TEMAT: ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 24 Mar 2018 18:25 #597269

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3561
  • Otrzymane dziękuję: 30032
Cierpliwość -staram się ją mieć.seler wysiany 1.II nie pokazywał oznak życia.Dwa dni temu ku mojemu zdziwieniu coś się p
okazało

20180324_175043.jpg


papryka ostra/najdorodniejsza jest chabanero chocolate od Armaszy
20180324_170340.jpg
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, Adasiowa, rozalia, Marlenka, Agusiak


Zielone okna z estimeble.pl

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 24 Mar 2018 18:52 #597273

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7050
Chyba wcześniej niż dwa dni temu, bo wygląda na conajmniej 5dni nad ziemią. :)

U mnie seler zaczyna pokazywać pierwszy liść właściwy, cebula jakoś kiepsko rośnie w tyn roku, por wychodzi spod ziemi. Papryki rosną bardzo ładnie, choć niektóre pokazują, że dostały zbyt bogatą ziemię pod nogi. Ziemniaki z nasion rosną ok ale już by można je przepikować. Wysiałem też wczesną marchew oraz pietruszkę naciową i już ponad ziemią. Co prawda tydzień wschodziła ale wyszła ładnie. :) Jutro jakieś fotki wstawie.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Marlenka

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 24 Mar 2018 19:04 #597277

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Mój seler naciowy i korzeniowy też już pokazują liście właściwe.Dostały eksmisję na parapet zewnętrzny i zostały na noc.
Sałatki też wyeksmitowane i ładnie się zagęszczają.
Za to cebula Wala Wala i szpinak Usepa milczą.
Aniu korzenie groszku przepiękne :thanks:
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2018 19:05 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Pestka

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 24 Mar 2018 19:35 #597286

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7914
Lucysiu czy chłód na seler nie wpłynie niekorzystnie?? Przecież dlatego wysadza się go w połowie maja bo zimno stymuluje go do kwitnienia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, lucysia, Agusiak

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 24 Mar 2018 19:42 #597289

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3561
  • Otrzymane dziękuję: 30032
Bobej zgadzam się z Tobą.Z pewnością wschody były wcześniej.Pojemnik z nasionami poszedł w "odstawkę"a ja zobaczyłam kiełki dwa dni temu.
Maria
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 24 Mar 2018 19:48 #597292

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Lucysiu i u mnie też nic,cebula Wala Wala i szpinak Usepa wysiane 20.II.nie wykazały chęci współpracy ,ale nadal mam nadzieję że skiełkują kiedy poczują wiosenne słoneczko.
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2018 19:51 przez Pestka.
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 24 Mar 2018 19:51 #597293

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
U mnie też dawno wysiane.Już nie pamiętam daty,musiałabym zerknąć w notatki.
A selerek śliczny,ale może rzeczywiście na noc do domku wniosę.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2018 19:52 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 24 Mar 2018 21:15 #597331

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Dzisiaj pokazał się kwiatek na Cyklonie

20180324_210904.jpg

Co ja mam z nim zrobić???
Oberwać czy zostawić?
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Marlenka, Betula

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 25 Mar 2018 18:23 #597453

  • Wembley
  • Wembley's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 44
  • Otrzymane dziękuję: 23
Moje pierwsze w życiu rozsady pomidorów, i kilka krzaczków papryk.
Zauważyłem dziś że roślinki są oklapnięte.
Na zdjęciu ziemia jest wilgotna, bo jak tylko zauważyłem że jest przesuszona, podlałem je.

1.Czy były oklapnięte z braku wody, czy nadmiaru dzisiejszego słońca? Jeśli trzeba, odsunę trochę wgłąb pokoju w słoneczne dni.

2. Kiedy zacząć podlewać nawozem do ferdygacji te roślinki? Po czym poznać że to ten czas. Czy obniżać temp w pokoju poniżej 20 stopni i nie martwić się że rośliny wolniej rosną, czy ferdygować i cieszyć się że są wyrośnięte-jak to wyczuć?

3. Kiedy przepikować do kubków 0,4l? Czy obserwować aż korzenie będą tak duże, że roślinom będzie w obecnych kubkach za ciasno?
IMG_0472.jpg


IMG_0473.jpg


IMG_0474.jpg


IMG_0475.jpg


IMG_0475.jpg
Pozdrawiam,
Robert
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Terri, Adasiowa, Marlenka, iwcia55, Agusiak

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 25 Mar 2018 19:34 #597469

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Wiesz, właściwie sam sobie odpowiedziałeś na jedno z pytań :) - przyczyną zwiędnięcie rozsad mogło być albo przesuszenie, albo zbyt gwałtowne działanie słońca przez szybę ( młode roślinki z niższą adaptacją do warunków ograniczyły transpirację i liście oklapły ) - poczuły się jak w szklarni :)
Rozsady uprawiasz w ziemi - zazwyczaj przez pierwsze 2-4 tygodni od posadzenia ( w zależności od zasobności podłoża w składniki pokarmowe ) nie nawozimy/fertygujemy roślin. Po prostu obserwuj - one same Ci zakomunikują, że są głodne :)
Pikujesz do większych kubków, gdy roślinkom jest za ciasno w dotychczasowym pojemniku - Twoje mają jeszcze sporo czasu, powiedzmy do wytworzenia 4 pary liści właściwych.
Temperatura na poziomie 18-20 stopni jest o.k.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 25 Mar 2018 21:22 #597499

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Do tego co napisała Ania dodam tylko, że jeśli użyłeś do tej rozsady gotowej mieszanki ziemi, to one zazwyczaj mają dodatek nawozów i wtedy z fertygacją nie ma się co śpieszyć. Ja do tej pory używałam ziemi z Biedronki (w tym roku Aura) i z reguły nie musiałam w ogóle swojej rozsady nawozić.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Mar 2018 21:27 #597724

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
Posiałam dziś drugą turę pomidorków w plastikowym opakowaniu po jajkach, akurat dobrze pasuje na parapet, ponaklejałam nazwy odmian na każdym "jajku" podlałam i czekam co urośnie.
Sadzone wcześniej - pierwsza tura 15 marca już mają po 2 listki niektóre mają listki związane łupinką nasiona przegięte są do ziemi i tu pytanie poradzą sobie same czy uwalniać je własnoręcznie? Tu obawa czy nie urwę im łodyżki.
Jedynie Czekista jest nieśmiały i ukrywa się w ziemi. Przed sadzeniem obtoczyłam nasionka w mleku w proszku, Pomodoro pisał że odkaża, do jednego wgłębienia wsadzałam 2-3 nasionka danej odmiany.
Papryka ostra pozyskana z ususzonej rynkowej papryki już wyrosła i nie wiem czy nie będzie z nią kłopotu bo jest już spora a do gruntu to raczej w maju. W tamtym roku już ją testowałam (wysiałam na rozsadę w połowie kwietnia) i nie każda zdążyła się wybarwić, wykończył ją mróz.
Seler naciowy i słodka papryka (nasiona wydłubane z biedronkowego egzemplarza) też już ładnie wschodzi, bakłażan mnie nie lubi zero wschodów, może się jeszcze namyśli. Do gruntu poszedł namoczony wczoraj bób i groszek cukrowy a i cebula z piwnicy, która zaczęła wybijać w szczypior. W ogródku raczej jeszcze błoto, ziemia jeszcze lodowata i nie pachnie wiosennie ale da się wejść.
Witaj Wiosno zaczynamy....
Pozdrawiam serdecznie
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, Adasiowa, Marlenka, Betula, Przylepa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Mar 2018 21:40 #597728

  • Przylepa
  • Przylepa's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 288
  • Otrzymane dziękuję: 1098
Nie zawsze roślinka jest w stanie sama zrzucić kask :jeez: . W takim wypadku spryskuję nasionko wodą, czekam chwilkę, aż zmięknie i delikatnie palcami uciskam i jednocześnie ściągam. W większości przypadków, pacjent żyje i dalej się rozwija :happy3:
Pozdrawiam Ewa
"Chcesz być szczęśliwym - załóż sobie ogród"
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri, emi247, Dino_saur, Jasia

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Mar 2018 21:46 #597730

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Jasiu - tytanie pracy :)

Papryczkę możesz przenieść w chłodniejsze miejsce - to powinno zahamować nadmierny wzrost. Kaski ściągam ( jeśli takowe się pojawiają ) w taki sam sposób jak Ewunia.
Zrobiłaś otworki odpływowe w tej wytłaczance ?
Jednak wysiewając nasiona POMIDORKÓW, PAPRYK, wkładam PO JEDNYM NASIONKU do dołka. W ubiegłym roku Czekista wschodził bez problemów, zobaczę, jak spisze się w tym.
Jeśli sadzę fasolę, to gniazdowo: kilka nasion w dziurkę.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jasia

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Mar 2018 22:00 #597736

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50881
Jasia wrote:
Pomodoro pisał że odkaża,

Możesz mi przypomnieć ten mój wpis ?
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Mar 2018 22:17 #597745

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
Dziękuję za rady, dziurkę zrobiłam, za rok będzie jedno nasiono do wgłębienia. Pomodoro poszukam tego wpisu obiecuję, a jeśli się pomyliłam to przepraszam
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Mar 2018 22:25 #597751

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50881
Owszem, jest mowa o otoczkowaniu nasion do siewu mlekiem w proszku np. tutaj :

www.uprawyekologiczne.pl/372_Dezynfekcja_nasion.html
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 26 Mar 2018 22:38 #597754

  • Jasia
  • Jasia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 161
  • Otrzymane dziękuję: 351
Dobrze że mnie wyręczyłeś w tym szukaniu, bo nocy nie starczy zanim znajdę. Byłam prawie pewna że czytałam o tym mleku w którymś wątku o pomidorach, ale mogłam coś namieszać. Zobaczę jak trochę białka wpłynie na pomidora, dzieci na nim rosną to roślina może też będzie szybciej się rozwijać.
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2018 22:40 przez Jasia. Powód: błąd
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.830 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum