TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Maj 2019 19:27 #658217

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Mała ściąga ;) z innego wątku forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...nia-rzedowego-warzyw

Mowa o oborniku granulowanym.
pomodoro wrote:
Otóż proponuję :

- warzywa uprawiane w dużym rozstawie takie jak pomidory czy dyniowate/ za wyjątkiem ogórków / nawozić punktowo
- rzędowo nawozić warzywa rosnące w małym rozstawie w rzędzie
- zakupiony obornik zalać w naczyniu wodą w stosunku 1:1. Praktycznie wygląda to tak, że sypiemy 1/2 wiadra granulatu i zalewamy do pełna wodą . Odstawiamy na jakiś tydzień mieszając od czasu do czasu . Granulat powinien się rozlasować na jednolitą breję. Tą breję należy następnie rozcieńczyć w stosunku 1 : 10 i zalać taką " nalewką " dołki pod rośliny. Dołki nie należy kopać wielkie. Wbić sztychówkę na całą długość lemiesza i odłożyć ziemie na bok. Wlać do dołka tą nalewkę [ nie więcej jak pół wiadra czyli ok 5 l ] , poczekać aż wsiąknie i zasypać z powrotem dołek tą wykopaną z niego wcześniej ziemią.

Przy nawożeniu rzędowym wykopać szpadlem rowek o szerokości szpadla i głębokości ok 15 cm . wlać na dno rowka nalewkę i po wsiąknięciu rowek zasypać. Na mokrej glebie dobrze jest nad tym rowkiem wyredlić glebę.

Nawożenie sugerowane przez producenta jest nieopłacalne . Granulat musi się w glebie rozlasować, a nie wiem czy i nie zmineralizować [ duża zawartość azotu organicznego czyli nierozpuszczalnego w wodzie] . Rośliny nie będą tych kulek szukać w glebie po całej działce. A gdyby tak po takim rzutowym nawożeniu nastała susza, to gleba byłaby taka, jakby jej niczym nie nawożono .
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2019 19:29 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Corrado, Lunka, Pizza


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Maj 2019 20:07 #658225

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50946
Jan4 wrote:
Ogórki Izyd F1 i Cezar F1 wysiane do gruntu 9 maja jeszcze nie powschodziły. :( U sąsiadów to samo. :cry2:

Ogórki najczęściej uprawiane są z siewu nasion bezpośrednio na grządkę. Nie należy się jednak za bardzo z nim spieszyć, ponieważ wiosną zdarzają się niekorzystne dla nich ochłodzenia. Nasiona wysiewać najlepiej wtedy, gdy temperatura gleby na głębokości 10 cm osiągnie około 12°C. Najszybciej kiełkują w wilgotnej i ciepłej glebie, wtedy ich wschody są równomierne. Zwykle możemy siać ogórki już w pierwszej połowie maja, jednak jest to uzależnione od temperatury gleby

abc-ogrodnictwa.pl/warzywny-uprawa-ogorek

A skąd gleba miała mieć temperaturę minimum 12 * skoro temperatura powietrza była poniżej 10 *, a słońca na lekarstwo ?.

Siew w zimną glebę, to są błędy początkujących ogrodników, a nie doświadczonych wyjadaczy :rotfl1:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, Betula, Lunka, JaNina

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Maj 2019 20:27 #658236

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Dlatego wyjadacze robią rozsady :)
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, andziasz, JaNina

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Maj 2019 20:43 #658240

  • Biotit
  • Biotit's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 974
  • Otrzymane dziękuję: 2359
I jeszcze nie sadzą.

Ja dzięki Przemkowi mam po raz 2 odmianę Monisia. Rozsady wsadzę za tydzień, jak temp w nocy będzie > 10C,a w dzień ciepło i słonecznie.
Rzędowo obornik koński+ przedplon w postaci gorczycy białej czekają na korzenie ogórków pod grubą agro.
Na Woli do woli

pozdrawiam Piotr
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, JaNina

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Maj 2019 20:43 #658241

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50946
Betula wrote:
Dlatego wyjadacze robią rozsady :)

Już to nieraz tu tłumaczyłem, że robiąc rozsadę omijamy wysoką barierę temperaturową kiełkowania.
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2019 20:44 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Lunka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Maj 2019 20:47 #658242

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50946
Biotit wrote:
I jeszcze nie sadzą.

Od jutra zaczynają, bynajmniej niektórzy. :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Maj 2019 21:24 #658254

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Ja też sadzę. Dziś w nocy temp 15°C, a w prognozie dziesięciodniowej najniższa zapowiadana temperatura nocą to 11°C.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, Adasiowa, Pizza

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Maj 2019 21:29 #658257

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50946
U mnie rozsada dostaje od razu nakrycie z butli PET. Te klosze doskonale zdają egzamin.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Maj 2019 21:32 #658260

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Ja kupiłam takie niskie tuneliki o długości ponad 2 metry. Na początek dostaną je ogórki, a potem melony i arbuzy.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pizza

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Maj 2019 21:32 #658261

  • Pizza
  • Pizza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 583
  • Otrzymane dziękuję: 2828
U mnie też już same zapowiadane temperatury powyżej 10 stopni.
Najwcześniej siane ogórki wykiełkowały wzorowo, są ładnymi, zdrowymi siewkami. Ile siałam, tyle jest na wierzchu. Wypuszczają pierwsze listki.
Te siane niedawno jeszcze siedzą w ziemi. Choć w sumie coś mogło się zmienić, nie zaglądałam pod ich osłony od piątku.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 19 Maj 2019 21:42 #658267

  • Edyta-ka
  • Edyta-ka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 1156
U mnie porobione rozsady, stoją od samego początku w tunelu foliowym,
w dzień cały czas otwarty, na noc zamykany.
Mam tam rozsady wszystkich dyniowatych, na niektóre jeszcze czekam.
Gdy wysadzę rozsady, to resztę ogórków wysieję wprost do ziemi.


IMG_20190516_195656.jpg


IMG_20190516_195720.jpg


IMG_20190516_195709.jpg


Arbuzy od tygodnia w tunelu. I melony, ale nie zrobiłam fotki.

IMG_20190516_195918.jpg
Ostatnio zmieniany: 19 Maj 2019 21:44 przez Edyta-ka.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Adasiowa, Betula, Pizza

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 20 Maj 2019 06:18 #658305

  • Misiula
  • Misiula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • WROCŁAW
  • Posty: 627
  • Otrzymane dziękuję: 2170
U nas Viridis, White Wonder i Levina w tunelu przy sznurkach a w gruncie White Wonder i Gdański Rodnik (z Ukrainy).
Poszukuję krzyżówek Kozuli o nr: 19, 91, 94 i 233

Krzyżowanie pomidorów w teorii i praktyce

Mój BLOG: ProjektPomidor
Mój Instagram: ProjektPomidor
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Adasiowa, Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 20 Maj 2019 07:24 #658309

  • bela
  • bela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 801
  • Otrzymane dziękuję: 2436
Moje partnery jutro pójdą już na stałe miejsce dzisiaj jeszcze są na balkonie

20190520_071543.jpg

5szt.Atomic są już posadzona od dwóch tygodni pod włókniną
20190519_211633-2.jpg
pozdrawiam Bożena
Ostatnio zmieniany: 20 Maj 2019 07:25 przez bela.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Adasiowa, Edyta-ka, Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 20 Maj 2019 11:20 #658331

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 353
Jan4 wrote:
Ogórki Izyd F1 i Cezar F1 wysiane do gruntu 9 maja jeszcze nie powschodziły. :( U sąsiadów to samo. :cry2:

Poryj tam troche i zobacz czy żyją,najprawdopodobniej zgniły,też zrobiłem ten błąd,pare dni temu wsadziłem do wielodoniczki i zaczynają kiełkować,tak że będą pierwszy raz z rozsady.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 20 Maj 2019 11:35 #658338

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5532
  • Otrzymane dziękuję: 12674
Dziś wysiałem ponownie ogórki Izyd F1 i Cezar F1.
zdravko natrafiłem tylko w czasie wysadzania nowych nasion na 4 kiełkujące i 2 całe nasiona. :cry2:
A po ilu dniach zaczęły Ci kiełkować?
Ostatnio zmieniany: 20 Maj 2019 11:35 przez Jan4.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 20 Maj 2019 12:28 #658350

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 409
  • Otrzymane dziękuję: 353
Nie pamiętam dokładnie,jakoś tak z 5, nie więcej.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 21 Maj 2019 09:58 #658471

  • andziasz
  • andziasz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 263
  • Otrzymane dziękuję: 738
Nie chwali się dnia przed zachodem słońca ale jako że nazywamy się jo gatunek człowiek rozumny dobrze jest posłuchać doświadczonych, posiedzieć poczytać zastosować się. Ostanie ładne ogórki miałam w 2016 r ale rok był dobry a wcześniej jakieś 5 lat no i i ostanie lata maskara. Albo nie wykiełkowało, albo nie rosło, itd. A uwielbiamy kiszone i wszelkiego rodzaju sałatki wiec mus był iść na targ a tam sami wiecie na rożne można trafić - człowiek kupi, narobi się a potem wywali na kompost.
W związku z tym zimą przysiadłam z zeszytem przewertowałam od deski do deski wątki ogórkowe, zapisowym co ważniejsze porady. I po pierwsze za rada naszego guru Pomodoro zrobiłam rozsady , kiełkowalność 100 % , przygotowałam odpowiednio podłoże. Postawiłam też siatkę aby część tych w gruncie pięła się po niej. Na razie rozsada puszcza dopiero liście właściwe , ale może to i lepiej bo pogoda paskudna - pada już tydzien i nie zanosi się aby przestało.
O dalszych postępach będę informować na bieżąco :)
Nic tak nie cieszy jak dłubanie w ziemi :)
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...czescia?limitstart=0
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Misiula, bela, rychu44, Emalia112, Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 21 Maj 2019 17:19 #658521

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50946
Jan4 wrote:
Dziś wysiałem ponownie ogórki Izyd F1 i Cezar F1.
zdravko natrafiłem tylko w czasie wysadzania nowych nasion na 4 kiełkujące i 2 całe nasiona. :cry2:
A po ilu dniach zaczęły Ci kiełkować?

Obawiam się, że z tego siewu też nie będzie pożytku.

pl.sat24.com/pl/forecastimages/europa/forecasttemp
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.679 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum