TEMAT: Podsumowanie warzywnego sezonu 2018

Podsumowanie warzywnego sezonu 2018 30 Gru 2018 18:33 #634480

  • vegetella
  • vegetella's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 162
  • Otrzymane dziękuję: 734
pomodoro wrote:
Nic tak nie działa na wyobraźnię, jak obraz. ...

Żadne słowa, opisy nie oddadzą lepiej tego co na własne oczy można zobaczyć.

Patrzę teraz na te cudowne dziewięć (chyba) kręgów po liściach.

Ładnie się Twój selerek w górę wybił. To lubię w bulwach - gdy części korzeniowej, z której jest sporo odpadów i do czyszczenia niewdzięczna - jest proporcjonalnie mniej od tej gładkiej, że tak powiem poliściennej.

Tak obraz pobudził moje kubki smakowe, że na kolację zaplanowałam sałatkę selerową. Dwa w jednym - ślina przestanie mi ciec, a i nerki się pobudzą.
Jean Cocteau: Nie należy mylić prawdy z opinią większości.


Zielone okna z estimeble.pl

Podsumowanie warzywnego sezonu 2018 30 Gru 2018 18:53 #634487

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1986
  • Otrzymane dziękuję: 11319
Kasionek wrote:
Dziękuję Wam za wskazówki co do sadzenia selera. Mi jakoś te warzywo nigdy się nie udaje , choć sadzę je z uporem maniaka.
Podsumuję sezon warzywny u mnie.
W lubuskim nawiedziła nas największa susza jaką pamiętam.Słońce i bardzo wysokie temperatury dosłownie ugotowały mi papryki i pomidory. Sklecone przeze mnie prowizoryczne zadaszenie trochę pomogło. Jednakże wiem , że inaczej muszę zaplanować rozsady pomidorów w celu ich łatwiejszego okrycia.Zastanawiam się czy to będzie konieczne , bo wg.przepowiedni ma być mokry rok.
Udały się bakłażany , dynie , fasolka. Poległam na ogórkach , pomimo podlewania nie zebrałam dość dużej ilości , aby zrobić w tym roku przetwory-wszystkie szły na bieżąco dla ekipy pracującej w polu.

U mnie też była potworna susza i mimo podlewania ogórki szybko padły ale przyczyną był przędziorek, który wręcz uwielbia upały i suche powietrze
Wskaźnikiem występowania przędziorka są u mnie świerki białe Conica, które są wręcz przez nie uwielbiane. Takiej inwazji przędziorka jak w tym roku nigdy nie było mimo, że kilkakrotnie je opryskiwałam ( mam 4 świerki, są już duże na ok. 2 m każdy, są piękne ale niestety wymagają oprysków przy upałach). Pod koniec lata dałam za wygraną i świerki wyglądają dość marnie. Wiosną trzeba będzie porządnie je opryskać a nowe przyrosty pokryją dziury w igliwiu.
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Adasiowa, Betula

Podsumowanie warzywnego sezonu 2018 30 Gru 2018 18:59 #634489

  • Bobej
  • Bobej's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Pozdrawiam cieplutko. Błażej
  • Posty: 2110
  • Otrzymane dziękuję: 7051
Miałem identycznie jak Ela.

Też przegrałem w tym roku walke z przędziorkiem na ogórkach. Nigdy wcześniej takiego czegoś nie widziałem. Normalnie masakra przez te upiornie upalne i suche lato.
Pozdrawiam Błażej
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, bietkae

Podsumowanie warzywnego sezonu 2018 30 Gru 2018 19:18 #634497

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Dopisuję swoją porażkę w walce z przędziorkiem - sucha i upalna pogoda panująca przez cały okres wegetacyjny ułatwiła rozwój i żerowanie szkodnika z tym, że u mnie upodobał sobie fasolkę szparagową tyczną i częściowo karłową, posadzone bardzo blisko siebie. Inna partia oddalona od feralnej grządki została oszczędzona.
Upiekło się także ogórkom, ale tylko i wyłącznie ( tak przypuszczam ) dzięki regularnym opryskom skojarzonym.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Armasza, bietkae

Podsumowanie warzywnego sezonu 2018 30 Gru 2018 19:22 #634499

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1986
  • Otrzymane dziękuję: 11319
Zapomniałam, że moja fasolka szparagowa też została pokonana przez tego samego jegomościa. Dobrze, że nie lubi pomidorów - chyba :rotfl1:
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.336 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum