TEMAT: Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 11 Sty 2019 22:25 #636289

  • vegetella
  • vegetella's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 166
  • Otrzymane dziękuję: 783
Bobej wrote:
Będzie co namnażać w sezonie. :wink4:
No, weź nie strasz :P
Już mi zimno po plecach
na myśl jak posiadając 10 nasion uzyskać rozsadę, nasion własnymi rENcyma nie ukatrupić.
SiEM mi fasoli zachciało
Jean Cocteau: Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Ostatnio zmieniany: 11 Sty 2019 22:27 przez vegetella.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucysia


Zielone okna z estimeble.pl

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 11 Sty 2019 23:10 #636298

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7742
Eee tam, zaraz ukatrupić. Fasoli wcale się tak łatwo nie katrupi. Przynajmniej tak wnoszę z tego, że moje przeżyły i miały się naprawdę dobrze - mimo praktycznie żadnych zabiegów, wyjąwszy poprowadzenie sznureczków dla tych, które tego wymagały i podlewanie w miarę potrzeby.

A 10 nasion to zupełnie dobra ilość na rozmnożenie :idea1:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): vegetella

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 12 Sty 2019 01:30 #636305

  • vegetella
  • vegetella's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 166
  • Otrzymane dziękuję: 783
A założysz się? :happy:
Wiosną 2018 fasolę 3 razy wysiewałam. Pierwszy raz mi się tak trafiło, myślałam że wysiew fasoli prosty jak budowa cepa - a figę. Jak teraz wiem za sprawą śmietki kiełkówki. Tylko, że tamtych nasion miałam skolko godno - to sobie siałam. A teraz?

Na parapecie zrobię rozsadę i do ziemi dam jak to cholerstwo przestanie latać.
Jean Cocteau: Nie należy mylić prawdy z opinią większości.

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 12 Sty 2019 08:07 #636313

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
Ja jak mam skromną ilość nasion bardzo cennej dla mnie odmiany i jest to karłowa odmiana, to kuszę się o uprawę pojemnikową. Zazwyczaj są to donice ok 10l i sieje tam 5 fasol w kółko. Z tego mam zbiór już do uprawy w gruncie w sezonie kolejnym.

U mnie bardziej brak miejsca doskwiera. Giganty mają pierwszeństwo, a tyle innych ciekawych warzyw jest również, że mimo myślę wielkiej powierzchni warzywnika, bo na działce będzie jakieś 30m na 8m plus daszek dla pomidorów koło domu, dwa poletka a w zasadzie trzy o powierzchni jakoś 40m2 plus stelaż dla pnących, to zawsze kombinuje co i gdzie wcisnąć. :happy4:
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2019 17:44 przez Betula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Betula

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 12 Sty 2019 11:07 #636330

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
vegetella wrote:
Chciałam się pożalić - wyryczeć się
- Wy mnie zrozumiecie, a i może wyjaśnicie.
Dotarła do mnie fasola Flambo Vilmorina. Ja ją wybierałam po zdjęciu - ładne białe fasolki z różowymi namazianiami. W paczce były brązowe :supr3: :think: takie Pinto tylko bardziej okrągłe.
Jestem jakby tak trochę poirytowana niezgodnością. Czy dobrze dedukuję, że to co Vilmorin dał na zdjęcie to ziarna świeże, po wysuszeniu zmieniające kolor na karmelowy?

czy o co chodzi? pomylili się? - porcja nasion dość niechlujnie przygotowana, ok. 10 ziaren w połówkach i domieszki nasion buraka hehehehe tak chyba dla yay ... chyba że bonus :bad-idea: albo magazyn zamiatali :rotfl1:


Moją Flambo kupiłam rok temu i też miała takie nasiona. Nie martw się piękne fasolki z tego wyrosły(naprawdę takie kolorowe strąki). Część wysiałam do gruntu,a potem drugi rzut do pojemników. Oni chyba inaczej suszą nasiona, bo zebrane i wysuszone przeze mnie wyglądają trochę inaczej (na zdjęciu po lewej). A przy okazji to nie wiedziałam,że można tak szaleć z fasolami. Ja oprócz szparagowej, mam dwie i myślę, gdzie je upchnąć. A może też spróbowałabym inne odmiany, tylko nie wiem jakie/ :huh:
20190112_105007.jpg
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2019 17:49 przez Betula.
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Betula, vegetella, magnes, iwa

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 12 Sty 2019 11:41 #636334

  • czesio
  • czesio's Avatar
vegetella wrote:
czy o co chodzi? pomylili się? - porcja nasion dość niechlujnie przygotowana, ok. 10 ziaren w połówkach i domieszki nasion buraka hehehehe tak chyba dla yay ... chyba że bonus :bad-idea: albo magazyn zamiatali :rotfl1:
Tak samo wyglądającą torebkę reklamowałem w roku ubiegłym. |
Zważyłem wszystko co dostałem. Zważyłem to co było w dobrym stanie. Zważyłem połówki i śmiecie.
Napisałem e-mail.
Spisałem wszystko co było wydrukowane na torebce. Podałem wszystkie wyniki ważenia. Podałem adres sklepu, kiedy, gdzie tę torebkę kupiłem i za ile.
Zażądałem dosłania tego co brakuje do nominalnej wagi napisanej na torebce. Napisałem że mogę na ich koszt to wszystko odesłać pocztą, lub oddać we wskazanych przez nich sklepie ogrodniczym we Wrocławiu. Po tygodniu przysłali dwie takie torebki. Idealne.
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2019 18:01 przez Betula.

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 12 Sty 2019 11:57 #636338

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7742
vegetella wrote:
Wiosną 2018 fasolę 3 razy wysiewałam. [...] Jak teraz wiem za sprawą śmietki kiełkówki. [...]
Na parapecie zrobię rozsadę i do ziemi dam jak to cholerstwo przestanie latać.

Fakt, że ja zwykle wysiewam dość późno, zagapiam się :oops: , może dlatego nic ich nie żarło. Jeszcze nie wiem, jak będzie tym razem, też mam parę takich odmian po kilka nasionek. Chętnie bym zrobiła rozsadę, ale jej upchnięcie może przerosnąć moje zdolności logistyczne... Nie chwaląc się, niemałe :P, ale jednak ograniczone.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2019 11:58 przez Mandorla.

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 12 Sty 2019 20:26 #636458

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9656
Do mojej małej kolekcji fasoli na suche nasiona doszły dziś :


fasolemarzenki.jpg
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 12 Sty 2019 20:48 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, Adasiowa, Betula, Ada, Kaskawel

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 12 Sty 2019 22:12 #636483

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7742
Też dziś kupiłam Flambo :evil: Ale właśnie, wśród "normalnych" nasionek były też dwa wyraźnie inne:



pytanie - czy one bywają takie zmienne, czy to jakaś domieszka (oby, oby to drugie :lev: !). Wzięłam jeszcze dwie "normalne" szparagówki i bób.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Marlenka, Betula

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 13 Sty 2019 07:12 #636500

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5269
U odmian typu borlotti trafiają się takie negatywy wśród ziaren. Taki ich urok, nie ma się czym przejmować. Są odmiany gdzie różnice w kolorze nasion są jeszcze większe. Później wstawię fotkę jednej z nich.
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2019 07:31 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Betula, Mandorla

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 13 Sty 2019 10:44 #636529

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5269
Cornplanter Purple - to właśnie jedna z odmian wielokolorowych, chociaż przeważają ziarna w kolorze ciemnej purpury, prawie czarne po wysuszeniu. Inne takie odmiany to np. Beefy Resilient Grex, Cherokee Cornfield czy Faulkner's Cornfield. W odmianie Pebble w jednym strąku można znaleźć ziarna w różnych kolorach.


DSCN4176.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Armasza, Marlenka, lucysia, Betula, Mandorla, aga

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 13 Sty 2019 10:52 #636533

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7742
Fasole tajemnicze są... ;) Chyba nigdy nie zgłębię ich tajników.
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia, fajna sprawa taka różnorodność nasion, choć przyznaję, miałam przez chwilę nadzieję, że jakaś inna fasolka się w to wmieszała.
W sałatce musi to świetnie wyglądać.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 13 Sty 2019 11:26 #636539

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6916
  • Otrzymane dziękuję: 42030
Taka ciekawostka dot.koloru fasoli:im fasolka jest ciemniejsza tym ma większą zawartość flawonidów.Czarna barwa fasoli oznacza wysoką zawartość antocyjanów.
kobieco.pl/czarna-fasola/
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Bobej, Adasiowa, Armasza, Betula, Kaskawel, aga

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 13 Sty 2019 12:04 #636545

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
Kaskawel wrote:
U odmian typu borlotti trafiają się takie negatywy wśród ziaren. Taki ich urok, nie ma się czym przejmować. Są odmiany gdzie różnice w kolorze nasion są jeszcze większe.

Dokładnie. Też mi się trafiło odstępstwo w pewnej partii zebranej jesienią, z wysiewanej z identycznych fasol.



IMG_20190113_120652.jpg
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2019 12:08 przez Bobej.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Armasza, Marlenka, Betula, Kaskawel

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 13 Sty 2019 12:12 #636546

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Bobej wrote:
Ja jak mam skromną ilość nasion bardzo cennej dla mnie odmiany i jest to karłowa odmiana, to kuszę się o uprawę pojemnikową. Zazwyczaj są to donice ok 10l i sieje tam 5 fasol w kółko. Z tego mam zbiór już do uprawy w gruncie w sezonie kolejnym.

U mnie bardziej brak miejsca doskwiera. Giganty mają pierwszeństwo, a tyle innych ciekawych warzyw jest również, że mimo myślę wielkiej powierzchni warzywnika, bo na działce będzie jakieś 30m na 8m plus daszek dla pomidorów koło domu, dwa poletka a w zasadzie trzy o powierzchni jakoś 40m2 plus stelaż dla pnących, to zawsze kombinuje co i gdzie wcisnąć. :happy4:
W celu rozmnożenia też myślałam o donicach. Czy w większej donicy dadzą radę również tyczne?
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 13 Sty 2019 12:16 #636548

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
Powiem szczerze, że nie testowałem tycznych w donicach ale myślę, że również powinny dobrze rosnąć, a przy odpowiedniej pielęgnacji, jeszcze lepiej jak w gruncie. Tyle, że by trzeba pilnować podlewania, gdyż większa masa zielona, by szybko chłonęła wode z pojemnika i zapewne należałoby rośline podkarmiać, z tego samego względu.
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Armasza, Betula

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 13 Sty 2019 12:35 #636550

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2633
  • Otrzymane dziękuję: 7742
Armaszo, w czasach przedogródkowych miałam tyczną fasolę w dużej donicy na balkonie; tak, jak napisał Bobej, trzeba pilnować podlewania, ale misja jest wykonalna ;)
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Ostatnio zmieniany: 13 Sty 2019 12:35 przez Mandorla.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, Armasza, Betula, Jaedda

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 13 Sty 2019 14:16 #636564

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7052
Wrócę jeszcze do czarnej fasoli, o której pisaliśmy wcześniej. Obecnie podczas przeglądu fasol, znalazłem o to taką odmiane. :)


IMG_20190113_121213.jpg
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Marlenka, Betula, Kaskawel, aga


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.681 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum