TEMAT: PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 27 Gru 2018 23:19 #634108

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
andziasz wrote:
W zasadzie to nie mam ambicji posiadania wszystkiego z własnej rozsady , szczególnie takich warzyw które mogę kupić na targu a nie zależy mi na odmianie czyli por, seler, kalafior, kapusta, ale w moim "chorym" mieście po przeniesieniu targu na obrzeża miasta i wybudowania x marketów, targ ten praktycznie nie funkcjonuje , handel odbywa się tam tylko 3 razy w tygodniu i to 2-3 godziny. I jeśli akurat nie uda mi się pojechać w tym czasie albo nie trafie na kogoś z tymi rozsadami to ich po prostu nie mam. I tak w tym roku nie miałam porów, kapusty, kalafiorów.
Przed wyborami obecni włodarze obiecywali powrót targu do miasta. Trzeba przypominać i liczyć na spełnienie ;) .
Pozdrawiam cieplutko
Hanka


Zielone okna z estimeble.pl

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 27 Gru 2018 23:23 #634109

  • vegetella
  • vegetella's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 162
  • Otrzymane dziękuję: 734
Na next sezon, planowanie co do "rozsady" mam następujące:

1. do listy "nie robię-kupuję" dopisałam wczesną sałatę. Ani myślę kolejny raz się z nią szarpać - a i wieczny kłopot z miejscem na parapecie. Zatem własnej produkcji rozsady: selera, kalarepy, kapusty, kalafiorów oraz sałaty - nie planuję.

2. z końcem stycznia startuję z papryką oraz bakłażanem, z końcem lutego z: cebulą, dymką oraz porami. W marcu - pomidory. Ogórki, dyniowe - w zależności od pogody - przełom kwietnia i maja.

3. będę testować ustrojstwo, które dostałam pod choinkę



Chyba poćwiczę na fasoli. Bo to co nowego w moich planach nasadzeń jest, to właśnie uprawa fasoli na suche ziarno. Dla kilku fajnych odmian, niestety mam skąpy materiał nasienny (10-15 ziaren) i spodziewam się, że ta piekielna machina zmniejszy ryzyko zmarnowania nasion. Ale to się dopiero okaże - albo będę chwalić albo pomstować.

4. jesienią przygotowałam też własną ziemię pod rozsady. Dzisiejsza inspekcja pryzmy wygląda obiecująco - liczę, że nie będę musiała kupować podłoża. Oby.
Jean Cocteau: Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Ostatnio zmieniany: 27 Gru 2018 23:25 przez vegetella.
Za tę wiadomość podziękował(a): rychu44, Edyta-ka, Miragoral, Jaedda

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 27 Gru 2018 23:37 #634112

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
rejmat wrote:
Dylemat mam z papryką- siać, nie siać. Mam nasiona z węgierskiej Kapii, ale dzieci moje nie jedzą papryki, więc w sumie po co sadzić.
Marzy mi się grządeczka ziołowa- bazylie rozmaite, trybula, cząber, szałwię.Skrzynie i owszem są łatwe w przygotowaniu, ale mocno ograniczają fantazje i chciejstwa. Z kolei przygotowanie grządek w ziemi może przerosnąć moje siły. I nie wiem, co gorsze: limitować ilość roślin czy kombinować, jak oczyścić ziemię pod tradycyjne grządki.

Martusiu, część pomidorów ( w zależności od odmiany ) możesz uprawiać w donicach, które fantazyjnie porozmieszczasz wśród grządek, rabatek czy na tarasie - na przykład. Jeśli tylko Ty z całej rodziny lubisz papryczki, wcale nie musisz rezygnować z ich "produkcji" - rewelacyjnie udają się również w donicach, w których dodatkowo możesz podsadzić zioła o podobnych, co papryki, wymaganiach i stworzyć w ten sposób podręczny ogródek ziołowo-warzywny.
Bardzo ładnie, gustownie i efektywnie radzi sobie z tym zagadnieniem nasza Dorotka Horti .
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 27 Gru 2018 23:48 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, rychu44, Edyta-ka, Miragoral, Betula, rejmat

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 28 Gru 2018 07:56 #634120

  • Betula
  • Betula's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Marki/W-wa
  • Posty: 4201
  • Otrzymane dziękuję: 13291
Marta! Posiej ze 2 krzaki papryki pomidorowej. Owoce ma małe, akurat dla 1 osoby na porcję sałatki. Ja też kiedyś nie lubiłam papryki, bo do lat 80-tych była w Polsce prawie nie uprawiana, ale nauczyłam się jej smaku zaczynając od małych porcji. Jeśli chodzi o jedzenie warzyw to jestem mamą- terrorystką. Dzieci mogą nie zjeść mięsa ale warzyw muszą zjeść min połowę nałożonej porcji. Skutek jest taki, że moje dzieci biorą sobie same paprykę i jedzą jak jabłka :)
Vegetella! Co to za urządzenie? Kiełkownica jakaś? Co do rozsady sałaty, to u mnie nie ma z nią problemu, bo wcześnie ją wysiewam (zdarzyło mi się raz w lutym) i na parapetach mam jeszcze w miarę luźno. Po za tym jak temperatura jest powyżej zera to wystawiam wykiełkowaną rozsadę na zewnątrz. A ostatnio zimy mamy takie, że w marcu to często i nocą jest powyżej 0C. U mnie z gotowej rozsady można kupić tylko masłową, więc chcąc nie chcąc rozsadę muszę robić.
Pozdrawiam
Bea
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, rychu44, Adasiowa, Horti, Marlenka, Miragoral, rejmat, Ada, Jaedda

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 28 Gru 2018 09:40 #634121

  • Szafirek
  • Szafirek's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2122
  • Otrzymane dziękuję: 10039
U mnie na pewno będzie cukinia, fasola, buraki, marchew, pietruszka, cebula, groszek, sałata, szpinak, rzodkiewka . Po kilka sztuk porów i selerów. Rezygnuję w tym roku z kapusty i papryki. W zamian będzie więcej pomidorów. Będę próbowała zrobić własną rozsadę sałaty i pomidorów. Dotychczas sialam koktajlowki wprost do gruntu i kupowałam gotowe krzaczki pomidorów. W tym sezonie mam nadzieję na wyhodowanie pomidorków z nasionek, liczę że z Waszą pomocą mi się uda. :garden1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Bobej, rychu44, Adasiowa, Edyta-ka, Zbyszko46, Marlenka, Miragoral, Betula, Ada, Jaedda

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 28 Gru 2018 10:41 #634125

  • Marzenka
  • Marzenka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3251
  • Otrzymane dziękuję: 9653
Jestem taka szczęśliwa, że pomalutku można zacząć myśleć o przygotowaniach do nowego sezonu :dance:
Będę miała z rozsady bób i groszek (lepiej rosną), sałaty, kalarepki, kapusty białe, czerwone, włoskie - po kilkanaście sztuk, pierwszy raz w życiu kapustę brukselską zieloną i bordową odmianę, seler i por - bo kupnych nie znoszę :oops: , pomidorki, ogórki, papryki, cukinie, dynie, patisony,melony, jeszcze zioła: majeranek, bazylię, rozmaryn, szalotka w odmianach biała i różowa,fasolka itd .....

Reszta z siewu wprost do gruntu :whistle:
Ostatnio zmieniany: 28 Gru 2018 10:42 przez Marzenka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Adasiowa, Armasza, Horti, Edyta-ka, Zbyszko46, Marlenka, Miragoral, Betula, Ada, Szafirek

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 28 Gru 2018 11:33 #634126

  • gazela
  • gazela's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 386
  • Otrzymane dziękuję: 2628
U mnie na ten rok plany są bardzo ambitne - dużo chciejstw, a miejsca malutko :jeez: . I tak będzie ok. 15 odmian pomidorów w 19 donicach, 2 papryki pomidorowe Iga, po dwie papryki żółte i pomarańczowe słodkie i 1 Biquinho Yellow, dwa rodzynki niskie. To wszystko w donicach na balkonach i tarasie.
Oprócz tego w dwóch niewielkich skrzyniach: 2 cukinie, ogórki prowadzone w pionie, koperek, sałaty, rzodkiewka. Na malutkim poletku, pomiędzy kwiatami fasola tyczna szparagowa żółta Neckargold i zielona tyczna ze straganiku, pietruszka naciowa, kilka selerów i to co już jest, czyli lubczyk, szczypiorek, mięta, czosnek. :ouch: Już nie mogę się doczekać siania i wysadzania :happy4:
Pozdrawiam, Małgorzata

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 28 Gru 2018 13:45 #634137

  • Ada
  • Ada's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 491
  • Otrzymane dziękuję: 1587
Właściwie już w ubiegłym sezonie pojawiały się w głowie pomysły ale zaraz po nich słowa - jeśli będzie......
Zachęcona Waszym zrywem, gotowością do pracy i planami również zaczęłam układać sobie listę warzyw, które chciałabym mieć.
Chcę zmierzyć się z bakłażanami, już kiedyś próbowałam i nie wyszło więc zaprzestałam. Z Wami musi być inaczej!!
Planuję wrócić też do papryki, zniechęciłam się do niej bo dla 2-3 owoców z krzaczka nie warto było uprawiać. Teraz będę Was prosić o sugestię dot.doboru odmian, ale to w wątku paprykowym.
Zawsze były i będą następujące warzywa - sałata, pomidory, ogórki, cukinie i zielenina... Pomidory w gruncie i w donicach, przymierzam się do ok.40 krzaków. A ile będzie naprawdę to zależeć będzie od ilości zrobionych "na wszelki wypadek". :rotfl1:
Wrócę do fasoli na suche ziarno, szparagowej i szpinaku mam w zamrażarce ho, ho i jeszcze więcej. :happy: Nieśmiało myślę o czosnku i bobie.
Pory, cebulę i korzeniowe odpuszczam sobie, niestety przegrywam w walce z robalami. Dyni nie będzie, chyba, że gdzieś wypatrzę miejsce :search: bo ile można posadzić na ok.45 m2. ale to i tak niemal drugie tyle, co warzywnik Ani. :wink2:
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, rychu44, Adasiowa, Armasza, Horti, Zbyszko46, Marlenka, Miragoral, Betula, Szafirek

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 28 Gru 2018 15:13 #634151

  • Maggie
  • Maggie's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 43
  • Otrzymane dziękuję: 107
U mnie w planach rozsady pomidorów - 8 odmian, ogórków, papryki, szpinaku, cebuli, bobu, patisona i dyni. Zastanawiam się jeszcze nad jarmużem :think: Reszta rozsad, z braku miejsca na parapetach, będzie kupiona na targu.
Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Adasiowa, Armasza, Marlenka, Miragoral, Betula, Jaedda, Szafirek

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 28 Gru 2018 15:49 #634160

  • Adrian89
  • Adrian89's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • śląsk strefa 6b
  • Posty: 3214
  • Otrzymane dziękuję: 7915
Adasiowa wrote:
Adrian, poproszę jeszcze tylko o podanie wymiarów grządek; zawsze człowiekowi będzie raźniej, jeśli będzie wiedział, że nie on jeden ma mikroskopijny warzywnik ....

Zapomniałam o jeszcze jednym, bardzo istotnym, zaplanowanym na wiosnę, zabiegu - pod koniec lutego zawiozę próbkę gleby do corocznej analizy.

Aniu tam jest jakoś 3x5 nie jest to idealny prostokąt bo działka jest w kształcie trapezu, no ale jakieś 15m2 a miałem prawie 50m2 warzywnika więc redukcja spora na rzecz drzew owocowych.
jest
DSC01522.jpg


było
DSC01207.jpg


33436528_1890369330986830_3492946736895229952_n-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, rychu44, Adasiowa, Armasza, Edyta-ka, Zbyszko46, andziasz, Marlenka, CHI, Miragoral, Betula, Ada, Szafirek

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 28 Gru 2018 16:11 #634162

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Taki Twój warzywnik sprzed ery redukcji będę zawsze pamiętać ...
15 m2 - zawsze jednak lepsze to niż nic - ale będzie mi brakowało widoku Twoich równiutkich i zadbanych grządek, chociaż drzewa owocowe są przecież także bezcennym elementem ogrodu, zwłaszcza w dobie wycinki wszystkiego dookoła.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Miragoral

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 28 Gru 2018 16:43 #634170

  • Zielona
  • Zielona's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1089
  • Otrzymane dziękuję: 4950
Adrian89, za każdym razem, kiedy widzę jak wygląda twoja działaczka, oczy wyłażą mi z orbity. :eek3: :bravo:
Nie ważne, jakiej wielkości jest warzywnik. Ale te równe zadbane grządki, zadbane otoczenie wokół, wprowadzają u mnie wstyd i zażenowanie. :oops: U mnie totalny chaos. :oops:
No i mam ciche marzenie, aby ktoś z mojej rodziny miał w sobie tyle siły i co najważniejsze miał pasję, by kontynuować to co ja zaczęłam. Ale z trójki dzieci nikt się nie kwapi. Wiecznie od nich dostaję burę, komu to wszystko robię i po co? :garden: :flower:
Pozdrawiam Alicja.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adrian89, Adasiowa, Zbyszko46, Marlenka, Miragoral, Betula, Ada, Jaedda

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 28 Gru 2018 16:59 #634173

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20238
  • Otrzymane dziękuję: 64578
Alicjo ....nie chcę popadać w sentymentalizm i nadmierną egzaltację, tak dla mnie charakterystyczne, więc w nawiązaniu do Twoich słów o spuściźnie i kontynuacji naszych pasji czy zaangażowania napiszę tylko, że byłoby to spełnieniem marzeń każdego ogrodnika, aby ktoś z najbliższych kontynuował naszą pracę i nie pozwolił ziemi na wyjałowienie.
U mnie sytuacja będzie identyczna, choć nie mam potomstwa, ale nam obu, podobnie jak wszystkim Warzywnym Ludziom, przyświeca ta sama idea i ten sam cel : współpraca z naturą. Kto wie, w którym momencie ktoś pójdzie dalej naszym śladem ?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Krecik stary, Miragoral, Zielona, Szarotka

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 28 Gru 2018 17:02 #634174

  • leszek0921
  • leszek0921's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 950
  • Otrzymane dziękuję: 4443
Mam miejsce na parapetach tylko dla rozsady pomidorów . :drink1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Miragoral, Ada

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 28 Gru 2018 17:24 #634177

  • Marlenka
  • Marlenka's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2667
  • Otrzymane dziękuję: 17566
Na nowy sezon planuję najpierw rozsady kilku rodzajów sałat, cebulę zwykłą i cukrową, por i seler. W lutym wysieję pomidory przeznaczone do uprawy w tunelu. Później papryka słodka, pomidory do uprawy w gruncie, cukinia i dynia.
W przyszłym roku postaram się wyhodować bakłażany i melony, za to na razie rezygnuję ze wszystkich kapustnych. Chyba nie będę robić rozsad ogórków i fasoli tylko wysieję wprost do gruntu, ale to zależy od miejsca na parapetach. Chociaż ogórek Suyo Long musi się zmieścić.
Po za tym będę uprawiać marchew, pietruszkę i buraczki. :)
Pozdrawiam Marzena
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, rychu44, Adasiowa, Miragoral, Betula, Ada, Szafirek

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 28 Gru 2018 17:26 #634178

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15390
  • Otrzymane dziękuję: 50947
Adasiowa wrote:
Kto wie, w którym momencie ktoś pójdzie dalej naszym śladem ?

Pójdą, pójdą. Nie będzie innego wyjścia..

www.facebook.com/292599377565127/photos/...fWiuwnE&__tn__=EHH-R
Za tę wiadomość podziękował(a): Marzenka, Adasiowa, Miragoral, Zielona, Ada

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 28 Gru 2018 17:33 #634180

  • andziasz
  • andziasz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 263
  • Otrzymane dziękuję: 738
Armasza zaskoczyła mnie twoja odpowiedz , ale tak pozytywnie. Czyżbyś była z moich okolic ? Faktycznie obiecywali ale co z tego będzie. Mogli by to zmienić ( zresztą jak wiele rzeczy w Lubartowie). Jest tylko taka kwestia , która mnie zastawania czy nadal było by tak jak było. chodzi mi o sprzedających. Czy dalej były by te babcie od których możesz kupić nadwyżki z ogrodu? Obawiam się że nie, bo jest ich coraz mniej. Myślę że jest duże prawdopodobieństwo że gdyby targ zyskał nowych kupujących , to że sprzedającymi byli by głównie handlarze, którzy kupowali by towar na Elizówce. Ale to o tak lepiej niż szajs z marketów.
U mojego męża pracuje pan, który uprawiał pomidory i kwiaty jednoroczne typu bratki, surfinie i razem z żoną sprzedawali to tylko na tagu w Lubartowie i tylko z tego się utrzymywali i nieżle sobie radzili. Po przeniesieniu targu musieli zmniejszyć produkcje a w końcu zamknąć gospodarstwo i pójść do pracy .
I jeszcze tak apropo podobno na tagu w Michowie jest jeszcze taki prawdziwy targ. Można kupić wiele świetnych rzeczy typu ręcznie wyplatane kosze itp. Tylko też niestety nie udaje mi się tam wyrwać. Ale w przyszłym roku na pewno nie odpuszczę .
Przepraszam z za oftopic musiałam się wygadać ;)
Nic tak nie cieszy jak dłubanie w ziemi :)
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...czescia?limitstart=0
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Armasza, Miragoral

PLANOWANA ROZSADA WARZYW NA 2019 ROK 28 Gru 2018 18:02 #634187

  • Armasza
  • Armasza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1648
  • Otrzymane dziękuję: 3560
Okolica ta sama ;) .
Myślę, że sprzedający by się znaleźli i na nowo zaczęła by się sprzedaż nadwyżek, gdyby tylko było gdzie.
Pozdrawiam cieplutko
Hanka
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, andziasz


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.514 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum