TEMAT: ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 10:51 #637143

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
Nie no, z grudniem to juz wielka przesada :happy:
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 11:01 #637149

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
Znam kilka osób, które te najostrzejsze (Carolina Riper, Naga Bhut Jolokia) wysiewają właśnie w grudniu. Oczywiście doświetlają.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 11:07 #637152

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Jeśli mogę dorzucić własne spostrzeżenie, to rekordzistką w kiełkowaniu i wegetacji jest także papryka Bishop's Crown ( C. baccatum ), więc szczerze polecam także jej wcześniejszy wysiew.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Betula, lech_g, UllaM

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 11:07 #637153

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
Tak się nie będziemy licytować. :happy: :happy:

Leszek Spokojnie wysiewaj wdo lutym. :)
Pozdrawiam Błażej
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula, lech_g

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 11:09 #637154

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Błażej :) nie chodzi o licytację, tylko wzajemną wymianę doświadczeń i każdy głos w naszej dyskusji jest ważny i za każdy Wam dziękuję.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Betula, lech_g

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 11:19 #637157

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
Aniu, Ja to doskonale rozumiem ale odbiegliśmy zbytnio.od zadanego pytania czyli meritum sprawy. ;)

Faktycznie sama informacja jak najbardziej ok ale pytanie było raczej o konkretne odmiany. :)

Nie każdy też musi znać podgatunki papryk, capsivum, battatum, chinese etc ;) Więc taka ogólnikowa odpowiedź może lekko początkującego zmieszać. ;)

Jednocześnie pragnę wszystkich zainteresowanych przeprosić, bo nie wiem jak paprykowo zaawansowamy jest Leszek itd.
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2019 11:20 przez Bobej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 12:28 #637174

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Właśnie Błażeju - przypomniałeś o istotnej kwestii przynależności poszczególnych odmian papryki do gatunku - dziękuję :)

Znalazłam w wątku o uprawie ostrych papryk taką informację Emalii, która choć trochę powinna rozjaśnić nam w głowach :
Emalia112 wrote:
Capsicum annuum, Capsicum chinense, Capsicum baccatum, Capsicum frutescens Są to nazwy gatunków papryki i np Cayenne i Lemon drop nie nalezą do jednego gatunku mimo ze Cayenne Yellow i Lemon Drop sa do siebie podobne. Jedna to annuum druga to baccatum,
Sytuacja jest analogiczna jak w dyniach, choć bardziej skomplikowana bo jednak tych odmian papryk jest coś ok 5-6 tyś.
I tak do gatunkuCapsicum annuum (papryka roczna) należą wszystkie słodkie papryki i co najmniej połowa ostrych papryk. Z definicji sa jednoroczne .. ale tak nie do końca. Tepin, papryka od której pochodzą prawdopodobnie wszystkie, jeżeli ja mróz nie zważy, będzie rosła parę lat.
Capsicum chinense(papryka chińska) Nie wiem dlaczego tak sie nazywa, bo pochodzi z basenu Morza Karaibskiego i północnej Brazylii. Do tego gatunku należa wszystkie kilery, Marugi 7poty, Bhuty, i inne .
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Armasza, Miragoral, lech_g

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 12:48 #637180

  • carbon
  • carbon's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 426
  • Otrzymane dziękuję: 1017
W zeszłym sezonie super ostre papryki wysiałem pod koniec grudnia i miałem piękne plony. W tym roku wysialem 1 stycznia i prawie wszystkie już skiełkowały , z tego co zaobserwowałem to super ostre papryki po wysadzeniu do donic lub gruntu w polowie maja , wcale tak szybko nie startują miejsca jak np pomidory po wysadzeniu ich wzrost jest bardzo powolny tak wiec najlepsze planowanie było dopiero we wrześniu , zreszta podobnie jak bakłażany od wysadzenia do planowania czasami mija 120 dni tak wiec im większa roślinę wysadzimy w grunt tym szybciej beda plony . Fakt ze wymaga to doświetlania i doglądania ale jak mniemam jest to czysta przyjemność zwłaszcza ze za oknem zima .
Spotkałem sie również z opiniami ze zioła np tymianek , rozmaryn ,oregano , szałwia ,majeranek dobrze jest wystartować wcześnie by poprostu cieszyć sie nimi a raczej używać do dań juz w pierwszych miesiącach po wysadzeniu a nie czekać pół lata zanim urosną w gruncie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, patrycja, Miragoral, Betula, lech_g

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 13:33 #637187

  • lech_g
  • lech_g's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 123
  • Otrzymane dziękuję: 289
Bobej wrote:
Jednocześnie pragnę wszystkich zainteresowanych przeprosić, bo nie wiem jak paprykowo zaawansowamy jest Leszek itd.

Moje doświadczenie z paprykami to ubiegłe dwa lata,. Tylko były to tylko papryki słodkie tj. kapie węgierska i słowacka, Roberta, Oda, czy Ika żółta, pomarańczowa z dzióbkiem czerwona od Adriana i jedyna Kapia ostra (prawie słodka). Do robienia sosów dodawałem kupione ze sklepu jalapeno i Habanero. Sosy i ajwar wyszły pyszne (wg przepisu z forum), natomiast z zielonych papryk po likwidacji krzaków jesienią zrobiłem papryki kiszone. Były to jedne z lepszych kiszonych warzyw. :dance:
Leszek
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2019 13:43 przez lech_g.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, rychu44, Adasiowa, Armasza, carbon, Miragoral, Betula, aga

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 14:44 #637194

  • ewa-s
  • ewa-s's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 1251
carbon wrote:
Ps Właściwie to co będę czekał zrobię to jeszcze w tym tygodniu , tylko proszę doradźcie jakiej wielkości doniczka( żeby nie za duża i jaki tu draft by był dobry i czy sam perlit czy zmieszać z podłożem kokosowym ?

Ja już kiedyś taki eksperyment robiłam.
Pomidorek Venus,wysiany bodajże na początku stycznia,pod koniec maja miał już dojrzałe owoce.
Wyhodowany był na południowym parapecie bez doświetlania.
Zdjęcie z 27 maja 2016 r


oi66.tinypic.com/1exfr4.jpg
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2019 14:46 przez ewa-s.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, Horti, Edyta-ka, pouder, Marlenka, carbon, patrycja, Miragoral, Betula, bietkae, Renia03

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 14:48 #637195

  • gazela
  • gazela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 2628
Udało mi się dziś kupić ziemię firmy Hollas z zawartością nawozu 0.6 kg/m3. Ziemia była tyle co przywieziona do sklepu, jeszcze w zafoliowanej palecie, lekko wilgotna, bez oznak pleśni i ziemiórek. :dance: W zeszłym roku użyłam takiej ziemi do donic z pomidorami i wszystko było w porządku.
Poza tym moje dziecko sprezentowało mi pojemnik "wytłaczankę" z zabawek, który idealnie nada się do odkażania nasionek pomidorków przed wysiewem:
IMG_5157.jpg

Wszystkie nawozy już skompletowane.

Od poniedziałku na waciku, na dekoderze grzeją się nasionka papryki Biquinho Yellow i kilka nasionek pomidorka Pendulina Orange (no, nie mogłam się powstrzymać ;) ).
Byle do wiosny :bye:
Pozdrawiam, Małgorzata
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2019 14:49 przez gazela.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewa-s, Adasiowa, Kaja, Horti, Zbyszko46, pouder, patrycja, Miragoral, lucysia, Betula, bietkae, Renia03

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 17 Sty 2019 22:19 #637265

  • edek86
  • edek86's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 696
  • Otrzymane dziękuję: 1431
Na pierwszy ogień pójdzie aksamitka Albatros

20190117_220656.jpg
Pozdrawiam, Michał
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, ewa-s, Adasiowa, Edyta-ka, patrycja, Miragoral, Betula, Sylwiaaa, Renia03, iwa

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 18 Sty 2019 16:17 #637381

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Michał, z fasolki Złota Saxa będziesz bardzo zadowolony; była to moja pierwsza szparagówka, którą wysiałam w pierwszym roku po założeniu warzywnika na działce, a wysiewałam wówczas bezpośrednio do gleby, nie robiąc rozsady ( rok 2007 ). Wspaniała, o mięsistych strąkach, maślanym, aksamitnym smaku, bez łyka, bardzo plenna i nie sprawiająca kłopotów w uprawie. Później zarzuciłam uprawę fasoli, aby wrócić do niej trzy lata temu.
Teraz rozsadę robię obowiązkowo, a Złotą Saxę polecam każdemu, kto nie wyobraża sobie lata bez gotowanych strączków z masłem i tartą bułką.

Przypominam kochani, że niedługo nadejdzie czas na robienie rozsady bobu, więc warto rozejrzeć się za nasionami lub sprawdzić własne zasoby.

W wątku porowym i cebulowym doczytałam, że również na te warzywa nadchodzi czas wysiewu. Nigdy wcześniej nie myślałam o uprawie cebuli, ale po ostatnich przebojach z kupowaną zarówno na rynku, jak i w sklepach dochodzę do wniosku, że jedynym wyjściem z sytuacji byłaby własna rozsada. W handlu marketowym królują obrane z łusek, oślizgłe główki, a jeśli uda się dostać taką tradycyjną, w łuskach, to trzeba mieć szczęście, aby trafić na zdrową i twardą. O smaku i "zapachu" już nie wspomnę :( Szkoda ....


W tym sezonie będę też gorąco namawiać do uprawy odmian pomidorków przeznaczonych na suszenie i przechowanie ich w aromatyzowanym, ziołowym oleju. Właśnie otworzyłam słoik zrobiony latem ... . P o e z j a ....
Gotowce, której do tej pory kupowałam, smakowały zupełnie inaczej.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 18 Sty 2019 19:38 #637411

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3245
  • Otrzymane dziękuję: 9627
Ania oczywiście kusi na maxa :whistle: Wspominałaś ostatnio o papryczkach faszerowanych serkiem - sprawdziłam cenę takiego słoiczka - 14 zł :woohoo: Czyli musowo mieć paprykę własną.
Dziś dokupiłam nasiona selera naciowego bo mówiłaś, że dobry i sałatę rzymską polecaną przez Mietka - muszę doczytać kiedy robić rozsadę.
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 18 Sty 2019 20:00 #637417

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
ewa-s wrote:
carbon wrote:
Ps Właściwie to co będę czekał zrobię to jeszcze w tym tygodniu , tylko proszę doradźcie jakiej wielkości doniczka( żeby nie za duża i jaki tu draft by był dobry i czy sam perlit czy zmieszać z podłożem kokosowym ?

Ja już kiedyś taki eksperyment robiłam.
Pomidorek Venus,wysiany bodajże na początku stycznia,pod koniec maja miał już dojrzałe owoce.
Wyhodowany był na południowym parapecie bez doświetlania.
Zdjęcie z 27 maja 2016 r


oi66.tinypic.com/1exfr4.jpg

U mnie też VENUS I TINY TIM były wysiane w styczniu, ale pod koniec miesiąca
i miały dojrzałe owoce jako pierwsze w czerwcu.
Następny był MAGLIA ROSA.
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2019 20:04 przez Edyta-ka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewa-s, Renia03

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 19 Sty 2019 13:32 #637546

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
Beata (Betula), gdzieś niedawno czytałem, że chcesz kupić torf Klasmanna. Podaję wymiary kostki : 44 x 55 x 40cm. Najlepszy wg mnie do wysiewu nasion to TS1 Substrat. Mnie dziś kosztował 43,70.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Temat został zablokowany.

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 19 Sty 2019 13:36 #637549

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3212
  • Otrzymane dziękuję: 7903
A w markecie takie nasiona papryk
50670064_322491171702485_6211961532650094592_n.jpg



ciekawe te kapary :think:

50324208_627044917736818_628137970607587328_n.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Iwona M, iwcia55, patrycja, Sylwiaaa, magnes, Maggie

ROZSADA WARZYW - produkcja rozsady do gruntu i pod osłony cz. 3 19 Sty 2019 13:43 #637551

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13289
Piotrze! Dzięki serdeczne. Całkiem mały, nawet do sedana mi wejdzie. W moim ogrodniczym cena internetowa TS1 z odbiorem osobistym to 37,99 zł. Ale dla 5 zł raczej nie będzie Ci się opłacało jechać do Zielonki :)
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.566 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum