TEMAT: ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 12 Sty 2019 20:38 #636463

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5029
  • Otrzymane dziękuję: 13138
To w tym roku rzodkiewki z rozsady. Pierwszy tydzień lutego i do siania.
Dzięki za filmik.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 12 Sty 2019 21:02 #636467

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Filmik bardzo dobry, ja na pewno skorzystam z tej metody uprawy rzodkiewki.
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 12 Sty 2019 21:07 #636469

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
carbon wrote:
Rzodkiewkę sieje po 2 lub 3 sztuki do jednej celi a w w jednej palecie jest ich 72 cele Gdy podrośnie wsadzam na rabatę .Podpatrzyłem ta metodę tutaj :

Carbon, dzięki za film. Ten kanał zapowiada się bardzo ciekawie, świetne urozmaicenie deszczowego, styczniowego wieczoru. :) :bye:
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 12 Sty 2019 21:12 #636471

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
Bardzo fajny ten kanał , sporo fajnych rzeczy gostek pokazuje widać ze wie o czym mówi . Robiłem sałatę jego sposobem z rozsady wyszła super , nigdy takiej nie miałem jeszcze .
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Horti, lucysia, Betula

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 12 Sty 2019 21:27 #636476

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
Aniu przepraszam ale muszę opowiedzieć Ci jaką miałam przygodę z nasionami bakłażana. Wczoraj wyjęłam wszystkie nasiona z szuflady, przejrzałam i z powrotem do niej włożyłam. Traf chciał, że dzisiaj córcia zainteresowała się bakłażanami /jako, że będą pierwszy raz/ i zapytała o odmiany i ile? "No trzy"... odpowiedziałam i dałam jej pudełko. "Ale tu jest tylko dwie!". Przeszukaliśmy całe mieszkanie centymetr po centymetrze, łącznie z koszem na śmieci. Nie ma..., no nie ma - kamfora. :jeez:
Kurde myślę sobie...jak ja to powiem Ani, przecież Ona mi zaufała. Przed chwilą włożyłam szlafrok, odruchowo wsunęłam rękę do kieszeni a w niej dilerka z nasionami. :rotfl1: :rotfl1:
Skleroza nie boli, a szkoda.....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, UllaM

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 12 Sty 2019 21:40 #636478

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Najważniejsze, że bakłażan się odnalazł, ale nawet gdyby zawieruszył się gdzieś bezpowrotnie, to i tak znalazłybyśmy rozwiązanie: nową dilerkę z nowymi nasionami :)
Aduś .... jakby to powiedzieć - kurde dziękuję :kiss3:


p.s. w najgorszym wypadku wyślę Ci gotową rozsadę bakłażana :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2019 21:50 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bietkae, Ada

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 12 Sty 2019 21:53 #636480

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
To była dilerka z odmianą Solomon - dlatego taka akcja poszukiwawcza. :happy:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 12 Sty 2019 21:55 #636481

  • patrycja
  • patrycja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 799
  • Otrzymane dziękuję: 2061
Mam pytanie do osób produkujących rozsadę w growboxach. Przez ile godzin dziennie doświetlacie swoje roślinki? Czy cały czas siedzą one w growboxie, czy wystawiacie w ciągu dnia na jasny parapet? Jeżeli tak, to kiedy lepiej doświetlać, rano, czy wieczorem? Chcę w tym roku trochę poeksperymentować z doświetlaniem, ale nie do końca wiem jak się za to zabrać:) Wiem, że najlepiej byłoby na stałe rozsadę trzymać w growboxie i włączać jej światło na, może, 10 (?) godzin, ale jeżeli rośliny mogą postać na południowym parapecie, to chyba warto to wykorzystać i obniżyć koszty doświetlania?:)) No i pytanie ostatnie;) Czy produkcja rozsady w growboxie trwa krócej? Czy tak samo długo, tylko rośliny są bardziej krępe? Z góry dzięki za podzielenie się doświadczeniami :hearts:
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2019 21:56 przez patrycja.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae, Maggie

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 13 Sty 2019 08:09 #636505

  • Bala
  • Bala's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 244
  • Otrzymane dziękuję: 1194
Ja naświetlam ok 12h. Wstaję rano i włączam lampy. Pod wieczór wyłączam. Są na razie tylko pod sztucznym światłem. Mam na 1 m2 ok. 15k lumenów. Myślę że ma to znaczenie. Generalnie rośliny "wiedzą' o długości dnia i ma to wpływ na ich rozwój. Długość naświetlania decyduje o kwitnieniu, tworzeniu korzeni spichrzowych itd itd. W mojej opinii dobrze jest naśladować wiosnę. :) Growbox postawiłem na południowym parapecie w wolnym pokoju i mam możliwość szybko zdjąć izolacyjną ściankę od strony szyby ale na razie w mojej ocenie jest zbyt pochmurno. Wyliczyłem miesięczny koszt na 16 zł (bez stałych opłat). Produkcja w growboxie zasadniczo nie trwa krócej, ale daje wyprzedzenie dla roślin o długim cyklu rozwoju i można cieszyć się zbiorami w lecie a nie w październiku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Marlenka, patrycja, Betula, bietkae, olegowa, Maggie

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 13 Sty 2019 08:43 #636507

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3086
  • Otrzymane dziękuję: 5975
Przypominajka! Od lutego siejemy karczochy, moje nasionka siedzą już w ziemi.

0dc3cc5dd9460fc7gen-3.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Marlenka, patrycja, Betula, bietkae, Maggie

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 13 Sty 2019 08:48 #636509

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
U mnie zasada działania growboxa jest podobna do Bali. Wykorzystuję stare niewielkie akwarium, więc nie mieszczą się w nim wszystkie wysiewy, do chwili wysadzenia na grządkę.
Gdy zaczyna się robić ruch w wysiewach, growbox staje się "inkubatorem". Skiełkowane nasiona idą do perlitu, a potem do rozłożenia liścieni mieszkają w ciepłej, równo oświetlonej przestrzeni. Tak traktuję przede wszystkim najwcześniejsze siewy: bakłażany, papryki. Pochmurny styczeń, nie dałby im na na parapetach odpowiedniej ilości światła.
Pozdrawiam,
Dorota
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2019 08:49 przez Horti.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, patrycja, Betula, bietkae, Maggie

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 13 Sty 2019 09:32 #636516

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20241
  • Otrzymane dziękuję: 64611
Dorotka, czy mogłabyś w wolnej chwili podać rozmiary tego akwarium oraz dokładną specyfikację oświetlenia ? Myślę, że wiele osób skorzystałoby z Twojego pomysłu :)

Rzodkiewkę będę wysiewać tradycyjnie, ale to, co bardzo mi się spodobało podczas oglądania filmiku to ta oszklona pracownia ogrodnika oraz Jego podejście do swojej pracy: spokój i wielka pasja. W tle widoczne były palety z rozsadą innych warzyw i ten widok nastraja niesamowicie optymistycznie. Marcin - ja również dziękuję za zamieszczenie tej ciekawostki.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Marlenka, carbon, patrycja, Betula, bietkae

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 13 Sty 2019 10:15 #636524

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
W zeszłym roku metodą Charlsa Dowdinga wysiałam nasiona sałat,buraków białych i czerwonych i groszku cukrowego.Potwierdzam:dużo wcześniejsze zbiory.Rzodkiewkę chyba spróbuję w tym sezonie. :wink2:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, bietkae, Maggie

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 13 Sty 2019 10:28 #636526

  • czesio
  • czesio's Avatar
Na czym polega metoda siewu Charlesa Dowdinga?
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 13 Sty 2019 10:49 #636532

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Czesiu, parę postów wcześniej carbon wrzucił link do filmów, to tam.
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 13 Sty 2019 11:13 #636535

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7908
  • Otrzymane dziękuję: 52372
Ja doświetlam nieco inaczej. Mam dwa miejsca do doświetlania. Ciepłe i chłodniejsze. Ciepłe jest pod stołem w pokoju, do którego pod blatem zamocowane są taśmy led. Tam wędrują malutkie roślinki po wschodach i po pikowaniu. Doświetlam ok 12 godz. Ale jak jest pogodny dzień, to wystawiam na parapet, a wieczorem pod lampy. Stolik ma zasłonkę z grubego materiału.

1.jpg


2.jpg


Natomiast, gdy nabiorą trochę ciała, wędrują na strych. Tam między szklanymi włazami na dach wisi półka. Mam ustawiony programator czasowy, a dodatkowo jeszcze czujnik zmierzchowy. Jak jest słonecznie to doświetlanie się wyłącza, a jak pochmurno to świeci. Oczywiście tylko w dzień. Tam jest temp. ok. 18 - 20st. teraz.
Niestety mam teraz tylko takie stare zdjęcie. Ja pójdę podlewać to zrobię nowe.

3.jpg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Adasiowa, Horti, patrycja, Betula, bietkae, UllaM, Ada, magnes, Jaedda, Maggie

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 13 Sty 2019 11:46 #636542

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3569
  • Otrzymane dziękuję: 30127
U mnie jutro na waciki wędrują nasionka papryki ostrej i bakłażana.Bakłażan po raz pierwszy-jestem bardzo ciekawa efektów.Zawsze nasiona do momentu wykiełkowania trzymam w kotłowni,przykryte przezroczystą folią i raz dziennie są wietrzone.Od dwóch lat zdaje to egzamin.
Przygotowałam już oznaczniki,które będą bezpośrednio na roślinach.W ubiegłym roku te które były w ziemi pofrunęły z wiatrem.I tak sobie to wymyśliłam


007-7.jpg


20190113_110841.jpg
Maria
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 13 Sty 2019 12:44 #636551

  • Edyta D
  • Edyta D's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 522
  • Otrzymane dziękuję: 767
Takie znaczniki są bardzo dobre. W tym roku będzie trzeci sezon jak będę mieć u siebie dilerki z karteczką w środku przywiązane do palika. Nic się nie niszczy, nie gubi...naprawdę fajna rzecz.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Betula, bietkae, koma, Jaedda
Wygenerowano w 0.606 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum