TEMAT: OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 24 Maj 2018 23:39 #608443

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64600
Już siedzą bezpieczne pod kloszami ... u mnie, jak zwykle, artystyczny nieład panuje nawet w kwestii doboru butli PET.

Ogóreczki pod "osłonami"; na pierwszym tle skorzonera, czosnek i po lewej stronie musztardowiec z buraczkami
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2018 15:49 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rozalia, Pestka


Zielone okna z estimeble.pl

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Maj 2018 00:30 #608453

  • tgrzebien
  • tgrzebien's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Tomek
  • Posty: 258
  • Otrzymane dziękuję: 98
Te butelki nad ogórkami trzymasz cały czas czy tylko na noc, żeby miały cieplej? Czy jeszcze inny patent?
Wynik badania gleby z 30.04.2018r. pH: 7,78, N-NO3: 15, N-NH4: <5, P: 30, K: 12, Ca: 1275, Mg: 72, Cl: <10, zasolenie 0,15.
Wykonanie wg zaleceń: 0,4 kg/10 m2 siarczanu potasu + 0,4 kg/10 m2 superfosfatu wzbogaconego + 0,4 kg/10 m2 saletry amonowej + torf kwaśny około 30 l/10 m2.
Po wysadzeniu podlewane nawozem z Biedry do pelargonii 3ml/l kranówki.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Maj 2018 01:01 #608458

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
U mnei ogórki posiane kilka dni temu. Kupione rozsady wysadzone (śremski i krak). Kilka nasion właśnie kiełkuje w kubeczkach. Mam nadzieję, że zdążę jakieś zjeść nim je kanciasta dopadnie.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Maj 2018 05:11 #608465

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Aniu! W najbliższych dniach ma być gorąco, u mnie jutro 30C, noce też ciepłe. A Ciebie przez dłuższy czas nie ma działce. Przy tych temperaturach te klosze mogą zaszkodzić, a nie pomóc. Sprawdź w weekend, jak temperatura działa na osłonięte ogórki, jak będą mocno więdły, to lepiej te klosze zdjąć.
P.S. Ładną masz skorzonerę, moja ze dwa razy mniejsza, bo późno wysiana, ale grunt, że jest.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2018 05:13 przez Betula.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Maj 2018 07:06 #608468

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64600
Jak pisałam już wcześniej, ze względu na nakrycie ogóreczków kloszami, będę jeździć na działkę także w tygodniu, zaraz po pracy. Tak było wczoraj, w efekcie czego byłam na nogach 14 godzin.
Od jutra weekend, więc inna sprawa, że nakrycie butlami przewidziałam na pierwszą dobę po wysadzeniu - głównie jako ochronę przed słońcem.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Maj 2018 07:24 #608472

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Takie nakrycie ma jeszcze inny cel, ochrona przed ślimakami. Ja trzymałam w tym roku 5 dni. Ogórki bardzo dobrze przyjęły się i rosły pod takim przykryciem. Podłoże tak nie wysycha. Zanim rośliny z doniczki złapią grunt, bywa ze podłoże wysycha. Pod kloszami wilgotność jest dłużnej w normie.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Adasiowa, Pestka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Maj 2018 07:34 #608474

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51062
Adasiowa wrote:
Jak pisałam już wcześniej, ze względu na nakrycie ogóreczków kloszami, będę jeździć na działkę także w tygodniu, zaraz po pracy. Tak było wczoraj, w efekcie czego byłam na nogach 14 godzin.
Od jutra weekend, więc inna sprawa, że nakrycie butlami przewidziałam na pierwszą dobę po wysadzeniu - głównie jako ochronę przed słońcem.

Tłumaczyłem już, że rozsadę pod kloszami trzymamy do momentu aż liście zaczną dotykać ścian , a nie na jedną czy dwie doby. U mnie w tej chwili poszedł na ochronę rozsady ogórków prawie cały arsenał butli PET tj 60 sztuk. Jeśli butle są dobrze wciśnięte w glebę, tak by wiatr ich nie przewrócił, to nie ma powodu codziennie odwiedzać działki z tej przyczyny.
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2018 07:37 przez pomodoro.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Maj 2018 07:34 #608475

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64600
Mietku, oczywiście że o tym pamiętam - jeśli będą rosły w tak szybkim tempie, jak dotychczas, to po dwóch, góra trzech dniach liście zaczną kontaktować się ze ściankami butelek.
Krawędzie butli wkopałam w ziemię.

Dokładnie tak Emalko , u mnie na szczęście ślimaki nie grasują, ale chciałam przede wszystkim uchronić młode listki przed oparzeniem słonecznym, a ziemię przed wysychaniem.
W ten sam sposób zabezpieczyłam młodziutkie papryki - po 4 dniach mojej nieobecności na działce ( a słońce i temperatura były iście tropikalne ) papryczkom nic się nie stało. Wiem, że papryki a ogórki to dwie różne sprawy, ale teraz będę na ogrodzie niemal codziennie, więc będę miała maluchy pod kontrolą.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2018 07:40 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Maj 2018 07:47 #608478

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51062
Pamiętaj, by nie ściągać butli w słońcu !.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Maj 2018 13:16 #608526

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51062
Betula wrote:
Przy tych temperaturach te klosze mogą zaszkodzić, a nie pomóc.

Absolutnie nie. Dokąd liście nie dotykają ścian butli nie ma mowy o poparzeniach. Stosuję te butle od lat z powodzeniem do nakrycia rozsad różnych warzyw.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, rozalia

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Maj 2018 14:01 #608537

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Ogórki dostały wczoraj PW+ saletra amonowa. To drugi oprysk. w gruncie są dwa tygodnie rosną ładnie. Pw profilaktycznie ,a za tydzień zamienię saletrę amonowa na saletrę potasowa.
IMG_20180525_105556.jpg
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2018 14:06 przez Emalia112.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jagoda254, Adasiowa, rozalia, Pestka

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Maj 2018 14:17 #608539

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 410
  • Otrzymane dziękuję: 353
Jest gdzieś info na forum z czym można mieszać PW ?
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Maj 2018 14:37 #608542

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15406
  • Otrzymane dziękuję: 51062
Konkretnie, co chcesz mieszać ?
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Maj 2018 15:30 #608548

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20240
  • Otrzymane dziękuję: 64600
Przepraszam, że wywołałam tę dyskusję. To się więcej nie powtórzy. Chciałam tylko pokazać moją ogórkową grządkę, widać, niepotrzebnie. Jeszcze raz przepraszam.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2018 15:48 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Maj 2018 15:32 #608549

  • zdravko
  • zdravko's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 410
  • Otrzymane dziękuję: 353
Siarczan magnezu,
siarczan potasu(ewentualnie saletrę potasową, wolałbym siarczan),
chelat żelaza bo widzę po pokrzywach ,że dalej działa popiół którym zawaliłem 2 lata temu działkę- z raz przydałoby się pewnie choć na warzywach zdaje się wszystko być ok .
i z raz wyżej wymieniona saletrę amonową.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Maj 2018 15:50 #608551

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
pomodoro wrote:
Betula wrote:
Przy tych temperaturach te klosze mogą zaszkodzić, a nie pomóc.

Absolutnie nie. Dokąd liście nie dotykają ścian butli nie ma mowy o poparzeniach. Stosuję te butle od lat z powodzeniem do nakrycia rozsad różnych warzyw.

Nigdzie nie pisałam o poparzeniach. Sama też stosuje butle do ochrony rozsady zwłaszcza dyniowatych. Ale z reguły wiosna jest chłodniejsza niż w tym sezonie. Przy 30C w cieniu pod taką butlą jest pewnie ponad 40C i zero przewiewu powietrza. Rośliny na pewno stracą turgor, a gdyby Ani nie było na działce tydzień mogły by zwiędnąć. Dlatego sugerowałam by sprawdziła jak działa osłona z butli przy tak wysokich temperaturach.
Przeoczyłam informacje, że Ania ze względu na ogórki bywa codziennie na działce. W tej sytuacji to innego. Może reagować na bieżąco.
Pozdrawiam
Bea
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Maj 2018 16:00 #608552

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Adasiowa wrote:
Przepraszam, że wywołałam tę dyskusję. To się więcej nie powtórzy. Chciałam tylko pokazać moją ogórkową grządkę, widać, niepotrzebnie. Jeszcze raz przepraszam.

Aniu! Nie masz za co przepraszać. To prędzej ja powinnam, bo tę dyskusję to wywołałam ja. Choć szczerze mówiąc nie czuję się jakoś specjalnie winna. Chciałam Cię po prostu uczulić na to,że ta wiosna jest inna niż poprzednie i lepiej sprawdzić jaki wpływ będą miały te butle na rozsady przy tak wysokich temperaturach.
Nie widzę także nic złego w tej dyskusji. Przecież po to jest forum, żeby wymieniać opinie. Nawet gdy każdy ma swoje zdanie, to każdy co coś z tej dyskusji wynosi, bo może spojrzeć na zagadnienie z innej (cudzej) perspektywy.
Pozdrawiam
Bea
Ostatnio zmieniany: 25 Maj 2018 16:01 przez Betula.
Temat został zablokowany.

OGÓREK - wysiew, rozsada i uprawa w gruncie i pod osłonami część II 25 Maj 2018 17:49 #608570

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 892
  • Otrzymane dziękuję: 2939
A macie pomysły jak dyniowate ochronić przed śmietką? Aktualnie czekam na kiełkowanie (o ile ich nie wpierdzieli śmietka). Przez nią z cebuli już nawet nie sadzę, a ogórki sieję w większych ilościach (i fasolę - w tym roku posieję późno to więcej skiełkuje). Zaprawy nasienne mają tylko dla rolników w dużych ilościach. W tym roku mam o 10m ogórka posianego na taśmie. Nie wiem czy może z takich petów jakichś zapór by nie dało rady robić przed śmietką (tylko jak żeby przy usuwaniu nie zniszczyć sadzonek).
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.494 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum