TEMAT: Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 24 Lis 2019 11:03 #681916

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1646
  • Otrzymane dziękuję: 3546
Kaskawel wrote:
Kaskawel wrote:
Tak jak napisałem, jest wiele odmian wspięgi. Tutaj np. odmiana Pretzel. Fotografia ze strony Amishland Seeds.

Pretzel.jpg

Wiedziałem, że gdzieś je mam, no i znalazłem 10 nasion tego cudaka. Ja mam inne priorytety, więc jeśli ktoś chciałby spróbować je wysiać i rozmnożyć, to chętnie oddam w dobre ręce. Mogę rozdzielić na pół, żeby było dla dwóch osób.
Czy znaleźli się chętni podjęcia się rozmnożenia?
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Mandorla


Zielone okna z estimeble.pl

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 24 Lis 2019 11:10 #681917

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Hihi, też jestem ciekawa... :)
Wygląda zabójczo.
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 24 Lis 2019 12:41 #681921

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Armasza, Mandorla, przyślijcie mi wasze adresy na priv. Wysyłki będę robił na początku grudnia, na Mikołaja powinny być :) Jeśli tylko chcecie się tego podjąć.
Ostatnio zmieniany: 24 Lis 2019 12:47 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Mandorla

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 24 Lis 2019 13:27 #681927

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1646
  • Otrzymane dziękuję: 3546
Nie wyrywałam się, bo nie mam zbyt długich doświadczeń w uprawie fasolek :oops: . Ale obiecuję się mocno dokształcić i przyłożyć :thanks: .
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Ostatnio zmieniany: 24 Lis 2019 13:27 przez Armasza.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Kaskawel, Mandorla, anaka

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 24 Lis 2019 14:54 #681937

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
Ja też nieśmiało czekałam :oops: I podobnie jak Hania obiecuję się przyłożyć :thanks: Pół warzywnika będę miała w fasolach :dance:
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Pestka, Kaskawel, anaka

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 24 Lis 2019 15:45 #681940

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Największa i najmniejsza fasola, które uprawiałem w tym roku. Piękny Jaś i Teaching Drum # 18. Dla złapania skali dwa ziarna Jacob's Cattle, bo wstawiałem też tę fotkę na zagranicznym forum gdzie jest powszechnie znana. To fasola wielkości naszej z orzełkiem.

DSCN7604a.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Armasza, Marlenka, lucysia, Betula, Agusiak, Mandorla, aga, anaka

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 29 Lis 2019 19:46 #682406

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Kolejne tegoroczne fasole.


Deseronto Potato
Półtyczna fasola z rezerwatu Tyendinaga, Ontario. Mohawkowie robią z niej puree, tak jak z ziemniaków. Bardzo ładne, owalne ziarna.

DeserontoPotato-2.jpg



Jacob's Cattle
Był to podobno urodzinowy podarunek od Abenaków ze szczepu Passamaquoddy dla pierwszego białego dziecka urodzonego w Lubec, w stanie Maine.
Karłowa fasola, wczesna i plenna.

JacobsCattle-2.jpg



Jacob's Cattle Gold

To rezultat skrzyżowania odmian Jacob's Cattle i Painted Pony. Skiełkowałem w lutym, na próbę, jedno ziarno, ale w doniczce ta fasola marnie wiązała strąki. Szkoda mi było ją wyrzucić, więc przesadziłem duży już krzew do gruntu. O dziwo, operacja się powiodła i udało mi się jeszcze zebrać trochę dobrej jakości nasion.

JacobsCattleGold.jpg
Ostatnio zmieniany: 29 Lis 2019 19:54 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Bobej, Adasiowa, Armasza, Marlenka, Betula, Pestka, Jaedda, Mandorla, aga, anaka

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 01 Gru 2019 18:59 #682551

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Blue Shackamaxon (Black Shackamaxon)
Tyczna fasola Lenni Lenapów, a popularniej Delawarów. Bardzo plenna, o purpurowych strąkach i niedużych, błyszczących ziarnach, tak granatowych, że aż czarnych. To fasola typu cut-short, nie ma to słowo odpowiednika w polskiej terminologii fasolowej. Chodzi o to, że ziarna są tak ciasno upakowane w strąku, że ich końce ulegają spłaszczeniu, przez co robią się kwadratowe. Oczywiście, skrajne są zdeformowane tylko z jednej strony.
A Shackamaxon to zangielszczona nazwa delawarskiej osady, której tereny są teraz częścią Filadelfii.

BlueShackamaxon-4.jpg


Hidatsa Red

Jeszcze jedna odmiana Hidatsów, którą do szerszego obrotu wprowadził w 1917 r. Oscar H. Will, podobnie jak kilka innych, które znalazł w worku fasoli podarowanym mu przez Indianina z tego plemienia.
Fasola półtyczna, plenna o średniej wielkości ziarnach w ciemno malinowym kolorze. Strąki mają tak cienką łupinę, że wydają się być zrobione z bibułki.

HidatsaRed-2.jpg


Algonquin Fisher
(Fisher, Fisher Egg, All-in-One)
Stara odmiana Algonkinów przejęta od nich przez niemieckich osadników z Pensylwanii i zachowana przez rodzinę o nazwisku Fisher, która przekazywała ją sobie z pokolenia na pokolenie.
Fasola karłowa, o owalnych, oliwkowych ziarnach pokrytych czerwoną mgiełką. Nawet plenna, ale na suszę zareagowała drobnieniem nasion, chociaż zebrałem trochę o przepisowej średniej wielkości.

AlgonquinFisher.jpg
Ostatnio zmieniany: 01 Gru 2019 19:03 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): bela, Bobej, Armasza, Marlenka, Betula, Pestka, Jaedda, Mandorla, aga, anaka

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 01 Gru 2019 19:23 #682552

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Fasola z Orzełkiem
Jak zwykle niezawodna, trochę strąków popękało po ulewnych deszczach, które czasami urozmaicały upały.

FasolazOrzekiem-2.jpg


Muszę napisać, że się myliłem. Nasza Fasola z Orzełkiem i odmiana Soldier to różne fasole. Tym razem tę drugą dostałem ze 100 % pewnego źródła i od razu widać różnicę w wielkości ziaren i kolorze rysunku. Rzekłbym, że Soldier jest nawet bardziej patriotyczny, bo ma orzełka w czysto czerwonej barwie, a w naszej jest cętkowany :)
Moje twierdzenie, że to ta sama fasola, a przy którym się upierałem wzięło się stąd, że błędnie zinterpretowałem nazwę odmiany, którą kiedyś ściągnąłem ze Stanów do porównania. Brzmiała ona European Soldier. Myślałem, że to "european" odnosi się do rysunku, który za oceanem kojarzy się z brytyjskim żołnierzem, a odnosiło się do pochodzenia tej fasoli. Tak więc całkiem możliwe, że porównywałem Fasolę z Orzełkiem z Fasolą z Orzełkiem :)

DSCN8285.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, Armasza, Marlenka, Betula, Pestka, Agusiak, Mandorla, aga, anaka

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 01 Gru 2019 20:00 #682553

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Kaskawel - przepiękności :supr3: (jak mówią moje wnuczki).Gdybym ja wyhodowała takie cudeńka,nie mogłabym ich zjeść.Oprawiłabym w rameczki i tylko do oglądania. :silly:
A swoją drogą,to jak to się dzieje,że one się nie krzyżują?Tyle odmian w jednym ogrodzie?(Naiwne pytanie? :oops:)
Potrafisz człowieka zachęcić do uprawy fasoli,a pomyśleć,że rok temu znałam tylko szparagową...
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Kaskawel, anaka

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 01 Gru 2019 22:45 #682562

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
Wczoraj szukając skrzynek do przechowania w nich ziemniaków, znalazłem w jednej strąki fasol, które dziś wydłubałem i obecnie dosuszam.


IMG_20191201_224107.jpg
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 01 Gru 2019 22:46 przez Bobej.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, bela, Armasza, Marlenka, Betula, Pestka, Kaskawel, aga, anaka

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 03 Gru 2019 11:42 #682676

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Bobej, a co to za fasole, pamiętasz może?
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 03 Gru 2019 11:57 #682679

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Aga, nie krzyżują się bo nie mogą, to fasole zwyczajne. To znaczy, mogą się skrzyżować, ale muszą zaistnieć do tego odpowiednie warunki np. jakiś kwiat nieprawidłowo wykształcony, itp. Identycznie jak u pomidorów. Znalazłem w tym roku takich krzyżaków, ale to mikroskopijny ułamek całości. I tak jak już pisałem, fajna niespodzianka.
Łatwo krzyżuje się fasola wielokwiatowa, np. Jasiek, i dlatego mam jej tylko jedną odmianę każdego roku.
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2019 11:58 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Betula, aga, anaka

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 03 Gru 2019 15:07 #682695

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
Jedna to napewno Peruvian kidney. Drugiej tak na szybko nie pamiętam.


Druga to Lekatt.
Pozdrawiam Błażej
Ostatnio zmieniany: 03 Gru 2019 15:09 przez Bobej.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaskawel, aga

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 06 Gru 2019 18:35 #682991

  • Kaskawel
  • Kaskawel's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 877
  • Otrzymane dziękuję: 5262
Arikara Yellow
Stara odmiana fasoli, którą Lewis i Clark znaleźli u rdzennych Amerykanów podczas swojej wyprawy do wybrzeży Pacyfiku, na początku XIX-go wieku. Pod koniec tego wieku do szerszego obrotu wprowadził ją Oscar H.Will, poprzez swoją firmę sprzedającą nasiona.
Fasola karłowa, plenna. Nasiona średniej wielkości, podłużne, w różnych odcieniach kolorów żółtego, oliwkowego i jasnego beżowego.

ArikaraYellow-2.jpg


Laliberte (Pois-fave Laliberte)
Familijna fasola rodziny Laliberte z Lotbiniere w prowincji Quebec.
Karłowa, bardzo plenna, jedna z odmian które najlepiej poradziły sobie w tym sezonie. Nasiona nieduże, prawie okrągłe w jasnym żółtozielonym kolorze.

Laliberte-3.jpg


Florida Speckled

To jedna z dwóch fasoli lima jakie uprawiałem w tym sezonie. Tyczna i dosyć późna. Nie nadaje się do bezpośredniego wysiewania w grunt. Zdecydowanie trzeba zrobić wcześniej rozsadę i po Zośce wysadzać od razu większe rośliny. Najwięcej dobrych ziaren miałem z tej uprawianej w donicy na balkonie, z tych w gruncie było ich mniej i w większości drobniejsze, ale zbyt późno zrobiłem rozsadę do gruntu. Mimo wszystko warto się potrudzić, bo limy to piękne fasole.

FloridaSpeckled.jpg
Ostatnio zmieniany: 06 Gru 2019 18:37 przez Kaskawel.
Za tę wiadomość podziękował(a): Bobej, Adasiowa, Armasza, Marlenka, Betula, Pestka, Mandorla, aga

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 06 Gru 2019 19:50 #683010

  • aga
  • aga's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 843
  • Otrzymane dziękuję: 4750
Kaskawel.To jeszcze jedno pytanie:gdzie się zaopatrujesz w nasiona takich piękności?Możesz podać adres sklepu?Bo pogrzebałam trochę w sklepach internetowych,ale tam takich nie ma...Pewnie jakieś zagraniczne? :)

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 06 Gru 2019 20:28 #683017

  • ewcia12
  • ewcia12's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 116
  • Otrzymane dziękuję: 512
Widzę tutaj na forum wielu znawców fasoli, może ktoś rozpozna moją jak się nazywa. Ziarna dostałam od pani z Włoch. Jest to fasola szparagowa tyczna, bardzo smaczna bez włókien.Strąki są duże ,osiągają długość do 20 cm. Na zdjęciu są strąki wyciągnięte z zamrażarki z ubiegłego roku.Tego roku późno zasadziłam, do tego susza i plon był marny. Nie było co zbierać.


20191205_212029.jpg








Pozdrawiam Ewa
Ostatnio zmieniany: 06 Gru 2019 20:31 przez ewcia12. Powód: nie weszło zdjęcie
Za tę wiadomość podziękował(a): Betula

Fasola na suche ziarno. Odmiany. Uprawa 06 Gru 2019 20:30 #683018

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2109
  • Otrzymane dziękuję: 7047
Nie widać zdjęcia.
Pozdrawiam Błażej


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.492 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum