprawdę nić szczególnego nie robię ,ot lubię wyzwania :devil1:
Poz Krzyś :bye: :dance:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, alfamixi


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 08 Maj 2018 22:17 #605255

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Nic szczególnego .... daj Boże każdemu robić tyle wspaniałych, pożytecznych rzeczy .... i to z sercem. Niech Ci się darzy Krzysiu - na grządkach i w ulach :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pszczelarz5

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 08 Maj 2018 23:05 #605273

  • Daria3012
  • Daria3012's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 31
  • Otrzymane dziękuję: 10
garden wrote:
Daria3012 wrote:
Ach, bo juz się zniechęcilam... sadzonki zawsze mozna dokupic ;)

NIE ZNIECHĘCAJ SIĘ !
właśnie z sadzonkami to jest taki myk że teraz są i jest jeszcze w czym wybierać, a potem to już różnie bywa, ja nie kupuje ale nieraz przechodzę przez targ to zawsze zwracam uwagę na rozsadę pomidorów (takie zboczenie :-] )
To co masz oceniłem wyłącznie po pierwszym zdjęciu, bo tam w tle widać, na pozostałych jest niewyraźnie, ale da się dostrzec jakieś niskie roślinki one by się mogły nadać, więc chyba nie wszytko stracone. Jak chcesz zrób fotkę.


Jeszcze podrążył bym temat nawozu, bo w necie znalazłem target ekologiczny do pomidorów i ogórków. zobacz czy ma taki sam skład. Bo jest tam sód, a pomidor niezbyt to lubi zwłaszcza w doniczce.
Skład wieloskładnikowego organicznego nawozu w płynie NK 3-5.
3% - azot całkowity (N),
0,5% azot dostępny (N)
5% - tlenek potasu całkowity (KO)
2% - siarka całkowita (S)
2% - sód całkowity (Na)
35% - zawartość substancji organicznej

Zalecana dawka 10 ml na 1 l wody.
Swoją drogą jaką dawkę dawałaś? bo skład jest dość ubogi, dla porównania ja 2 razy podlewałem nawozem co miał NPK 20:20:20 + do tego MgSO4 i nic i się nie stało, a porównując te 20% do 0,5% "dostępnego" to dość spooooora różnica.

Z ciekawości podsypie do doniczki z awaryjnym pomidorkiem trochę soli.

Taki wlasnie mam ten nawoz.
3,5% nawoz calkowity
0,5% azot dostepny
5,5% tlenek potasu calkowity
2% siarka calkowita
2% sod calkowity
35% zawartosc substancji organicznej

Dawalam tyle ile zaecają- czylu pol nakretki na 1L. (10ml na 1l wody)
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 09 Maj 2018 15:00 #605342

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
No i stało się. Wysadziłam do gruntu 1/3 moich pomidorów, czyli 10 szt;) Na pierwszy rzut poszły Malachitowa i Ace VF. A w szklarni od kilku dni siedzi jeden krzaczek Ruby Surprise, jeden krzaczek Ananas Noir i 4 słodkie papryki. Nie będę chyba wysadzać tam więcej pomidorów, bo w zeszłym roku i 2 lata temu pod koniec wegetacji przyplątały się wirusy. Może jakieś arbuzy dosadzę im do towarzystwa, po drugiej stronie ścieżki.

IMG_20180509_142224.jpg
IMG_20180509_142244.jpg


IMG_20180509_142849.jpg


edit. dodam jeszcze tylko, że w tym roku muszę się zmobilizować, żeby żadnemu wilkowi nie popuścić. 2 pędy i koniec. bo zawsze tak sobie obiecuję, a potem mi rura mięknie jak już na wilku kwiatki...
Ostatnio zmieniany: 09 Maj 2018 15:31 przez patrycja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Edyta-ka, rozalia, iwcia55, agnesa700, Betula, Renia, Pestka, Szymek, UllaM

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Maj 2018 18:26 #605368

  • karolinanie
  • karolinanie's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 27
  • Otrzymane dziękuję: 3
Witam wszystkich! Mam problem z moimi pomidorami malinowymi, bardzo prosze o wsparcie bo nie wiem co robic.
Jak czytam w internecie a za bardzo sie nie znam to juz pasuja tu 4 rozne choroby grzybowe... nie wiem ktora z nich jest rzeczywiscie na moich pomidorach? Najbardziej dziwne jest to ze nic innego nie choruje tylko pomidory malinowe wiec moze jednak to nie jest choroba tylko jakies niedobory?
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 09 Maj 2018 18:29 przez karolinanie.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Maj 2018 18:50 #605375

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15454
  • Otrzymane dziękuję: 51356
Jeśli boli Cię palec to posyłasz lekarzowi swój palec, czy idziesz z nieodciętym palcem do lekarza ?. :rotfl1:

To jest niedobór magnezu . Istotne jest w którym miejscu krzaka znajduje się ten liść/ liście/ dlatego w przypadku chorób czy zakłóceń fizjologicznych konieczne jest pokazanie całego krzaka.

Różne jest zapotrzebowanie pomidorów na magnez. Nie wykluczone, że to nie jest brak magnezu w glebie a nadmiar potasu lub azotu amonowego, który blokuje pobieranie magnezu przez roślinę z gleby. . Dobrze więc by było zdradzić nam, jak nawożona była gleba przed wysadzeniem pomidorów, a jak po ?.
To nie przypadek, że dotknęło to pomidory malinowe akurat. One są bardziej wrażliwe na nadmiar składników w glebie/ zasolenie /
Ostatnio zmieniany: 09 Maj 2018 18:57 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Maj 2018 18:58 #605377

  • karolinanie
  • karolinanie's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 27
  • Otrzymane dziękuję: 3
Glebę kupiłam do warzyw, warzywa są w donicach 30l, część z nich ma usunięte dno i jest do połowy wkopana w glebę.
Nawożę raz w tyg biohumusem nic więcej. Szkoda, że nie zrobiłam zdjęcia ale generalnie wszystkie liście te duże w dolnej partii. Wiem, że mało to mówi ale załączam zdjęcie gdzie po lewej na dużym liściu widać jak to się zaczyna.
IMG_1472.jpeg
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Maj 2018 18:59 #605378

  • karolinanie
  • karolinanie's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 27
  • Otrzymane dziękuję: 3
To starsze zdjęcie ale coś może podpowie
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 09 Maj 2018 18:59 #605379

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5576
  • Otrzymane dziękuję: 12792
Jeżeli pomidory prowadzimy na 1 pęd to uszczykujemy wszystkie pędy wyrastające z kącików liści.
Na dwa pędy - zostawiamy pęd pod gronem kwiatowy - resztę uszczykujemy.
Na trzy pędy - zostawiamy pęd jak wyżej oraz jeden z wyrastających poniżej. Prowadzenie pomidorów na trzy pędy opóźnia zbiór owoców, ale jest on bardzo duży.
Ja prowadzę w tunelu pomidory na 2 pędy, ale co drugi krzak pomidora. Jak wszystkie będą na dwa pędy to będzie za duże zagęszczenie i przez to zły przepływ powietrza co wiąże się z zagrożeniem chorób grzybowych.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): patrycja, koma, Renia03

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Maj 2018 19:01 #605380

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15454
  • Otrzymane dziękuję: 51356
Jaką glebę do warzyw ?. Ile nawozu startowego miała ta ziemia ?. Co te zrębki robią w tej donicy ?
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Maj 2018 19:09 #605383

  • karolinanie
  • karolinanie's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 27
  • Otrzymane dziękuję: 3
Może ze zrębkami nie był najlepszy pomysł ale te bez mają dokładnie to samo. Ziemia do warzyw - STERLUX PODŁOŻE UNIWERSALNE, w tej ziemi mam wszystko, pomidory koktajlowe, ogórki, paprykę itp, wszystko ma się dobrze oprócz pomidorów malinowych.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Maj 2018 19:12 #605384

  • karolinanie
  • karolinanie's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 27
  • Otrzymane dziękuję: 3
Pomidory koktajlowe mam w skrzyniach w tej samej ziemi

IMG_1511.jpg


IMG_1512.jpg
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Maj 2018 19:14 #605385

  • karolinanie
  • karolinanie's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 27
  • Otrzymane dziękuję: 3
Może nie jest idealnie to moja pierwsza przygoda z warzywami ;) ale tunel miał być tylko przejściowy i na pomidory malinowe a trzymam tam puki co inne warzywa, które docelowo trafią na taras. Tak czy inaczej nic nie choruje tylko te nieszczęsne malinowe odkąd trafiły do tunelu.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Maj 2018 19:15 #605386

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15454
  • Otrzymane dziękuję: 51356
Konieczne są opryski z siarczanu magnezu. Jeśli nie masz oryginalnego nawozu, to możesz kupić w aptece sól gorzką. To jest właśnie siarczan magnezu. Stężenie 1 % tj 10 gram na litr. Opryskać dokładnie. Powtórzyć oprysk po tygodniu.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Maj 2018 19:27 #605390

  • karolinanie
  • karolinanie's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 27
  • Otrzymane dziękuję: 3
Tak zrobie! :) dziękuję!
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 09 Maj 2018 19:40 #605394

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15454
  • Otrzymane dziękuję: 51356
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 09 Maj 2018 19:46 #605395

  • Murarka
  • Murarka's Avatar
Ze wzgledu na duża ilość posiadanych sadzonek planuję posadzić po dwie przy jednym paliku i prowadzić każdą na jeden pęd. Czy ktoś ma doświadczenie czy taki sposób jest dobry?
A może posadzić klasycznie: jedna sadzonka przy paliku i prowadzić na dwa pędy ?

Beata
Temat został zablokowany.

Uprawa pomidorów pod folią i w gruncie - edycja II 2017/2018 09 Maj 2018 20:02 #605397

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6927
  • Otrzymane dziękuję: 42135
Jest to sposób b.dobry polecany przez Pomodoro.Takie nasadzenia stosuję od 2013r.tak w gruncie jak i pod folią.Dotychczas nie miałem problemów. :drink1: :drink1:
Pozdrawiam Józek!!
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Murarka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.574 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum