TEMAT: Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 06 Gru 2019 21:18 #683019

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Ewa, gdybym widział same strąki, to bym powiedział, że to Meraviglia di Venezia, ale kolor nasion się nie zgadza. Nie wiem, może to jakaś lokalna fasola.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewcia12


Zielone okna z estimeble.pl

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 06 Gru 2019 21:36 #683022

  • ewcia12
  • ewcia12's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 116
  • Otrzymane dziękuję: 512
To były nasiona przywiezione z Włoch. Ja mam ich już 4 lata. Na zdjęciu są nasiona z 2018 roku i trochę wyblaknięte. Mimo to dziękuję za próbę pomocy.

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 06 Gru 2019 22:00 #683031

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Aga, ściągam zza granicy, przede wszystkim ze Stanów i Kanady, bo w Polsce tych fasoli nie dostaniesz, a w europejskich sklepach bardzo niewiele. Część kupiłem, część mam z wymiany z prywatnymi kolekcjonerami. Przekopuję internet, klikam w różne linki w linkach, a gdy znajdę coś co mnie interesuje to piszę. Ze Stanów na 10 maili dostaję 1 pozytywną odpowiedź, bo nie są tam zbyt chętni do wysyłania nasion za granicę. Czasem wcale nie dostaję odpowiedzi, więc piszę drugi raz. Jeśli i to nie skutkuje, to mam już tam parę kontaktów i mogę zrobić obejście :) Trochę to żmudne, dlatego zajmuję się tym teraz, bo jest na to czas. Za to satysfakcja większa, gdy masz już w rękach nasiona TEJ odmiany. W tym tygodniu np. odebrałem przesyłkę od Belga, z którym się wymieniałem, dzięki temu mogę wykreślić następnych dwóch Irokezów z moich listów gończych :) I tak to się kręci.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Marlenka, lucysia, Betula, Pestka, Jaedda, aga

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 07 Gru 2019 08:53 #683052

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Ewa, a z której części Włoch ją przywiozłaś?

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 07 Gru 2019 20:15 #683160

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Jeszcze odrobina cierpliwości, pomału kończymy :)

Teaching Drum # 18

Tyczna, lokalna fasola Seneków, o małych strąkach i małych czarnych ziarnach, ale za to bardzo plenna.

TeachingDrum182-3.jpg


Kahnawake Mohawk

Kolejna irokezka fasola z Kahnawake, rezerwatu Mohawków leżącym na południowym brzegu rzeki Św. Wawrzyńca, w kanadyjskiej prowincji Quebec.
Tyczna, trochę późna fasola, ale większość strąków wyrobiła się z dojrzewaniem na czas. Pozostałe dosychały w pomieszczeniu na ściętych krzewach. Ta późność była w tym roku zaletą, bo szczyt kwitnienia i wiązania strąków wypadł już po najgorszych upałach i mogła pokazać co potrafi. A uwierzcie, że potrafi. Ziarna są duże, jasnobeżowe z brązowymi ciapkami, paskami i tym podobnymi. Potrzebuje solidnych tyczek, końce moich były za cienkie i połamały się pod ciężarem zieleniny i strąków.

KahnawakeMohawk2.jpg


Vermont Cranberry
To również stara odmiana, uprawiana w Nowej Anglii jeszcze przed 1800-nym rokiem.
Karłowa, wczesna i plenna. Ziarna duże, jasnoróżowe w malinowe ciapki, paski i tym podobne :)

VermontCranberry2.jpg


Haudenosaunee Skunk
(Skunk, Chester, Flagg)
I jeszcze jedna stara, irokezka fasola, jedna z najładniejszych. Tyczna, bardzo plenna. Szerokie, duże strąki i ziarna również duże, w czarno-białych barwach. Potrzebuje solidnych tyczek.

HaudenosauneeSkunk-2.jpg


Wśród krzaczków tej odmiany trafiła mi się krzyżówka. Jeden z nich okazał się półtyczką, z o połowę węższymi strąkami i takimiż samymi ziarnami, również w czarno-białych barwach. Ciekawy jestem jak się w przyszłości rozwinie.

HaudenosauneeSkunkntyp.jpg
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2019 20:27 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Bobej, Armasza, Marlenka, lucysia, Betula, Pestka, magnes, Jaedda, Mandorla, aga, anaka

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 07 Gru 2019 20:31 #683162

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Kaskawel wrote:
Jeszcze odrobina cierpliwości, pomału kończymy :)

Nie kończmy :thanks: . Są piękne- mogłabym oglądać je bez końca ;) .
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Iwona M, Pestka, Mandorla, anaka

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 07 Gru 2019 20:37 #683166

  • ewcia12
  • ewcia12's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 116
  • Otrzymane dziękuję: 512
Ja dostałam od pana ,którego córka mieszka we Włoszech, chyba na południu.Wiem tylko,że mają hotel i winnice.Jak poszedł na emeryturę, to nie mam z nim kontaktu.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaskawel

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 07 Gru 2019 21:18 #683175

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Ta fasolka na przedostatnim zdjęciu prześliczna jest
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Za tę wiadomość podziękował(a): anaka

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 07 Gru 2019 21:19 #683176

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Ewa, znalazłem podobną fasolę, ale szukam jeszcze potwierdzenia wielkości strąków. Wpisz sobie w googla Fagioli Barba Di Frate i porównaj nasiona.
Ostatnio zmieniany: 07 Gru 2019 21:20 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, ewcia12

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 08 Gru 2019 15:07 #683231

  • ewcia12
  • ewcia12's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 116
  • Otrzymane dziękuję: 512
Dziękuję za zainteresowanie. Moja fasolka jest podobna tylko ma więcej plamek na białym. Problem jest w tym, że jedno nasiono fasoli jest fioletowo-białe a drugie brązowo-białe. Chciałam wysłać nasiona do Ani na straganik warzywny ale wstrzymam się do następnego roku i porobię zdjęcia. Czy z nasion Fasolki szparagowej można zrobić jakieś potrawy do jedzenia,bo zawsze pasłam nimi kury. :thanks: :thanks:








Pozdrawiam Ewa
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kaskawel

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 08 Gru 2019 15:47 #683232

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
No wiesz co? :lol: Przecież to normalna fasola. Strąki wielu odmian na suche ziarno można wykorzystywać jak szparagówkę gdy są młode, a ziarno wszystkich szparagówek jako suche. Nie tak dawno miałem kapustę z grochem z ziarnami Galopki :)
Ostatnio zmieniany: 08 Gru 2019 15:52 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Betula, Pestka, aga

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 08 Gru 2019 15:58 #683233

  • ewcia12
  • ewcia12's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 116
  • Otrzymane dziękuję: 512
Potrawy z fasoli lubi tylko mąż, więc mało gotuję. Natomiast fasolkę szparagową na masełku lubią wszyscy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Pestka, Kaskawel

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 08 Gru 2019 16:10 #683235

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
A swoją drogą to opłaciło mi się poszukiwanie tej fasoli, bo trafiłem na mały, włoski sklepik internetowy, w którym mają trzy fasole, które chętnie przygarnę. Jutro zaraz do nich napiszę. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marlenka, lucysia, Pestka, Mandorla, ewcia12

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 09 Gru 2019 21:24 #683431

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Brown Lazy Wife
To stara, tyczna, odmiana fasoli uprawiana w Pensylwanii przez holenderskich osadników. Tradycyjnie sadzono ją 4 czerwca, ten dzień w lokalnym dialekcie nazywał się Buhnedaag - dzień fasoli. Jak wskazuje nazwa, jest to fasola idealna dla leniwych żon, tak szybko się ją, podobno, gotuje :) Mielono ją także na mąkę, z której wyrabiano holenderskie pierogi i płaskie chlebki.
Plenna, o całkiem dużych ziarnach, ale późna, co dobrze jej w tym roku zrobiło. Szkoda, że nie pstryknąłem fotki suchym strąkom, najbardziej pokraczne jakie do tej pory widziałem.

BrownLazyWife-3.jpg



Cherokee Trail Of Tears

Bardzo plenna, tyczna fasola, którą można potraktować także jako bardzo smaczną szparagówkę, ale tym razem nie próbowałem. Ma purpurowe strąki, a w nich czarne ziarna, już nie małe, ale jeszcze nie średnie. Najlepiej pasuje tutaj bokserski termin - są lekkopółśrednie :)
A nazwa jest upamiętnieniem pewnego marszu, z Georgii do Oklahomy, do którego zmusił Czirokezów rząd Stanów Zjednoczonych, na trasie którego pozostało około 4000 czirokezkich ciał.

CherokeeTrailofTears.jpg


Dark Red Kidney

Bardzo popularna odmiana, można powiedzieć przemysłowa. Również w Polsce, tyle że już w puszkach. Karłowa, bardzo plenna, o dużych ziarnach w krwisto-czerwonym kolorze.

DarkRedKidney-2.jpg


Dixie Speckled
To druga lima, która uprawiałem w tym roku. Karłowa i bardzo plenna. Mnóstwo strąków, a w nich najczęściej, jak u wszystkich lim, trzy ziarna. Małe w porównaniu do innych odmian tej fasoli. Odmiany tego gatunku mają chyba największą rozpiętość wielkości nasion, od bardzo małych do prawdziwych gigantów.

DixieSpeckled.jpg
Ostatnio zmieniany: 09 Gru 2019 22:01 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Marlenka, Betula, Pestka, Mandorla

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 09 Gru 2019 23:06 #683454

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Ja niedawno dostałam fasolę -kilkanaście nasion o nazwie Dixi.Ma być karłowa.Wygląda podobnie jak Twoja Dixi Speckled

20191209_225829.jpg

Myślisz, że to jest ta sama.
Na zdjęciu wyszły trochę blade ,ale w rzeczywistości są bardziej czerwone
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 09 Gru 2019 23:09 przez Pestka.

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 10 Gru 2019 05:52 #683465

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Pestka, to ta sama fasola tylko kolory się już trochę utleniły. Zrób sobie rozsadę, nie siej bezpośrednio do ziemi. Limy są trochę bardziej wymagające pod względem optymalnej temperatury niż inne fasole. Ja w tym roku całkowicie przekonałem się do robienia rozsady fasoli. Masz nad roślinami większą kontrolę, a potem możesz maksymalnie wykorzystać miejsce na nie przeznaczone. Gdy siałem bezpośrednio do gruntu, to często świeciły pomiędzy krzaczkami gołe placki.
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2019 05:55 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 10 Gru 2019 10:33 #683483

  • Pestka
  • Pestka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1624
  • Otrzymane dziękuję: 8497
Kaskawel poproszę Cię o radę - po ile włożyć nasionek do jednego gniazda i w jakim terminie ją wysiać ,tak aby wysadzić ją w odpowiednim czasie do do gruntu .Ja też już ze wszystkich fasolek robię zawsze rozsady.

Ale się cieszę że mam tą śliczną fasolkę :dance:
pozdrawiam Grażyna

Ogrodnictwo to ćwiczenie optymizmu.
Czasami jest triumfem nadziei nad doświadczeniem
(Marina Schinz)
Ostatnio zmieniany: 10 Gru 2019 10:33 przez Pestka.

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 10 Gru 2019 16:08 #683533

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 880
  • Otrzymane dziękuję: 5267
Pestka, nie doradzę Ci, bo nie wiem, ja nie sieję fasoli gniazdowo. W przyszłym roku limy i późne fasole mam zamiar wysiać w ostatnim tygodniu kwietnia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Pestka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.590 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum