TEMAT: PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 01 Sty 2018 20:39 #580420

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
W tym wątku będziemy opisywać naszą uprawę odmian papryki ostrej oraz dzielić się doświadczeniem związanym z jej wysiewem, produkcją rozsady oraz wymieniać uwagi na temat optymalnych warunków uprawy w gruncie lub pod osłonami ( w tunelach, szklarniach ).

Uprawiając ostre papryczki powinniśmy uwzględnić ich przynależność do gatunku ( Capsicum annuum, chinese, frutescens ) i zapewnić im preferowane przez nie warunki cieplne, wilgotnościowe i nawozowe, ale także musimy zadbać o umiejętne prowadzenie formy krzaczków, stosując podstawowe zabiegi typu usuwanie przyrostów, wilków, ogławianie, jeśli okaże się konieczne.

Jestem bardzo wdzięczna naszej Emalce, że potrafiła w fantastyczny sposób zareklamować i spopularyzować odmiany tych papryczek - dziękuję Ci bardzo :kiss3:

Podobnie jak w innych wątkach poświęconych paprykom, w tym również poproszę o przeznaczaniu jednego postu na jedną odmianę.


Tutaj poprzednia część wątku forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...ili-uprawa-i-warunki oraz tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...nie-tylko-sezon-2017
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 01 Sty 2018 20:54 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, rozalia, obeata


Zielone okna z estimeble.pl

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 17 Sty 2018 16:59 #583661

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
No i stało się. Papryczki powędrowały do odkażania potem na waciki. Dlaczego tak wcześnie? Łapy mnie swędziały :oops: :devil1: Pewnie jeszcze ktoś zapyta, w czym posadzę - jeszcze nie wiem. Korci mnie perlit, ale część z nich docelowo będzie w donicach a część w gruncie. A co będzie z tak wczesnej uprawy? Zobaczymy. :P

moczenie.jpg



waciki.jpg
Pozdrawiam Alicja.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, anianiekurzak, Adasiowa, Armasza, Horti, Marysia80, Agusiak

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 17 Sty 2018 19:22 #583680

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
Pierwsze koty za płoty.Zaraz ruszę i ja. :happy4:
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 17 Sty 2018 19:23 przez lucysia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Agusiak, Zielona

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 17 Sty 2018 21:59 #583761

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Moje wydlubane nasionka jutro pojda na wacik, trudno. Tak kusicie ze zapierac sie nie zamierzam. A z Niemiec zamiast z Persilem i Lenorem wroce z paprykami. A co tam :lev:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Agusiak, Przylepa

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 17 Sty 2018 22:19 #583786

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Dziewczyny kochane, czy już na 100% jesteście pewne, gdzie będziecie uprawiać swoje ostre piękności ? W gruncie czy w pojemniczkach ?
Jeśli w gruncie, to piszemy tutaj, jak najbardziej :)
Jeśli natomiast w donicach, to serdecznie zapraszam tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...-pojemnikach-czesc-2

pozdrawiam cieplutko :kiss3:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Przylepa

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 17 Sty 2018 22:32 #583804

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Aniu kochana ja z przymusu w gruncie. W donicy by uschły.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 17 Sty 2018 22:35 #583807

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Ewuniu, przeniosłam :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 18 Sty 2018 09:11 #583878

  • anianiekurzak
  • anianiekurzak's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 639
  • Otrzymane dziękuję: 849
Melduję się i Ja choć z wysiewem jeszcze wstrzymam się chwilę. Będę podziwiać i kibicować :hearts:
Pozdrawiam serdecznie Ania.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 18 Sty 2018 10:00 #583883

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Ja swoje papryczki ostre planuję wysadzić po połowie, cześć do folii a cześć do gruntu. W ubiegłym sezonie wszystkie papryki wysiałam 10 stycznia w ziemi przeznaczonej do wysiewu i wszystkie wsadziłam do gruntu. Jedną cherlawkę musiałam wsadzić do donicy, bo była to sklepowa habanero. Wczoraj jeszcze zebrałam z niej 4 maleńkie papryczki.
Większość ostrych dojrzała na krzaczkach w gruncie.
Te które mi się spodobają na koniec sezonu wybiorę z ziemią i wsadzę do wiader. Będą cieszyć moje oczy dalej. :)
Takie są moje plany. Jak będzie z realizacją, czy się udadzą, będę Was informować. :think: :bye:
Pozdrawiam Alicja.
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2018 10:01 przez Zielona.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 18 Sty 2018 10:23 #583888

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Z uprawą w tunelu papryki to tak Alicjo ostrożnie. ja sadziłam trzy lata pod rząd w tunelu, a w ubiegłym roku posadziłam tylko w gruncie, tunel przeznaczyłam na bakłażany.

I z takiego układu jestem zadowolona. Uprawiam ze słodkich NN Adrian i Kapie,. Te papryki duzo lepiej czuja się w gruncie. Np Ramiro w tunelu wyrosła mi powyżej pasa miała mnóstwo owoców,które zaczęła wiązać późno, ale w tym gąszczu bardzo słabo dojrzewały natomiast na gruncie była dużo mniejsza, ale ładnie równomiernie we wrześniu , październiku dojrzewała. W tunelu dobrze czuły się trapezowe, pod warunkiem że dostarczałam im hektolitry wody.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak, Zielona

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 18 Sty 2018 10:46 #583896

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5028
  • Otrzymane dziękuję: 13134
U mnie wszystko w grunt idzie.Potem wykopię do przezimowania.
Na razie wstrzymuje się z sianiem.Jak nic po uwolnieniu kwatery z buraków wyjdzie mi 8rz.po 10 szt.słodkich.Ostrości sadzę w miejscach mniej dostępnych dla córci(trzpiota szybkobierznego).Do tego jeszcze 14 szt w skrzyni z koktajlówkami.I narobilo się szt.oj narobiło.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 18 Sty 2018 10:47 przez lucysia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Agusiak, Zielona

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 19 Sty 2018 07:15 #584126

  • Ika2008
  • Ika2008's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 399
  • Otrzymane dziękuję: 979
W tym sezonie debiutuję z papryką Bishop's Crown.
Nasionka już wyłożyłam na waciki. Gdzieś obiło mi się o uszy, że to kapryśna i wymagająca odmiana. Nie mogę też znaleźć, jak wysoka rośnie.
Pozdrawiam, Marta.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 19 Sty 2018 08:00 #584133

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Marta ja ją miałam dwa lata temu w gruncie i nie dojrzała mi. Urosła bardzo duża i potem źle jesienią zniosła przesadzanie do donic. W sumie mogę o niej powiedzieć, że jest spora i bardzo późna.
Za tę wiadomość podziękował(a): Ika2008

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 19 Sty 2018 09:16 #584144

  • AnZa
  • AnZa's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 23
  • Otrzymane dziękuję: 24
Ja planuje w tym roku papryki sadzić pod folię. Moja połowica obiecała mi na wiosnę zbudować namiot :wink4: . Mam nadzieję, że to postanowienie noworoczne zostanie spełnione :garden1: .
W grunt już nie będę sadzić bo co roku zbierałam tylko po jednej papryczce z krzaka i to bardzo późno, a jak było więcej owoców to nie zdążyły dojrzeć.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Zielona

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 19 Sty 2018 09:21 #584146

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Martusiu, u mnie Bishop Crown posadzona w donicy urosła do mniej więcej 1m, natomiast rosnąca w gruncie, gdzie miała moją okazjonalną opiekę, doszła do około 50-60 cm. Jest faktycznie późna, kiełkowanie trwa długo, ale owoce są bardzo widowiskowe :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Ika2008

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 19 Sty 2018 11:47 #584172

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3561
  • Otrzymane dziękuję: 30015
Nie mogę znależć notatek z terminami wysiewu nasionek.Moje papryki ostre rosły i w gruncie i w folii.Ładniejsze, obficie owocujące były te w gruncie.Patrząc na zdjęcia wydaje mi się ,że siałam w połowie lutego i tak zrobię w tym roku.Obok papryczek astry.
206.jpg
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, Armasza, bietkae, olegowa

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 19 Sty 2018 18:10 #584290

  • Ika2008
  • Ika2008's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 399
  • Otrzymane dziękuję: 979
Miałam tego "biszopa" posadzić w tunelu ale skoro taka wielka, to wyląduje w gruncie (jak wykiełkują nasiona!) Ewentualnie jedna w donicy.
Pozdrawiam, Marta.

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 19 Sty 2018 18:19 #584295

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Wykiełkują, spokojnie ( jeśli u mnie wykiełkowały, to u Ciebie tym bardziej ).
Jedno tylko chciałabym napisać - te w donicy, wysokie, miały mnóstwo małych owoców, natomiast gruntowe, mimo, że niskie, obrodziły po 6 papryczek, bardzo dorodnych. Niestety, przed zbiorem ubiegł mnie przymrozek :( Dlatego Martusiu, rozważ na spokojnie zasadność uprawy w gruncie - Bishop uprawiany w donicy zawsze może być przeniesiony do domu, aby owoce dojrzały :)
Zresztą, pod folią zawsze możesz ogłowić paprykę.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.933 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum