TEMAT: ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 16 Sty 2019 20:36 #637090

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2839
  • Otrzymane dziękuję: 11697
Pancho ma okres wegetacji 85-100 dni ale podejrzewam, że jest to czas liczony od wysadzenia rozsady. Tę odmianę można wysadzać do gruntu już w marcu ale ja pierwsze pory posadzę w tunelu. Mam nadzieję, że zbiory nastąpią w czerwcu. Zobaczymy jak szybko będzie rosła rozsada. Będzie doświetlana. Jak pod koniec marca będzie zbyt mała to posadzę ją w odkrytym gruncie a nie w tunelu i będzie do zbioru w lipcu i w sierpniu. W ubiegłym roku wykładałem nasiona tej odmiany na wacikach 17 lutego a więc o ponad miesiąc później.
Ostatnio zmieniany: 16 Sty 2019 20:41 przez przemek1136.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, ewa-s, Adasiowa, Betula


Zielone okna z estimeble.pl

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 16 Sty 2019 21:22 #637094

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
Odnośnie doświetlania rozsad to od początku tak robię rozsadę zanim pojawiły się ledy, próbowałem tradycyjną metoda na parapetach ale było nieciekawie .Tak wiec jeśli coś sugeruje tzn sam tak robiłem lub widziałem jak inni to robiąO forumowiczów lampy troszczę się tak jak o własne . Widziałem nie tylko pomidory uprawiane w piwnicach ale nawet ogórki i to całkiem niezłe plony , ale koszt takiej zabawy był niewspółmiernie wysoki do ponencjalnych plonów a przedewszystkim czasochłonny . Natomiast eksperymenty są najbardziej wskazane , wielu z nas przezimowuje papryki np wiec dlaczego nie pomidory, sam jestem ciekawy jaki Ewa osiągnie rezultat ze swoim pomidorkiem . Jesli będą owoce to w następnym sezonie ja wypróbuje Ewy metodę na drafcie albo i dwóch do tego jakby można to było zrobić w perlicie np z domieszką podkładu kokosowego to było by super .
Ps Właściwie to co będę czekał zrobię to jeszcze w tym tygodniu , tylko proszę doradźcie jakiej wielkości doniczka( żeby nie za duża i jaki tu draft by był dobry i czy sam perlit czy zmieszać z podłożem kokosowym ?
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Adasiowa, Betula

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 16 Sty 2019 21:49 #637096

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
U mnie pierwszy tegoroczny kwiatek.:D


IMG_20190116_205037.jpg
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewa-s, Adasiowa, Marlenka, iwcia55, patrycja, Betula, UllaM, iwa, JaNina

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 16 Sty 2019 21:50 #637097

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Adasiowa wrote:
Marysiu - gratulacje - jesteś chyba pierwszą bakłażanową mamą :) Cieszę się razem z Tobą...
A ja.?
U mnie Baron z własnych nasionek wykiełkował szt 2!Drugi wieczorem. Na poprzedniej stronie pisałam o pierwszym. Jesteśmy we dwie pierwsze bakłażanowe mamy! :dance:
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 16 Sty 2019 21:51 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 16 Sty 2019 22:01 #637100

  • badzia
  • badzia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 922
  • Otrzymane dziękuję: 2283
Patrycja, te nasiona w OBI zalegają tam od ????, do skutku. Świeże nasiona na kolejny sezon pojawiają się w innym miejscu, razem z cebulowymi i bulwiastymi. Stoiska te znikają po sezonie siewno/nasadzeniowym.Pewnie wtedy, po sezonie, dokonują selekcji i te o trefnym terminie wysiewu posyłają na ten wieczny dyżur. Zawsze ktoś się trafi i kupi. Kiedyś tak kupiłam w styczniu Sungolda, za 9,99 zł. Termin wysiewu był ubiegłoroczny, a że zależało mi na oryginale to i zabuliłam. Nie chcieli przecenić.Ale Carycy bałam się kupić. Nasiona papryki nie są tak żywotne jak pomidorów.

Kiedyś, przed laty pisali na opakowaniu rok zbioru nasion. Teraz ktoś za nas decyduje o przydatności nasion. Dlatego tak często narzekamy na marne kiełkowanie.
Ostatnio zmieniany: 16 Sty 2019 22:12 przez badzia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewa-s, Adasiowa, Horti, patrycja, Betula, UllaM, Maggie

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 16 Sty 2019 22:18 #637103

  • Horti
  • Horti's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1276
  • Otrzymane dziękuję: 3726
Oglądałam opakowania papryki i pomidorów, czeskie. Podają datę zbioru i ważności, na ogół są to dwa lata. Może u nas jest podobnie?

A z Sungoldem zrobiłam tak samo. :)
Pozdrawiam,
Dorota
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Adasiowa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 16 Sty 2019 22:27 #637106

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
carbon wrote:
Właściwie to co będę czekał zrobię to jeszcze w tym tygodniu , tylko proszę doradźcie jakiej wielkości doniczka( żeby nie za duża i jaki tu draft by był dobry i czy sam perlit czy zmieszać z podłożem kokosowym ?

Myślę, że doniczki możesz zmieniać wraz z wielkością pomidorów jak w przypadku rozsady. Docelowo dla pomidorów doniczka nie mniejsza niż 10 litrów. Chyba, że to będą pomidory karłowe, to wtedy mniejsza.
Co to jest draft w znaczeniu ogrodniczym? Ja znam tylko tłumaczenie tego słowa jako szkic.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 16 Sty 2019 22:30 #637107

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Koma! Lucysia! Gratuluję Wam obu. Ja jutro wykładam bakłażany na waciki.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, lucysia, koma, UllaM

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 01:24 #637116

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
Betula zle napisałem dwarf miało być czyli karłowe , myslałem co by wystartowac teraz jednego I zobaczyc jak szybko będà owoce .
Mam jeszcze pytanie odnosnie tymianku I majeranku , jak siejecie , no zastanawiam sie czy siac od razu po kilka ziaren do wielodoniczek czy gesto do jakiegos pojemnika I pozniej pikować pojedynczo lub po 2-3 do wielodoniczek
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 09:50 #637127

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Lucysiu, przepraszam, nie pominęłam Cię rozmyślnie podczas gratulacji odnośnie bakłażanów - oczywiście dla Ciebie wyrazy uznania .

Marcin, o produkcji rozsady pietruszki ( gorąco namawiam na uprawę ) przeczytasz tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...nne-przyprawy#425436,




IMG_0552.jpg


natomiast do lektury o majeranku zapraszam tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...awy?start=432#591611

Tak wyglądały siewki majeranku, który wysiewałam w ubiegłym roku ( zdjęcie z 10 marca )



17 kwietnia



I pierwszy zbiór 18 czerwca




Sama będę bardzo wdzięczna za podpowiedzi odnośnie wysiewu tymianku - poczekamy razem na wsparcie naszych ludków :)

Najnowsze wiadomości z "ciastkarni" czyli kiełkownika: po 13 dniach od wyłożenia na waciki skiełkowała ostra papryka Habanero Mustard ( nasiona z 2016r ). Warto poczekać i dać roślinkom czas na wybudzenie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2019 09:52 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Bobej, ewa-s, rychu44, carbon, patrycja, Betula, iwa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 09:57 #637128

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Aniu ależ cudowności pokazujesz :woohoo: Nic tak nastroju nie poprawia jak kuwetki z siewkami ;)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 10:13 #637132

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Marzenko, to ubiegłoroczne :oops: , ale masz rację - widok zieleninki, kiedy za oknem panują bardzo przygnębiające widoki, pomaga na styczniową chandrę.
W 2018r wysiałam pietruszkę naciową skandalicznie późno, bo końcem kwietnia, bez nadziei na udaną rozsadę. Jednak 10 lipca mogłam cieszyć się takimi maluchami:

Pietruszka naciowa


Do teraz przynoszę świeże listki z działkowej grządki :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, ewa-s, rychu44, carbon, patrycja, Betula, UllaM

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 10:16 #637133

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Oj tam oj tam Aniu. :kiss3:
To tak dla podkręcenia pogaduszek :happy4:

Powiem wam że radocha z tych kiełkujących maleństw jest mega :dance: Dziś Baron puścił z 6 nasionek. Położyłam więcej bo bałam się że moje nasionka nie dadzą rady. A tu taka niespodzianka, puściły pierwsze. Tak, że mam już komplet Barona. Wsadziłam do perlitu 5 szt. Wystarczy spokojnie. Do tego mam jeszcze 6 innych odmian to jak po 5 szt posadzę to zabakłażanuję się na amen.
Donoszę z kiełkownika:puścił kolejny BIG Jim i Elephant :dance:
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2019 10:16 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Betula, UllaM

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 10:24 #637135

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Własny majeranek.. oj coś co mi się marzy.

Pietruszke naciową sieje wprost do gruntu i ostatnie zrywałem niedawno, a ogrom zamrożony i jeszcze więcej zjadły kury, bo przesadziłem z ilością. :happy:
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Horti, patrycja

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 10:28 #637136

  • lech_g
  • lech_g's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 289
W tym roku po raz pierwszy będę sadził paprykę ostrą jalapeno i peperoni. W związku z tym mam pytanie, dlaczego należy wysiewać paprykę ostrą na sadzonki wcześniej niż paprykę słodką? Czy ona gorzej kiełkuje, czy wolniej rosną sadzonki? Czytając Wasze posty o papryce ostrej doszedłem do wniosku, że należy je wysiewać prawie o miesiąc wcześniej niż słodką. Tylko chciałbym wiedzieć dlaczego?
Leszek
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 10:30 #637138

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Ja na zimę w gruncie zostawiłam rządek pietruszki korzeniowej - wczesną wiosną nakrywam włókniną i korzystam ze swojej ;)
Aniu no tak mnie korci, żeby wysiać pietruszkę naciową - nasionka mam, bo dziewczyny moje w zeszłym sezonie nie wysiały. Muszę też posiać nowy szczypiorek - on nie jest wrażliwy na zimno i nawet jak mi rozsada wybiegnie, to przycięcie pomoże.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Betula, lech_g

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 10:43 #637141

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Leszek Papryki ostre, a w szczególności odmiany super ostre mają długi okres wegetacyjny, zanim zaczną kwitnąć, stąd wysiewa się je wcześniej, by doczekać się papryk w fajnej ilości.

Jalapeno i peperoni nie mają aż tak długiego okresu wegetacji, więc zbytnio nie musisz się z nimi śpieszyć.
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, patrycja, lech_g, aga

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 10:48 #637142

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Papryki ostre należą najczęściej do rodziny chinensis. Są wieloletnie ale dłużej kiełkują i dłużej dojrzewają od do papryk słodkich (capsicum annum - papryka roczna), dlatego siejemy w styczniu, a niektóre nawet w grudniu.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, lech_g


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.780 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum