TEMAT: PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 07 Wrz 2023 16:52 #842508

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 20239
  • Otrzymane dziękuję: 64594
Una13 wrote:
Nie wiem czy ktoś już taką papryczkę pokazywał ale chce się pochwalić.
Sugar Rush Stripey - u mnie ,a jestem amatorką jeśli chodzi o uprawę papryk zaowocowała bardzo obficie .

Una - gratuluję paprykowej ręki :bravo:
Papryczka jest rzeczywiście piękna, powiedziałabym, że zjawiskowa ... zarówno kształt, jak i kolor (!!!) owoców stawiają ją - w mojej subiektywnej ocenie - w pierwszym szeregu urody ostrych papryk ( jest umiarkowanie ostra wg źródeł 25 tys. - 50 tys. SHU ).Niezwykle atrakcyjna i dekoracyjna.
Pozdrawiam cieplutko ...

p.s. myślę, że uprawa jej w donicy ma szansę na powodzenie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 07 Wrz 2023 16:54 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Una13


Zielone okna z estimeble.pl

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 27 Wrz 2023 13:11 #843521

  • Una13
  • Una13's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 28
  • Otrzymane dziękuję: 81
Papryki mi w tym roku niemałego zmartwienia przysporzyły i długo myślałam że nic z nich nie będzie ale trochę deszczów i ruszyły tak że ciężko mi
je teraz przerobić. Są jednak miedzy nimi odmiany które chyba już nie dojrzeją np Brazilian Starfish Yellow
A takie mi ktoś" kukułcze jaja podrzucił" . :(
Syn którego traktuje jako królika doświadczalnego troszkę się przy degustacji jednej z nich zdziwił.

20230904_180017.jpg

Pogrzebałam trochę w necie i najbardziej mi posuje Medusa .
U mnie krzaczek niewysoki i niezbyt wydajny ale miejscówkę ma marną bo przygniotła go dynia.

20230913_080557.jpg


Ta niewinnie wyglądająca papryczka to mała piekielnica. Na zdjęciu tego nie widać ale ma takie przebarwienia przy ogonku, jak by była brudna.
I przez te przebarwienia pasuje mi z wyglądu odmiana Bolivian Bumpy.
Ta papryczka tez rośnie w dyniowym gąszczu i myślę że gdyby miała więcej słoneczka to te przebarwienia były by intensywniejsze, a może zerwałam ja za wczesnie.
Za tę wiadomość podziękował(a): JaNina, ewakatarzyna, Babcia Ala

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 07 Paź 2023 19:50 #844020

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52011
Pozbierałam dzisiaj resztę ostrych. Byłam zdziwiona, że jest ich jeszcze tak dużo
Furilla

20231007_111707.jpg

Pfeffer Grun

20231007_112224.jpg


IMG_7312.jpg

No i Biquinho Yellow, której na Straganiku już nie ma, więc się cieszę, że nasiona znowu będą :)

20231007_113006.jpg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala, JaKasiula, Emilia

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 08 Paź 2023 07:29 #844032

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3680
  • Otrzymane dziękuję: 19569
Zebrałam wczoraj pół kilograma ostrych papryczek.
Miałam zrobić z nich srirachę. Niestety, sloik ze zblendowanymi wymknął mi się z ręki i wszystko pooooszło w.. kompostownik :sad2:
Srirachę zrobię za rok :whistle:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, JaNina, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 08 Paź 2023 14:10 #844056

  • Emilia
  • Emilia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 687
  • Otrzymane dziękuję: 3791
Bestyjka od Babci Ali we wszystkich kolorach. W oddali czerwona chili.
_20231008_140651-2.jpg
Pozdrawiam
Emilia
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, JaNina, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 29 Paź 2023 17:24 #844909

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52011
Zostawiłam jeden krzaczek papryki ostrej w gruncie. To Numex Twiligt. Zaczynała jako zimowa pocieszka w doniczce.

20231029_131117.jpg

Rośnie pod okapem domu i jak widać, ma się całkiem dobrze :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 29 Paź 2023 17:51 #844912

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5678
  • Otrzymane dziękuję: 26908
Moja przezimowana, nieprzesadzona do nowej doniczki mimo dobrych chęci, stoi na "parapecie" zewnętrznym od werandy, zdjęcie niestety z lampą błyskową
DSCF0343.jpg


Czy ktoś jest chętny na 1 kg owoców Bishop`s Crown, o takich:

DSCF0341.jpg
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, JaNina, ewakatarzyna, papryczka, JaKasiula, Emilia

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 31 Paź 2023 14:51 #844998

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52011
Papryczki ze zdjęcia powyżej są już u mnie :)
Alu :kiss3: :hearts: :kiss3:
Mąż i ja podeszliśmy do niej z wielką ostrożnością. Tak sobie jedną kroiliśmy, że zostało z niej tyle :lol:

20231031_121343.jpg

Bardzo przyjemna pikantność. Smak zresztą też. Przypuszczam, że w przyszłym roku znajdzie się dla niej miejsce w moim warzywniku :)
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, EwG

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 13 Lis 2023 00:21 #845533

  • EwG
  • EwG's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 357
  • Otrzymane dziękuję: 1334
Wczoraj zerwałam ostatnie papryki ostre z tunelu. Teraz leżą na parapecie kuchennym i czekają na wykorzystanie. Może dojrzeją (bo zielone są).
Czerwone ostre były zerwane w połowie października. Już dawno przerobione i wysuszone. Zostawiłam jeden krzaczek, bo kilka zielonych papryk (długich) jeszcze rosło. Ale już zdecydowanie za zimno jest dla papryki, nawet w tunelu. I widać było, że przywiędła czy przymarzła.
(na dodatek moja folia jakaś trefna się okazała i mimo, że miała być 4-ro sezonowa, to wytrzymała ledwo do pierwszej jesieni i popękała).

I tak w tym roku długo udało się przetrzymać paprykę. żeby w listopadzie ostatnie papryki zbierać?
Pozdrawiam cieplutko,
Ewa

Podlasie
Strefa: 6b

Cierpię na nieprzerwany brak miejsca do uprawy, brak wolnych parapetów oraz brak czasu ....
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 14 Lis 2023 19:13 #845614

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52011
Ja dopiero dzisiaj zebrałam ostatnie ostre, ale z gruntu :woohoo:
Krzaczek nie zamierza jeszcze spać ;)

20231114_111527.jpg
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, ewakatarzyna, zwykły chłop, Babcia Ala, EwG

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 03 Sty 2024 10:42 #848222

  • calineczka
  • calineczka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 225
Mam pytanie dotyczące siewu papryki Rocoto. Jak dotąd, nie udaje mi się wykiełkować nasion tych papryk, kupowałam w kilku miejscach, pewnie 3-4 razy z różnymi odmianami bez powodzenia. Możliwe, że mają inne potrzeby, niż pozostałe ostre. Proszę o porady.
Irena

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 03 Sty 2024 10:53 #848223

  • koma
  • koma's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3563
  • Otrzymane dziękuję: 30071
Irenko,czy nasionka trzymasz na wacikach w celu przyspieszenia i sprawdzenia zdolności kiełkowania,czy wysiewasz prosto do podłoża?
Maria
Za tę wiadomość podziękował(a): calineczka

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 03 Sty 2024 11:54 #848229

  • calineczka
  • calineczka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 225
Zawsze robiłam na wacikach, dbałam o wilgotność i temperaturę. Zastanawiam się, może stare nasiona były?
Irena

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 11 Sty 2024 17:39 #848867

  • Lukmen
  • Lukmen's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 172
  • Otrzymane dziękuję: 1490
Tegoroczna a raczej z 2023 roku nowość i jednocześnie odmiana która zostanie u mnie na długo ze względu na kształt a głównie na niesamowitą plenność.NN Bułgar.


IMG_20230830_164629.jpg


IMG_20230817_134352.jpg
Pozdrawiam MK.
"Bogatym nie jest ten, kto posiada, lecz ten, kto daje." - Św. Jan Paweł II
Ostatnio zmieniany: 11 Sty 2024 17:40 przez Lukmen.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, ewakatarzyna, Babcia Ala, Bobka, EwG

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 15 Sty 2024 18:26 #849121

  • JaKasiula
  • JaKasiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3680
  • Otrzymane dziękuję: 19569
Wyłożyłam dzisiaj nasiona ostrych papryk do kiełkowania.
Dla równego rachunku 10 odmian :
Big Devil(nasiona z 2017 roku, więc próba kiełkowania konieczna ;))
Aji White Fantasy
Habanero Yellow
Sangria(będzie głównie pełniła funkcję ozdobną)
Trinidad Perfume
Ubatuba Cambuci
Tricolor Variegata(mam nadzieję, że w tym sezonie chociaż jeden krzaczek w pełni zasłuży na swoją nazwę)
Te nasionka pochodzą z ubiegłorocznych Straganików.
Do tego dołączyły nasiona sklepowe
Posejdon
De Cayenne
Papryki docelowo będą rosły w gruncie. Część trafi do donic i będzie robiła konkurencję kwiatom :devil1:
Ostatnio zmieniany: 15 Sty 2024 18:32 przez JaKasiula.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Bobka, calineczka, Lukmen

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 15 Sty 2024 19:17 #849127

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Kasiu
Big Devil powinien być OK. W ubiegłym roku sprawdzałam "kiełkowalność" pełnoletnich, ale własnych, nasion Chilli. Kiełki puściło 90%. Mam wrażenie, że ostre papryczki dużo dłużej zachowują zdolność kiełkowania, niż słodkie.
No i faktem jest, że kupowane w sklepach dużo gorzej wschodzą niż forumowe :rotfl1: .
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Babcia Ala, JaKasiula, calineczka, Lukmen

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 15 Sty 2024 19:26 #849131

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5678
  • Otrzymane dziękuję: 26908
Ja mam identyczne obserwacje jak Armasza, potwierdzam to co napisała. I chociaż nasze forumowe są czassem pokrzyżowane, za to mają silną wolę życia :garden1:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, ewakatarzyna, JaKasiula, calineczka, Lukmen

PAPRYKA OSTRA - uprawa odmian w gruncie i pod osłonami część 2 15 Sty 2024 19:43 #849134

  • calineczka
  • calineczka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 225
:mad2: Nie ma, jak dobry przykład JaKasiula :hearts: . Zamoczyłam nasionka ostrych papryk, u mnie będą do gruntu, ewentualnie jakaś niższa do donicy. Wiem, że kiełkowanie może potrwać, dlatego po kilku godzinach nasionka powykładam na wigotny ręczik papierowy, wstawię na ciepłą podkładkę i cierpliwie będę czekać na kiełki.
Aji Charapita
Sugar Rush Stripey
Candelight Monster
Yaki Blue Fawn
Fish
Aji Cachucha Purple
Aji Pineaple
Joe's Long
Somborckina
Rocoto Marlene
Rocoto mini olive
Irena
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, JaKasiula, Lukmen


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.746 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum